Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Tervisemure
Aminohapete puudus
 
H. 15. november 2006, kl 15.51
Öelge mulle palun sellist asja, et kuidas annab endast märku aminohapete puudus (täiskasvanud) inimese organismis? Kas tekivad mingid konkreetsed sümptomid vms.? Ja mis üldse organismis "juhtub", kui aminohapetest puudus on, kuidas ja millele see eriti mõjub, millist kahju teha võib jne.? Äkki mõni targem inimene oskaks vastata...Suur tänu.
 
Meditsiinitegelane 15. november 2006, kl 16.13
Aminohapete puudust organismis ei ole eriti lihtne diagnoosida, sümptomid on väga sarnased avitaminoosidele ning erinevatele haigustele.
Tunnusteks võivad olla ärrituvus, hingamisprobleemid, arrütmiad, kõhukinnisus või -lahtisus, depressioon, väsimus, juuste väljalangemine, lihaskrambid, peavalud, lõhna- ja maitsetunnetuse nõrgenemine, nahaprobleemid jne.
Eriti tõsised ja pikaajalised aminohapete puudulikkused võivad põhjustada insuliiniresistentsust, diabeeti, hüpertensiooni, limaskesta haavandeid ja veritsust, süsteemseid probleeme ning mõjutavad eriti immuun-, gastrointestinaalset- ja neuroloogilist süsteemi.
Aminohapete puuduse korral tarvitatakse toidulisanditena mineraalaineid (kaltsium, magneesium, kaalium), antioksüdante, vitamiine (eriti B grupi).
 
H. 15. november 2006, kl 16.16
Suur tänu asjaliku vastuse eest!
Ma küsiks veel juurde, et kas on võimalik, et seesama aminoh. puudus põhjustab lihasvalusid, lihasnõrkust (eriti jalgades) ja varvaste ning lihaste tahmatut tõmblemist?
Veelkord tänan!
 
Meditsiinitegelane 15. november 2006, kl 16.25
Tore, et abiks sai olla.

Tõsi, aminohapete puudus võib lihasvalusid ja -nõrkust põhjustada, ning tahtmatut tõmblust. Juhul kui need on põhilised sümptomid siis võib olla tegemist eeskätt magneesiumi vähesusega organismis.
 
H. 15. november 2006, kl 17.03
Jah, valud, nõrkus (vahepeal ei ole väga hull, aga vahepeal on lausa raske püsti seista ja kõndida) ja tõmblemine on põhilised sümptomid, kuid ma olen neli aastat järjest regulaarselt Magneesiumi-Kaltsiumi tablette võtnud, niiet Mg´ga peaks justkui kõik korras olema. On uuritud igast otsast ja siiamaani pole midagi tarka leitud, nüüd aga tegi geneetik uued vere-ja uriinianalüüsid, mis näitasid, et aminoh. on vähe.
Suur tänu veelkord :)
 
Amino 15. november 2006, kl 17.47
Mis jama jutt ! Aminohapete puuduse korral tarvitatakse ikka vastavaid aminohappeid, mida vajaka. Oleneb sellest mida vaja (näiteks mõnel juhul l-leutsiin,l-isoleutsiin, l-valiin).
Kui see on tekkinud elundipuudulikkusest (näiteks maksa sünteesivõime puudulikkus) siis lisaks spetsiaalsete segude manustamisel (ka intravenoosselt)ravitakse ka põhihaigust.
Mg Ka pidevast ja mitteprofessionaalsest manustamisest ei ole siin obligatoorne.
 
eh 15. november 2006, kl 18.58
meditsiinitegelane ilmselt ei ole meditsiinitegelane. sest ta paistab arvavat, et magneesium on aminohape:P
 
doc 15. november 2006, kl 19.04
ma ei kujuta kyll ette kuidas saaks inimesel aminohapetest puudus tekkida. Kui siis absoluutsel taimetoitlasel. Raviks on liha söömine:P Rahustuseks- aminohappeid leidub köikjal meie ymber, puudu neist kyll ei tule;)
 
H. 15. november 2006, kl 19.20
Kui arst ütles mulle, et analüüs näitas, et mul on tugev aminohapete puudus, siis küllap ikka on ju, eksole :)
 
midagi ehk valesti aru saadud? 15. november 2006, kl 21.14
mis arst?
mis analüüs?

sellist analüüsi on tegelikult üna keeruline teha, see on väga spetsiifiline. seda enam, et tugevat aminohapete puudust saab tekkida ikka mingitel üliharuldastel erijuhtudel.
 
