Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Kööginõu
rumalad küsimused leivategemise kohta
 
abi 07. november 2009, kl 20.10
Kalakesele,
Ole sa tänatud. Nii tegingi, ei visanud ära, sellesamale juuretisele lisasin sooja vett ja läks käima mis mühiseb. Ja imehea lõhn. Neljas tegu ja tundub, et alles nüüd on mu juuretis just nagu peab.

Proovisin nüüd ahju panna arvestades kõiki nõuandeid, aga osutus võimatuks: üks ei luba ahju ust küpsemise ajal lahti teha, teine võtab ukse lahti ja paneb fooliumi peale, jne.

Ostsin täna leiva küpsetamiseks uue keeksivormi, suurema, õigem oleks ütelda siiski, et tavalisest keeksivormist pikema.Ja vooderdasin küpsetuspaberiga nii, et ühe külje saan peale pöörata.

Ei ole mul sepa käed, ka pritsipudeli tegin ja võiga määrin sisse - tänu soovitajale - kui ahjust välja võtan, praegu veel küpseb.Ja kuumust panen ka just nii kui siin õpetatud.Lisasin sibulaga praetud soola-pekikuubikuid, enne võtsin pooleliitrise purgi täie juuretist.Ka mulle tundub, et rohkem juuretist on parem.
 
libanõid 07. november 2009, kl 20.19
ma olen kasutanud AINULT täisterajahu ja siiani on kerkinud väga hästi. Mul on ka kihk kõike uut ja huvitavat proovida, aga siiani jahu on ikka veski mati oma. Mänginud olen täidistega - teinud nii seente, suitsupeekoni kui kanaga (sinna juurde porgand, sibul, porru ja kõikvõimalikke pähkleid, marju, seemneid), aga erinevaid jahusid pole siiani proovinud, sest veski matiga on väga hästi läinud.
Homme proovin piparkoogi -jõhvika leiba, et teaks, kas jõululauale teha või mitte:P
Kui keegi proovinud, siis ootan vastukaja, sest ise arvan, et see on selline leib, mida vist vaid kord sööks - eeldan, et lääge ja mitte-leivalik:P - aga no mine tea...
Ka tahaks proovida soolapählite ja juustuga leiba.

Kes veel midagi põnevat teinud, muudkui aga rääkige:PP


abile: minult saad juuretist, kui soovid. anna siia teada, kui saanud ei ole.
 
abi 07. november 2009, kl 20.27
Libanõid, loe eelmist - käima läks. Aitäh pakkumast.
 
Maarika 07. november 2009, kl 21.56
Vaatasin praegu külmkappi - uus juuretis on kasvanud 1/3 purgitäiest üleni täis. Oletan, et kõrgeima kv. nisujahu lisamine aitas. Eelmine juuretis ei kasvanud purgis üldse. Aga jah, olen minagi varem täistera jahusid kasutanud ja kõik on toiminud. Sestap olingi hämmingus. Ehk tõesti speltajahu ei sobinud.
 
libanõid 07. november 2009, kl 22.07
juuretis kerkib külmkapis? eeee, mul pole iial nii juhtunud. Isegi mitte soojas- juuretis kibiseb ja mullitab, aga kunagi ei paisu?! Aga tegelikkuses ei peaks vist?


abile: sorry, ma käisin kirjutamise vahepeal muid toimetusi tegemas, seega mu postitus venis ja viibis, lugesin jah, et said asja, tore siis:P
 
abi 07. november 2009, kl 22.10
Minul ka külmkapis kunagi ei kerki, on alati nii nagu panin. Ja ma panen keeratava kaanega pooleliitrisesse purki.

Libanõid, aitäh, seekord sain jah hakkama.
 
