Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Kööginõu
lammas
 
joobert 20. september 2009, kl 13.14
kuidas valmistate lambaliha?
 
alissandra 20. september 2009, kl 13.19
Täitsa lihtlast. Pikin vaid küüslauguga liha, raputan peale pipart ja ahju.
 
alissandra 20. september 2009, kl 13.19
*lihtsalt
 
joobert 20. september 2009, kl 14.08
alissandra - kui kaua see umbes aega võtab?
poja pruta tõi maalt käntsaka, andis üle ja tegi ise vehkat. mina pean selle nüüd siis ära "smoorima", aga et olen eluaeg lammastest eemale hoidnud, siis on nüüd paanikahoog on peal, et jään äkki häbisse:D
 
. 20. september 2009, kl 14.25
http://www.toidutare.ee/retsept.php?otsi=1&string=lambaliha
Joobert, tutvu! Toidutaresse "lambaliha" sisestades ilmus 74 retsepti!
 
joobert 20. september 2009, kl 14.48
., mina ei taha toidutare ja ssille retsepte. mina tahan pärisinimeste omasid. Tahan teada nende õnnestumisi ja ebaõnnestumisi. See on hulga põnevam, ja põnevust joobert armastab:)
 
alissandra 20. september 2009, kl 16.51
Ma tavaliselt küpsetan selliseid mõnusaid praetükke kintsust lööduid, mul võtab puupliidiga vist umbes kolm tundi aega. Ahjupotis haudub kiiremini. Muidugi sõltub ka sellest kui vana lammas on. Noore talle liha saab paaritunniga valmis.
 
noh 20. september 2009, kl 20.36
lambalihale on hea kõrvale kaal ja porgand, need võtavad kasuka maitse ära:D
 
pleektatsu 21. september 2009, kl 11.18
Ma olen Niiii tüdinud selle kasukamaitse üle jahumisest, kusjuures enamik jahujatest kas ei ole lambaliha ise söönud, või omab mälestusi iidsetest aegadest. Tänapäeval ei ole sellist vana lammast müügil, mille rasvale kasukamaitse oleks ligi tulnud. Tegelikkuses müüakse ikkagi noore, alla aastase talle liha. Sel EI OLE mingit kasukamaitset.
Vbla kui kusagil talus igivana villalammas maha lüüakse, siis saab kasukamaitselist liha.

Teema kohta. Kui tegu lambakintsuga, on hea pikkida see küüslauguküünekestega, õliga kergelt kokku määrida, peale puistata rosmariini, pipart ja soola ja ahju pista. Vahepeal kasta ja paari tunniga valmis ta ongi.
 
pleektatsu 21. september 2009, kl 11.18
Ma olen Niiii tüdinud selle kasukamaitse üle jahumisest, kusjuures enamik jahujatest kas ei ole lambaliha ise söönud, või omab mälestusi iidsetest aegadest. Tänapäeval ei ole sellist vana lammast müügil, mille rasvale kasukamaitse oleks ligi tulnud. Tegelikkuses müüakse ikkagi noore, alla aastase talle liha. Sel EI OLE mingit kasukamaitset.
Vbla kui kusagil talus igivana villalammas maha lüüakse, siis saab kasukamaitselist liha.

Teema kohta. Kui tegu lambakintsuga, on hea pikkida see küüslauguküünekestega, õliga kergelt kokku määrida, peale puistata rosmariini, pipart ja soola ja ahju pista. Vahepeal kasta ja paari tunniga valmis ta ongi.
 
musja 21. september 2009, kl 11.42
Hõõru soola. pipra ja küüslauguga, kui tahad, piki pekiribakestega, keera fooliumisse ja küpseta madalas kuumuses ca 4 tundi.
 
üks 21. september 2009, kl 12.59
see kasuka jutt on jama jah, siin alles oli teema, kus keegi siiralt väitis, et kasukamaitse vältimiseks peab lammas sööma austraalia kõrgmäestiku heina (irw ja veelkord irw, teadmised on puhas 0 aga targutama ollakse küll meistrid)

lambakarree on lollikindel, eriti hea rosmariiniga (eelmisel õhtul hakitud rosmariini, dijoni sinepi, õlis seguga sisse määrida, järgmisel päeval 2 minutit pannil pruunistada ja siis paariks minutiks ahju, super ja lollikindel)
 
joobert 21. september 2009, kl 13.57
lammas ootab ikka veel külmkapis. lähen ja plätserdan ta siis nüüd sinepi, õli, küüslaugu, soola ja pipraga kokku, jätan paariks tunniks seisma ja siis fooliumi ja ahju. rosmariiniga on mul probleem, sest seda minu aias vist ei kasva. on see väga hädavajalik?

aga, üks, oled sa ikka kindel, et paarist minutist ahjus piisab? ma vist peaksin ikka paari tunniga arvestama, eks?
 
