Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Tervisemure
nina opi ootel
 
karbik 11. september 2009, kl 15.22
kas on -või milliseid kogemusi on dr Annika Jussi´ga ja karbikute lõikamisest.Kuidas käib, kas narkoosiga ja kas oli pärast abi ka? ja mis see karbik on ja kas tekitab ka peavalusid ja muid ebameeldivusi.Kellel kogemusi-palun infot.
 
n 11. september 2009, kl 15.59
 
nina 11. september 2009, kl 16.16
Käisin nina opil eelmise aasta sügisel (teine arst). Lõigati vahesein sirgeks ja vähendati tursunud limaskesta. Karbikuid ei lõigata, lõigatakse limaskesta mis asub karbikute seintel ja on tõenäoliselt sul tursunud, nii et õhk ei käi läbi.
Väidetavalt lõigatakse ka kohaliku tuimestusega, selle kohta ei oska ma miskit ütelda, kuna minu op tehti üldnarkoosis.
Olin 2 päeva haiglas. Ebameeldivaid kogemusi ikka oli ka, kuid see kaalub üle praeguse oleku- vabalt ninahingamise.
Näieks peale oppi alles järgmisel päeval eemaldati ninast marlitropid, seega tuli hingata läbi suu. Öö läbi jooksis ninast verd ja haava vedelikku, suu kuivas ja huuled vajasid pidevalt niisutamist. Neelates tekkis aegajalt peas selline vaakumi tunne :D Nina hakkas normaalsemalt läbi käima suhteliselt kiiresti. Nina tuli soolaveega loputada ja sealt tuli välja nii tatti kui verd, ikka mitu nädalat. Seda aegajalt veritsemist jagus ka pikemaks. Täielik paranemine toimus kusagil 4 kuuga. Haiguslehel koos opiga oli 2 nädalat.
Peavalu vist ei olnud, see eest nina valutas küll, see tõmbas tähelepanu omale, sai esialgu tarvitatud valuvaigisteid. Riietumisel sai päris kiiresti selgeks, et ninast tuleb asjad ettevaatlikult üle tõmmata :D. Kuid mainin veelkord- mul lõigati ka vaheseina, see on suurem trauma kui vaid limaskesta lõikamine. Pidin nädal peale oppi veel käima vaheseinalt tugiplaate eemaldamas :(
Ma ei kahetse et käisin, kuna enne oppi ei käinud õhk üldse ilma rohtudeta ninast läbi.
 
to nina 11. september 2009, kl 17.01
Mina käisin vaheseina lõikamas eelmise aasta (2008) jaanuaris. Siis käis õhk väga hästi läbi veidi aega, nüüd jälle hästi umbes. Enne lõikust veelgi hullem, ainult rohtude peal. Pärast haiglast koju tulemist oli mul hea olla, nüüd jälle sama seis. Vahesein ei saa ju uuesti kõverduda? Või mis?
 
b 12. september 2009, kl 00.15
Mul samuti nagu eelmisel kommijal- vahetult peale oppi oli OK, aga praeguseks on seis endine, nina taas kinni. Lõikus tehti üldnarkoosis ja op-i järgne aeg oli veidi ebameeldiv, aga plaatide eemaldamine vaheseinast oli nii meeletult valus, et hakkasin oksele. Kohutav.
 
Kats 12. september 2009, kl 00.25
Mina käisin vaheseina sirgeks lõikamas 2007 august, dr Lettermo juures, Magdaleenas. Siiani käib õhk läbi ja hingamine vaba, enne oli üks ninapool täitsa kinni. Tehti üldnarkoosiga, järgmisel päeval sain välja. Tugiplaadid võeti ära nädala pärast, üldsegi ei olnud valus, verd ei tulnud.Paari nädalaga oli asi unustatu.
 
nina 12. september 2009, kl 12.50
Mul ei olnud plaate ninas, olid vatitampoonid. Kui need eemaldati oli supermõnus-õhk käis läbi. Arst on ka imeline, see on esimene asi, mis mind hämmastab, et miks jälle kinni. Praegu kasutan ka ninaspreisid ja vajadusel tablette, aga ei miskit. Pean enne raha koguma, et tema visiidile minna ja rääkida, mis toimub.
 
Mirjam 12. september 2009, kl 16.53
Samal teemal juttu

http://naistekas.delfi.ee/foorum/read.php?f=10&i=494291&t=494291
 
to Mirjam 12. september 2009, kl 18.12
Septoplastika ja konhotoomia on erinevad asjad ju. Minul oli septoplastika ja mingeid silmi kinni ei seotud. Tehti narkoos ja magasin norinal. Tulemus negatiivne, nagu mainisin (autor nina).
 
to nina 13. september 2009, kl 19.20
Mine uuesti arstile.
 
