Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Kööginõu
kala soolamine
 
liisu 19. detsember 2001, kl 10.10
Kavatsen osta umbes pool kilo lõhe- või forellifileed ja jõuluks sisse soolata. Õpetusi olen siit-sealt lugenud, aga kuna pole varem ise kala soolanud, tunnen ennast ikkagi pisut ebakindlana. OK, kalatükid tuleb panna vastamisi, nahk väljapoole. Üks retsept näiteks õpetab, et soola jm maitseaineid tuleb panna ainult nahapooltele, mina omaenese tarkusest paneks ikka sissepoole ka veidi... Mis maitseaineid peale soola, suhkru, valge pipra, tilli veel võiks kasutada? Kas soola-suhkrut võtta vahekorras 1:1 ja umbes kui palju seda segu poole kilo peale kulub? Oleksin tänulik, kui mõni kogenum pisut kogemusi jagaks.
 
kentaur 19. detsember 2001, kl 13.12
soolasin lõhet l. korda elus.Mehed tööl õpetasid,et suhkru-soola suhe on l osa suhkrut,3 soola.
Kilo lõhefilee jaoks tegin segu 2 tl suhkrust ja 6 soolast.
Rohkem midagi ei soovitatud panna,ei teagi kohe...
Hoidsin siis 2 päeva soolas ja küsisin,et mis ma nüüd edasi pean tegema.Selle peale naerdi,et ,narr,ühest päevast oleks küll olnud.
Noh,OK.Minu lõhe kõlbas süüa küll.Võtsin soolast välja,lõikasin väiksemateks viilakateks,ilma nahata,loomulikult.Panin keeratava kaanega klaaspurki,hästi tihedalt,ja sortsu õli peale.
Pool juba söödud,mmmmmmõnus!
 
mõtleja 19. detsember 2001, kl 13.20
Pool kilo on väga väike kogus. Võta ikka kohe terve "külg". Ja õige maitse on ikka lõhel, aga see on vast maitseasi.
Parem on juba filee(selgroog eemladatud, uimed, pea), kuigi selle kilohind on kallim. Mõnikord on saada ka puhastamata kala(pea ja uimed küljes), vaata siis, et Sulle juhtuks just see tükk millel selgroogu küljes pole, oled võidus.
Soolamine ise käib nii: 1 kg kala kohta võtad 80-100gr jämedat soola(mina kasutan mere soola) ja segad sinna VEIDI(pool teelusikatäit näiteks) suhkrut, piprasegu(ei pea ainult valge pipar olema), ka tilli ei pea kohe panema.
Ja soolas hoian ka nii päeva jagu, saad keelega katsuda kuidas maitse tundub. Kohe söömiseks ei peks enam lõhele õli panema(rammus vägagi), aga enne küla panekut võiks ikka veidi
Peaksid seda kohe tegema, sest ikka 24-ndal lauale saaksid juba hea suutäie.
Kui fileed saab suurem hulk kui arvad selle vajaminevat, võid rahumeeli ülejäänu karbiga sügavkülma panna. Hiljem seda sealt kasutusele võttes ära mingil juhul mikroahju sulama pane, vaid lase sulada kas toatemperatuuril või õhtul juba külmast tõstes tavalisse külmkappi, saad hommikul karbist sulanud kala, mille maitseomadused ei jää sugugi alla värskele, äsja soolatule
Ilusaid pühi!
 
tiugu 19. detsember 2001, kl 17.02
Kasuta meresoola, sest vanad kalamehed teevad ikka nii. Järgmisel päeval vala tekkinud soolvesi ehk mahl ära.Mina panen natuke õli ka sest siis on minuarust parem. Muidugi on see maitseasi . Proovi algul ilma õlita , seda võid ju heljem lisada, kui vajalikuks pead. Häid jõule!
 
Tiina 20. detsember 2001, kl 09.30
Mina ostan poest terve lõhe või forelli, fileerin kodus ära ja seejärel lõikan filee küljest väikesed õhukesed viilud. Siis võtan väiksed purgid ja hakkan sinna sisse laduma kihte viiludest ja vahele puistan pisut mere soola. Palju ei tohi panna, siis läheb liiga soolaseks ja kuna kala on viilutatud, siis võtab kergesti maitse külge. Kui purk on täis sulgen selle korralikult ja siis külmkappi. Õhtul teen, siis järgmisel hommikul on hea süüa. Säilib külmutuses üle nädala kindlasti. Ja alla kilo ei ole eriti mõtet osta.

Algajale on väikeste tükikeste soolamine lihtsam, kuna maitset saad paremini reguleerida, paks filee vajab kogenumat kätt. Tilli, pipart ega muid maitseaineid ei kasuta, sest minu arvates soolakalale ei sobi, kala puhas maitse läheb kaduma.
 
kala 20. detsember 2001, kl 12.15
Soovitan juurde veel sidrunipipart ja sidrunimahla juurde pigistada.
Ja siis on olemas üks variant, mis on nn "äkiline" tegeliku nimega "Carpaccio"(ei tea kas õigekiri on just selline, aga kõlab enam-vähem nii): lõikad HÄSTI ÕHUKESED viilakad lõhet või forelli, laod taldrikule ühekordse kihina. Peale lõikad küüslauku, ohtrasti pipart ja soola, sidruniviilusid ja pigistad sidrunimahla. Peab seisma ca tund kuni kaks (sõltub, kui hapu sidrun on) ja siis on söömiseks valmis. Eriti hää jääkülma valge viinaga:))
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!