Maarika 08. november 2009, kl 08.29
Külmikus +5 kraadi juures on mu juuretis enamasti alati kerkinud, rohkem või vähem, ja sellest juuretisest tehtud leib on kerkimise koha pealt väga hea olnud. Nüüd siis selline kogemus, et juuretis ei kõssanudki ja käima ka ei tahtnud minna. Uuel juuretisel on aga kõva soov paisuda. Kogemus ütleb, et ta tõmbub mõne päeva pärast tagasi väiksemaks. Hoian teist purgis, millel metallist kaas pole korralikult kinni keeratud.
 
juuretis 08. november 2009, kl 09.35
juuretis peab külmikus õhku saama. kinnist kaant ei tohi peale panna. parem on suuremasse purki natuke juuretist ja peale paar cm rukkijahu, ilma kaaneta. see hingab ja ei lase hallitust ka tekkida.

külmas kerkimine on loomulik. nii peabki olema. kui soojas juurtainast hapendada, siis on ju ka õige aeg jahu juurde sõtkuda ja kerkima panna alles siis kui juurtainas on "üles tõusnud" ja "uuesti alla vajunud" ehk kokku kukkunud.

leiget vett ja jahu ei tohi juurde segada külmikukülmale juuretisele. see tuleb enne toatemperatuurile üles soojendada, muidu saab juuretis temperatuurišoki ja ei pruugi käima minna.
 
Maarika 08. november 2009, kl 12.39
See on võimalik küll, et mu eelmine juuretis sai järsust keskkonna vahetusest šoki. Ju oli sellest eelmisel juuretisel samuti väiksemat sorti šokk. Jälle targem, aitähh nõuannete eest.
Mis puutub kaane all hoidmisse, siis paar korda on juhtunud, et juuretis (külmikus) pressib end kaane alt välja, sestap hakkasin suuremat purki kasutama (0,5 liitrilist, enne oli 0,3 liitrine). Järelikult õhk pääseb läbi küll. Hallitust pole minu aastase praktika juures kordagi olnud.
Kas keegi on veel speltajahu lisanud? Kas saab olla kindel, et tegu oli ainult temperatuuriga ja speltajahul polnud mingit osalust juuretiselt jõu võtmises?
 
Hädas 08. november 2009, kl 17.53
Kurtsin siin foorumis hiljuti, et juuretisele oli hallitus peale tekkinud. Otsustasin riskida ja koorisin hallituse pealt ja tegin ikka sellest leiba- ja leib tuli parem välja kui kunagi varem. Ehk, et hallitus ei loe midagi...
 
kontšik 11. november 2009, kl 10.03
Olen kuulnud, et leiva tegemise masin ei sobi juuretisega leiva jaoks. Kas keegi oskab seletada, miks ei saa teha juuretisega leiba nendes leiva-saia masinates?
 
Kalake 12. november 2009, kl 13.50
Kas keegi on ostnud ka Looduspere poest seda linnaserukkijahu, mida müüakse 2 kg kottides. Mõtlen ja vaagin, kas tasub proovimist. Looduspere kodulehel kirjas, et kõige parema tulemuse saab kasutades kuuma veega segades temp 92-95C. Ennem veega segamist peab olema linnas segatud jahuga. Selle järgi peaks vist siis lisama juba eeltainale, mis läheb kääritamisele. Aga kui palju ikka seda panna. Olen kuulnud, et linnasejahu pannakse ainult paar supilusikatäit, aga kas see rukkilinnasejahu on siis see sama, miks teda siis nii suurtes kottides müüakse. On kellelgi kogemusi.
 
jelena 22. november 2009, kl 23.19
Kas kui endakeedetud kõrvitsalt seemned võtta, siis tuleb need seemned ka koorida? Poes nad näivad sellised väikesed, nagu aint sisemised seemned? Kas need ka röstitakse? Ma ei tahaks neid minema visata, aga kuidas neid tarvitada?
 
