Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Koduabi
MAJA KÜTE-MILLINE PARIM?
 
mann 13. september 2005, kl 11.32
kavas hakata maja ehitama, aga vaja teada, millise küttega peaks hakkama kütma. Mida arvate, milline on on suht odav kütmisviis? Päris ahjukütet ei taha, et koguaeg ise peaks jändama...
 
janet 13. september 2005, kl 11.39
Et mitte ise jännata, siis valikud vist maaküte, gaasiküte, õliküte.
 
Helme 13. september 2005, kl 13.41
Õli pole just kõige mõtekam - on kallis ja läheb veelgi kallimaks.. Kui ikka gaasikütte võimalus, siis ise valiksin gaasi. kuid kõik sõltub köetava pinna suurusest, sooja vee tarbimisest jms.
 
jaana 13. september 2005, kl 13.57
Ja paratamatult on nii, et kõige mugavam variant ei ole kindlasti kõige odavam variant. on olemas veel ka ju selliseid katlaid, mida köetakse kivisöe või puudega ja mis mingil viisil ise-endale puid peale võtavad.
 
ly 13. september 2005, kl 14.16
gaasi- ja puuküttel pole praegu hinnavahet ollagi, mugavuse vahe aga märgatav.
 
janet 13. september 2005, kl 15.02
Gaasi ootab ees kallinemine kahe aasta jooksul, lubab Venemaa ajakirjanduses.
 
pinchu 13. september 2005, kl 16.59
puuküte kallineb samamoodi. hetkel viimases võrdluses oli gaas veel odavam
 
mann 13. september 2005, kl 17.45
kas gaasikütet on vöimalik panna ka kuidagi muudmoodi kui gaasitrassi pole?
 
Helme 14. september 2005, kl 10.07
Mingi variant on vist vedelgaasi mahutiga. http://www.propaan.ee/about/?&cm=7&lng=3
Kuid enne otsustamist suhtle ka erinevate, ma rõhutan erinevate katlafirmadega.
 
muido 14. september 2005, kl 12.19
pinchu, äkkis sa viitaksid, kust selline võrdlus? see tundub täiesti ebareaalne... kui inimene hakkab alles ehitama, siis lisandub siia ka küttekeha paigaldusega seotud kulu, mida millegipärast inimesed ei taha arvestada. Kui gaasitrassiga liitumine ja muu jama sinna juurde (olenb ka mitu meetrit sul vedada on vaja!) läheb ilmselt suurusjärgus 50000 ja rohkem + KINDEL gaasi hinna tõus lähitulevikus (ja mitte 3-10% vaid ikka rohkem-rohkem), siis on selgelt puuküte odavam ja JÄÄB odavaimaks kütmisviisiks. Iseasi kas just mugavam...no harjumise asi. Ega sa iga päev ei pea kütma, kui maja korralikult soojustatud.
 
jussi 14. september 2005, kl 12.28
ka hetkel majaehitus aktuaalne ja valisime puukütte ( tahkekütte)katla , muidugi koos salvestiga.
 
ly to muido 14. september 2005, kl 14.15
oled sa teadlik, kui palju on viimase aastaga küttepuu hind tõusnud? Ja kindlasti tõuseb edaspidigi, sest metsamees tahab ka kütusekriisist ja kõrgetest hindadest oma saada. Enamusel ju pole oma metsa kasvamas ja isegi oma metsa puhul tulevad igasusguste kuludega arvestada(masinad, väljavedu jne).
Olen oma 150m2 maja peale välja arvestanud, et täna läheks puuküte mulle kallimaks kui gaas. Meie vedasime krundi piirilt liitumispunktist oma majja krundisisese trassi ca 25m ja selle maksumuseks tuli 500 eek materjali raha s.o plastmasstoru + ohulint+kaabel ja sellele lisaks oma töö kaevamise ning kinniajamise näol 40 cm sügavusele maapinda. Muidugi võid ka gaasitrassi ehitajale maksta 1000eek/m. Sellele lisaks tuleb liitumistasu ja katlaost ning paigaldus. Kuid viimasest pole pääsu ka puukütte puhul, katel panna või ahjud ehitada on igaljuhul vaja.
Isegi gaasi hinna tõusu puhul on see ikkagi kõige odavam ja mugavam variant, seda enam, et maksad iga kuu mõõdiku järgi, mitte ei pea ostma korraga suure summa eest kütust.
 
