Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Tervisemure
hallux valguse(suure varba kont) operatsioon
 
pikuliina 31. detsember 2008, kl 12.04
Kas keegi on käinud varbakondi opil.Kui kaua võtab aega taastumine, kui op on tehtud mõlemal jalal.
 
olen 31. detsember 2008, kl 17.37
teinud läbi selle opi, aga tehti enne ühel siis teisel jalal. olenevalt lõikusest(seal erinevad meetodid pidid olema) aga mul oli 2 kuud enne kui tööle sain ühe jalaga ja siis ka õnneks oli suvi, väga raske jalanõusid leida. vähemalt aasta võttis enna kui midagi normaalset jalga sain, aga nüüd on unustatud ja hea meel, et selle asja ette võtsin
 
A 31. detsember 2008, kl 18.38
Mu öde käis mölemaga korraga,haiguslehel oli 4 kuud.Ja mitte nukke ei löigatud ära,vaid esialgu pandi orad sisse,mis hiljem eemaldati.Uuri oma arstilt ja lase enne pöhjalikult rääkida,mida tehakse.
 
pikuliina 01. jaanuar 2009, kl 09.47
kas pärast kipside eemaldamist said kohe ilma valuta käija.Kas pärast peab kandma mingeid ortopeedilisi vahendaid ka.(varba vahel, tallad)või tegema taastusravi näit. võimlemist.
 
olen 01. jaanuar 2009, kl 10.24
see sõltub mis meetodit lõikuseks kasutati, mul olid erinevad opid. ühel jalal oli kips kuu aega siis võeti ära, taastumine oli umbes kuu, igasugust taasturavi sain ja oli ka mingi toestus suurel varbal, mida kandma pidi. selle ostsin ise ja sealt arsti kabinetist. peale kipsi oli jalg sinililla ja nii paistes pea kuu või ehk kauemgi. ma mõtlesin ka et kohe pele kipsi panen saapa jalga, aga oli vaja uusi suuri saapaid, õigeid jalanõusid sai vast alles aasta pärast kanda kontsadega isegi mitu aastat ei saanud käia. teine jalg tehti 4 kuu pärast ja mingi traat pandi sisse, kipsi ei pandud. traat võeti ka vist kuu pärast välja, see jalg taastus pisut kiiremini, aga väga palju oli paistes ja valus nii et arvesta, osta mitu numbrit suuremad jalanõud ja kaua võtab aega küll, et jälle normaalselt käia saaks.
mina tegin jalavanne ja elektriravi sain erinevaid ka.
 
pikuliina 01. jaanuar 2009, kl 15.27
mul tehti op 11 nov mõlemal jalal korraga. kips 10 nädalat.kolme nädala pärast saan kipsidest lahti aga siis vist tööle veel minna ei saa. Mul selline töö, et pean palju käima treppidest ja niisama ringi jooksma, 8 tundi jalgadel. Ilmselt pean siis ka vähemalt 4 kuud haiguslehel olema. olen vahest juba proovinud ilma kipsita käija aga valus on. arst ei andnud mulle peale op-i mingit infi, mis ma tegema pean ja kuidas taastub. suured tänud info eest, kuskilt teavet saada pole, arsti juurde lähen alles jaanuari lõpus. mul mingid plaadid ka veel sees, need vist võetakse hiljem välja.
 
.. 01. jaanuar 2009, kl 16.32
aappii, kui jube op see on.
enne teie kirjeldusi ponud üldse aimugi.

miks üldse selle kadalipu ette võtsite? valud?
 
pikuliina 01. jaanuar 2009, kl 17.20
valud ja jalanõude probleem. enam ei saanud endale suvekingigi, sest nii laia liistuga lihtsalt pole.peokingadest rääkimata.ainukesed sobivad on new balance matkajalatsid,neid tehakse erineva liistulaiusega.
 