Mirjam 13. september 2009, kl 19.50
Autor: to Mirjam
Aeg: 09-12-09 18:12

Minul tehti nii septoplastika, kui ka konhotoomia. See, et Sinu opp tehti narkoosis, ei tähenda veel seda, et teistel samuti tehakse.
 
karbik 14. september 2009, kl 08.54
tänud-aga rohkem oli juttu ninavaheseina opist, aga ju siis karbikud haruldasem asi ja kogemusi vähem.Ja selle doktoriga vist polnud ka kellelgi kogemusi järeldus-pean ise teada saama.
ja seda ka ei saanud teada, et kas peale raske hingamise on-oli kellelgi peavalu,ärevushäired ja muid ebameeldivusi-aga tänud vastajatele-vaevanägijatele.
 
nina-to karbik 14. september 2009, kl 10.35
Valusid polnud, vaid koorikud tekitasid vahel. Muu oli sel ajal tip-top.
 
Mirjam 14. september 2009, kl 16.27
NINAOPERATSIOONIDE
järgne meelespea

SEPTOPLASTIKA – ninavaheseina korrigeerimine.
Osadel juhtudel jäävad septoplastika järgselt ninna plastik
toestusplaadid, mis fikseeritakse õmblusega ja eemaldatakse
nädala möödudes.

KONHOTOOMIA – alumiste ninakarbikute osaline
eemaldamine.
Operatsiooni järgselt jäävad nina külgseintesse lahtised haavad,
seda piirkonda ei õmmelda, sealt ka suurem veritsus.


NINAHOOLDUS
Operatsiooni järgselt esineb ninakinnisus, ninast tuleb rohkelt
veresegust sekreeti, koorikuid. Võib esineda peavalu, vahel väike
palaviku tõus (tavaliselt alla 38ºC).
Nina puhastamiseks ja hingamise leevendamiseks on soovitav
kasutada meresoolavett (Humer)

Ninahooldusvahendid on saadaval käsimüügis.
Ninahooldust teha seni, kuni nina jääb koorikutest ja sekreedist
puhtaks (2 – 3 nädalat).
Valu ja palaviku leevendamiseks lubatud ravim paratsetamool,
solpadein (saadaval käsimüügis), ei mõjuta võimalikku veritsust.
Nina nuusata ettevaatlikult, mitte kõvasti, üks ninapool korraga!
Ravimitest aspiriini, ibuprofeeni kasutada ei tohi. Neil on verd
vedeldav toime ja suureneb verejooksu oht.
Kui Teil on diagnoositud kõrgenenud vererõhk, siis hoidke see
kontrolli all – tarvitage edasi arsti poolt ettekirjutatud ravimeid.

REŽIIM
Hoiduda kuumadest söökidest/jookidest, pesemisvesi veidi
jahedam. Hoiduma peaks saunast, päevitamisest, solaariumist,
taastusravi protseduuridest. Ettevaatust füüsilise pingutusega –
verejooksu oht ~ 2 nädalat. Sellest lähtuvalt on soovitus olla see
aeg haiguslehel. Jooksvaid küsimusi aitab lahendada perearst.

NB!
Võtta ühendust arstiga
• tugeva ninaverejooksu korral
• palaviku tõustes (üle 38ºC)
• valu ja ninakinnisuse süvenedes
Kõrvakliinikus on ööpäevaringne valve, tel 7319783
 
Mirjam 14. september 2009, kl 16.51

Minul tehti nii septoplastika, kui ka konhotoomia.

