Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Kööginõu
Kuidas teha häid praekartuleid?
 
nostalgik 28. märts 2010, kl 14.02
Ise teen niimoodi,et koorin ja pesen kartulid ära,seejärel lõikan kas õhukestks ratasteks või teinekord piklikuteks viiludeks(nagu friikad)lasen pannil kuumeneda,valan õli ja tõstan kartulid pannile,segan aegajalt,raputan peale kas soola või kartulimaitseainet,olen natuke ka vett juurde valanud,et kiiremini pehmeks läheksid,katan panni kaanega.Aga lõpptulemus pole üldse hea,osad kartuliviilud on kõvad teised jälle pudruks haudunud.Ei saa aru mida valesti teen,järsku praen valel kuumusel või ei tohigi vett lisada või on õli vähe?
Minu vanaema tegi kunagi väga maitsvaid praekartuleid,olin siis väike aga nende maitset mäletan siiani.Vanaema aga on tänaseks elust lahkunud ja kahjuks pole enam võimalik tema nõuannet kuulata.Kuulan nüüd teie nõuandeid.
 
f 28. märts 2010, kl 14.14
keedad poolpehmeks ja siis kuumal pannil rasva mitte õliga praed pruuniks. minumeelest annab rasv selle hea maitse. ja raudpanni peaks ka kasutama, mitte teflon!
 
kartul 28. märts 2010, kl 15.09
peab hea olema(kartulisort siis)
 
ola 28. märts 2010, kl 15.10
Äkki paned liiga palju kartuleid korraga pannile? Ja rasvast rääkides tuleb ka lapsepõlv meelde, kui kartuleid praeti ehtsas soolapekist väljapraetud rasvas. Vett mina ei pane. Ja kartuliviilud kuivatan enne ära.
 
enda 28. märts 2010, kl 16.21
vett ei maksa lisada, see teeb kartulid pudiks. ise viilutan sellise torn riiviga, mille ühel küljel on viilutaja, ja poole küpsemise pealt panen ka peeneks hakitud valge sibula, aga poekartul ( kilepakkides) erit praadimiseks ei sobi, need on liiga vesised. mõnda aega võib ka kaant peal hoida, küpsemise lõpupoole võik praadida ilma kaaneta, siis aurab liigne vedelik ära. praadimiseks kasutan õli ja maitsestamiseks soola.
 
kats 28. märts 2010, kl 18.56
lõikan sektoriteks, pannile õliga ja seejärel kaas peale, kuumus ei tohiks väga suur olla(ma elektripliidiga teen nr 3 v 4-ga) muidu kärssavad väga ära. Vett ma küll ei lisa, soola ja kartulumaitseainet. Mõnusalt pruunikad ja pehmed tulevad. Vahel tulevad head kartulid,ei kärssa ära, vahel mitte, ei tea, millest see sõltub. Poekartulid on tõesti halvemad tulnud kui maalt vanaema juurest võetud kartulid.
 
nostalgik 28. märts 2010, kl 19.14
to ola
Ma ei oska öelda palju on palju.Meil on neljaliikmeline pere ja seega teen ikka suurema pannitäie.Tahtsin veel lisada,et praekartuleid ei tee just väga tihti aga kui teen siis tahaks,et nad ikka head saaksid.
 
e 28. märts 2010, kl 19.31
kartuleid on pannil korraga palju, siin võibki süü olla. Tee kahe panniga? Sibul, sool ja pipar maitseks.
 
j.a.kiir 28. märts 2010, kl 20.14
Jah, veega ole ettevaatlik, siis saad keedukartuli. poolkõva ka veel. Kartuleid peab saama korralikult segada, siis pole vett vaja lisadagi. Kasuta kahte panni, muidugi.
 
