Kööginõu
rumalad küsimused leivategemise kohta
 
valve 18. oktoober 2009, kl 22.33
Mitte iga leib ei sobi juuretiseks, vali selline, mis on juuretisega tehtud
Vaata Pere leiva sortimenti

http://www.peregrupp.ee/cgi-bin/form.cgi/177est
 
libanõid 18. oktoober 2009, kl 23.35
C: su emal siis sepa käed:P
Kui Sinul sepa käsi pole, siis hangi prits!
Jäi enne lisamata, et väldin kõvat koorikut kerkides: pritsin leiba paar korda veega.
küpsetades: pritsin siis, kui kuumuse maha keeran ja fooliumi peale panen, samuti käin pritsiga üle siis, kui välja võtma hakkan.
 
b 18. oktoober 2009, kl 23.39
Vaat kui hea nõu õigel ajal - mul leib praegu ahjus.
 
Kalake 20. oktoober 2009, kl 13.44
Kas keegi annaks siin veel oma täpse retsepti, mis töötab? Esimesel korral tuli leib hästi välja, aga nüüd iga kord, kerkib nii, mis mühiseb, aga seest on täiesti nätske, kuigi oli üle 1,5 tunni ahjus.
 
libanõid 20. oktoober 2009, kl 13.55
ma jahukoguse osas ei oska retsepti anda, ei kaalu, teen südamehääle järgi.
Ahi algul 250 kraadi ja siis alandan temperatuuri. Küpsetan 45-55 minutit ja ei jää nätske. Kas sa lased leiva enne ikka maha jahtuda, kui lõikama asud?

leidsin ühe teema, kus sama probleem :
http://www.perekool.ee/index.php?id=36995&class=forum_schnell&action=view_post&post=5434897
 
Kalake 20. oktoober 2009, kl 14.43
Aitäh selle lingi eest. Seal ka üks arvab, et tainas liiga vedel, teine, et liiga kõva. Kaldun arvama, et mul liiga vedel ja küpsetamise aja ja temperatuuriga ka midagi valesti. Kuidas küll see taina konsistents ja ahju temperatuur ning aeg õigeks saada? Erinevatest kohtadest infot lugedes, on need kõik nii erinevad. Mõni küpsetab 180C juures, teine 250C. Mulle endale tundub, et selle 250C juurest võib pärast leivale kirvega kallale minna - nii kõva jääb. Küpsetan elektriahjus plekist keeksivormide sees. Ja tahan teha just puhast rukkileiba, ilma nisujahuta ja et pärast ikka koorikut lõigata ka saab. Kui kellelgi võiks nendele tingimustele vastavat retsepti olla, siis oleksin väga tänulik selle avaldamise eest.
 
libanõid 20. oktoober 2009, kl 14.58
teen ka el. ahjus ja plekkvormides, samuti ei lisa nisujahu.
ma eespool olen kirjutanud, kuna ma pritsin.
250 kraadiga küpsetan ainult 20 minutit, siis pritsin veega ja panen vormile fooliumi peale. Pärast väljavõtmist pritsin veega + võiga üle ja koorik ON TÄIESTI pehme. (Järelküpsemine niiskes käterätikus, mitte lahtiselt).
 
Kalake 20. oktoober 2009, kl 15.51
Mis temperatuuri peale sa ahju pärast 250C paned ja kui kaua küpsetad? Kas teed selle nipitiri retsepti järgi? Mitu leiba sellest tuleb?
 
libanõid 20. oktoober 2009, kl 16.13
ma ei tee nipitiri retsepti järgi seetõttu, et kui sain juuretise, siis sain kaasa ka õpetuse, ja seda ei osanud minu pea kokku viia nipititi omaga.
Mul käib leiba pool liitrit ! juuretist ja iga kord võtan taas uue pool liitrit, mitte 1-3 spl, nagu nipika retseptis.

Juuretisele lisan 1 l vett ja jahu panen tunde järgi.

