Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Kööginõu
kuidas teha head kartuliputru?
 
rumal 21. september 2010, kl 22.00
selline ongi küsimus

tänud.
 
valulla 21. september 2010, kl 22.27
Alumine teema ju selgitab :)))
Lõika kartulid väiksemateks tükkideks ja keeda pehmeks. Kasuta kas kartulipressi või lihtsat tampijat ( seda metallist, kus augud sees ). Soojenda paras ports piima ning vala kartulipudrule, maitsesta soola ja pipraga, võid lisada ka kuivatatud, värsket või sügavkülmutatud tilli. Kindlasti pane kuuma massi ka veidikene võid. Et puder tuleks kohev, võiksid nüüd välja võtta ka mikseri ning veidi kogu seda headust vahustada.
 
no olen 21. september 2010, kl 23.27
ma laisem...kartul väiksemaks kui pehme siis kurnan enamvähem ära ja pakist piim sinna kartulite peale, tükk võid kah, kui piim keema läheb tambin ja siis klopin. ja soovi korral lisan praetud seeni ,hallitusjuustu tükke või muud meelepärast. Väga hea oli ka kastrul+brokkoli kokku tampida(mitte väga kreemiks) ja ilus roheline jäi. Mu meelest läheb mikseriga liiga kliistriks aga see on minu arvamus :)
 
Lürika 21. september 2010, kl 23.36
olen näinud,et tehakse ka nii. Keedetakse kartulid pehmeks,purustatakse,lisatakse provansaal majoneesi ja lüüakse mikseriga vahtu.
 
mina 22. september 2010, kl 09.11
keedan kartulid ära,jätan ka keeduleem natuke järgi,tambin ära ,panen võid ja tambin uuesti.Ei pane enam piima,minu meelest on palju maitsvam kui piimaga.
 
k 22. september 2010, kl 09.58
jahune kartul pehmeks, jätan ka sortsu keeduvett alles, mikrouunis soojendan piima kuhu sisse panen tüki (ja mitte vähe!) võid. alguses möllan nuiaga, siis kallan piima-võisegu kartulimassile ja mikserdan. aeglaste pööretega ja mitte kaua - muidu läheb liimiks kätte.
sisse ei prae midagi, meie peres on puder lisand.
vanaema praadis pekki ja sibulat sisse, siis oli see omaette toit. mulle nii ei meeldi.
 
Mari 22. september 2010, kl 10.36
Kartuliputru kui on katki tambitud kartul tuleb kloppida käsitsi, mikseriga tuleb kliister.
 
anne 22. september 2010, kl 11.42
mina olen sibulausku:D
minu kartulipuder käib nii. tükeldan kartulid suhteliselt väikseks ja panen vaid niipalju vett, et vaevu katab. keedan pehmeks ja tambin metallist aukudega riistaga pehmeks(vett ära ei vala, minule meeldib nii rohkem). siis lükkan keskele lohu, valan sinna sortsu toasooja piima ja jätan hetkeks soojenema. nüüd tükeldan ühe sibula(suurus vastav pudrukogusele) hästi peeneks ja lisan pudrule. panen juurde suure spl naturaalset võid. ja siis selle aukudega metallist riistaga klopin pudru vahule. jääb algul selline vedelam, rohkem püree, aga jahtudes tõmbub paksuks. see on meie pere lemmikkartulipuder. olen söönud ka neid kurnatud kartulitest ja ilma sibulata, aga mulle pole see see.
 
mann 22. september 2010, kl 15.51
Kindlasti piim kuumaks, võid hulka, mikseriga teen kuigi mitte kaua. Kartulisordist oleneb ka palju.Muredast tuleb parem.
 
njah 22. september 2010, kl 17.59
nägin pühapäeval lastele tehtud prantsusmaa multikat kus õpetati ERITI head kartuliputru tegema.

Koorega kartulid keedeti, kurnati sõelaga ja siis kooriti, tambiti nuiaga või hõõruti pudruks läbi suurte aukudega sõela, lisati keev piim võiga ja kõik, nii pidi ERITI maitsev pudru tekkima kaussi!