"Tere...." 28. märts 2010, kl 20.30
Lõppenud nädalal rääkis "Terevisiooni" kokk kartulite praadimisest.
1. pann kuumaks, alles siis valad õli peale, muidu läheb õli kärssama
2. kartulid ei tohi olla veest nõretavad, enne pannile panekut kuivatada (paberkäterätiga)
3. segada kergelt: tema hüpitas panni õhus, mitte ei sorkinud sees
4. sool lisa praadimise lõpus
 
ann 29. märts 2010, kl 12.48
Mina teen nii: lõikan kartulid kangideks, koos õliga pannile kaane alla keskmisele kuumusele. Aeg-ajalt segan. Mõne aja pärast lisan sibula. Kui kartul on poolpehme, keeran tugevama kuumuse peale ja praen ilma kaaneta kartuli krõbepruuniks. Lõpupoole maitsestan soolaga ja kui kartul valmis on, panen peale tükikese ehtsat taluvõid, annab hea maitse. Suvisel ajal annavad roheline sibul ja till ka väga mõnusa meki. Aga seda peab tunnistama, et kartulisordist oleneb tulemus väga palju, iga sordist ei saagi häid praekartuleid. Ja samuti on hoopis teine maitse puupliidil ja tavalisel raudpannil valmistatud kartulitel kui elektri- või gaasipliidil ja teflonkattega pannil.
 
K 29. märts 2010, kl 13.07
Minul tulid varem ka pudrused praekartulid, aga siis hakkasin soola lisama kõige lõpus ja nüüd tulevad mul küll väga maitsvad praekartulid.
 
mamps 29. märts 2010, kl 13.19
Lõikan kartulitest õhukesed viilud, loputan sõelal tärklisest puhtaks, laotan mitmekordsetele pabersalfetkadele, tupsutan pealt teise salfetkaga kuivaks ja siis praen pannil õlis ära.
Soola ei tohi enne panna, kui kartulid juba pruunid.

See, kas pann on rohkem või vähem täis, ei loe. Täis pannil on neid lihtsalt raskem liigutada. Liigutamiseks kasuta laia labidat, ära sorgi lusikaga, sellega lähevad kartulid puruks. Praadimisel lähevad kartulid nn suti kokku, nii et suurest pannitäiest tooretest kartulitest jääb lõpuks järgi ainult kolmveerand või pool panni praekartuleid.

Kui tahad sibulaga praetud kartuleid, prae enne sibul ära ja tõsta kartulite praadimise ajaks taldrikule. Lisa need kartulitele siis, kui nood on juba pruunid ja peaaegu pehmed, muidu selle kartulite praadimise ajal lähevad nad kõrbema. Päris lõpus võid tilgakese vett lisada ja pannile kaane peale panna.

Ja kartulite praadimine pole niisugune asi, et lõigud nad pannile rasva sisse, paar korda liigutad, paned kaane peale ning hakkad valmimist ootama. Kogu aeg seisad kõrval ja muudkui valvad ja liigutad.
Kui tahad, võid lõpuks veel muna peale lüüa.

Eks ta suti aega võtab aga jube head tulevad küll.
 
mamps 29. märts 2010, kl 13.21
Lõikan kartulitest õhukesed viilud, loputan sõelal tärklisest puhtaks, laotan mitmekordsetele pabersalfetkadele, tupsutan pealt teise salfetkaga kuivaks ja siis praen pannil õlis ära.
Soola ei tohi enne panna, kui kartulid juba pruunid.

See, kas pann on rohkem või vähem täis, ei loe. Täis pannil on neid lihtsalt raskem liigutada. Liigutamiseks kasuta laia labidat, ära sorgi lusikaga, sellega lähevad kartulid puruks. Praadimisel lähevad kartulid nn suti kokku, nii et suurest pannitäiest tooretest kartulitest jääb lõpuks järgi ainult kolmveerand või pool panni praekartuleid.

Kui tahad sibulaga praetud kartuleid, prae enne sibul ära ja tõsta kartulite praadimise ajaks taldrikule. Lisa need kartulitele siis, kui nood on juba pruunid ja peaaegu pehmed, muidu selle kartulite praadimise ajal lähevad nad kõrbema. Päris lõpus võid tilgakese vett lisada ja pannile kaane peale panna.

