Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Kööginõu
lõhe soolamine
 
Marge Kalju 29. detsember 2007, kl 06.11
Teeme parima soolalõhe,kuid retsept kadunud.Ehk Teil on veel järgi või meeles,mina olen ikka üks puupea.
 
lyyrik 29. detsember 2007, kl 07.30
mul oleks ka retsepti vaja. lõhe kuluks ära küll
 
autor 29. detsember 2007, kl 09.18
mis siis saab kui retsepi pole.maitsetu ja mage pole suurem asi.
 
Cher 29. detsember 2007, kl 10.50
Retsepti küll anda ei oska, kõike tuleb maitsejärgi panna. natuke pipart, soola ja veel vähem suhkrutl Suhkur on oluline, annab lõhele parema maitse. Head kokkamist!
 
teen nii 29. detsember 2007, kl 12.28
2 osa soola, üks osa suhkrut. Viilutan kala ja hakkan purki laduma, vahele soola- suhkrusegu ja natuke oliiviõli. Tehakse ka ilma suhkruta, see on rohkem maitseasi.
 
tegin 29. detsember 2007, kl 13.06
varem ja vanas eesti kokaraamtus oli öeldud,et vaja panna raskused ka peale,panin siis ja tõesti tuli maitsev.
soola pole vaja palju panna,seda sab panna hiljem juurde.
 
oh 29. detsember 2007, kl 18.03
mina teen küll lihtsamalt:)
kasutan plastmasskarpe säilitamiseks. ilma vedelikuta.
hõõrun lõhefilee (koos nahaga) rohke soolaga sisse (lõhe tahab palju soola, kuna neelab selle nii, nagu poleks üldse soola pannud) ja laon karpi punased pooled vastamisi.
juba 1-2 päeva pärast on soolalõhe söödav. ja säilib sedasi täitsa hästi.
 
n35 29. detsember 2007, kl 19.17
Mina teen samuti nagu oh teeb !Ainult sutsa suhkrut panen kah.
 
aga vat 30. detsember 2007, kl 00.40
minul siuke retsept: võta lõhe või forellifileed(no fileerid ju kalad) aseta millisesse nõusse tahad; sega värske tilli ja meresoolaga(maitse järgi);tarbitav nii 5-6 tunni pärast(säilib anumas külmas mitu päeva)äärmiselt hea uusaasta vm pidulaua tarvis. Olen alati nii teinud, väga maitsev(meresool ei ole nii soolase maitsega, säilib kala maitse- mulle see just meeldib)
 
Marge Kalju 30. detsember 2007, kl 14.30
Suur aitäh õpetuste eest!Teen proovi,maitsen ja pakun teistele.
 
baarikärbes 30. detsember 2007, kl 18.57
2 või 3 osa jämedat meresoola
sellele lisaks 1 osa suhkrut
purustatud valget pipart või piprasegu (ära kasuta jahvatatud pipart, kuigi ega see väga hullu midagi ei tee... aga siiski, noh, maitseasi)

2 forelli või lõhefileed (lihtsam on osta kalapäevadel terve kala ja ise puhastada: saad kolm korda odavamalt)

värsket tilli korralikult

---------------------------------------------------
puhasta kala (kui ostsid terve) soomustest ning korja luud välja (osa luudest tuleb käsitsi välja kiskuda).
kata soovitavalt klaasanuma põhi soola-suhkruseguga, pane sinna esimene filee, nahk allapoole, vastu soola. Kala peale puista veidi seda soola-suhkrusegu, pipart ja siis ohtralt tilli. Nüüd aseta teine filee nahk ülespoole sellesse anumasse (patsuta lihapoolele veidi pipart ja soolasegu), tillikihi peale. Kata ohtra soolakihiga jälle. Patsuta kõik korralikult käega üle, et kalad tihedalt anuma põhjas oleks. Kata söögikile või fooliumiga, õhutihedalt.
Hoia seda anumat 4-5 tundi toasoojas, siis aseta 24-ks tunniks külmikusse. Võta siis välja, puhasta pealt üleliigne sool, pipar, till. Lõika peenikesteks viiludeks ja... serveeri! Soovitavalt röstsaia ja külma kvaliteetviinaga.
 
oh 31. detsember 2007, kl 18.19
no näed, pole ammu teinud..unustasin...panen ka veel purustatud pipart lisaks soolale:)
 
Aga sidrun??? 04. jaanuar 2008, kl 22.49
Noh jah, sidrunimahla unustasite, kokad!
 
baarikärbes 05. jaanuar 2008, kl 00.45
ei unustanud, sidrun!
sinna ei käigi sidrun.

