Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Tervisemure
prednisolon
 
siiri 29. märts 2009, kl 21.34
kes on kasutanud? kuidas oli kõrvaltoimetega?
 
kk 29. märts 2009, kl 21.52
Pearinglus, tunne nagu oleksid laevas vms. Eks kõrvalmõjud olenevad ka palju inimesest.
 
b 29. märts 2009, kl 21.56
teemaalgataja, mis puhul seda määrati?
 
Nurse Betty 29. märts 2009, kl 22.12
Prednisolon on kortisoonpreparaat. Tavalisemad kõrvalmõjud on söögiisu tõus, võivad tekkida unehäired, mistõttu on tähtis tablette võtta hommikupoolikul, mitte pärast lõunat. Kui inimesel on geneetiline soodumus tüüp II diabeediks, võib kortisooni tõttu veresuhkur tõusta. Enamasti on see küll ajutine ja läheb pärast lõpetatud prednisoloonikuuri tagasi normaalseks. Mõnel inimesel tekivad näotursed, aga see on tavalisem, kui võetakse väga suuri doose pikka aega. Üldiselt on ju kortisooni mõju just kudede turset vähendav.

Keskeltläbi võttes on Prednisolon üsna väheste kõrvaltoimetega ravim, mida on kasutatud palju, palju aastaid.
 
z 29. märts 2009, kl 22.21
aga Atrovent? kas keegi selle kohta oskab või teab kogemusi jagada? mulle arst kirjutas selle kroonilise bronhiidi ägenemiste pärast. kiuned sees. röga kinni.
kas see on väheste kõrvalmõjudega?

mis siis saab, kui tekkib mingi bronhispasm või kägistustunne? või ei ole see kõvade kõrvalmõjudega. mulle arst kirjutas algul ventolini, aga siis ütles, et atrovent on parem. ventolin tekitas mul värinaid üle keha ja süda peksis sees. nii paha oli.
 
ave 29. märts 2009, kl 22.39
mina võtsin kaks tabletti kolm korda päevas.kilpnäärme raviks määrati.kaal tõusis meeletult.
 
hh 29. märts 2009, kl 23.34
Mina olen võtnud õietolmuallergia leevendamiseks suvel (nädal)ja siiani ainus mis aitas. Ükski Claritiin jms. ei mõju.
Ka kasutatatakse seda veterinaarias mitmetel põhjustel ja vahest ka eluaegse ravina (doose reguleerides).
 
siiri 29. märts 2009, kl 23.52
sain rohu liigeste pärast.

Miks ma küsin-ma olen nüüd võtnud 3-4 nädalat ja just siin mõtlesin ka, et nägu on nagu paistes hommikuti või nii. Juhtusin kuulma samasugust juhtumit ühel teisel inimesel ja siis otsustasingi laialt ringilt küsida.
 
Nurse Betty 30. märts 2009, kl 00.24
Z,
teemast kõrvale minnes :) on Atrovent ravim, mida kasutatakse just bronhide kokkutõmbe ennetamiseks ja raviks näiteks astma või kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse puhul. Tavalisim kõrvalnähe on, et see pulber ajab nats köhima kohe pärast võtmist. Võib tekitada peavalu, suukuivust. Ka see on ravim, mis on olnud olemas kaua ja mida kasutab väga, väga suur hulk inimesi.
Üldiselt on jah nii, et Ventoline tekitab sagedamini ebameeldivaid kõrvalmõjusid, nagu kätevärisemine ja südamepuperdamine. Enamasti aitab tegelikult doosi alandamisest, et Ventoline't taluda. Haiglas kombineerime enamasti neid kahte ja patsient inhaleerib neid samaaegselt maski (nebulisaatori)kaudu. Mõnikord tuleb aga tõesti Ventolinest kõrvalmõjude tõttu loobuda.

Siiri,
kas Prednisoloni on määratud Sulle kuurina ja hakkad varsti trepina doosi vähendama? See näoturse pole üldiselt ohtlik. Küll aga tasub seda arstile mainida, ehk saab tasapisi hakata annust vähendama? Mõnikord valib arst liigeste ravil (näiteks reuma puhul) pärast ägeda põletiku kadumist jätta patsient madalale "alus"doosile, et uusi põletikke vältida. Pikaajalise kortisoonravi tulemusena tekib kergesti osteoporoos (skelett hõreneb). Seega, kui Sulle määratakse eluaegne või pikaajaline ravi Prednisolon'i või mõne muu kortisoonpreparaadiga, võib tark olla luudehõrenemist kaltsiumitablettide abil ennetada. Räägi sellest arstiga!
Muide on kortisoonpreparaatidel üldiselt selline natuke ergutav, tuju tõstev mõju. Ja kaalu tuleb juurde ikka selle pärast, et isu tõuseb...
 