olen 01. jaanuar 2009, kl 18.01
võtnud selle ette ka vaid selleks, et saaks normaalselt käia ja inetud olid ka need kondid. valutasid ja pikka maad käia ei saanud. mulle ütles arst, et olete liiga laiade jalanõudega käinud nagu botased, sest see ei toeta jalga pidevalt ja mul oli endal väga kitsas jalg. mina küll küsisin hästi palju arstilt, vist liigagi tüütu olin. ma ei kujutaks küll ette kahte jalga korraga lõigata ja mulle ütles arst kohe et ei tee korraga. mul on siiani mingid kruvid jalas sees, neid ei võetagi välja nii mulle öeldi.ma arvan et vähemalt aasta oli see aeg, kui ma taastusin, aga tööl muidugi käisin, õnneks mul oli istuv töö ja majas lift.
mina uurisin selle kohta küll palju infot ja valmistasin ennast ette, et ma olen pool aastat normaalsest elust kõrval.
vaeva sellega oli, aga ma ei kahetse, et selle ette võtsin, nüüd on elu ikka palju parem ja käia saab ja kontsi kanda, tantsida ja matkata.
pikuliina see aeg läheb mööda.
 
i 01. jaanuar 2009, kl 18.14
Nukid tulevad tänu laiadele jalanõudele?!
Muidu on jutt olnud, et just kitsad jalanõud. Saa siis nüüd aru, mida peab tegema, et nukke ei tuleks.
 
olen 01. jaanuar 2009, kl 18.53
kuulnud igasugu arvamist, aga mulle seletas arst, et mul pikk ja kitsas jalg siis kandsin ikka küllalt laiu jalanõusid, sest ega polnud ju saada vanasti kingi ja seega vajus jalg laiali, miski ei toetanud.
eks võib olla mõnel, kel lai jalg ja kannab liiga kitsaid siis muutub jala võlv kuidagi teistmoodi. ega ma ka ei tea, aga vastik ja kole on jalg millel nukid ja kui jalanõud on koledad siis on kogu olemine kole
igaüks korjab oma tarkuse ise, ei oska mina siin õiget nõu anda
 
pikuliina 01. jaanuar 2009, kl 22.49
tänan info eest. tean siis nüüd arvestada edasisega...Eks kui arsti vastuvõtule lähen küsin rohkem, tal on siis minu jaoks ehk rohkem aega.pärast op-i jooksis arst paar korda kiirelt minu juurest palatist läbi ja juba kirjutati haiglast välja. ei jõudnudki midagi küsida õieti. algul ütles, et kaks kuud haigusleht. pärast op-i juba teine jutt, et 10 nädalat kipsis. eks näis kaua siis veel. thanks
 
olen 01. jaanuar 2009, kl 23.09
ma küsisin ikka enne ja uurisin palju selle kohta, aga eks paranemisprotsess ole ka igal ühel erinev, ja tean ka seda et neid lõikusi tehakse väga erinevate meetodite järgi sellest sõltub ka mis edasi saab. mulle seletati enne mida ühe ja mida teise jalaga ette võetake, aga ma ka muudkui pärisin, mõtlesin kohe kodus valmis, mida küsida. aga seda seletas ka arst mulle, et pärast kipsi on väga oluline iga päev vannitada jalga ja vist tegin mähiseid ja kompresse ka, sellest sõltub ka palju.
 
ka nukiline 03. jaanuar 2009, kl 15.16
Palun öelge ka, millise arsti juurde olete selle murega pöördunud? Kelle juurde pean perearsilt saatekirja küsima? kas ortopeedi?Je keda selle eriala arstidest soovitate Tallinnas.
 
pikuliina 04. jaanuar 2009, kl 16.22
Mina käisin kirurgi juures. aga perearst teab kindlasti kelle juurde selle probleemiga saata.
 
inx 16. aprill 2009, kl 16.54
Minul on tekkinud kont hoopis teisele poolele, mitte suure varba juurde.

Palju operatsioon maksab?
 
Liisa 14. november 2012, kl 17.36
Tahaks küsida ajast peale oppi. Tehakse ühele jalale. Mismoodi kodus olemine on? Kas liikuda saab? Mismoodi pesemine välja näeb ja kas vetsus saab ise käia? Ei pea ju need kuu-kaks kogu aeg pikali olema või peab?
Mulle ei tehta oppi, tädile tehakse. Tahaks ennast ette valmistada, kuidas hoolitsema hakata.
 