:)) 21. september 2009, kl 14.01
...paar minutit pannil pruunistada...
 
üks 21. september 2009, kl 14.02
jutt käis just karreest, mitte suvalisest tükist. karree puhul, kui iga tükk on eraldi lahti lõigatud (või siis kaks kolm kondiotsa ühe tüki kohta) siis paar minutit pruunistamiseks väga kuumal pannil ja siis mõni minut järelküpsemist ahjus.

ma tegelikult usun, et selline maitsesegu sobib ka suuremale tükile, maitse ju ikka sama, lihtsalt, et küpsetama peaks siis muidugi kauem. rosmariini asemel võiks ju mõnd muud ürti ka panna? basiilikut? hm.. salveid? maitseasi ka. ehk isegi mett tiba? eks katsetamise küsimus.
õli- sinep- küüslauk on ka niisama ma usun päris hea.
 
üks 21. september 2009, kl 14.07
kui mõni ei tea misasi on lambakarree ja arvab, et see kahe minuti jutt on jõle naljakas-
http://www.toidutare.ee/retsept.php?id=4947 näiteks sarnane retsept, teiste maitseainetega.
karreed mitu tundi ahjus kärsatades saaks heal juhul söestunud kondipuru närida. ausalt, ei viitsi puust ette ja punaseks seletama hakata.
 
joobert 21. september 2009, kl 15.04
üks, seleta ikka!
õnneks polnd mina see lammas, kes arvab, et kaks minutit on "jõle naljakas". mulle tundus see pigem natike uskumatu, et lihakäntsakast 2 minutiga mingi söödav asi saab.

noh aga nali naljaks - sinepi unustasingi marinaadi lisada. äkki tohib pärast peale määrida? mesi on ka vist hea mõte. ühesõnaga - kompunnin jumala ja köögitarkade juhatusel midagi kokku. eks siis pärast paista, kas keegi aru ka saab, et tegu lambalihaga:))
 
üks 21. september 2009, kl 15.24
http://www.eestitoit.ee/?page_id=64&language=et
ideid saab vast siit ehk. see maitsete kokkusegamine on selline loominguline tegevus rohkem, katse- eksituse meetod ja tunnetuse küsimus. isiklikult retseptide järgi ei kokka, parem oma fantaasiat rakendada ja oma noore elu jooksul pole ma veel väga põhjalikult ühtegi liha tuksi keeranud.
too marinaad sul võiks lihtsalt tasakaalus olla, kui millegagi liialdada, siis alles läheb käest ära. mina olen laisk, tavaliselt pistan liha kilekotti ja valan marinaadi otsa (selle segan enne valmis aga üksikuid komponente võin veel hiljemgi juurde surada, kui midagi on meelest läinud või tuleb veel mõni idee) siis nätserdan seda liha kilekoti sees, et kõik kenasti marinaadiga kokku saaks ja jätan tõmbama, paar tundi on tegelikult piisav aga üleöö saab eriti hea. suurema tüki susistaks ka enne kuuma panni pealt üle, et mahlad kinni saaks ja siis viskaks ahju valmima, termomeeter kah sisse, kui on, et üle ei küpsetaks, roosa- toorekene võib olla, üleküpsenud on kõige jõledam. asoo ja selle marinaadiga on nii, et kui miskeid ürte kasutatud ja need suurte tükkidena liha külge kleepunud, siis need võiks enne paberiga maha pühkida, muidu kipub kõrbema minema.
igatahes, jõudu, joobert!
 
Naks 21. september 2009, kl 16.04
Kusjuures, ettevaatust sinepiga. Marinaadis on ta hea igal juhul, aga soovitatav on liha enne ahjupanekut kuivaks pühkida, kui sa täpselt ei tea, mismoodi sinep ahjus käitub. Ma küll omaarust tark ja tragi, aga üleeile sattusin sinepi otsa, mis polnud üldse kange, aga kuumas läks tulikibedaks! Leotasin valmis lihalõike pärast koores, no vähemalt kannatas kuidagi ära süüa...
Mõni jälle jääb hirmhea.
 
joobert 21. september 2009, kl 16.20
ma olen ikka täitsa joobert - plaanisin tükkideks lõigutud lamba kogu selle marinaadikupatusega potti surada ja lasta vaiksel tulel poolpehmeks podiseda ja seejärel kõvasti porknaid lisada. nüid tuleb välja, et peab enne kuivatama ja mis kõik veel.

eeskujuliku ämma tiitel läheb vist see aasta kellelegi teisele:)
 
joobert 22. september 2009, kl 01.57
niih!
lammas tehtud ja söödud. isegi rosmariini tõin ürituse huvides poest ära, kaalikat ei saand kahjuks sealtki. aga tühja tost. süüa sündis see värk igatahes. läksin teist portsu võtma, aga selgus, et ainult pott ongi veel lakkuda jäänud.

