Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Tervisemure
Seljavalu ja operatsioon......
 
mutikas 01. juuni 2010, kl 09.16
Veeb. lõpus sattusin tugeva vasaku jalavaluga erakorralisse abisse. Jalg oli nõrk, tuim ja meeletu valu. Seal tehti kindlaks diski prolaps koos sekvesteriga. Järgnes ravi kaks nädalat ja siis ootamine et pääseda kirurgi(ortopeed dr. Toomela) jutule. Mai algusesse pani ta mulle operatsiooni aja, kuid hommikul kohale minnes tühistas selle ja leidis ,et ootame ikka veel kuna valuvaigisteid ei tarbinud ja jalg püsis kannal ning ei valutanud. Kurtsin et selg valutab ikka alaosast kuid ta väitis et seda valu ta selle opiga ära võtta ei saa.
Igaksjuhuks läksin teise arsti (neurokirurg dr. Liivat) juurde arvamust küsima ja tema pani mulle opi aja ning ütles et see tükk mis mul seal kanalis on võib kuhu iganes liikuda ja tagajärgi ei tea ning saab mult seljavalu ära võtta. Seda enam kui selg segab igapäevast elu. Nüüd olengi nõutu kas lasta ennast opereerida või oodata ja oodata elades poolikut elu, sest sporti teha ei saa jne. Palun kirjutage kellel on kogemusi.
 
Opereeritud 01. juuni 2010, kl 13.36
Kindlasti tasub lõigata! Kui seal kõhretükk on lahti või disk nohkunud,siis ei parane asi ilma lõikuseta.Mind lõikas ka dr.Liivat.Paranesin kaua(põletik oli juba enne sees),aga praeguseks on kõik.Eks peale lõikust tuleb ise ka tervise eest hoolega hoolt kanda,võimelda,liikuda ja ka piisavalt puhata pikali.Uut selga ei saa enam kusagilt,aga täiesti normaalne elu ka lõigatud seljaga on võimalik!
 
kah liivati juurest 01. juuni 2010, kl 13.56
Ma samuti opereeritud diski prolapsiga. Liivat küll küsis, et kas elada annab,et kui ei, siis mõistlik opereerida. Mul samuti vasak jalg, ei töötanud enam, kohe väga kiiresti algas lihaste atrofeerumine- praegu pool aastat möödas opist, talla alt ikka tuim, see vbla jääbki,lihas pole taastunud, kuid asi on rõõmsam ja ju saab korda. pigem opereerida, kui arst soovitab. Dr. Liivat on ülisuurte kogemustega, teda soovitas mulle tuttav arst muidu.
 
mutikas 02. juuni 2010, kl 13.57
To Opereeritud ja To kah liivati juurest: mis olid teie näidustused ja kuidas kulges haigus enne kui lõigati. Kirjutage mulle meilile ja kui vähegi viitsite siis detailselt.
 
kah opitud 02. juuni 2010, kl 14.24
Mina dr Rein Viilu noa alt läbi käinud, diagnoosiks luustunud ja lahti murdunud diski prolaps närvikanalis. Esmaspäeval lõikas, neljapäeval olin juba kodus. Kohe kui niidid välja võeti hakkasin uuesti trennis (jõusaalis) käima :) Esialgu küll personaaltreeneri valvsa pilgu all.
 
seljahädaline 02. juuni 2010, kl 15.57
Kunagi Soomes tehti kompuutertomograafia, mis näitas, et 1 lüli paigast ära. Kas see ongi see "kurikuulus" diski prolaps? Tookord Soomes erilist ravi ei määratud, u et ega siin midagi teha ei anna. On olnud perioode, kus seljavalud olid väljakannatamatud. Ja valu sädeleb mõlemasse jalga. Vahepeal oli juba päris hea, nüüd jälle kuid seljahäda kimbutab. Töö on istuv. Siiski üritan füüsilise koormuse saamiseks kõndida nii palju kui mu RA seda lubab. Enam ei tea, milliseid liigutusi tuleks vältida, et valu läbi ei lööks. Isegi haigutades on seljast valu läbi löönud. Viimasel reumaarsti külastusel ütles aga reumaarst, et ega keegi sellega midagi tegema nagunii ei hakka ja võta aga diklofenaki. Tänu sellele aga olid mul viimased mao analüüsid natuke halvad. Hommikuti saan voodist välja väga vaevaliselt (ei maga üldse pehme peal), päeva jooksul kaob valus kangus ära aga põhimõtteliselt on päevast päeva valu olemas. Võin küll öelda, et segab elamist. Millise arsti poole peaksin üldse pöörduma, kes konkreetselt selle hädaga tegeleks? Oleksin valmis isegi noa alla minema, kui vaid saaks sellest valust lahti.
 