kindlasti 14. september 2005, kl 14.52
maaküte, uue maja puhul tasub end aastatega väga hästi ära, ei mingit küttematerjaliga jändamist ja kallinemisehirmus elamist.
 
no pisut 14. september 2005, kl 16.05
kuna maakütte soojuspumbad tarvitavad elektrit, siis mingil moel kallineb seegi, aga kindlasti ei hakka edestama muid kütteviise. Lugesin, et 1kWh elektrist toodab maaküte 3kWh sooja, seega ikkagi odavam kui elektriküte. Ühekordne suurem investeering siiski on maakütte paigaldamine.
 
kuid 14. september 2005, kl 16.06
millegipärast on paljudel maakütte omanikel pea samasuured lisa elektriarved, kui ainult elektrikütte omanikelgi. Põhjus: valearvestusega paigaldused ja võimsused. Juba väga palju on olnud hoiatusi selle koha pealt, et vastava ala spetsialiste meil vähe, enamus isehakanud "targad".
 
to ly 14. september 2005, kl 16.13
palju teil liitumine ja katel maksid?
 
ly 14. september 2005, kl 16.19
liitumise numbrid pole veel lõplikult paigas(ehitaja pole veel avalikustanud), katlaid on aga igasuguses hinnaklassis vastavalt soovile ja vajadustele. Saab juba alates 14 000 eek-st, ise arvestame 20-25 000 eek.
 
jorss 14. september 2005, kl 20.22
Kas Ly ütleks, millise küttepuu ruumi hinnaga ta arvestas, kui kalkulatsiooni tegi.
 
Muido 14. september 2005, kl 21.26
Ly, kas sa tooksid oma arvutuskäigu puuküte versus gaasiküte? Ma olen täiesti kindel ja minu arvamus põhineb nii minu enda prognoosil kui ka spetsialistide arvamusel, et puuküte oli, on ja jääb odavaimaks kütteviisiks (ma ei räägi praegu mugavusest).
Ok, üks asi on lihtsalt ahju kütmine, aga ka muud süsteemid, kus kasutatakse nt puugraanuleid vm sarnast on odavam, kui gaas tulevikus. Gaasi hind on mõne aasta pärast sama, mis teistes EU riikides.

Mis puudutab maakütte tasuvust, siis pisut keerulisem arvutus (kus võetakse juba arvesse inimese vanust, tema oletatavat eluiga, inflatsiooni jm sarnast) näitab, et 40-45 aastase inimesel ei tasu maakütte süsteemi paigaldus nende eluajal ära.
Kõige sobivam variant oli puu+elekter.

Muuseas, ma olen täiesti kursis puude hinnatõusuga.
 
Ly to Muido ja Jorss 15. september 2005, kl 11.47
Köetav pind 150-180m2 + SOE VESI
hind kogus/a. summa/aastas
halupuu (m3) 450 kr. 25.2 11340
kütteõli (tonn) 9170 kr. 3.2 28890
puidugraanul (tonn)2000 kr. 7.6 15120
kivisüsi (tonn) 1500 kr. 5.1 7670
elekter (kWh) 0,85 kr. 37800 32130
puidubrikett (tonn)2000 kr. 7.6 15120
gaas (m3) 2,6 kr. 3780 7560