Sellest kogusest saan 2 vormileiba (peaks 3 vormi panema, sest kuna olen lisanud ka muud , siis tuleb sellised ääreni täis, iga kord hirm, et kohe tuleb üle)

250 C - 15-20 min
200 C - 20 min
175 C - 10-15 min
 
Maarika 20. oktoober 2009, kl 23.43
Minu saadud retseptis oli hoiatusena kirjas, et ahju-ust ei tohi küpsetamise ajal avada. Polegi seda teinud, ei julge ja ei pea ka vajalikuks. Kõva kooriku vastu aitas see, kui panin vormi küpsetuspaberi, mille üks külg ulatub ka peale. Jahtunud leiva panen kohe kilekotti, seegi teeb kooriku pehmemaks. Algul määrisin vormi õliga, leiva pealt ka ja siis tuli eriti krõbe koorik, nüüd (küpsetuspaberiga) pole õli enam pannud ja krõbeduski (kooriku kõvadus) väiksem. Noortele krõbe just mmeldibki, igale oma.
 
nipitiri 21. oktoober 2009, kl 21.37
minu retsepti järgi tehtes ei jää ka koorik kõva,suts kõvem küll,kui ülejäänud leib:))
ja pärast ahjust välja võttes toimin sama moodi,kui libanõid - võiga kokku,paberisse ja märg rätik ümber.täitsa jahtunult lõikan viiludeks (olen mugav)ja kilekotti.
 
kiilike 21. oktoober 2009, kl 22.08
Teen 1 l veest, enamasti ka 1/4-1/5 pudelit maltoosat,jahu(kokku 1 kg) ja juuretis. Eeltainas on selline hapukoore sarnane. Õhtul panen või panen hommikul enne hommikusööki hakkama. Juhul kui õhtul siis hommikul võtan uue juuretise osa ja segan ülejäänud jahu ja seemned,soola, suhkru ning vormi u 2 tunniks kerkima. Alguses panen ahju 250 kraadi juurde sooja, kui leiva sisse panen siis alandan temperatuuri 200 kraadini ja küpseb 40 minutit.Hommikul kerkima pannes segan 4-5 ajal ained sisse ja küpsetan kahe tunni möödudes.
Nii olen teinud nüüd kevadest alates ja siiani on toiminud.
Vormid on Kaiser 30cm.
 
Huvitav teada 22. oktoober 2009, kl 00.31
Kas keegi on lisanud ka nt. odra- või kaerajahu või veel miskit?
 
FX 22. oktoober 2009, kl 13.32
Mina teen ka ise leiba, pisut sarnaselt nipitiri õpetusele. ainult et mina võtan juuretise küll kohe ära, enne kui jahu ja muud head-paremat taignale lisama hakkan. Ja küpsetamise kohta ka, et mina oma pliidi pöördõhuga ahjus ei saa kohe mitte kuidagi nii suure kuumuse juures küpsetada, ära kõrbeb... Küpsetan 175 kraadi juures umbes 50-60 minutit ja saab väga hea, ei ole pealt liiga tume ega koorik liiga paks. Leiba teen ka keeksivormides, dr.oetkeri omades. Mina leivavorme ei pese, peale küpsetamise lõppu hõõrun sooja vormi majapidamispaberiga puhtaks. Mind õpetas mu vanatädi, et küpsetamise vorme või plaate ei tohi ilma tungiva vajaduseta pesta, pidi küpsetistele võõra maigu juurde andma, parem hõõru lapi või paberiga puhtaks ja kui soovid, siis kuumuta tühjalt kuumas praeahjus üle. Aga leib seisab tõesti üllatavalt kaua pehme, ei kipu hallitama ega midagi. Ahjust võetud leiva kummutan ettevaatlikult vineeralusele ja silitan märja käega üle, siis katak puhta linase rätikuga kinni. Üks hea asi veel, need pagana äädikakärbsed ka ei taha omaküpsetatud leiba, ei tiku üldse mitte leiva lähedalegi.
 
Algaja Ülle 26. oktoober 2009, kl 13.03
Puterdasin miskit kellaajaga eile, - ei mäletanud, mis kell leivad ahju panin. Tulemuseks on veidike nätske ja taignane leib;(

Kas võib need veel täna 10 minuktiks ahju panna, või ei?
 
Maarika 26. oktoober 2009, kl 14.44
Pigem pane viilud enne söömist rösterisse või praeahju.
 
1. leib 26. oktoober 2009, kl 15.40
minu esimene leib tuli liiga hapu. Mis võis valesti minna?
 
libanõid 26. oktoober 2009, kl 15.51
kui liiga hapu siis juuretis hapnes liiga kaua vast. Suhkrut ka äkki liiga vähe?
 
gerts 27. oktoober 2009, kl 14.21
Teen ka keeksivormis ja samuti elektriahjus pöördõhuga. 200 c juures 50-60 minutit. 50 minutit küpseb koos fooliumiga ja 10 minutit ilma. Pärast kindlasti lasen rätiku all jahtuda ja siiamaani väga head leivad saanud. Peale rukkijahu lisan veel paar spl täit täisterajahu. Olen teinud puuviljaleiba, lihaleiba ja niisama leiba, kõik on väga head saanud.
 