mutikas 02. juuni 2010, kl 16.27
To seljahädaline: alustama peaks sellest, et võtma perearstilt saatekirja neuroloogi juurde. Neuroloog siis vaatab ja otsustab mida teha ( kompuuter, MRT) Vastavalt tulemustele siis suunab su edasi kirurgi ( ortoped või neurokirurg) juurde või määrb mingi ravi.
Kuigi lüli on teine asi vist, sest diski prolaps on lülide vahel olev vaheketas mis välja sopistub ja surub närvidele.
 
maurus 02. juuni 2010, kl 22.51
Võimlemine on ka oluline seejuures...olete sellega tegelenud?
 
seljahädaline 03. juuni 2010, kl 13.46
Mutikas, aitähh Sulle! Huvitav, et reumaarst nii selget soovitust ei suutnud (tahtnud?) anda mulle.
 
Neks 03. juuni 2010, kl 20.27
Mul mehel ka seljas sopistunud diskid. Kuna tal on neurokirurgid tuttavad, siis on teda aastate jooksul päris palju uuritud ja vaadatud. Seda on küll soovitatud, et kui ikka valu hulluks läheb, tuleb lõigata ja korra on ta väga napilt ka lõikusest pääsenud. Kuna valu viitab sellele, et disk surub närvikanalile ja see võib närve kahjustada ning tulemuseks olla halvatus. Aga, et valu opipäeva hommikuks üle läks, jäeti lõikus ära.

Ta peab tegema ravivõimlemist, mis selga tugevdab ja see on aidanud seljavalusid vähendada ja valu nõrgendada küll. Vahel muidugi õnnestub selg jälle ära tõmmata, kuid nii hulluks kui toona enne plaanitud oppi, pole veel läinud. Samuti on uuritud närve. Selleks on orad jalga lükatud ja niimoodi eri aastatel tehtud tulemusi võrreldud. Nii kui peaks tuvastama, et närvid on natuke kahjustada saanud, läheb opile.

Seda öeldi küll, et op võib, aga ei pruugi valu ära võtta ja op on ikka viimane samm kui midagi muud enam ei aita. Sest kui juba lõigatud, siis reeglina teist korda enam lõigata ei saa. Ning kui siis peaks uuesti valutama hakkama, pole enam mitte midagi parata. Painduvus pidi ka vähenema peale oppi, mitte, et see haige seljagagi eriti palju oleks.

Samas on aja jooksul tulnud kasutusele ka igasugu alternatiivseid võimalusi mis küll päris igaühele ei sobi. Üks on mingi vedeliku "süstimine", mis selle diski ära kuivatab ja seetõttu see ise kokku tõmbub. Mingi variant oli veel, mis kohe meelde ei tule, kus päris täiesti laiali selgroogu ei lõhuta nagu tavalise opiga.
 
a 07. juuni 2010, kl 10.51
Dr.Viilu lõikas mind ka, juba mitu aastat tagasi. Valust sain lahti. Aasta eest hakkas jälle jama pihta, sain sinna lülide vahele kenalogi süste, kolm korda, valu läinud. Ja mis põhiline-võimelda,võimelda,võimelda! Füsioterapeut paneb ise kava kokku,spets.harjutused, väga head harjutused on, minust on saanud juba liikumis- ja võimlemissõltlane selle kõige paremas mõttes.
 
triip 08. juuni 2010, kl 13.17
Mul samuti seljahäda ja olen opile määratud sügisel. Selg eriti ei valuta, aga väsib poole päeva peale ära. Jalgades, enne reites ja säärtes, nüüd säärtes nõelatorke taoline valu. Taastusravi arst määras massaazhi ja vesivõimlemise, aga tavalist võimlemist mulle ei määratud. Ise ei julge harjutusi tegema hakata, aga tahaks oma elukvaliteeti ilma opita parandada.
Neurokirurg lasi mul kõndida ja siis oli parem jalg nõrgem, vahel nagu kadus alt ära, aga seda viga ei ole nüüd kordunud.
 
seljahädaline 08. juuni 2010, kl 19.14
Aga oskab keegi soovitada, millise neurologi vastuvõtule Magdaleenas või Keskhaiglas Ravi tn-l minna võiks? Kes oleks hea arst ikka.
 
mustankin 04. september 2010, kl 05.05
Olen käind juba aasta erinevate arstide juures oma diskiga ja ainus keda on soovianud nii füsioterpeudid kui ka haiged on dr Viilu mustamäe haiglas. ta tõesti teab mida räägib ja on ikka Neurokirurg kés opereerib. Soovitan.
 