repsept kah: lammas jooberti moodi

vabasta liha kelmetest ja rasvast ning lõigu meelepärase suurusega tükkideks. valmista marinaad kõigest, mis näppu jääb - kodukootud letšo ja tomatimahl, kõvasti küüslauku, oliivõli, pipart-soola, peeneks hakitud peterselli (see on enne, kui poodi rosmariini järele lippad). mäkerda kogu see kraam kausis segamini. kui poest tagasi jõuad, raputa juurde ka rosmariini (mis vastupidiselt minu lillelistele ootustele nägi välja nagu muruseeme). tunnikese pärast keera kogu krempel kausist potti, lisa varem ununenud sinep ja mesi, kalla juurde vett ja unusta pott pooleteiseks tunniks vaiksele tulele. Kui su tähtis missioon sulle jälle meenub, lisa juurde kõvasti porgandeid. kui nood kah enam-vähem pehmekesed on, kalla sousti mõttes juurde vee-piima segus lahjendatud jahu.

Gurmaanid on vist juba kahe käega peast haaranud...:D
 
tänu 22. september 2009, kl 08.19
suur,suur TÄNU,joobert.Tore,et jagad oma tulemust.Olen ka ämm ja prooovin ka lambalihast midagi teha.Seni olen seda vältinud.
 
panda 22. september 2009, kl 08.29
ma mitte ei saa aru, miks on vaja nii palju erinevaid maitseid kokku möksida, enamik neist ei anna mingit efekti. kui tahtsid tomatist hautist, oleks piisanud purgist purust. tomatitest ja muu mögina oleks võinud ära jätta. Petersell muutub pika haudumise peale kibedaks, maitset annab pigem toorelt. Jahu-vee-piima segu asemel oleks aidanud tibake kohvikoort.
 
panda 22. september 2009, kl 08.29
ma mitte ei saa aru, miks on vaja nii palju erinevaid maitseid kokku möksida, enamik neist ei anna mingit efekti. kui tahtsid tomatist hautist, oleks piisanud purgist purust. tomatitest ja muu mögina oleks võinud ära jätta. Petersell muutub pika haudumise peale kibedaks, maitset annab pigem toorelt. Jahu-vee-piima segu asemel oleks aidanud tibake kohvikoort.
Õnne Kotkas 04. november 2020, kl 22.02
Hallo, mis mõttes 2 minutit!
1 kg tükk (8 kondiga)karreed pärast marineerimist 2 tundi ahjus, hautamisnõus 1 tund lahtiselt ja 1 tund kaane all ning täielik saapatald???
Pärast lahti lõikamist võib kondi küljest lahti saamiseks hambad ära murda. Kuidas 1 kg karree tükk pehmeks saada?
 
uu 05. november 2020, kl 09.31
mul niisugune kiirvariant, et ostan Baltast ribi. peksan selle tükkideks ja saan nn raguu: hautis porgandi ja pruuni kastmega. osa lihakest jääb aga veel pilaffi jaoks, seda teen ainult lambalihaga.
kurikuulsat lambamaitset tahaks rohkemgi, sellepärast olen hakanud huvi tundma, kas tõesti ja kui, siis kus müüakse Knorri lambapuljongit ja milline see on.
Maaks 23. november 2020, kl 12.10
Mu viimane katsetus oli lambaliha (kondised osad) porgandi, selleri ja tumeda õllega, aga see küll nüüd tunde ahjus ei nõudnud, pigem 1,5 kui sedagi, aga tegu oli noore loomaga. Naise tehtud ribid samast loomast ahjukartuliga tulid kah OK - ja vist 1h ahjus, viimane ots pöördõhuga, et hea krõbedus saavutada. Sul oli äkki väga vana loom!
Suvel selverist ostetud valmis marinaadis grillribid olid küll jack norrise vanaema lambalt pärit - targem andis järele :-) :-)
 
tuttav 24. november 2020, kl 12.43
jah, tuleb tuttav ette - pruunis lambaraguu kastmes tume õlu. selle asemel võib ka leiba sisse pudistada.
avastasin, et maltoosaga tehtud nn must leib, mida muidu pean leiva solkimiseks, selles funktsioonis e pruuni kastme maitsestaja ja värvijana on täitsa hüva: tume ja hapu ühekorraga. ei tea, kas maltoosat müüakse veel poodides?
 
tuttavale 24. november 2020, kl 14.27
maltoosat müüakse jah veel poodides. vähemalt hiljuti müüdi, praegust seisu ei tea mina ka :)
Lisa postitus
Autor:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!