Siiri 30. märts 2009, kl 11.20
aitäh kaasa mötlemast! Lähen arstile paari nädala pärast, eks siis könelen arstile oma näu tursest...
 
Ray X 30. märts 2009, kl 13.29
Lihtsalt väikene (ja mitte väga oluline) parandus Nurse B juttu.
Atrovendi puhul on ravim aerosooli vormis ja mitte pulbrivormis.
Muu osas Nurse Betty jutuga saab ainult nõustuda. :-)
 
Nurse Betty 30. märts 2009, kl 20.45
Atroventi on nii pulbrikapslitena, aerosoolina, ninaspray'na kui vedelikuna nebulisaatorimaski jaoks :D
 
z 30. märts 2009, kl 21.27
minul on Atrovent aerosool dosaatoriga inhalaator.
 
Ray X 31. märts 2009, kl 09.51
Eesti piiridesse jäädes on aerosool ja nebul. lahus, mis jõuab hingamisteedesse nebulisaatori abiga "auruna" (viide ravimiregister).

Boeringheril on Atrovendi nime all tõesti ka Nasal Spray. Võibolla kunagi kunagi on see ravim ka kapslistes olnud Atrovendi nime all. Eestisse see ilmselt ei ole jõudnud ja praegu Atrovendi nime all turustav firma seda kapslitesse enam ei paneks ka. Neil olemas uus sama grupi ravim Spiriva (tiotroopium) , mis on pulbrina kapslis.

Ei vaidle vastu, et kusagil maailmas on toimeaine ipratroopium bromiid ka pulbrina, kuid mitte Atrovendi kaubamärgi all.
 
lumikelluke 31. märts 2009, kl 11.29
nägu pole sul mitte paistes vaid selline on antud rohu kõrvaltoime, eestikeelsena kuunäo sündroom. kehakuju muutub sul ka kui kaalus jurde võtad, kõht tuleb ette aga käed- jalad jäävad peenemaks. ravi lõppedes kaovad ka muutsed ja mõnel päris kiiresti isegi.
 
Nurse Betty 31. märts 2009, kl 16.13
Nojah, ma loen muidugi Rootsi ravimiregistrist... Toime ikka sama, see on peaasi. Spiriva muidugi teada tuntud siin ka :)
 
? 31. märts 2009, kl 19.34
palun, kas keegi teab, kas Broomhexini tablette võib võtta samal ajal koos Ateoventiga (inghalatsioon)?
 
tydrik 01. aprill 2009, kl 14.42
mina sain ka perdnisoloni ravi peale. pean võtma 4 tbl korraga 1xp ja nädal aega. ma olen saanud pikalt antibiootikume, aga põletik jäi sisse. nüüd siis eriarst määras prednisoloni.
aga ma sain rohud alles praegu välja osta. soovitav on võtta hommikuti. siis praegu ma ei saagi esimest portsu sisse võtta, sest siis jääb homse hommikuga liiga lühike vahe? aga tahaks juba ravi alusrada.

kui praegu võtan, siis pean ka homme samal ajal võtma.
mulle arst soovitas juurde osta veel mingit preparaati maole, et ei tekkiks gaase. mitte espumisaan, mis kaasid ära võtab, vaid midagi, mis ei lase neil tekkida. kahjuks läks meelest ära, mis asi see oli. pea on paks.
 
tydrik 01. aprill 2009, kl 15.02
täpsustan. minul on ravimiks hoopis metüülpredinisolon (MEDROL). see vist on tiba teine? kuigi kõrvalmõjudena "lubatakse" ka seelle infolehes "kuunägu" ja punnsilmsust, peenikesi jäsemeid (lihaste kärbimist) jne...

minule ei märatud astmelist ravi. neli tabletti korraga 1xp ja sedai nädal aega. Arst kinnitas, et pärast seda olen ma terve :)
 
tydrik 01. aprill 2009, kl 17.11
kas keegi ütleks palun, millal paranemise toime saabub?
mul on nii halb olla, sest palavik on pikalt kurnanud. kas pärast esimest doosi (4tbl) oleks palju paremat enesetunnet oodata?
 