Liisa 17. november 2012, kl 23.41
Ei ole keegi seda op-i läbi teinud?
 
nukk 18. oktoober 2013, kl 18.29
Just paar päeva tagasi oli lõikus, traate ei pandud, kuid jalg siseküljelt pikalt lahti lõigatud ja nukk maha raiutud, nägin sidumise ajal.Kannan jalas mingit spets raske tallaga jalanõud, jalg ise paksult sidemetes.
Paistetus oli kuid mitte meeletu.Esimesed 2 ööpäeva kangeid valuvaigisteid sisse ajanud ja liigun esialgu ratastoolis ja karkudel.Kand ja ülejäänud varbad sidemest väljas, saan korralikult liigutada.
Kui niidid paari nädala pärast ära võetakse siis hakkab füsioteraapia pihta.
Saan aru et mingid klambrid pandi ja need jäävadki jala sisse.
Peale oppi tõusis palavik, kurk siiani väga valus kuid loodan et möödub varsti.
Hetkel ei oskagi muud öelda kui et eks aeg näitab kuidas paraneb ja millal ise norm.taas käia saan.
 
Kah nukiga 18. oktoober 2013, kl 19.33
nukale:
kas ütleksid, kes Sind operereeris ja mis haiglas. Ise käisin ka hiljuti Ortopeedia Arstides vastuvõtul just sama teemaga.
 
mina loobusin 18. oktoober 2013, kl 20.06
kuna kunagine töökaaslane ütles et temal tulid nukid paari aasta pärast tagasi. mõttetu piin.
 
Nukk 21. oktoober 2013, kl 11.53
6 päeva möödudes olen käinud sidumas 2 x ja olukord parem ning palavikku ka enam pole.
Liigun karkudega, toetun ka õrnalt haige jalaga maha, loomulikult vastava jalatsiga ainult.
Öösel valud, enne magamaminekut võtan valuvaigistit, lisaks vitamiinid./omega 3, C -vitam. ja calts.magn.)
Võtma hakkasin 2 nädalat enne oppi neid tegelikult juba.
Üritan vaikselt varbaid liigutada, need sidemest väljas, kand ka, verevalumitele mis sideme alt väljas määrin saialillesalvi ja mazeerin õrnalt.
Kui niidid välja võetakse siis hakkan aktiivselt kohe füs.teraapias käima.
Tunnen ennast hetkel hästi ja loodan et lõpuni välja:-)
 
Krissu 30. oktoober 2013, kl 17.55
Mitu ööd haiglas hoiti? Kas liikumine ikka on võimalik, et päris voodis olema ei pea? Kes lõikas ja kuidas rahule jäite? Kas üldnarkoosis?
 
Liz 31. oktoober 2013, kl 03.17
Olen ka väga huvitatud sellest opist,sest ka plaan see ette võtta.Tänan sind Nukk,et viitsisid kirjutada, ole hea ja anna endast teada kuidas paraned ning mida arst soovitab teha.Kes sind opereeris ja kus haiglas?Lugesin netist,et mingi uus tasuline haiga Tallinnas,sealt koduleheküljelt lugesin,et ei pruugi õnnestuda ja üle 3-4cm kõrguse kontsa ei tohi kunagi kanda.Pealegi pikk taastumine.Kui korraga ei tehta mõlemat jalga siis ju mitu aastat enne kui kõik korras ja normaalse kinga jalga saab.Palun andke teada kellel op möödas, kas ikka kõrgema kontsaga kingi saab kanda.
 