H. 15. november 2006, kl 21.20
Kui arst ikka niimoodi ütles, siis küllap ka ikka on niimoodi :)
Arst oli geneetik ja proovid olid veri ja uriin. Proovid olidki spetsiifilised, tulemused võtsid aega kaks nädalat ja verd pidin andmas käima kaks korda.
 
njah 15. november 2006, kl 21.52
aga siis ei saa ju küsida nõu naiste jutunurgast, vaid tuleb sellist spetsiifilist nõu ikka vastava ala spetsialistilt küsida.
 
tiiu 16. november 2006, kl 01.39
kodanik H. on millestki valesti aru saanud. mida küll võiks tähendada TUGEV aminohapete puudus? hüpotroofiat? düstroofiat? veel midagi koledamat?
kodanik meditsiinitegelane töötab ilmselt sanitarina, kuid eesrindliku tegelasena on arstide toas paari raamatut öölektüüriks kasutanud.
 
Meditsiinitegelane 16. november 2006, kl 14.52
Kahju, et tänapäeval lugemisoskus enam moes pole - ma kirjutasin väga täpselt et magneesium on mineraalaine. Või on siin keegi kes ei saa aru et sulgudes kasutatakse näiteid? Ja tiiule ütleks, et "kodanik meditsiinitegelane" töötab TÜ kliinikumis infektsioonhaiguste spetsialistina.
 
Päriselt TÜKis 16. november 2006, kl 16.42
infektsioonhaiguste spetsialistina?
TÜKis on kas infektsionistid või infektsioonkontrolli osakonna arstid. kuna olen ise otsapidi infektsioonhaigustega seotud, siis ausalt...kahtlen selle ameti tõepärasuses. Sry, kui liiga teen.
 
Meditsiinitegelane 16. november 2006, kl 17.38
No olgu, kui selgitust vaja siis selgitust vaja. Ametinime võib mitut moodi kirjutada aga infektsioonhaiguste spetsialist ja infektsionist on täpselt üks ja seesama, vaid selle vahega et teine on nii kõne- kui kirjapildis lühem.
 
H. 16. november 2006, kl 17.39
Ei, kullakesed, ma ei saanud asjast valesti aru, rääkisin arstiga, kirjutasin konkreetselt üles, mis ta ütles. Vaevalt, et arst purjus või pilves oli, et täiesti segast ja vale juttu rääkis, kui tegemist on siiski kõrgharidusega spetsialistiga, kel aastaid erialaarstina töötamise kogemust seljataga, siis nii veider, kui see ka poleks, siis ma usaldan seda arsti. Ennem oli ta konsulteerinud ka laboriarstiga, niiet vaevalt küll, et nad kahekesi kokku midagi niisama nalja viluks luuletasid.
Ilkujatele seda, et milleks hakata abistajate pihta sappi pritsima?! Vähe on inimesi, kes viitsivad foorumis pikki ja arukaid vastuseid kirjutada ning teevad seda isetult, st. lihtsalt selleks, et teema püstitajat aidata. Minu pärast võib ta olla kasvõi haigla peldiku koristaja või Eestimaa parim tipparst, tema vastus tõi minule nii mõneski asjas selgust, mida ei taibanud ise oma arsti käest küsida, ja on lihtsalt labane, et siis mingi teineteise mahategemine ja kraaklemine pihta hakkab. Me kõik oleme (arvatavasti vähemalt) täiskasvanud inimesed ja kui keegi leiab, et mõne teise inimese vastuses on valeinformatsioon, saab sellele viidata ka viisakalt ja inimlikult, mitte lapsikult karjudes, et "Mari on loll, Mari on loll!".
Aitäh kõigile, kes vastasid :)
 
Päriselt TÜKis 16. november 2006, kl 21.03
Med tegelasele:
Ei ole infektsioonhaiguste spetsialist ja infektsionist täpselt üks ja sama.
Infektsionist on nakkushaiguste ravimisega tegelev arst, toodud ära ka sotsiaalministeeriumi poolt kindlaks määratud eriarstide nimekirjas. Aga infektsioonhaiguste spetsialistid on ka tervisekaitsega tegelevad arstid-epidemioloogid, samuti rakendusliku kõrgharidusega tervisekaitse spetsialistid (koolitavad tervishoiu kõrgkoolid, endise nimega meditsiinikoolid...).
Ma ei ole mitte kunagi kuulnud kliinikumis pruugitavat väljendit infektsioonhaiguste spetsialist, see kõlab suisa võõristavalt. Ok see, selleks, ole, kes oled:) Ise tead:)

Teemaalgatajale: ma ausalt öelda ei usu, et sa siit asjatundlikku nõu said. nii et suhtu sellesse kriitiliselt, mida siia kirjutati. Ausalt, parimat soovides.
 
Aminohape 28. juuni 2020, kl 22.13
https://et.wikipedia.org/wiki/Aminohapped
 
Aminohapped 15. juuli 2020, kl 20.36
https://youtu.be/shM19vvmhWE

https://aminoacidsguide.com/
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!