Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Kööginõu
sool taignas
 
sips 15. veebruar 2012, kl 21.26
kas saab keegi öelda, palju peaks panema soola kringli taignale 3kg jahu kohta. uurisin, et 1tl kg kohta, aga on siin mõni pagar, kes saiu teeb? vanasti panime vist 1 pihutäis 3kg jahu kohta, või on mul valesti meeles? maitse järgi ikka suurele kogusele ei tee, see võib taigna magedaks jätta.
 
m 15. veebruar 2012, kl 21.32
1 tl on täiesti piisav kui teed magusat kringlit.Peotäis läheks paljuks ka soolase kringli puhul. Selle koguse juures tapad pärmiseened ära, st. taigen ei kerki ja süüa ei saa nagunii, sest on liiga soolane.
Arvan, et panid peotäie näiteks rosinaid.
 
sips 16. veebruar 2012, kl 08.49
3kg kohta pihutäis, pisem-see vist olekski 1tl 1kg kohta.
 
Naks 16. veebruar 2012, kl 09.07
Salme Masso klassikalise pärmitaina retsept:
Lihtne saiatainas:
650 g nisujahu
3.5 dl vett või piima
10 g pärmi
1 tl soola
Enamikes retseptides, kus soolal kogus üldse märgitud, on suhe sama, isegi magusa taina puhul. Nt "100 rooga" kirjutab, et 15 dl jahu kohta 1,5 tl soola (magus pärmitainas).
Nii et ca pihutäis jah, kui 3 kg jahu.
 
olge nüüd 16. veebruar 2012, kl 18.16
pihutäis soola taignasse on iga jahukoguse juures üüratu kogus.
 
m 16. veebruar 2012, kl 18.23
Oi, muidugi pihutäis kui sinna mahub 1 tl. Tavaliselt on inimestel lihtsalt suuremad pihutäied...
 
Naks 16. veebruar 2012, kl 19.20
:)))
Ajas naerma, aga tegin siis kohe katse kah - mythbuster in the action!
Pihutäis soola tähendab ju, et sul on anum soolaga, kust sa võtad peoga (pihk allapoole! sõrmed kinni!) ning transpordid selle koguse ühest nõust teise. Mitte ei hoia pihku ülespoole, lao seda kuhjas soola täis ning siis ei tõsta aeglaselt tainakaussi, et hunnik ei pudeneks:)
Ja katse tulemus peensoolaga (mul suured käed!) - soolakausist haaratud pihutäis ei ole üle 3,5 teelusikatäie.
Mis on isegi vähem traditsioonilistes retseptides soovitatust 3 kg jahuga tehtud taina kohta.
Tõesti ei tea, miks see teemaalgatus mu nii käima ajas:)
 
sips 16. veebruar 2012, kl 21.04
see pihutäis pole niisama võetud. olin ammu kondiitris tööl ja siis me taignaid nii tegime, soola mõõtsime pärmitaignale pihuga, see toimis normaalselt, ainult mul on meeles, et 3kg kohta üks pihutäis, see on ju kinnine pihutäis. see 3tl. 3kg kohta peaks vist klappima-ma veel kaalun selle ära. maitse järgi saab ju ka panna, aga see pole see, kui sul on kogus suur.
 
no 16. veebruar 2012, kl 22.48
kui oled kondiitris tööl olnud, siis peaks soola lisamine nn silma/tunde järgi käpas olema. Ei mõõda iial mingeid lusikatäisi, vaid ikka umbes täpselt. Ise kasutan umbes sarnast kulbikest, millega kohvi mõõdetakse. Enamasti doseerin sellega päris täpselt vastavalt toidu kogusele.

See pihutäis tundus mulle kohutava kogusena, kuid kui asi nii, nagu Naks katse tulemusel selgitas, siis ehk nii ongi.
 
M 16. veebruar 2012, kl 23.59
Olen teinud taignaid raamatu järgi "Saiad, pirukad , koogid".
 
sips 17. veebruar 2012, kl 08.54
kodus pole probleemi, aga ma räägin nt.suurest jahu kogusest, aga ma uurin veel.
 
m 17. veebruar 2012, kl 15.33
to sips

Magus taigen
4,6 kg jahu kohta 0,05g soola(kokku tuleb taigent 10,756 kg)

Soolane taigen( näiteks võiroos) 7kg jahu kohta 0,14g soola(kokku taigent 11,640 kg)

To naks

Jah, kui eestlane peab pihutäie ära andma, siis on tark võtta pihk allapoole suunatult ja sõrmed kinni. Kui eestlane saama peab siis on pihutäis ikka endiselt pihk ülespoole:)
Ja muide kondiitris ei mõõda ükski mõistlik inimene pihuga, vaid tooraineid ikka kaalutakse.
 
sips 17. veebruar 2012, kl 19.28
peale soola kaalusime me kõiki aineid, aga soolaga oli nii, et pihuga.
 
to sips 20. veebruar 2012, kl 16.51
Kui ise kondiitris tööl olid, kuidas sa siis suurte koguste retsepte ei tea? ja mis asi sinu jaoks suur kogus on- 5 kg, 10 kg?
 
sips 20. veebruar 2012, kl 16.58
ma ei usu, et midagi hullu tegin, et julgesin küsida. ma arvan, et inimene ajaga unustab ka midagi. jah, suur kogus ongi10-x kogus.
 
to sips 20. veebruar 2012, kl 17.39
Ei teinud miskit hullu, ma lihtsalt huvipärast küsisin. Said retsepti või vajad veel? Saan saata taigna 10,756 kg kohta...
Ega ma paha pärast...
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!