Maarika 23. november 2009, kl 09.39
Sõltub, kas seemned on valmis või mitte. Valminud seemned (keetmata) kooritakse ja süüakse niisama, lisatakse toitudele, võib ka röstida.
 
anne 23. november 2009, kl 10.16
On olemas kahte sorti kõrvitsaseemneid, ka poes on neid kahte sorti müüa. Ühed on kestadega, teised (õlikõrvitsa omad) kohe kõrvitsa sees kestadeta. Mõlemil puhul korja nad kõrvitsat puhastades välja ja kuivata kõigepealt. Õlikõrvitsa seemned kõlbavad peale seda kohe süüa, teisi pead ikka koorima. Võid lisada neid seemneid salatitesse ja ka kõigisse küpsetistesse.
 
varsti 25. november 2009, kl 10.25
Tere. Kui Te panete leivataigna sisse rosinaid, siis kas Te leotate need enne ära või panete pakist otse taignasse? Kiire abi teretulnud.
 
teen nii 25. november 2009, kl 10.35
Kunagi ei pane rosinaid pakist ja pesemata. Aga kui on pestud, valan paberrätikule, kuivatan, segan siis nisujahuga kokku, et taignaga paremini seostuks. Ega sinna palju jahu külge ei jää, aga natuke aitab.
 
varsti 25. november 2009, kl 10.43
Suur, suur aitäh.
Panen varsti oma elu teise leiva ahju. Tahtsin proovida rosinate ja päevalille seemnetega. Päevalille seemned röstisin ära.
 
miia 25. november 2009, kl 11.02
alati valan rosinad otse pakist taignasse, aprikoosid lõigun pisut väiksemaks - otse pakist. pähkleid ja seemneid ei rösti
 
aga 25. november 2009, kl 11.04
Rosinad ON väga mustad, aga kes keelab, pane otse.
 
tiiu 27. november 2009, kl 18.26
lugesin kõik hoolega läbi, aga oma probleemile lahendust ei leidnud. kuidas saada hästi tumedat leiba? mida peaks lisama?
 
aga 27. november 2009, kl 18.33
Fazeri leib on hästi tume. Lisatakse siirupit. Tahaksid sa seda?
 
libanõid 27. november 2009, kl 18.38
võid hankida ka linnasejahu, mis tegevat leiva tumedaks.
(Ma ise pole nii proovinud)
 
nipitiri 27. november 2009, kl 19.15
ise olen suhkru asemel teinud Dannsukkeri tumeda siirupiga.viimane kord ostsin Kaupmehes selle firma spetsiaalse leivasiirupi (pole ennem seda näinud).Leib tuleb leiva värvi vb natsa heledam.
 
nupsik 06. jaanuar 2010, kl 10.29
Kas leivasiirupit paned peale seda, kui juuretis on kerkinud või kohe alguses? Kuna seal leivasiirupis on linnaseekstrakt sees, siis mõtlesin, et peab ta ehk kohe algul lisama, mitte hiljem, kui hakkan tainast segama.
 
libanõid 06. jaanuar 2010, kl 10.45
kas tumeda siirupi ja leivasiirupi maitse on väga erinev? On´s siis leivasiirupil mingi eriline mekk juures?
 
m . 09. jaanuar 2010, kl 00.03
Maltoosa lisamine peaks rukkileiva tumedaks tegema. Annely Maksani leivakoolituselt mäletan, et ta pani 3 kilose leivaportsu (st. 1 liiter vett) peale pool pudelit maltoosat. Ja tema leivad (Haldjaleiva nime all müüakse Tallinna Kaubamajas ja Solarises toidukas) on imehead!

1 oluline asi küpsetamiseks:
elektriahi vajab kindlasti lisaniiskust, Annely õpetas, et kogu küpsetamise ajaks panna ahju kauss veega, sealt on ka hea leibu pintseldada paar korda küpsemise ajal pika pintsliga.
urmas.klemmer@leipurin.com 13. august 2015, kl 14.08
Kui leib seest nätske, siis haput on vähe.
 
seidi 20. august 2015, kl 12.11
Mitte tingimata. Pigem küps. temp. ja leiva konsistents vale.
 
Sitt on leiva isa 06. aprill 2020, kl 21.03
Natuke hanerasva ja saepuru ja ongi leib valmis ning küla meestelt tuleks naised ära konfiskeerida ja neist kohoosi lüpsikari moodustada millele saab ööseks traktoriga teki peame tõmmata
Lisa postitus
Autor:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!