Minu operatsioon toimus 10.08.2009. Enne oppi antakse rahustit ja valuvaigisteid. Opil oled selili ja silmad seotakse kinni. Siis tehakse tuimetus süstid. Esimene neist on pisut kibe. Teisi enam ei tunne. Opi ajal tunned luu raginat (septoplastika). Valus ei ole. Karbikute lõikus pisut valus, kuid mitte väga hull. Kannatab ära. Minu lõikus kestis umbes 45 min.(lõigati kahte asja).
Peale oppi viiakse palatisse ja antakse külma-kott ninale. Õhtuks on nina paistes. Minul läks öösel ka ülahuul paiste. Peale oppi valutasid mul kõrvad, silmad ja üldse terve pea. Nina ei valutanud. Ninas on lihtsalt imelik tunne. Katsudes on küll valus. Kolmandal päeval on paistetus hakanud alanema, kuigi veel veritseb. Ajab ka aevastama, kuigi aevastada ei tohi. Kuna läbi nina hingata ei saa, siis on mul kurk kuivaks ja valusaks jäänud. Seda saab küll rohke joomisega leevendada. Ninas on tunne nagu oleks nohu ja nina paksu tatti täis. Minul oli veritsust üsna palju. Kuuendal päeval tekkis väike verejooks, mis jäi külmakotte kasutades ruttu kinni. Nüüd on mu opist möödas üle kuu. Vahepeal esineb väikest veritsust ja nina kipub kuivaks muutuma. Peab õlitama. Minu olukorda võib raskendada ka see, et olen alergik. Opile minnes oli mu nina alergiast üsna paistes ja ilmselt sellepärast ka suurem veritsus. Limaskesta, mis ära lõigati oli üsna palju.
 
Eelo 14. september 2009, kl 19.25
Mulle on jäänud mulje, et Tallinna haiglates tehakse selliseid ninaoperatsioone üldnarkoosis, aga Tartus kohaliku tuimestusga. Mul oleks ka vaja ninavaheseina sirgendada ja limaskesti lõigata, aga ei julge opile minna, sest tehakse kohaliku tuimestusega. Kuna kannatan paanikahäire all, siis lihtsalt ei suuda end kokku võtta, et sellisele opile minna, kus seotakse silmad kinni.
 
... 14. september 2009, kl 21.08
saab paluda ka üldnarkoosi, kui närvikava nõrk! pead sellest arstiga jupp maad enne oppi rääkima.
 
to Eelo 15. september 2009, kl 11.53
Nina puhul tehakse 90% üldnarkoosis. Mul polnud teist juttugi, et pakuks mõnda muud a'la kohalikku. Põlvedel olen kohalikuga nõus, aga ninal ei oleks.
 
Eelo 15. september 2009, kl 13.32
Mulle jäi küll arsti jutust mulje, et üldnarkoosi võimalust täiskasvanutel sellise opi puhul ei olegi. Et haigekassa ei kompenseeri seda. On kellelgi konkreetne kogemus, et siiski on üldnarkoos võimalik, kui väga-väga kardad? Mul on sama, et peast allpool kannataksin ehk ära, aga silmad kinni seotuna näo piirkonnas küll mitte. Kes ise paanikahäire all ei kannata, see minust kindlasti aru ei saa...
 
karbik 15. september 2009, kl 13.41
Vott nüüd sain hea vastuse ja asi selge.Ja ühte asja ma hakkan ka vist mõikama.Riina Raudsiku raamatust lugesin sellise lause, et kel hingamisorganitega probleeme, et neil ka psühikaga ja minul peab paika-tundub, et siin vastanutest mõnel veel samuti ja sellepärast ma opile tahangi, et äkki saan oma paanikahäirest ka vabaks- lisaks normaalse hingamise.
Suured tänud vastanutele.
 
to Eelo 15. september 2009, kl 14.19
Kartsin ka, aga 3 sek pärast juba magasin. Aga kahe otsaga asi, oli arst, keda ma 150% usaldan (lapsepõlvest juba), aga narkoosi ikka pisut kartsin. Kui ärkasin ei olnudki muud, kui kinniseotud nina:).
Aga jah, mure on tagasi.
 
Niina 15. september 2009, kl 14.43
Dr. Annika Jussi teeb seda operatsiooni väga hästi. Ta on Regionaalhaigla üks parimaid LOR arste. Dr. Ene Miller on samuti väga hea, lausa super. Nii konhotoomiat kui ka septoplastikat tehakse Regionaalhaiglas üldnarkoosiga, kohaliku tuimestusega ainult siis, kui organism ei luba üldnarkoosi. Selleks tuleb eelnevalt käia anestesioloogi konsultatsioonil, mille määrab kirurg ja tema käest saab ka paberid anestesioloogi juurde minekuks. MIdagi hullu sela ei ole, ainuke jama asi on see, et vatirullid topitakse pärast sügavale ninna, ja ise neid sealt välja koukida ei tohi. Umbes nädala pärast peale opi tulete arsti vastuvõtule, ja topid võetakse välja, edaspidise ravi määrab arst, olenevalt, kuidas haavad paranenud on.
 
