Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Tervisemure
Kas kuumahood on vaid menopausist?
 
Triin 06. detsember 2014, kl 21.56
Olen 40 aastane naine ja umbes mõned kuud segavad mind kuumahood. Päevasel ajal on neid tunnis paar tükki, samuti on neid öösiti. Esineb ka südame kloppimist.
Kas tegemist võib olla algava menopausiga?
Päevad ei ole ära jäänud aga on kogu elu olnud ebaregulaarsed.
Millisest toidulisandist võiks abi olla?
 
küsida 06. detsember 2014, kl 22.41
v õib ju ometigi apteegist või arsti käest.
 
naine 06. detsember 2014, kl 22.46
ära hakka mingeid lisandeid tarvitama, kehakaal tõuseb kosmiliselt, kannata ära, kuigi see võib kesta periooditi 5-6 aastat.lisanditega on selline asi, et leevendavad natuke, aga kestvus ikka samapalju ja sa ei suuda kehakaalu kontrolli all hoida, mu naabrinaine paisus oma lisanditega 60 kilost 100-ni. mina ilmalisanditeta võtsin juurde 4 kilo
 
no 06. detsember 2014, kl 22.48
tegelikult algas minul ka 4o aastaselt ja nüüd 45 aastaselt ikka sama lugu. kaua sul kestavad? mul nii paar minutit, siis tõmbab tagasi. algul ongi rohkem neid hoogusid. mul oli mingi 20 tk päevas, nüüd 5-6.
 
no 06. detsember 2014, kl 23.00
tule taevas appi, 40-selt pole tavalisel naisel ei mingit kliimaksit, ammugi siis menopausi. terviserike kindlasti võib olla, aga mitte menopaus, selle taha kõike peita on lollus. mul 38. oli ka palju probleeme tervisega, unehäired jne, mida tavaliselt üleminekuaja probleemideks peetakse, sain siiski korda ja seksuaalselt (unustame selles vanuses menopausi, rääkimata kliimaksist) veel 10+ aastat vägagi aktiivselt elatud. alles 53 hakkas tegelikult kliimaks.
 
to viimane 06. detsember 2014, kl 23.05
rumal jutt suhu tagasi, minu õel hakkas kliimaks 35aastaselt
 
tead 06. detsember 2014, kl 23.16
minu tädil hakkas ka kliimaks 35-selt ja see oli väga ränk. lausa nii, et oli haiguslehel ja voodis pikali, vappus külma-kuuma hoo käes päevade kaupa.
 
nooooo 07. detsember 2014, kl 07.26
erandina võib alata kasvõi 20 aastaselt, aga see ei ole kliimaksi alguse tavaline keskmine vanus.
 
google annab teada 07. detsember 2014, kl 08.15
Kuumahood, tujukõikumised, tsüklihäired ja muud hädad annavad märku naise peatselt saabuvast uuest eluperioodist. Naistearst Ülle Kadastik jagab head nõu, kuidas järgnevasse eluetappi astuda stressivabalt ja loomulikult.
|
Kui vanalt puutuvad naised menopausiga kokku ja millised on esimesed sellele viitavad märgid?

Menopaus algab keskmiselt 50–51aastastel naistel. Enne 45. eluaastat peetakse menopausi varajaseks, enne 40. eluaastat enneaegseks. Indutseeritud menopaus tekib tehislikult, näiteks pärast munasarjade eemaldamist, ning sümptomid ilmuvad kohe. Eaga kaasnev menopaus on looduse poolt ette nähtud loomulik protsess, millega keha saab aegamisi harjuda ja millega tuleb leppida. Sel on nii negatiivseid kui ka positiivseid külgi. Näiteks ei pea naine enam muretsema rasestumise ega igakuise menstruatsiooni pärast. Menopausist võib rääkida retrospektiivselt ehk siis, kui viimasest menstruatsioonist on möödunud aasta, menopaus diagnoositakse tagantjärele.

Üleminekuperioodi, mis haarab ka menopausi, kutsutakse kliimaksiks. See kestab viis kuni kaheksa aastat ja võib alata ka juba 42aastaselt, suitsetajatel keskmiselt üks-kaks aastat varem. Menstruatsioon võib naisel normaalselt edasi käia, kuid esimesed märgid on näiteks ärrituvus, mäluprobleemid, depressioon, väsimus, öised kuumahood. Naine võib öösiti end tunda nagu märg kassipoeg, saamata aru, miks see nii on. Leidub ka naisi, kel pole mingeid sümptomeid. Mõned naised elavad seda aega väga raskelt üle.
Kui 48aastane naine läheb günekoloogi juurde, kurdab öist higistamist ja muid sümptomeid, siis pole tihti vajagi hormoone kontrollida – diagnoos on juba selge. Alla 45aastastele võib teha hormooniuuringuid, kuid tulemused võivad suuresti kõikuda: kord on näit normis, teine päev enam mitte.

