Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Kööginõu
Õli praadimiseks
 
Köögi-Kata 27. jaanuar 2015, kl 12.42
Millist õli kasutate teie praadmiseks?

Ostsin viimati Risso rapsiõli, aga selle õliga praadimisel oli köök sinist tossu täis, mis pani silmad kipitama.
 
parem.... 27. jaanuar 2015, kl 13.44
Kasuta virgin oliiviõli.
 
*** 27. jaanuar 2015, kl 13.57
No kuule, virgin käitub pannil nagu või, läheb sama kiiresti kõrbema ja teda ei soovitata praadimisel kuumutada üle 180*C. Kui sa juba tavalise rapsi kärssama ajasid... Ja on ka liigne raiskamine.
Ma ei kujuta ette, mis kuumusel sa praadisid, aga rapsiõli hakkab sinist tossu ajama suurel tulel. Kasutan aastaid ja köök on suitsu täis ainult siis, kui kõrvetan pannil üht pisikest lihalõiku ja ülejäänud panni põhi on tühi. Nii ei soovitata teha ühegi panniga, juba panni enda pärast.
 
küsimus 27. jaanuar 2015, kl 14.25
miks inimesed kasutavad rapsiõli oliivõli asemel?
 
vastus 27. jaanuar 2015, kl 14.33
Ja miks mitte? Oliiviõli on nii üleshaibitud, et hoia ja keela. Kasutan oliiviõli salatites või muude roogade valmistamisel, aga praadimisel mitte kunagi.
Mis eestimaisel rapsiõlil panni peal häda peaks olema? Pannkoogid oliiviõliga, ükskord olin sunnitud tegema, võeh. Enne praen võiga, saavad vähemalt maitsvad.
 
Köögi-Kata 27. jaanuar 2015, kl 14.37
Nimelt varasemalt pole mul olnud rapsiõliga praadimisel probleeme, ei kärsanud, ei suitsenud. Kusagilt lugesin, et rapsipõlde on kõvasti mürgitatud ja selle tulemused kajastuvad nüüd siis õlis. Oliivioli kasutan salatite tegemisel.
 
PUNAROTTORAV 27. jaanuar 2015, kl 16.13
Kasutatud mootori öli on parim, toit jääb hea tattine. mmm nämma
 
õunauss 29. jaanuar 2015, kl 11.30
praadimisel kasutan põhiliselt arahiispähkliõli,talub kuumust ja sobib ka salatitesse, või viinamarjaseemne õli see samuti sobib praadimiseks,rapsi õli ei ole kasutanud.
 
u 29. jaanuar 2015, kl 11.59
aga kala? telekas näitas üks staarkokk (Põhjamaade saates), kuidas tema kala praeb. tahaks järgi teha, aga mis rasvainega? see oli nii, et naha-poole lasi kuumal soolaga ülepuistatud pannil kähku pruuniks ja siis keeras kalal teise külje. lasi leegi peal panni uurdes rasvaine vulinal keema ja tõstis lusikaga kala peale. see oli ilma paneeriguta, aga valge liha pruunistus silmnähtavalt. selge, et kokasaates tehakse ka mitm "koomuskit", aga ikkagi: mis rasvaga see asi õnnestuks?
 
tts 29. jaanuar 2015, kl 15.40
Mina ei kasuta oliiviõli ei salatis ega praadimisel seetõttu, et tal on tugev spetsiifiline (minu jaoks vastik) maitse. Mina taha, et õli oleks võimalikult maitsetu.
 
icc 29. jaanuar 2015, kl 16.39
heal ja kvaliteetsel oliiviõlil pole absoluutselt mitte mingit maitset, eriti praadides. just sellepärast seda kasutangi
 
abc 29. jaanuar 2015, kl 17.40
Virgin õli ei tohi praadimisel üldse kasutada, see on mõeldud ainult salatitesse, sest kuumutamisel tekivad kantserogeensed ühendid. Praadimiseks sobivad rafineeritud õlid.
Kas sa pole proovinud kookosrasva? See on tervislik ega lähe kõrbema. Alguses mind häiris natuke magus kookose lõhn (toidule see mingit lisamaitset ei anna), aga nüüd olen sellega nii harjunud, et ei tunne üldse. Praen kõik, kalades alates ja kookidega lõpetades, sellega.
 
libanōid 29. jaanuar 2015, kl 18.54
kalade-lihade praadimisel kasutan fritüüriōli, kuna see talub kōrget temperatuuri.
 
mk 29. jaanuar 2015, kl 20.03
Praadimiseks on hea kasutada ka gheed ehk selitatud võid. Kokandussaadetes just sageli sellega praetaksegi.
 