2 x 04. september 2010, kl 13.16
Ise lõigatud juba 2x sama hädaga. Esimesel korral lõikas dr Liivat, olen temaga väga rahul. Teisel korral nii hästi ei läinud. Dr Viilust olen ainult head kuulnud, valiti ka patsientide poolt eelmisel aastal aasta arstiks. Ka dr Laks on Mustamäel selgadele spetsialiseerunud ja vähemalt tundub väga tore arst.
 
jacek 04. september 2010, kl 13.51
Mind lõikas dr Tarmo Areda.PERH Mustamäe Haiglast.Nüüd 5 nädalat möödas.Valud läinud,aga tuimus veel alles.Hetkel ootan pääsu Haapsalusse taastusravisse.On kellelgi seal olemise kogemusi?
 
sirje 04. september 2010, kl 17.39
... enne ja ka pärast operatsiooni, tule minu juurde ravile korra ja saad kindlasti abi seljavalule, helista esmaspäeviti 56566117 ... terv. sirje
 
Haapsalust 05. september 2010, kl 00.30
Haapsalu Taastusravikeskus muidu ok, aga ravivõimlemisinstriktorid pisut noored ja kogenematud. Panevad täie rauaga iga diagnoosi puhul, nii et pead ise enda eest väljas olema ja teadma, mida tohib ja mida mitte. Ka PERH-iravivõimlemisinstruktor ütles, et võimlemisega pingutatakse Haapsalus sageli üle.
 
tln 27. september 2011, kl 17.31
minul oli selline jama , et mul selja disk surus parema jala närvikanali peale ja sellest meeletu valu jalas, sain päevas üle 4000mg valuvaigisteid aga need ei aidanud midagi ja dr.allik tegi mulle seljaopi kus see diski tükk ära lõigati ja paar tundi peale narkoosi sain iseseisvalt kõndida ja peale kolme päeva isegi koolis käia , nüüd 5 päeva möödas ja ei mingit valu enam ei jalas ega kuskil mujal ja liikumine ok.
 
igal aastal lõikustel 27. september 2011, kl 17.43
Jajah, see Toomela on mingi tegelene, aga tema juurde ei soovita absol minna. Tema juurde saadetakse enamasti kõik seljad, et olevat uus ja noor tegija. Mulle ütles ta, et ah, ma ei näe vajadust lõigata, Tartus aga tehti op ära ja ei saadud aru, kuidas ma üldse kannatasin neid valusid. Iga päev meeletud, meeletud valud ja nutmised, süstid ja jälle nutmised. Tegis küll trenni, aga läbi valude.
Mul lülisammas puha puru ja lülisambalülid kah juba lähevad. Lisaks on veel ka artroos seljas ja tugev reuma mujal liigestes. Sellist arsti ma ei soovita üldse. Mulle piisas juba tema suhtumisest ja kuna keegi Tallinnas ei tee, siis oma mitu tundi kestva lõikuse sain Tartus ja suhtumine oi kui meeldiv.

Ma soovitan küll korra võtta tee Tartusse Dr. Aivar Pintsaare juurde, aga tema tuleb 2012 maikuus tagasi, kuna on komandeeringus. Tema mindki lõikas juunikuus ja mul tuleb veel seljalõikusi. Sain küll valusid vähemaks, kuid mingi probleem veel on.
 
igal aastal lõikustel 27. september 2011, kl 17.45
Sorry, kui närv annab tunda, siis kõigepealt neurokirurg, tavaneuroloog ei tee siin midagi. Kuid närvile võib ka liiges suruda, mis ongi juba ortopeed-traumatoloogi pädevuses.
 
marjana 26. veebruar 2014, kl 13.20
Minul algasid ka seljaprobleemid ,lõi edasi vasakusse jalga, perearst muudkui kirjutas mulle valuvaigisteid :dramadool,diclofenac 100mg mõlemat kaks korda päevas ja siis sirdalud 4mg kaks korda. valudega olin edasi kuni asi täisa hulluks läks ja enam ei tõusnud voodist , kutsusin kiirabi isegi nemad peale süsti ei teinud midagi . järgmisel päeval suutsin end ülesse ajada ja sain emosse õega , tehti kompuuteruuring ja selgus et mul on ka opi vaja seoses disciga.operatsioon oli ära möödas juba kuu aga vasakus jalas valud jubedad ,arst soovitab rohte rohte ,kas keegi oskab midagi öelda nõu anda enam ei suuda neid valusi kannatada need on väljakannatamatud.
 