Millised on menopausiga kaasnevad probleemid?
Need võivad olla lisaks eelmainitutele nahamuutused, sugutungi vähenemine. Põhjuseks on naissuguhormooni östrogeeni vähenemine ja lõpuks selle tootmise täielik hääbumine. Kui limaskestad muutuvad kuivaks, mis tekitab suguelus probleeme, saab leevendust östrogeenikuulikestest, -salvidest, -tablettidest. Need toidavad tupe limaskesta. Abi on ka käsimüügi libestusainetest. Sekspoodides leidub neid erinevate lõhnadega, kuid neid ma ei soovitaks, kuna kõnealused tooted võivad tekitada allergiat.

Naised pöörduvad arsti poole vahel ka seepärast, et süda klopib ja vererõhk on tõusnud. Paljud perearstid juba teavad patsienti günekoloogi juurde suunata. Ka unetus on küllalt levinud probleem.

Kui veel kaugemale vaadata, siis pärast menopausi algavad luudes drastilised muutused – luuhõrenemine ehk osteoporoos. See ei teki üleöö, vaid kujuneb välja aastatega, mistõttu iga endast lugupidav naine laseb kontrollida pärast menopausi saabumist luutihedust. Kui tekib probleem, siis saab raviga varakult alustada ning hõrenemisprotsessi peatada. Ka sportimine aitab luude tervist hoida.

Hilisematest sümptomitest on tavaline uriinipidamatus. Sellega peab kindlasti pöörduma arsti poole. Kasvab südamehaiguste oht. Ka Alzheimeri tõbe esineb naistel kaks korda rohkem kui meestel, sedagi on seostatud östrogeeni vähenemisega.

Kuidas sümptomeid leevendada ja menopausivaevusi ravida?
Mina soovitan alustada pigem looduslike preparaatidega. Meie põlvkonna õnn, et need on olemas. Me ei pea enam kannatama nagu meie vanaemad.
Apteekides leidub looduslikke naissuguhormoone sisaldavaid preparaate, vitamiine, looduslike rahusteid, ka sojatooteid. Viimaseid võiks patsient iga päev tarvitada, see on naturaalne östrogeen.

Kui need ei aita, naine ei suuda tööl keskenduda, on kodus närviline – alles siis võiks proovida hormoonasendusravi. Selle määrab günekoloog pärast kohustuslikke uuringuid ja läbivaatust. Kõikidele hormoonasendusravi ei sobi, looduslikele preparaatidele vastunäidustusi üldjuhul pole.

Kuidas on seotud menopaus ja kaalutõus?
Selle perioodiga kaasneb kindlasti kaalutõus, milles naised vahel süüdistavad preparaate. Kui naine on 45aastane või vanem, siis neerupealiste hormoonide tootmine väheneb, ainevahetus aeglustub ja rasvad hakkavad ladestuma. Siin on oma osa kindlasti taas pärilikkusel. Mõni naine ei võta juurde, kuid üldiselt on keskmine kaalutõus 10–13 kilo.
Kindlasti aitab aktiivne liikumine, õige toitumine, üldse tervislik eluviis. Kui menopaus põhjustab stressi ja inimene rahustab end kommidega, siis hakkab kaal tõusma, enesetunne taas halveneb ning on tekkinud surnud ring.

Kui kehakaal on juba tõusnud, on ladestunud rasvadest raske lahti saada. Tervislikumale eluviisile tuleb juba varem mõelda. Tunniajane jalutuskäik päevas tasub igal juhul kuhjaga ära.

Kui palju võib positiivsest suhtumisest abi olla?
Kindlasti tasub mõelda positiivselt, hoolitseda enda eest. Menopausiga kaasnevad nahamuutused ja sümptomite vastu pettumusega võitlemine tekitab vihaseid kortse.
Kui naiste keskmine eluiga on üle 70 eluaasta, siis kolmandik elust on seotud menopausiga. Tuleb näha neiski aastates positiivset ja olla lapselastele hea vanaema. Enam ei pea muretsema menstruatsiooni pärast, võib käia igal ajal reisimas. Kui naisel on olnud probleeme endometrioosiga, siis koos menopausiga kolded taanduvad – seegi on pluss.

Igal juhul aitavad positiivne suhtumine ja aktiivne eluviis. Võimelge, käige, mõelge – see pole ainult sõnakõlks, vaid teaduslikult põhjendatud!

Võimlemine aitab väga hästi, sobivad rattasõit, Pilatese treening, ujumine. Jälgi kehakaalu, jäta suitsetamine maha, tee sporti ja küsi apteegist kompleksvitamiine (eriti vajalikud on D-vitamiin ja kaltsium).

