Kööginõu
häda küpsetustega
 
ronja 02. oktoober 2014, kl 19.09
kunagi siin kirjutasin et et saa ühtki küpsetust ahjus teha, et mingi jama on.
pärmitaigen võib mul ju väikesest kausist kerkida pesukausi suuruseni, saiad on kõik mõnusad ja pehmed, kuni ma nad ahjust välja võtan. siis on kõvad kui kivijuurikad.
küsin, kas see võib olla selle pärast, et mu ahi lihtsalt läheb väga kuumaks.
vaatan et mingi 15 minuti soojendamise pärast on üle 400 kraadi.
mul nimelt gaasiahi ja justkui tuleb meelde, et keegi rääkis, et sellel ahjul on maagaasi düüsid, st. gaasi tuleb läbi rohkem kui vaja.
aga kasutan ma ju tavalist majapidamisgaasi. kas võib olla et pärmitaigen lihtsalt kõvenebki nii suure kuumuse juures. isegi kui ma keeran tule nii väikeseks kui vähegi annab, väiksemaks enam ei anna, sest siis hakkab tööle automaatne tulesilitamise reziim.... ka siis näitab ajus ikka 350 kraadi....
palun nõu, kas see kogu minu jama võib olla just selle pliidi pärast. sest selle pliidiga olen küpsetamist proovinud mingi 10 aastat kindlasti ja no pole kunagi õnnestunud veel :)
 
ronja 02. oktoober 2014, kl 19.10
tulesäilitamise reziim ikka ehk tulekustumise reziim et vältida gaasi levikut kui tuld enam pole.
ja ahjus näitab 350 kraadi, mitte ajus... ):
 
:) 02. oktoober 2014, kl 20.07
Kui kiiresti su saiakesed ahjus valmis saavad?

Ma tegelikult ei kujuta ette, kuidas on gaasiahjus võimalik kõige väiksema režiimiga saada 350-400*C.
Aga saiakesed lähevad kõvaks ka 180* juures küpsetatuna, kui nt tainas on liiga palju jahu või on rasva-vedeliku % paigast ära.
Mul ka aeg-ajalt on järgmiseks päevaks järelejäänud kuklid pealt kõvad, kolgi või mune nendega katki, aga 20 sekundit mikrokas teeb nad jälle pehmeks ja mõnusaks.

Kas lased valmisvormitud saiadel ka pannil kerkida enne ahju panekut? Vajavad ca 20 minutit.
Ehk nad sul lihtsalt kuivavad ära? Aitab veenõu ahju põhjas. Ilma selleta ei küpsetanud ma gaasiahjus ühtki asja, ka elektriahju panen veekausi, kui niiskust vajavaid asju küpsetan.
 
ronja 02. oktoober 2014, kl 20.22
jah, lasen enne kerkida, kerkivad mõnusalt suureks ja kohevaks. pool tunnikest ahjus ja välja võtan kõvad käkid. panen küll tule kohale veel aluse kuhu kallan vett, et väga ära ei kõrvetaks ja iga kord teen erineva retsepti järgi. kahtlustan ikka et liiga kuum.
no ikka nende düüside viga vist, ma pole spetsialist, aga keegi kunagi rääkis et maagaasil ja balloonigaasil on vahe,
aga pean vist pöörduma mõne gaasispetsialisti poole.
 
:) 02. oktoober 2014, kl 20.32
Pool tunnikest ahjus? Ja saiakesed selle ajaga ära ei kõrbe?
No siis pole su temperatuur kindlasti mitte 400*!
400*C kõrvetaks iga saiaksese pealt süsimustaks vähema kui 10 minutiga.
Grilli temperatuur on 230*C ja isegi rasvane liha pruunistub juba 15 minutiga, 20 minutiga saad pealt/kõrgematelt kohtadelt kergelt musta asja.
 
pekaritüdruk 02. oktoober 2014, kl 21.47
mina piserdan pannile ja saiakestele käega veidi vett, küpseb umb. 20 min ahjus, kui välja võtan, panen saiakesed kohe plastkarpi, kuhu saan kaane peale panna (mitte õhukindlalt). Kui jätad saia(d) kauemaks peale ahjust välja võtmist lahtiselt, aurustub seal olev niiskus ruttu välja ja tulemuseks on kivikõvad nätsakad. Siis, kui teen suuremat saia, pintseldan muna-vee-suhkru seguga peale ahjust väljavõtmist saia üle ja kohe panen uue küpsetuspaberi peale ja puhta köögirätiku, et niiskus selle kuumaga välja ei läheks Alati tuleb lasta saial, saiakestel vähemalt 15 min seista, et see kuumus taanduks ja niiskus, nagu ma kirjeldasin, välja ei läheks. Minul ei ole mitte kunagi kõvad saiad, saiakesed ka mitte teisel ja klmandal päeval, kui neid ikka jätkub. On tulnud seda ka ette, et ahi on olnud liiga kuum, siis on ikkagi sama retsept :)
Muide, ma ka ei usu, et sul on ahi nii kuum, kui 20 min saad küpsetisi ahjus hoida.
 