Nurse Betty 02. aprill 2009, kl 18.52
tydrik,
kortisoonpreparaadid annavad üldiselt üsna kiire toime. Kui on lühike kuur, siis on täiesti tavaline, et lõpetatakse ilma "trepita".
Loodan, et paraned siis arsti lubaduste kohaselt.
 
tydrik 02. aprill 2009, kl 19.11
olen terve päeva ainult haigutanud ja nii jube uni on, et hirmus. pea käib ringi, aga seda ilmselt kehas olevast põletikust ja palavikust (mis on küll väike aga kestab). ravimist ma mingeid kõrvamõjusid ei tunne. süda trambib sees, aga see vist ka nõrkusest, mitte ravimist.

kas hormoonravi tõesti ravib põletiku ära ja palavik läheb ära?
olen palavikus juba kaks kuud. väga halb on olla, elujõud voolab seest minema... kui see ravim isu peaks tegema, siis jumal tänatud. mul on süda kogu aeg paha. pea käib ringi, ei taha toidust mõeldagi. aga sunnin end sööma, sest muidu ei olegi jõudu üldse.

uskumatu, et mitmed ravikuurid ei ole tulemust andnud. samas on väidetud, et nii kerge põletik on ja väga tundlik bakter. see "kerge" põletik hakkab eluvaimu seest välja ajama.
 
täpp 03. aprill 2009, kl 10.00
mulle on etkkinud siin seal kehale täppverevalumid. sellised nagu veretäpid naha all. reite sisekülgedel, kus pehmem kude, on need lausa kobaras.
kas need lähevad pärast ravi lõpetamist ära? nägu läheb ka paiste (jämedaks), see on õige.
 
... 03. aprill 2009, kl 11.05
Minul muutus mälu väga kehvaks. Helistasin mitu korda kellelegi ja kui inimene telefonile vastas, olin unustanud, miks helistasin.
 
täpp 03. aprill 2009, kl 11.20
teeb lolliks jah. mul ka lüngad. peas toimub midagi. aga see läheb ju pärast ravi üle? ma ei jää ju selliseks punasetäpiliseks ja nudimäluseks?
 
t 03. aprill 2009, kl 12.36
Minul saab koer metüülprednisolooni (Medrol 16mg)ja ise reguleerin koguseid, arstiga kooskõlastatud muidugi. Ilmselt kestab see terve tema elu:(
 
Neo 03. aprill 2009, kl 12.58
Hormoon surub tugevalt põletikku alla. Palavikku surub ka alla.
 
N. 03. aprill 2009, kl 13.28
Ma sain seda kaks nädalat haiglas. Ka minul läks väga halvaks mälu, päris imelik oli kohe, kuna pole kunagi varem mingeid mäluprobleeme olnud. Juhtus kah nii, et helistasin kiirelt kellelegi, midagi hästi tähtsat oli ruttu vaja öeldaja ja kui inimene toru võttis...no ei mäleta, mida öelda tahtsin :(
Jube söögiisu oli ja õgisin nagu hull. Janu oli ka suurem kui tavaliselt.

Mu koer on seda võtnud iga päev viimased kolm aastat (tal rasked allergiad, mille tõttu jube põletik) ja selle aja jooksul pole tal kordagi jooksuaega olnud. Joob kogu aeg nagu hull ja kõvasti on juurde võtnud, kuigi trenn ja toit on sama. Kui mõni päev pean suurema doosi andma, siis on hästi loid ja väsinud, ei tõuse päeva jooksul kordagi üles, ei jõua söögikausi juurdegi minna.
 
tydrik 03. aprill 2009, kl 14.04
mul täna hingamine kiuksub. bronhitorud on kinni. kas see prednisolon teeb seda????? kopsuarst ütles, et bronhilõõgastit ei ole enam vaja, kui Medroli võtan. aga mul on halb hingata.
kas pean välja kannatama, sest see läheb ravi jätkudes mööda?

kas selle ravimiga üldse võib mingit sellist reaktsiooni tekkida bronhides? kas see ravim võib seda põhjustada? või on see mu haigusest tingitud ja ravim ei suuda seda maha võtta.
 
tydrik 03. aprill 2009, kl 15.46
perearsti infotelefonilt anti sellist infot (helistasin huvi pärast kolm korda järjest):

1 vastaja: võite võtta atroventi, aga võtke juurde südamerohtu (et südamepekslemist rahustada)
2 vastaja: artoventi mitte mingil juhul. võtke ventolini, see on olematute kõrvalmõjudega
3 vastaja: võtke allergiarohtu, kui predisolin on peal, ei ole bronhilõõgasteid vaja.

selgitasin, et olen kasutanud atroventi, kuna ventolin teeb värinaid ja paneb südame pekslema. vastaja nr 2 oli närviline ja hakkas minuga vaidlema, et ventolin on parem ja ei põhjusta kellelegi mingeid kõrvalmõjusid. (mina räägin ju omaenda kogemusest).

ootan siis juba niisama, mul pole allergiat. mul pole ka astmat. mul on põletikulised bronhid. enne oli bakteri tehtud põletik, antibiootikum ei aidanud ja siis määrati Medrol.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!