Tänapäeval saavad naised abi ja leevendust, pole mõtet kodus muretseda või millegi pärast häbi tunda. On võimalik elada ülejäänud elu ilma stressita. Kõik ei vajagi ravi ja hormoonasendusraviga ei pea kohe alustama, võimalusi on teisigi. Esmakohtumine üleminekueaga
Tiina (48)

Nüüd on see aeg siis käes. Kui noorena keskealiste naiste pajatusi salapärastest kuumahoogudest, unetutest öödest ja närvipuntraks muutumisest kuulma sattusin, mõtlesin noorusele iseloomuliku kõiketeadva üleolekuga: no kuulge, ise olete juba nii hirmus vanad ja ikka pole veel õppinud elumuutustega toime tulema. Nannipunnid!
Nüüd on just seesama muutuste periood mul endal käsil ja esimene elutark tähelepanek on: loe ja hari ennast enne palju tahad, reaalsuses osutub kõik hoopis teistsuguseks, kui kirjanduse ja artiklite põhjal oletada võib. Lihtsalt nii on ja mina olen ju, tohtrite sõnu uskudes, alles kogu keeruka ja pika ümberkasvamise ajajärgu verivärskes keskmises etapis. Mine tea, mis kõik veel ees ootab!

Etteaimamatud päevad
Esimesed sõnumitoojad saabusid eelmise aasta kevadtuultega. Päevad muutusid ootamatult etteaimamatuteks. Kord oli vahe kaks nädalat, siis jälle poolteist-kaks kuud. Vahel kestsid need vaid paar päeva ja siis jutti kümmekond päeva. Katsu sa normaalselt elada: pidevalt olin kui sõdur kaevikus, igaks juhuks täies lahinguvarustuses. Iseenesest ju väike vaev, aga ikkagi asi, mida pidevalt on vaja meeles pidada. Pärast tragikoomilist suve, sügise hakul, jõudis mulle lõpuks kohale, miks kõik mu kehas nii heitlik ja kaootiline on: see on ju üleminekuiga.

Olin üsna hämmingus. Mõned märksõnad, mis end tollal ilmutasid.
Ehmatav. Ja pole see mingi ime, sest iga muutus ehmatabki.
Masendav. Harjumuspärased head asjad, sh seks, pole enam endised, miski pole enam endine.
Sellest sündis trots – ma ei taha seda!
Kõik see kompott tundus uskumatu: “Kas see tõesti toimub minuga?! See pole lihtsalt võimalik.”

On see nüüd halb või hea, aga igal juhul ei antud mulle pikalt selles “perioodis” küpseda. Tarkade tekstide järgi eelnevad menopausile ehk menstruatsioonide ärajäämisele üleminekuaastad ehk klimakteerium, mis algab 5–8 aastat varem. Mul õnnestus sellega poole aastaga ühele poole saada, sest jõulukingiks jäid päevad ära ja enam pole tagasi tulnudki. Tõtt öelda oli ja on see tõeline kergendus. Tegelikult lausa jumalik rahu. Elus ongi vist nii, et saame asjade olemusele alles suurte muutuste kaudu pihta. Miski peab meid põhjalikult läbi raputama, et suudaksime ennast ja maailma värske pilguga hoomata.
Niisiis. Esimene reaktsioon oli rõõm, vabanemine. Seda enam, et mitte mingeid muid nähte ma enda juures ei tuvastanud. Enim tegi rõõmu, et head seksi ei häirinud enam miski. Palusin mehel ja sõbrannadel endale öelda, kui miski minu käitumises kummaliseks (loe: närviliseks) kisub. Mind sõbralikult vaatlev testigrupp täheldas pigem oodatule (vigisev keskeakriisis mammi) vastupidist. Mitmed kinnitasid, et olen rahulikum ja tasakaalukam kui varem. Justkui kingituseks saabus külla kooliõde, kellega me seitse aastat kohtunud polnud. Ta põrnitses mind uksel ja läks ilmselgelt tujust ära: ma olla vastikult nooruslikuks muutunud.

Muutused
Rahulikku rõõmu sain paraku vaid kuukese nautida. Äkki oleks keegi keeranud justkui nähtamatut nuppu mu kehas. Nahk muutus silmanähtavalt kuivaks. Talv ju, lohutasin end. Siis lõi välk sisse: kõik limaskestad pistsid kuivuse käes täiel rinnal kisama. Kerisin nukra abikaasa voodis eraldi teki sisse (me polnud kunagi eraldi tekke kasutanud) ja pugesin oma teki alla, oma padja sisse nuttu tihkuma. Teadagi hormoonid. Õigemini nende vähenemine. Uus õppetükk oli alanud.