EinoH 02. oktoober 2014, kl 22.16
selge see, et asi on (vähemasti osaliselt) ahjus, kui see 400 kraadi näitab. kirjuta ahju mudel ja mark.
350-400 fahrenheiti on u 170-200 celsiust, äkki sul on ameerika ahi?
 
:) 02. oktoober 2014, kl 23.10
Jep, minugi peast käis läbi mõte, et 400*F on ju ca 200*C. Eriti, kui saiakesi saab sel temperatuuril pool tundi küpsetada ilma, et nad söestuks.
 
ronja 03. oktoober 2014, kl 10.03
ei no 20 minutit ahjus on selle kõige väiksema leegiga.
ahi on tavaline indesit. ahju enda aknakese küljes on temperatuurinäidk ja ise ostsin ka lisaks ühe näidiku mis käib resti külge rippuma. stabiilselt mõlema peal viimane number on 400 ja osutid on alati sellest numbrist kaugemal, st. veel rohkem.
mul gaasileek nii suur et ulatub lausa kõige alumise restini, kui ta on kõige suurem leek.
ikka jään endale kindlaks et valed düüsid, aga tahtsin siit saada kindlust et pärmitaigen tõmbabki kõvaks nii suure kuumuse juures. muidu kõik teised nipid, vee pritsimine ja valmis tootele rätiku peale panemine, seda ma ka kõike teen. ja ometi saiakesed, murra või hambad ära, olen isegi kulinaariast ostnud valmis pärmitaigna ja täpselt sama lugu. no olen ikka eriline käpard siis.
 
mart 03. oktoober 2014, kl 10.19
leidsin netist sellise küsimuse ja vastuse
Kas eelnevalt maagaasil töötanud pliiti saab kasutada balloonigaasi toitega?

Saab küll, kuid pliidi düüsid tuleb vahetada, sest maagaasil töötava pliidi düüsid on suuremad kui vedelgaasil töötaval pliidil.
oma kogemustest tean, et osad gaasipliidid on jah, varustatud algselt maagaasi düüsidega, eriti need pliidid mis tulevad meile euroopast.
seega vut-vut gaasitehniku juurde. ilmaasjata raiskad gaasi ju ka valede düüsidega tuba küttes!
 
rein 03. oktoober 2014, kl 12.14
KÕIK tänapäeval müüdavad gaasipliidid on automaatselt varustatud maagaasi düüsidega (maakeeli tsentraalgaasi jaoks). Kui soovid kasutada balloonigaasi, siis tuleb düüsid ära vahetada ning kasutada ka õiget reduktorit (ei ole pliidiga komplektis vaid gaasiballooni ostes tuleb ka reduktor ise muretseda,kui seda ballooniga komplektis pole). 400 kraadi sul selles ahjus kindlasti olal ie saa, sest nagu ka eespool keegi ütles, siis 400 kraadiga oleks 10 minutga sul söestunud jurakad plaadil - eriti kui leek käib plaadini välja. Tee oma ahi kõigepealt korda, lase see spetsialistil üle vaadata. Lisaks kõigele muule võib see pliit sulle ka ohtlikuks kujuneda, sest kui gaas-stopp süsteem vale rõhu tõttu üles ütleb (st. kraan läbi laskma hakkab), siis on jama majas.
 
ronja 03. oktoober 2014, kl 12.38
no kaks mõõtjat valetada ei saa ja see 20 minutit ahjus käis ikka selle kõige väiksema leegiga küpsetamise kohta, varem jah kõik pidevalt kõrbes ära.
see pliit ja balloon ja reduktor on mul kogu aeg olnud, ballooni olen aeg ajalt pidanud vahetama, selles mõttes need jubinad on korras. Leek käis kunagi jah plaadini, siis hakkasin sinna kõige alla panema plaati, millele sain peale kallata vett, mis siis tekitas veeauru ahju ja varjas natuke seda leeki... olen selle 10 aastaga igasugu nippe kasutanud. Viimati paigaldas ballooni rg gaasi mees, kes vaatas üle ka ühendused. Kuid düüside kohta ei rääkinud tema midagi ja ilmselt mina ei osanud too hetk küsida ka.
Pealegi neid düüse ei pidavat vahetatama juba kasutatud pliidil, nii öeldi mulle eile ühest remonditöökojast.
mul on olemas ka gaasiandur, st. kui mingi gaasileke oleks, siis andur annab märku.
plaanis osta uus ahi, kuid tahtsin vaid kinnitust et miks ikkagi pärmitaigna küpsetised ei ole kõlbulikud:)
 
Joppenpuhhh 23. november 2020, kl 06.43
sa ullike oled ikka uue ahju ostnud või küpsetad käkke ikka edasi ja nutad, et ahi paha?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!