Ja kartulite praadimine pole niisugune asi, et lõigud nad pannile rasva sisse, paar korda liigutad, paned kaane peale ning hakkad valmimist ootama. Kogu aeg seisad kõrval ja muudkui valvad ja liigutad.
Kui tahad, võid lõpuks veel muna peale lüüa.

Eks ta suti aega võtab aga jube head tulevad küll.
 
oh 29. märts 2010, kl 13.30
miks peab lihtsatest asjadest mingeid mõttetuid teooriaid arendama? viilutad kartulid ning paned õlisele kuumale pannile. kaas peale. ootad. vahepeal segad natuke ja vaatad, et kui osad hakkavad kõrbema, on kuumus liiga suur. ongi olemas. mis seal veega soperdada või kõrval passida, ei saa aru. minu kartulid on väga head.
 
Maarika 29. märts 2010, kl 14.15
Olen ka lihtsama variandi pooldaja. Kuuma õlisse korraga kartuli- ja sibulatükid ja segada. Kaas peale. Natukese aja pärast lisada sool ja segada. Vett lisan siis, kui tahan vähemkrõbedaid ia vastupidi. Ei seisa ma panni kõrval, kuid labidaga ümber keeramas käin mitu korda. Kaane all praadides ei tohiks kartulid tooreks küll jääda. Ilma kaaneta praadides läheb kauem aega ja kartuleid jääb pannile vähem, sest vesi aurab välja, kuid ka täiesti võimalik teha, kui ongi soov tihkemaid ja krõbedamaid kartuleid saada.
Pliit peaks olema kiirelt reguleeritav ja pann korralik.
 
to nostalgik 30. märts 2010, kl 14.11
Millist panni kasutad? Ise panin tähele, et teflonpanniga tulevad hästi välja, ei kõrbe põhja, ei jää tooreks, kerge ja mõnus krõbedus ning maitselt ja tekstuurilt imehead.

Nüüd paar päeva tagasi mõtlesin, et teen roostevabast terasest panniga ja...oeh, tuli meelde, miks me seda enam ei kasutanud. Kartulid jäid pealt plögased, seest toored, kõrbesid põhja jne. Kusjuures kasutasin sama kuumust, mis teflonpanniga, ka kaant. Vett ei kasutanud kummalgi juhul, tefloniga ei tohi ka.
 
vaat 30. märts 2010, kl 22.17
seda pannikartulit saabki teha 1-2 kihti, muu muutub plõgaks või osa lihtsalt kärssab ära. Alati pead arvestama pannipõhja suuruse ja õgardite arvuga.
 
laura 31. märts 2010, kl 03.12
loen siit, et ainult õliga praete, aga minu arust on õiged praekad just need, mis pekise ja suitsutatud searibi rasvas praetud. maitse vahe ju üsna märgatav. ise praen mitu viilu pekist ribiliha ja selles rasvas siis pannitäie kartuleid. need asjad siin eelmainitult täiesti õiged, et soola lisada vahetult enne valmimist ja vesi pole praekartulite juures üldse vajalik. enda praekartul üks lemmiktoitudest, paraku selline, mida suht harva lubada saan. kogu aeg unistan, et ükskord kui figuurist kama, siis söön sellist toitu ülepäeviti.
 
tudeng 31. märts 2010, kl 09.03
oo praekartul, mu lemmiksöök, mida iga päev söön!
 
mamma 31. märts 2010, kl 10.39
Vanaema praadis kartuleid kindlasti kas searasva, soolaliha või suitsulihaga. Vene ajal oli saada ainult poslamaslat, mille jõledat haisu ja maitset talusid ainult vennasrahva esindajad, eestlased seda reeglina ei kasutanud. Õliga ei saavuta kunagi seda "vana head" lapsepõlve-praekartuli-maitset, raputa neid purgimaitseaineid, palju tahad.
 
vares 31. märts 2010, kl 11.21
suitsupekiga minule ei maitse.
pigem selline läbikasvanud liha, sibul kindlasti ja toored kartuliseibid. sool ja must pipar.
juudte somati-kurgisalat hapukoorega, viil musta leiba ja piim.
päevaks rahu majas!