Liina 07. november 2013, kl 21.39
Minul tehti opp 4.11.13 TÜ Kliinikumis. Op kestis kuskil tund aega ja üldnarkoosis. Peale oppi oli üsna hea olla, kuni valuvaigistite mõju vähenema hakkas. Opp oli kell 9 ja koju sain kell 12. Kipsi ei pandud, lihtsalt seoti kinni ja anti retsept ortopeedilise jalatsi jaoks. Selle ostsime koduteel välja (hind 15 eurot sentidega). Opp ise oli haigekassa kulul. Esimesed kaks päeva olid valud ikka sünnitusvaludest hullemad. "Karuhäält" oli palju. Valuvaigistite (ibuprofen 400+paracetamol 1000mg) mõju kestis max 3 tundi ja sealt edasi oli piin see tund veel oodata kuni saaks uued võtta. Külm kompress oli abiks. Esimene öö magada ei saanud. Teine juba natuke kannatas. Kui vormis olla, siis ei ole liikumiseks karke vaja - mina saan ühel jalal hüpates ilusasti hakkama. Ka wc käimine ei ole probleem. Esimesed päevad oli jalg nii valus, et midagi ei tohtinud vastu jalga puutuda, 3. päeval on juba leebem - isegi õrnalt kannatab kanna maha panna. Samuti olen ma 3. päevaks valuvaigistite kogust ja vahet saanud vähendada. Kõige raskem on hommikul, kui öösel ei ole rohtu võtnud - siis on ikka pool tundi tõsist piina, enne kui valuvaigisti mõju tekib (soovitus 3-4 ajal ka võtta!). Mul on kaks haava - suure varba juurest 7cm ja teise varba juures 3cm. 3. päev ja ikka jookseb haav verd. 8 nädala pärast peaks minema arstile näitama, kuid aega selleks ei ole pakkuda registratuuris. Miks ma üldse selle opi tegin - valud ja jalatsimure. Viimasel ajal ei saanud enam päev otsa jalatsiga olla - nii hirmsad kõrvetavad elektrilöögilaadsed valud lõi sisse. Käisin ka tugesid proovimas ja taastusravil, kuid taastusravi arst ütles, et kuna mul tegemist pärilikku laadi ja pikalt olnud probleemiga, siis tugedega ega suure varba sirutamisega seda konti tagasi ei suru. Ühesõnaga - opp ise on tühiasi, taastumise kannatab ka ära (mul hullem möödas). Ainuke asi on see, et kas tõepoolest ei saa aasta aega normaalseid jalatseid ja kontsi ei kunagi kanda? Eks ma annan teada, kuna ma normaalsed jalatsid jalga saan :)
 
Liz 08. november 2013, kl 00.47
Tänan sind,Liina põhjaliku vastuse eest.Nagu ma aru saan siis sul õnneks ühel jalal see kont(minul mõlemal)Kas sul valutas päka alt? Kas sul pandi ka traadid sisse?Ja huvitav kas mingi nipiga ei saaks mõni päev haiglas olla,sest siis võimalus saada valuvaigistavaid süste.Ibumax ja paratcetamol(kuigi natuke kangemad kui retseptita)ikka suht nõrgad valuvaigistid luu operatsiooni puhul.Arcoxia 600mg-900mg oleks ehk ikka mõjunud.Head paranemist!
 
Nukk 11. november 2013, kl 21.34
Taastun arsti sõnul hästi, 27 päeva opist möödas.
Minul lõigati erakliinikus ja samal päeval ikka koju ka.
Valuvaigisteid võtsin esimesed 3-4 päeva.
Hetkel on niidid välja võetud ja haav ca 7 cm pikk.Röntgeni pildi järgi 2 polti sees ja üks klamber.
Teen iga päev keedetud vee ja kaaliumpermang.õrna lahusega jalavanni. Lasen siis pisut õhu käes kuivada ja puhastan veel gutaseptiga üle.Nüüd olen juba saialille palsamit ka haavale ja tervele labajalale pannud.Mõned kohad on päka all tundlikumad.Verevalumid on ka ära kadunud.Teen regulaarselt suurele varbale edasi-tagasi liigutusi ja maseerin kogu jalga et verevarustus taastuks.Opi ajal kasutati põlvest pisut allapoole skutti ja silmaga näha et jalg teisest pisut peenem pahkluu ja sääre osas.
Toas liigun kannal või siis jala välisküljel.Kui valu tunnen, siis valuvaigistit ei võta, panen jala üles ja külma geelikoti peale.Arsti sõnul võtab täielik n.ö taastumine aega umbes 6 kuud opist, ise loodan vähemaga,seega mõõdukas koormus ja ise tunnen kui väsin, siis puhkan.Oleneb ka vanusest, nooremal inimesel taastub kindlasti kiiremini.Mina lihtsalt olen hästi püsimatu ja tahan ise ringi liibata :-)
Esimene sidumine kodus lõppes küll minestusega, siis mõned korrad sain teise inimese abi aga nüüd saan juba ise hakkama.
Niiet jätkuvalt loodan parimat ja usun et kõik saab korda:-)
 