Eelo 15. september 2009, kl 21.28
Ma ikka ei saa aru, kuidas siis riiklikud haiglad Eestis nii erinevad on. Tartu kõrva-nina-kurgukliinikus tehakse kõiki neid oppe kohaliku tuimestusega ja selgub, et Tallinnas siis üldnarkoosis. Kohe närvi ajab. Käisin Tartus isegi teise arsti juures ja ikka sama jutt, et üldnarkoosis ei ole võimalik. Näiteks Fess-operatsioon, mis minule tuleks koos konhotoomiaga teha, kestab päris pikalt ja arstid ei suuda minu paanilist hirmu mõista.
 
nina 15. september 2009, kl 22.06
To Niina-
vatitropid nüüd küll nädal aega ninas ei ole, need võetakse ikka järgmine päev juba ära. Ja need on marlitropid- oma meeter jagu mahub seda ninna :D :D Nädal aega on tugiplaadid, kui on vaheseina korrigeerimine. Need hingamist ja limaskestade paranemist ei takista
 
Kati 15. september 2009, kl 23.08
Uuuuuuuuhhhhhhhhhhhhh!
 
nina (esimene nina) 16. september 2009, kl 11.44
Eelo:

Tln enamjaolt üldnarkos, mina käisin Fertilitases, sest minu arst läks sinna, kes enne oli Mustamäel.
 
Marrian 16. september 2009, kl 18.28
Käisin 08.09.09 Mustamäel lõikusel, arst oli samuti dr.A. Jussi.
Teadsin, et ninavahesein tehakse sirgeks ja karbikuid kõrvetatakse, loen just haigusloo lehelt, et mulle tehti Septoplastika ja Submukoosne konhotoomia- konhoplastika. Haiglasse läksin päev varem, tehti vereproov, käisin anestesioloogi jutul. Operatsioon toimus üldnarkoosis, pärast ärkamist ajas jubedalt köhima, hingata tuli läbi suu kuna ninna oli pandud nn tampoonid, arst andis kanüüli kaudu mingit rohtu ja köha kadus praktiliselt kohe. Nina alla pannakse marlilapp, mis on plaastriga nina külge kinnitatud, see imbus mul üsna kiirelt verd täis ja seda pidi siis ise vahetama. Mingit talumatut valu ei tekkinud, õhtuks oli otsmikus pinge ja hambad millegipärast kergelt tuikasid, selle vastu anti valuvaigistit. Juua kulus palju, kuna suu jubedalt kuivas. Järgmine hommik tõmmati tampoonid ninast välja, see oli ärmiselt ebameeldiv, aga peale seda sai juba natuke läbi nina hingata. Nina siseseina toestamaks jäeti sinna plastikud, neid käisin täna eemaldamas :) ei olnud midagi hullu, aga jällegi lihtsalt ebameeldiv tunne. Nüüd saan juba vabalt hingata, opist on möödas alles 8 päeva!
Igatahes olen õnnelik et selle läbi tegin, usun et elukvaliteet kohe paraneb, saan vabalt hingata, varem oli koguaeg ninakinnisuse probleem, pidev nohu mis ei paistnudki lõppevat...
PS! Arst on äärmiselt meeldiv, enne oppi võid julgesti küsida mis sind huvitab ja ta annab kindlasti selge vastuse. Anestesioloogi juures küsi kindlasti üle kas ikka tehakse üldnarkoosis, seal võid rääkida kõigest mis sind vaevab ja öelda julgelt et tahad just seda. Minule ütles anestesioloog just nõnda: " Leppisime siis kokku et tuleb üldnarkoosis jah?" Mina muidugi jaatasin :D
 
... 16. september 2009, kl 19.46
tuttaval tehti Tartus kohalikuga. ei ole õige jutt, et 90% tehekase üldnarkoosis. ei tehta. enamuses tehakse kohalikuga. kui ei talu, ollakse hirmunud või paanitseja, siis saab üldnarkoosi paluda.
 
? 16. september 2009, kl 19.47
Autor: nina (esimene nina)
Aeg: 09-16-09 11:44
Eelo:
Tln enamjaolt üldnarkos, mina käisin Fertilitases, sest minu arst läks sinna, kes enne oli Mustamäel.//


KES SU ARST ON? TAHAN KA fERTI MINNA OPILE.
 
? 16. september 2009, kl 19.52
//...Nii konhotoomiat kui ka septoplastikat tehakse Regionaalhaiglas üldnarkoosiga, kohaliku tuimestusega ainult siis, kui organism ei luba üldnarkoosi...//

palun seetage, kuidas ma tean, et kas mu organism talub (lubab) üldnarkoosi või mitte, kui mulle ei ole seda mitte kunagi varem tehtud?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!