... 30. jaanuar 2015, kl 11.39
abc Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Virgin õli ei tohi praadimisel üldse kasutada, see
> on mõeldud ainult salatitesse, sest kuumutamisel
> tekivad kantserogeensed ühendid. Praadimiseks sob
> ivad rafineeritud õlid.
> Kas sa pole proovinud k
> ookosrasva? See on tervislik ega lähe kõrbema. Alg
> uses mind häiris natuke magus kookose lõhn (toidul
> e see mingit lisamaitset ei anna), aga nüüd olen s
> ellega nii harjunud, et ei tunne üldse. Praen kõik
> , kalades alates ja kookidega lõpetades, sellega.


virgin õli tohib kasutada madala kuumusega, muidu jah pole enam tervislik...
 
libanōid 30. jaanuar 2015, kl 22.35
kuidas näeb välja PRAADIMINE madalal kuumusel? Keerad pliidikuumuse 1 peale ja soojendad?
 
kuts 30. jaanuar 2015, kl 23.12
ei kasuta üldse õli- searasva kasutan või selitatud võid
 
risso 31. jaanuar 2015, kl 03.25
virgin ei sobi mu meelest ka salatitesse maitse pärast. kõige sobivam praadimiseks mulle on risso päevalilleõli. mulle sobib. huvi pärast võiks maisiõli proovida, a mul tunne, et see ehk natsa magusa maitsega.
 
... 31. jaanuar 2015, kl 10.27
Oliivõli kasutamise ümber levib päris palju segadust ja müüte. Üks nendest on see, et oliivõli ei sobi kuumutamiseks ja et selles praadimine mõjub halvasti nii toidu kvaliteedile kui sööja tervisele. Kuna tegu on ilmselge valearusaamaga, siis vaatleme seda teemat pisut lähemalt.

Igasuguse õli kuumutamise juures on oluline teada selle suitsemispunkti (ingl. k. smoke point), mis näitab ära temperatuuri, mille juures õli lagunema ja suitsema hakkab. Suitsemispunktil praadimist tuleks vältida juba tuleohutuse eesmärgil, kuna liigkõrge temperatuuriga õli kipub kergelt põlema lahvatama. Samuti omandab niisuguse õliga praetud toit ebameeldiva maitse. Lisaks sellele on aga oluline ka fakt, et suitsemispunkti ületamisel tekivad õlis ohtlikud kantserogeensed ühendid (aldehüüdid), mille sisse hingamist igati vältida tuleks.

Oliivõlide suitsemispunkt varieerub vastavalt õli kvaliteedile ja vabade rasvhapete sisaldusele nendes. Rusikareegel on, et mida kvaliteetsem on õli, seda vähem on selles vabasid rasvhappeid ja seda sobivam on see kuumutamiseks. Tavalise oliivi-seguõliga võrreldes on kõrge kvaliteediga extra virgin oliivõli seega kuumutamiseks tunduvalt sobivam, kuigi võrdlemisi kulukas valik. Extra virgin oliivõli suitsemispunkt on 180°C (mõningate allikate väitel isegi kuni 210°C), mis ületab pisut isegi paljukiidetud kookosõli (177°C).

Näiteks Rahvusvahelise Oliivõli Nõukogu (IOOC) väitel on oliivõli kõige stabiilsem rasv, mis tähendab, et see peab kõrgetel temperatuuridel kuumutamisele hästi vastu. Selle suitsemispunkt (410°F või 210°C) on tunduvalt kõrgem ideaalsest toidu praadimistemperatuurist (356 °F või 180°C).

Keskmised temperatuurid praadimisel (allikas: IOOC): kõrge veesisaldusega puu- ja köögiviljade praadimine, tavatemperatuur 130-145°C; taignas küpsetatud, jahu või riivsaiaga paneeritud toit, temperatuur 155-170°C; väikesed tükid, kiire praadimine nt. kala , temperatuur 175-190°C.

Oliivõli kuulub monoküllastamata ehk Omega 9 rasvade hulka. Kuna tegu on nn. sooja maa õliga, siis ei pea seda säilitama ka külmkapis – piisab, kui õli on tumedas pudelis ja päevavalguse eest kaitstud. Ideaalne temperatuur oliivõli säilitamiseks on 15°C. Extra virgin õli valimisel poes tuleks silmas pidada, et seda ei võetaks kõrgetelt riiulitelt, kuhu prožektorid otse peale paistavad.

Tavapäraselt praadimiseks kasutatavad rafineeritud taimeõlid on töötlemisel kaotanud enamuse oma vitamiinidest ja antioksüdantidest, küll aga on nad rikkad Omega 6 rasvhapete poolest. Kahjuks tekitavad viimased suures koguses tarbituna kehas põletikulisi protsesse ning takistavad ühtlasi kasulike Omega 3 rasvhapete konverteerimist põletikevastasteks ühenditeks. Südame- ja seedimissõbraliku ekstra virgin oliivõliga praadimine on terviseteadlikule inimesele kahtlemata tunduvalt parem valik.

Kvaliteetne extra virgin oliivõli on filtreerimata ning sisaldab üle 200 erineva kasuliku ühendi, muu seas rikkalikult polüfenoole, E-vitamiini, klorofülli ja karotinoide. Itaalia seaduste järgi säilib oliivõli 18 kuud peale villimist.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!