Palun, siin on kalkulaator Toru-Jüri kodulehelt, kuhu sisestasin kõik TÄNASE seisuga kütuste müügihinnad (spetsiaalselt uurisin järele,elektrihind EE küttepaketist). Oman aegade jooksul kogemusi nendest mitme kütuseliigiga , tegelikkuses on olnud meil kütusekulud väiksemad, kui siinantud. Kuid see ei muuda suhtarve eri kütuseliikide kulutuste osas.
Ja kuigi gaasi hind tõuseb uuest aastast 10-12%, ei muuda see puukütet odavamaks. Ka küttepuu hinda kindlasti tõstetakse veel, kalkulatsiooni panin korraliku kuiva kasepuu keskmise hinna Tallinna piirkonnas. Leppa ja okaspuud ei tasu sellega võrrelda, kuna kütteomadused on viletsamad.
Soovitan lugeda ka viimastel päevadel ajakirjanduses ilmunud artikleid kütte kohta.
 
muido 15. september 2005, kl 13.28
ok, see on arvutus küttepuu m3 hinnaga 450 eek. Mina sain sel aastal 3-talve puud (kase) 200 eek ruum. Ehk siis puude puhul jääb suuresti kehtima reegel "kes otsib, see leiab", gaasi ja muu jamaga sul tingida ei annagi...

aga see oli sinu valik, mina oleksin pidanud gaasitrassi vedamiseks ka hoovis ja tänava ääres teekatet üles kiskuma. alla 75 000 eek poleks meil välja tulnud.

artiklitest (ja oma loogikast) loen ma välja ainult seda, et küttepuu jääb alati odavaimaks kütmisviisiks.
 
ly to Muido 15. september 2005, kl 14.24
ma saan aru, et sa oma kinnisideest ei loobu, kuid mis parata.

Huvitaval kombel ka minu tuttavad (igat senti arvestavad), kes suvel küttepuid taga otsisid , said normaalse küttepuu odavaimaks hinnaks 370eek/m3. Täna on aga hind juba pea 100eek rohkem. Me räägime Tallinna ümbrusest.
Lõuna-Eestis keegi väiketalupidaja võib ju "leivaraha" eest veidi puid müüa, kuid Tallinnast sinna ikka puude järele ei lähe.

Ja veel, kuigi sa pole nõus minu toodud kuludega erinevate kütuseliikide puhul, ära hakka ennast välja keerutama küttesüsteemi ehituskuludega. Selleks , et uues elumajas (vt.teemapüstitust) hakata kasutama puukütet, tuleb ka teha kulutusi. Ning korralikud ahjud(1 ahjuga üldiselt ei saa hakkama) + korstnad maksavad väga palju.
See on nüüd küll jama, et sinu aiatagune ja aiasisene trass oleks pea 75 000eek maksma läinud. Ma juba eelnevalt ütlesin, palju 25m ise tehes maksma läks. Gaasitrassi ehitaja ehitab kuni krundi piirini ja küsib sinult liitumistasu (kõigilt ühtemoodi naabruses), edasi teed sa ise või lased teha. Ei ütleks, et teekatte osaline ülesvõtmine ja tagasipanek läheks sellist summat maksma. Ja iga normaalne mees suudab selle töö ise ära teha, ainult ajakulu ja füüsiline tegevus. Muuseas meie naabruses tuli ka nii mõnelgi sillutis üles võtta, pole küll nende poolt selle pärast gaasist loobumist olnud. Nii et, kui räägime uue maja puhul küttesüsteemi lõplikust väljaehitamisest, ei ole puuküte teistest odavam. Graanulitega küttesüsteemist ei räägiks üldse, sest see on mõttetult kallis.
 
tinnu 20. juuni 2007, kl 16.23
Ehitan samuti maja. Arvutsin kõik variandid läbi, pidama jäin
pellet(saepuru graanulid) kütteahjul. Ise kütab, ise reguleerib. Pane ainult nädalas korra graanulid sisse.
 
Elektriahi 05. veebruar 2023, kl 14.51
https://reporter.kanal2.ee/7701234/reporteri-katse-ahjukute-tanapaeval-kallis-eralobu

Jaa ega ahju pole mõtet orjata parem keerata nuppu. Ikka elektriradika oma mitte seda mis nikastand on.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!