Teine huvitav retsept on "forell-45".
Räägitakse, et 45 kraadi juures 45 minuti jooksul saab kena forelli.

Mina paneksin veidi minuteid juurde. Temperatuur võiks tõesti olla 45-50 kraadi, kuid ahjus peaks siiski olema umbes tunnike või 5 minutit rohkem.

Olen teinud seda ka lõhega: imehea tuleb välja.


Niisiis: forelli/lõhe tükid ahju, pisut maitsestage (sool, piprad), katke õhukindlalt tavalise söögikilega (temperatuur ju ei tõuse üle 50 kraadi C) õhutihedalt.
Hoidke ahjus tund. pluss-miinus 5 minutit. Minu soovitusel pigem pluss 5 minutit.

Serveerida kohe viiludena.
 
ehh 05. september 2012, kl 13.33
loomulikult tuleb ka sidrunimahla hiljem söömisel lisada :)
 
Mäletan, et... 05. september 2012, kl 15.17
Mul äi oli kalamees ja ämm soolas küll vanasti lõhet tervena, st puhastas kala peast ja sisikonnast ära, määris soola-pipra-suhkruseguga kokku, keeras marlisse ja pani külmkappi. Järgmine päev võis juba süüa ja seisis külmikus pikalt. Igaüks siis ise nokkis ja lõikas kala küljest saia peale tükikesi. Purki tegi ämm vaid lõhemarja.
 
küs 06. september 2012, kl 13.24
kas seda tehakse toore lõhega v? loll küsimus aga ma tõesti ei tea.
 
mammi 06. september 2012, kl 14.55
Kuskil saates pakuti sellist retsepti, 2 osa soola, 1 osa suhkrut ja nats purustatud kadakamarju. Kui spetsiifiline kalamaitse ei meeldi, siis selliselt tehtud kala on super!!!
 
to küs 07. september 2012, kl 16.26
toorega ikka , sellest ta soolalõhe ongi . Pagan , ajasite isu peale , tuleb ka tegema minna . Muide , mina tilli ei pane , kui siis kuivatatud , sest siis püsib kauem . Kui terve suure filee valmistad , annab seda tükk aega süüa ja till ajab asja varem hukka .Sidrunit pannakse siiski alles sööma asudes . Suhkur , sool ja purustatud pipar , nämma . Ja minaa soolan terve filee koos nahaga ,siis panen fooliumisse ja külmkappi . Paari päeva pärast fileerin õhukesed viilud naha küljest , panen need karpi ja vajadusel lisan soola .Üle soolata pole võimalik .
 
Susan 14. september 2012, kl 11.43
Sidrunit lisatakse söömisel , kui kala ei ole eriti värske, või kui Sulle meeldib tõesti , et hapu maitse domineerib!!!!
 
Keldrikass 09. september 2018, kl 11.26
Miks te solgite toitu? Kes see lõhele siis suhkrut paneb?
Isegi pipart mina ei paneks.Ainult sool.
 
Õuekoer 09. september 2018, kl 13.36
Auh-auh, kass!

Loomulikult tuleb panna ka suhkrut, suhkur toob maitse paremini välja. Iga vähegi pädev kokkaja teab seda. ;)

Soola aga ei pea palju panema. Pigem natuke vähem soolane kui liiga soolane. Aga kui tahad kiirelt teha, et juba poole tunni pärast süüa, siis tee pigem äkist - sool, valge pipar, suhkur, till, viin või sidrunimahl, sibul. :)
 
red 09. oktoober 2018, kl 13.19
Kindla peale minek on 3,5 %-line kala. Ehk siis kala kaalust 3,5% on vajaliku soola kaal.
Toivo Kivi 20. detsember 2020, kl 22.08
red Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Kindla peale minek on 3,5 %-line kala. Ehk siis ka
> la kaalust 3,5% on vajaliku soola kaal.
Kuidas soolad, kas lahtiselt kausis või tihedalt mähitud toidukilesse ja külmkappi ja kui kaua hoiad külmkapis?
Lisa postitus
Autor:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!