Liina 25. november 2013, kl 14.48
olen eelkirjutaja. Nüüd siis 21 päeva möödas opist. 8. päeval läks haav pahaks ja tekkisid villid naha peale. 9. päeval võeti kaks niiti ära ja pandi põletikuvastase salviga kinni. 10. päeval rebenes haav lahti. Läks mädanema, kuni 14. päevaks oli osa nahast muutunud mustaks (nekroos). Sellest päevast kuni tänaseni jooksutati perearsti-kirurgi vahet teemal kas peaks ära lõikama nekroosi või tuleb ta ise ära. Täna siis oli nekroos ära tulnud, kuid selle all oli niivõrd suur mädakolle, mis on enda alla haaranud suurema osa 7cm-st armist. Arst ütles, et jumal tänatud, et vaid 2 niiti ära võtsime, muidu oleks terve haav mädane ja lahtirebenenud. Üks arvamus oli, et nekroos tekkis, kuna haav õmmeldi liiga tugevasti kinni. Täna siis võeti ka külv, et näha mis bakter seda jama põhjustab. Igatahes olen ma üdini traumeeritud ja väsinud sellest kõigest. täna öeldi, et on reaalne oht, et põletik (bakter? nekroos?) läheb luusse edasi. positiivse poole pealt - jalg iseenesest ei valuta enam ja ei ole valuvaigisteid vaja. Kõige raskemad olid esimesed 3 päeva ja regulaarset võtsin valuvaigisteid 7 päeva. Peale seda harva ja vaid vajadusel. Tänaseks on valud kadunud.
To Liz: Kahjuks on mul mõlemal jalal täpselt sama suur kont ja sama suur kaldenurk varvastel. Opi kasuks otsustasin, kuna kont ise andis nii tugevaid ja pulsseerivaid valuimulsse kõndides-seistes. Titaankruvi pandi sisse ja mingid klambrid ka. Igal juhul soovitaksin opi teha, kui kellelgi selline näidustus on, see et nüüd selline piin mul on, ei ole konkreetselt opiga seotud ja ei ole tavapärane kulg. Teise jalaga ootan kuni valutama hakkab - enne ei torgi. Haiglasse jäämisel ei ole mõtet. Kangemaid valuvaigisteid võib küsida küll, aga abiks olid needki max annuses.

Edu kõigile ja kui vaja, siis tuleb teha. Need valud ei ole nii hullud, et üle ei elaks. Kui jalg ei mädaneks oleksin juba eelmine nädal tööle läinud.
 
Liz 26. november 2013, kl 01.18
Soovin sulle head paranemist.Anna endast ikka teada kuidas läheb,eriti huvitab millal normaalselt käima saad.
 
Liina 17. detsember 2013, kl 23.49
Tänaseks siis 6 nädalat opist ja tundub, et haav hakkab paranema... võetud on kaks kuuri antibiootikume ja täna kaaluti veel kolmandat, aga siiski loobuti. Nimelt oli endobakter kuidagi moodi haava sattunud ja tegi seal korralikku laastamistööd. Kõnnin lahasega - lootust on 8. nädalal ilma selleta käima hakata. Ainuke jama on et mittemidagi ei saa jalas kanda peale selle lahase. Paljajalapeale on võimalik toetuda, kuid ühtegi botase vms jalanõu sisse jalg ei lähe - ta lihtsalt ei paindu kuskile poole! Positiivse poole pealt - autoga saan juba kuskil nädala sõita. Kõige tüütum oligi kellegi palumine arstil käimiseks, mida mul tuli 2 korda nädalas teha (sidumine, hiljem 1 kord nädalas).
Annan teada kuna midagi jalga mahub ja kuna inimesemoodi kõndima saan. Praeguseks on küll üks jald lühem kui teine (lahas on kõrge kuskil 5cm ja olen harjunud vildaka puusaga kõndima).
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!