Voh, ise aga kunagi nii ei tee, ega hakkagi, kuna pooldan Subulausu anne varianti ja pealegi miks kartulid väikeseks teha, olen ise poolikud kartulid keetnud, kurnanud ja 0,5 l keevat piima, sibula ja võiga selga keeranud kui eelnevalt nuiaga kartulid pudrustanud nind lõpetuseks seganud ühtlaseks miksriga kaasas olevate taignalabadega (mitte nendega millega kanamune vahtu aetakse). ja pole kliistrist aisuga :)
 
n50+ 22. september 2010, kl 22.46
Kliistriks läheb puder siis, kui piima pole eelnevalt keemiseni kuumutatud. Mikserdades saan hea pudru. Ivo Linna kiitis kunagi, et tema ema pani pudrule ka hapukoort hulka. Ólen teinud ka nii, on küll hea.
 
pudrumumm 23. september 2010, kl 09.29
Pese koorega kartulid korralikult puhatks, tükelda. Keeda pehmeks, kurna ära üleliigne vesi, tambi peeneks, vala peale rõõskoor, lisa küüslauku, maitsesta soola ja pipraga. Klopi nuiaga või lusikaga kohevamaks.

Tükelda kooritud kartul, keeda pehmeks ja kurna ära keeduvesi. Tambi nuiaga või purusta miksriga kartulid, lisa piima, tükike võid ja tilk hapukoort. Maitsesta.

Kogused vastavalt oma soovile. :)

Kui kartul eelnevalt tükeldada, siis keeb kiiremini pehmeks ja lihtsam tampida, mikserdada. Muidu olgu või kartul terve, lihtsalt tahab kauem aega.
 
* 23. september 2010, kl 09.56
minu meelest kõige olulisem on tampida ja MITTE KASUTADA MIKSERIT!

Muus osas lisan kartulitele vaid piima-kartulikeeduvee segu, võid ja soola. Kujutan ette, et kohvikoor annab päris hea tulemuse ka.
 
puder 23. september 2010, kl 11.34
Panen kartulid keema ja ei soola.
Seni,kuni kartulid keevad,praen pannil võis sibulad kuldpruuniks ja lisan soola,siis valan peale piima ja viin keemiseni.
Valmis kartulitelt valan vee ära,osa jätan alles.Siis valan
pannilt piima-sibula-või-soolasegu ja tambin tavalise tambitsaga
pudruks.Kui piima sai vähe,teen pudru parajaks kartulikeeduvett
lisades
 
mina 23. september 2010, kl 11.36
aga praen veel sisse singitükke,sibulat.Kindlasti ka võid ja piim keema ajada, muidu läheb puder siniseks:)
 
õunauss 23. september 2010, kl 13.57
1.tükeldatud kartul keema,peotäis kruupe otsa(ei sega)peale vesi,kui valmis tambin pudruks,lisan kohvikoore(sooja)+ tükikese võid..

2.lisanud valmis pudrule (st.ilma kruubita pudrule),sinki või lihakonservi+ rohelist;

3.valmis pudrule ca 200 gr riivitud juustu (parmesani)+tükike võid kohe segada läbi,rohelist ka. ja sööma...(hispaania variant kusagilt sain)


mõni lisab ka munakollase+koore...maitse asi ja -katsetamise küsimus..
 
MA 23. september 2010, kl 14.07
keedan kartuli pehmeks, kallan enamuse veest ära, lisan toore muna ja hapukoore, tambin puust pudrunuiaga
 
ella 23. september 2010, kl 14.19
Kõige olulisem on teha putru ÕIGEST kartulist! Mine turule ja küsi usaldusväärse müüja käest pudrukartulit. Kõik muu on juba maitseasi. Ise teen mitmeid variante - 1.Lihtsalt tambin ja vahustan ainult kuuma piimaga 2. Lisan praetud sibulatükke 3. Lisan piimale vahustamiskäigus veel võid 3. Keedan koos kartuliga ka porgandiribad pehmeks ja tambin kartuli koos porgandiga või püreerin porgandi eraldi ja lisan pudrule. 4. Lisan väikesi praetud peekonitükke. 5. Valmis pudrule segan sisse munakollase ja vahustatud munavalge ja panen 10-15 minutiks kuuma ahju ( soovi korral juust ka peale ). Nii, et variante on palju, aga kartul vali õige, see on hea pudru alustala :).
 
.. 23. september 2010, kl 14.27
kartulit, võid, piima ja muna sisse segada
 
... 23. september 2010, kl 14.28
Segan tambitud kartulile hakitud ja kergelt võis pruunistatud sibula, mille lisan rõõsakoore. Mõnikord olen ka muna pannud, aga sellega nii maitsev ei ole. Oluline on ka piisavalt jahune kartulisort tegemiseks valida.
 
k 23. september 2010, kl 20.00
Sibul võis hautada pehmeks ja siis pudru hulka mitte toorelt lisada.
 
anne 23. september 2010, kl 22.12
no tean, et minu maitse pole kõigile, aga mina just panen sibula TOORELT pudru sisse. hoopis teine maitsenüanss. sibulausku inimestel soovitan proovida, sibulavaenulikud hoidugu.

suppides olen kasutanud mõlemat varianti. enne hautatut või tooret. tulemused on erinevad, aga huvitavad.
 