Hale hakkas endast. Keha tundus kui reetur, kes mu ootustele ei vasta. Ja nagu sellest oleks veel vähe olnud. Nii päeval kui ka öösel sadasid mulle kaela paljuräägitud kuumahood. Et esimesed külastasid mind öösiti, siis näisin endale kui kuumal rannaliival jalad taeva poole siputav putukas. Nimelt avastasin, et jalgadega siputades saab tekiga endale päästva jahutava ventilaatori moodustada. Väga tõhus. See ajas naerma. Nii siputangi ja naeran. Üksi. Öösel. Kui suutsin olukorras huumorit leida, vastas keha omapoolse vastutulekuga: kuumahood muutusid harvaks.

Päevased hood õpetasid mulle aga juba esimese nädalaga selgeks olulise tõe: nad ründavad vaid stressis mind. Ma jõuan vaevalt hakata muremõttekest veeretama, kui juba keha reageerib ja saadab mulle kuuma tuult krae vahele. Tänasin kuumahoogu kui head õpetajat. Sõnum on ju siililegi selge: hooli endast ja hoogu ei tule. Lihtne. Nii, sellega on ühel pool. Kui tead, mis on põhjus, oskad tagajärge vältida. Nüüd ootan põnevusega, mis edasi saab. Tarku raamatuid uskudes on veel palju oodata. Aga mine sa tea, sest juba selle lühikese, kuid keevaverelise aastaga olen ma sellest muutumiste perioodist palju head õppinud.

Leppimine: see olen mina ja see on minu elu täieõiguslik osa. Mul pole vähimatki põhjust endaga sõdida, sest võitlus on hävitav, leppimine on loov.
Uudishimu: mind huvitab sügavalt, kuidas muutuvates oludes toime tulla. Elu on endiselt nii põnev. Mina olen endale nii huvitav.
Paindlikkus: arukas on lubada ajal enda jaoks teisenenud tempos voolama hakata. Kõik, mida kogen, on sügav ja laiahaardeline. Et seda märgata, peab endale aega andma.
Tajun intuitiivselt, et muutustega tuleb paindlikult kaasa kasvada! Vanemaks saamine on ka kasvamine. Kasvamine ja õppimine kestavad kogu elu. Nii ongi. Olen õnnelik. Ja uudishimulik.
 
Meedik 07. detsember 2014, kl 08.58
Kindlasti on see kliimaks, see võib avalduda ka enne 45, ebaregulaarne menstruatsioon võib kesta veel umbes kaks aastat. Laske günekoloogi juures määrata FSH.
 
Triin 07. detsember 2014, kl 09.42
Tänan, Teid Lugupeetud vastajad. Triin.
 
sa eei ole meedik 07. detsember 2014, kl 09.46
minul leidis meedik teise põhjuse, sain ravi ja abi, olin 49.
 
kle sa eei ole meedik 07. detsember 2014, kl 10.07
julged vastupidist väita siis kirjuta ka arsti poolt sulle pandud diagnoos välja. Niisama lahmida pole sul siin mõtet.
 
njahh 07. detsember 2014, kl 10.33
40 aastane võiks siiski arsti külastada ja lasta proovid teha. Samasuguseid nähtusid võivad ju ka haigused põhjustada (ka günekoloogilised).
 
naine43 07. detsember 2014, kl 17.48
Mul on kuumal suvel küll nn kuumahood, ent vaid siis, kui kuum ilm satub ovulatsioonijärgsele ajale. Talvel on sel ajal külmavärinad. Ovulatsiooni ja päevade vahel püsib kehatemperatuur max 37,4 ja mingit menopausi küll veel ei kahlustaks. Eelmisel aastal jäin rasedaks, siis olid ka nn kuumahood :) Eks see kehatemperatuur naistel ikka mängib ka suurt rolli.
 
Naine... 08. detsember 2014, kl 12.13
Ma sooviks teada,kust saavad alguse kuumahood?Kas peast?Kõhust?Kuidas tunnete,et see hoog algab?Kas pea läheb kuumaks või algab kuumahoog jalgadest või tekib kohe üle keha?
 
Triin 08. detsember 2014, kl 12.22
Ma arvan, et kuumahood saavad ikka alguse kohast, kus keha ja jalad kokku saavad. Naiste värk ja pole midagi parata.
 
Triin 08. detsember 2014, kl 14.28
Keegi ehib ennast võõraste sulgedega.
Mina olen teema autor ja ei eelmist kommentaari kirjutanud.
Aga hoogudest niipalju, et minul lööb pea soojaks, algaks nagu kaelast ja läheb üles poole.
 
Naine... 08. detsember 2014, kl 14.33
Aitäh,õige Triin:-)
 
no 08. detsember 2014, kl 18.42
minul täpselt sama, lööb pea kuumaks ja näo punaseks. Kael hakkab higistama ja no tõeliselt piinlik on poes nt olla.
 
tasub uurida 10. detsember 2014, kl 16.04
Kuumahood,südamekloppimine võib olla kilpnäärme ületalitlusest.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!