Algaja Ülle 28. oktoober 2009, kl 10.22
See rösteri soovitus oli tänuväärt! Kui muidu röster kipub natuke justkui kuivatama, siis minu nätske leib saab imekerge kooriku ja sisemus jääb mõnusalt mahlane ja pehme.
Aitäh Maarika!
 
Alli 28. oktoober 2009, kl 14.54
Siin äkki targad oskavad vastata.
Leib tuleb välja, kõik on tore jne, ainult...ahjust tuleb on pehme ja kõike. Panen niiske räti peale, leiba ennast kastan ka märja käega, hommikuni on räti all. Siis panen kile ümber ja külmkappi ning leib läheb selliseks tahkeks. Mitte kõvaks, aga selline...nö poepehme ta enam ei ole. Mida ma valesti teen?
Ei ole liiga kõva tainas, küpsetan vormis ja teen taina selle võrra vedelama.
 
näh 28. oktoober 2009, kl 16.25
Külmkapis lähevadki kõik saiad ja leivad tahkeks...
Isetehtud leib peaks kenasti värske ja pehme püsima 2 nädalat ka ilma külmkappi panemata.
 
... 28. oktoober 2009, kl 17.52
ühtki leiba ega saia ei tohiks külmkappi panna ei isetehtut ega poe oma. läheb tahkeks ja maitse tuimaks. ikka toatemperatuuril...
 
Alli 28. oktoober 2009, kl 18.41
Siis ma võtan ta külmkapist välja, aga kas on mingi moodus kuidas teda uuesti pehmemaks saada?
Korraks mikrosse ja üleni soojaks ja siis jälle räti alla?
Või mingisse karpi (puudub selline asi nagu leivakast)?
 
mitte iial ei pane leiba külma 31. oktoober 2009, kl 16.52
oi, mitte mingil juhul mikrosse! Mikros saad omale ühe viilu soojaks lasta.
Las seisab toatemperatuuril, läheb ka pehmemaks.
 
Kalake 05. november 2009, kl 11.21
Olen teinud nüüd kaks korda Nipitiri retsepti järgi ja tuleb välja. Küpsetamisel töötasin omale ise reziimi välja. Kütan pöörõhuga ahju 250 kraadini, kui leivad ahju panen, keeran 200 peale, küpsetan 30 min, siis katan leivad fooliumiga ja veel 30 min lasen küpseda. Seejärel keeran ahju kinni ja hoian veel 10-15 min ahjus. Kui välja tulevad, pritsin veega ja tõmban natuke võiga üle. Koorik on mõnusalt krõbe, aga samas ka pehme. Väga hea leib. Panen alati ka rohkelt seemneid sisse.
 
abi 06. november 2009, kl 12.17
Kes Tratus pakuks mulle head juuretist, enda oma kuu aega külmkapis, karbis, vist vana?
 
Kalake 06. november 2009, kl 16.19
Ei ole Tartust kahjuks, aga võta ta külmkapist välja, sega natuke jahu ja sooja vett juurde, vaata, kas läheb käima.
 
Maarika 07. november 2009, kl 19.35
Uus kogemus.
Mingil põhjusel eelmise leivateo leivad kerkisid kehvasti. Süüa kõlbasid küll, kuid kohe algul olid tihked. Ka sellest teost võetud juuretis ei näidanud mingit elumärki. Tavaliselt teen eelkergitust 12 tundi, nüüd panin juba reede lõunast juuretise käima. Laupäeva hommikul (täna) oli seis nutune. Lisasin siis nisujahu ja mõne tunni pärast oli kihin olemas. Taignasse panin seekord ainult rukki- ja nisujahu (sool, suhkur ka), lasin 3,5 tundi vormis kerkida ja küpsetasin. Leib on hea, kenasti õhuline.
Kahtlustan, et süü on selles, et viimastel kordadel olen kasutanud palju rukki- ja nisukliisid, samuti täistera jahusid. Need ära jättes sai juuretis hoo jälle sisse.
Kas kellelgi on sarnaseid kogemusi, eriti just kliide kasutamise osas? Või tuleb mõelda, et eelmisel korral oli halb kuu (tähtede) seis, või veel mingi tundmatu tegur mängus?
 
Maarika 07. november 2009, kl 19.51
Unustasin märkida, et eelmisel korral panin ka speltajahu taignasse. Ehk mõjus see kerkimist pärssivalt?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!