Maris 24. september 2010, kl 10.22
Keedan kooritud kartulit, kui nad juba pehmemad on, siis lõikan noaga nad väiksemaks, et keeks ikka võimalikult pehmeks. Kuumutan mikrouunis tassiga piima, mille sees on või. Kartulitelt valan vee ära, lisan piima ja või segu. Tambin pudrunuiaga. Lisan alati ka hakitud värsket mugulsibulat. Suurepärane :)
 
katariina 24. september 2010, kl 10.51
kliistriks minemine ei soltu mitte sellest, kas lisatakse piima soojalt v kylmatl. kliistriks láheb puder siis kui kasutatakse loiketeraga vahustajat (nt sausegur)- see lóhub kartuli struktuuri nii, et t'rklis tuleb válja. tavaliste mikserikonksudega seda ei juhtu.

mina keedan muredad kartulid, kurnan ja valan kitchenaidi, purustan konksuga, siis lisan keeva piima ja vói ning vahustan. kui on kedagi appi potti hoidma kutsuda, siis tambin nuiaga ja klopin puulusikaga párast.
 
:D 24. september 2010, kl 11.38
Autor: no olen
Aeg: 09-21-10 23:27

kastrul+brokkoli kokkutampimiseks peab sul ikka mega jõud olema :D

ei nori aga lihtsalt naljakas näpukas
 
n 24. september 2010, kl 12.38
vanasti ema praadis kindlasti sibulat ja pekitükke (pekisemat liha) ka pudrule sisse või pani silmaks peale. Ma teen nüüd ka enamasti nii, kui kartulipuder on iseseisvaks söögiks. Kui millegi lihalise lisandiks, siis mitte. Keemaaetud piimaga tuleb maitsvam ja ilusam, ei lähe siniseks nagu keegi juba mainis.
Sama on ka kohviga - keenud piimaga on maitsvam ja värv ilusam.
 
Eve 24. september 2010, kl 13.03
anne putru oskab minu mees keeta. töesti, see toore sibulaga on imehea. Mul ei tule nii maitsev.
Mina jälle soolase triibukuubikutega ja praesibulaga pudrumeister.
Sea triibuliha (seapekk, soola käib ka) peab hästi krömpsuv tulema. Ülejäänud on kartuli sordis ja vöi ja röösa koore lisamine. Ei mikserda.
Täna menüü teada.
 
M 24. september 2010, kl 22.32
Teen ka toore sibulaga. Isegi poest ostetud mulgipudrule lisan toorest sibulat.
 
Naks 25. september 2010, kl 02.25
Mina ei hakka kunagi kartuleid keetma mõttega, et tuleb puder. Seega ei ole ka eriti õiget sorti valinud. Kogemus ütleb, et tegelikult saab söödava pudru pea kõigest.
Pudrumõte tekib mul kas keetmise käigus või kogemata - lagnevad paganad potis laiali, aga seest veel kõvad.
Kui see asi juba pudruks kisub, siis kindlasti jätan potipõhja veidi keeduvett, lisan keedetud piima ja arvestatava koguse võid, vahustan.
Aga parimad pudrud tulevad piima ja võita, hoopis lihaleemega. Enamasti on mul sügavkülmas ahjupraadide leent, seda tekib alati liiga palju! Tavaliselt suht tugevalt maitsestatud, annab pudrule kah mõnusa nüansi.
Minule meeldib, kui pudru sekka on ka porgandit tambitud, kui eriti isutab, siis keedan ruttu kasvõi külmutatud kuubikuid ja surun läbi sõela. Porgandi magusus ja lihaleeme soolasus koos tundub ülihea.
Aga kui nüüd rõhuda kokkuhoidlikkusele - olen ka kapsa-hakkliha hautise lõpu kartuliputru sisse püreestanud, lillkapsa, aedoa, ahjukaalika ja suvalise lihakraami jääkisest rääkimata. Muuseas, hernes teeb asja eriti lõbusaks:)
 
Margret 24. märts 2018, kl 14.31
Proovisin ka kartuliputru teha, aga selline \/itu maitse tuli pudrule juurde, kas keegi teab milles asi võib olla?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!