to marjana 26. veebruar 2014, kl 21.36
Mul on seljulõikustest 3 aastat möödas aga ikka on selg hirmus valus, kuigi võimlen, söön hulga ravimeid. Need opid alati ei aita.
 
mul ka 27. veebruar 2014, kl 15.02
Samuti sai just 3 aastat opist ja rõõmust ei hõiska. Valu on kord nõrgem, teinekord tuleb jälle väga hull periood, kus iga samm võtab silma veele. Pidev valu on kahel pool ristluude piirkonnas.Kõige hirmsam on pea pesemine kraani all, siis püsti saades kiirgab nii selga kui jalgadesse.Muidu minu op oli ka erakorraline, EMO-st otse.Kuu peale oppi kõndisin läbi suure valu alles karguga ja õppisin seisma, ehkki mind saadeti haiglast kohe taastusravisse, kus olin 3 nädalat.
 
oh teid õnnetuid 27. veebruar 2014, kl 16.21
mind opereeris kah dr.Liivat, aga seda juba 20 aastat tagasi....väga mõnus arst on,soovitas peale opi kohe võimlemist tegema hakata.kuni valu piirini, ütles ta.läksin aeroobikasse,ostsin velodrenazööri...aasta otsa võimlesin ja kõik korras..tegelikult on peale sellist opi taastusravi hädavajalik, muidu juhtub nii nagu teiega praegu..muidugi,oleneb sellest ka,kes teid opereeris.mõnikord võib viltu ka minna.tunnen teile südamest kaasa, tean, mida te tunnete.
 
Neli kuud tagasi 27. veebruar 2014, kl 17.11
erakorraliselt opereeritud, ka sekvesteriga, vasak jalg oli halvatud,meeletu valu, mis ei allunud ühelegi valuvaigistile, opereeris Dr.Tall, Kahro.Suurepärane arst,tark,konkreetne,samas hooliv ja selgitav patsiendi suhtes.
Kindlasti peab end hoidma, samas liikuma ja mina olen üks neist, kellel läks statsionaarses taastusravis halvemaks, valud siiani. Suunati valuravi kabinetti.Nüüd teen jälle harjutusi, mis PERH i võimlemisinstruktor kaasa andis ja usaldan väga Dr Talli, kes ütles, et peamine ravi on kõndimine, nii, et kõnnin.Jalg on päris tugev, kuid "nõelad", "sipelgad" jne.igasugu tunded on küll tugevasti jalas alles.
Ei kahetse, et sattusin opile, ilma poleks kuidagi elada saanud.Ka praegu on valud ja selg väga väsinud, kuid saan valuvaigistitega hakkama.
Jacekile - seisa enda eest,ole ettevaatlik võimlemisel ja eriti basseinis on kerge üle pingutada!Loodan, et Sinul läheb taastusravis paremini, personal on Haapsalus meeldiv.
 
to neli kuud tagasi 27. veebruar 2014, kl 18.24
Kes su valuravi arst on ja kaua oled ta juures käinud? Kas võtad ka pidevalt ravimeid? Kas valu annab tööl ka käia? Aitäh, kui vastad.
 
Aavo 22. august 2014, kl 19.07
Mul on sama olukord, 2007 aastal oli liiklus onnetus, tagant soideti sisse taiega minu seisvale autole, diagnoos-diski valjasurutud osa surub narvile. Valu ajaseljas ja laheb paremat jalga pidi all kuni varvasteni juba aastaid. Olen kainud paari erineva kirurgi jutul ja uks on soovitanud loigata ja teine mitte. Kas peale loikust mitme aasta parast voib valu taastuda? Kas kellelgi on sellist kogemust olnud? Ujun, konnin, joosta ei kannata uldse, soidan rattaga, teen harjutusi seljale aga ikka on pidev valu ja ei lase hasti elada.
 
Saare 29. aprill 2015, kl 13.49
Mul ka kysimus et kui selle närvivaluga kannatab selili v kõhuli kenasti olla ,kas siis on ka lõikus tulekul?
 
....... 29. aprill 2015, kl 18.27
ei usu.mina ei saanud kuidagi lamada, ainult veidi küljeli asendis, püsti seista üldse ei saanud üle paari minuti....
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!