enam pole ei sellist sealiha ega vist ka õiget kartulit. (või tegijat).
eurosead näitavad igale naisele silmad ette - mitte grammigi rasva! liha on vesine, pigem keeb see sul pannil, mitte ei prae.
ja sai ikka korraga treve pannitäis tehtud - mitte midagi ei kärssanud ega plödistunud! pakun, et toorainemuutus on tänapäeval.
tegime ikka suvilas hommikuks tervele perele suure pannitäie korraga - kes siis "kahe kihi kaupa" praadida jõudis?

aga eks poole maitsest anna ka nostalgija juurde...
 
hõi 31. märts 2010, kl 11.38
Mina kirjutasin siis teraspannist ja teflonist. Pannid on mul ühe suurusega, ka kogus on sama, aga ikka väga oleneb pannist.
 
vanaema 01. aprill 2010, kl 05.39
panne kasutanud igasuguseid, praadimiseks kas searasv, liha, mingi õli - vahet pole, head kartulid saab alati,algul pruunistan siis võib juurde valada sortsu vett, kui kipub ikka kõvaks jääma - oleneb ka kartuli sordist - mõni mure, mõni vesine....sisse praen alati sibulat, olen pannud ka olenevalt tujust juurde muid aineid - küüslauk, tomat lõpus, munaga üle, vorst sisse jne - variante on lõputult...soola riputan peale praadimise lõpus,muidu sool ajab igast juurviljast mahlad enneaegu välja jooksma.
 
provintsist 02. aprill 2010, kl 21.50
kui turult ostetud liha praen, siis sealt tekkinud rasva valan eraldi topsikusse ja kasutan kartulite või munade praadimisel. ajan rasva kuumaks ja valan peale kuubikuteks(vahel viiludeks, seibideks...) tükeldatud kartulid, vahel ka sibulaviilud lisaks-oleneb sööjatest, praen kaane all ja aeg-ajalt segan. kartul on kodumaine
 
c 07. aprill 2010, kl 18.38
Nipp ikkagi selles, et kaant peale panna ei tohi (aur veeldub ja teeb kartulid lögaseks). Praadima peab keskmisel kuumusel rahulikult ja kiirustamata (mul 9-skaalalisel elektripliidil nr 6 peal).
 
rämbu 07. aprill 2010, kl 21.35
kui tahad maitsvaid praekartuleid, siis:
1.kasuta searasva
2. kartulilõigud kuumale rasvaga pannile ja lase praadida ilma kaaneta. Kui alumised on pruunikaks tõmbunud,sega ülemised alla ja prae edasi
3.sibulat ära hoia kokku, kohe algul kartulite peale ja kartuleid segades satuvad need kõikjale
4. Lõpuks kalla väike tilgake vett pannile ja kata kaanega,3 min ja valmis


see vesi oli selleks,et äkki jäi mõni kartul natuke toores või jäi panni põhja kinni
Head isu!!
 
mina 08. aprill 2010, kl 10.08
Teen eelmisele just vastupidi.Kergemal tulel kaane all lasen praadida ja siis kui õige aeg (vesi aurustunud ja jäänud searasv ,õli)eemaldan kaane ja lisan kuumust juurde, keeran ja jälgin ,et ei kõrbeks.
 
vana tegija 08. aprill 2010, kl 11.42
Kes pole kunagi ühikas elanud ei see oska ka kartuleid praadida.
Ja praetakse ikka rasva või õliga, mitte veega.
1 reegel-mitte ühtki asja ei visata kunagi pannile külma rasva sisse likku (olgu see siis lihapraadimisrasv või õli.
2 reegel-kuumus maksimumi, kaas peale ja kartuleid ei liiguta enne kui alumised on juba kergelt pruuniks tõmmanud.
3 reegel-enne teist korda segamist vala paras ports tükeldatud sibulaid peale.
4 reegel-enne kolmat korda segamist pane parasjagu soola ja ära enam kaant peale pane.

Nii lihtne see ongi.
 
SURMAL 27. september 2010, kl 10.57
Pmst käib kartulipraadimine teistmoodi. Esiteks keedad kartulid ära ja siis hakkad praadima.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!