Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Perekond
Dna-test!
 
tüdruk 05. jaanuar 2009, kl 12.50
Otsisin siis internetist selle kohta infot ja ainukene koht kust midagi tarka leidsin oli perekool...
Aga kas tõesti saab seda testi teha ainult Tartus, või jäi mul midagi segaseks?
Asi siis selles, et see kellega vahepeal koolis olin, tahab dna-testi teha ja veenduda, et ta ei ole lapse isa, nagu mina väidan!
Mina ju siiski tean seda, et ta ei saa kuidagi olla, aga tema ajab vastupidist!
Sooviks siis täpsemat infot selle kohta, eriti neilt kes on seda testi teinud!
Tänan teid!
 
ae 05. jaanuar 2009, kl 13.41
Aga kes siis on lapse isa?
 
... 05. jaanuar 2009, kl 13.52
DNA-testi tehakse ikka mujal ka kui Tartus.

Kui laps on sündinud, tuleb laborissse korraga minna 3 inimesel: laps, ema, oletatav isa. Võetakse 3 vatitikuga proovi(suust) ja teatud aja pärast saate vastuse.
Protseduur maksab u 4000


II võimalus on lapse isa vastu esitada hagi kui ta keeldub isadust tunnistamast. Kohus määrab sel juhul DNA-analüüsi ja kui mees osutub isaks, maksab tema analüüsi kinni.
 
info 05. jaanuar 2009, kl 13.55
Kas DNA analüüsile tulekuks peab kohtu poole pöörduma?
Ei pea. DNA analüüs isaduse tuvastamiseks võib olla läbi viidud:
a) määratuna kohtu poolt
b) kohtuväliselt, lähtudes osapoolte soovist.



Millised isikud peavad DNA analüüsi läbiviimiseks isiklikult kohale ilmuma?
Koos isikut tõendava dokumendiga (täiskasvanutel pass ja lastel sünnitunnistus) peavad kohale tulema ema, laps või lapsed ja testitav meesisik. Vajalik on kõigi osapoolte samaaegne kohalviibimine. Vere võtmine kolmelt isikult ja dokumentide vormistamine võtab aega umbes kakskümmend minutit. Salaja võetud ja analüüsile toodud materjale (juuksekarvad vms.) me ei analüüsi.

Milline on uuritav materjal bioloogilise isaduse väljaselgitamisel?
Bioloogilise isaduse väljaselgitamiseks võtame täiskasvanutelt veenivere ja lastelt vere näpuotsast.

Milline on analüüsi lõpptulemus?
Põhimõtteliselt võib olla tulemus kahesugune:
1) välistus, mille korral on selgunud, et uuritud meesisik ei saa olla uuritud lapse bioloogiline isa;
2) tõestus, mille korral on selgunud, et uuritud meesisikul on olemas just sellised DNA varianid, mille uuritud laps on saanud oma bioloogiliselt isalt. Lähtudes mehel leitud DNA variantide esinemissagedusest arvutatakse välja, milline on tõenäosus, et "isaks sobivus" võiks olla tingitud asjaolude juhuslikust kokkusattumisest. Kui leiab aset välistus, on selle usaldusväärsus praktiliselt 100%-i, kui aga tõestus, siis üle 99%-i.

Millisel kujul väljastatakse analüüsi lõpptulemus?
Tulemus väljastatakse ekspertiisiaktina, kus on ära toodud:
1) uuritavate inimeste isikuandmed ja ekspertiisil käimise aeg ning koht;
2) uurimistulemused tabeli kujul DNA markerite kaupa;
3) järeldus;
Vaata ekspertiisiakti näidis.

Milline on garantii, et tulemused kajastavad tegelikkust?
Ekspertiisiakt väljastatakse allkirjastatuna kahe eksperdi poolt. Eksperdid vastutavad andmete õigsuse eest kriminaalkorras. Valeandmete väljastamine eksperdi poolt on kriminaalkuritegu Kriminaalkoodeksi paragrahvid 173 ja 175). Kuna ekspertiisiaktis on ära toodud kõik uuritud DNA variandid, on kogu ekspertiis vajadusel korratav mõnes teises DNA analüüse tegevas asutuses. DNA variandid püsivad muutumatuna kogu inimese eluaja, seega on ka analüüs korratav niikaua, kuni kõik analüüsil osalenud isikud on kättesaadavad.

Milline on analüüsi maksumus?
Tüüpilise juhtumi analüüsil, kus on kolm uuritavat isikut (ema, laps ja meesisik) ja materjal on meie poolt võetud, on analüüsi hinnaks 4,000.- EEK-i. Suurema isikute arvu või keerukama uurimismaterjali korral (skelett vms.) sõltub hind kuluvate laborivahendite hulgast ja töömahust.

http://www.olemees.ee/index.php?option=com_content&task=view&id=3054&Itemid=1
 
. 05. jaanuar 2009, kl 13.58
https://www.eesti.ee/est/elukaar/laps/imik_ja_vaikelaps/isaduse_tuvastamine/
 
ametlikult nii 05. jaanuar 2009, kl 14.03
Kui laps on sündinud ja isa koos teiega sündi registreerima ei tule,lapse sünnitunnistusel isa nime pole, peab elatise nõudmiseks tõestama kõigepealt isaduse.
Kui lapse isa võtab isaduse ilma DNA-testita omaks, siis ei ole DNA testi üldse vaja teha.
DNA-testi kohta võib rohkem lugeda aadressilt: http://www.just.ee/28356
Muuhulgas mainin, et juhul, kui DNA analüüs peaks tuvastama, et kõnealune mees polegi teie lapse isa, siis jäävad ekspertiisi kulud teie kanda.
Samas, kui mees isadusele vastu ei vaidle, siis ei pea seda üldse kohtus tuvastama, vaid saate isa nime kanda sünnitunnistusele perekonnaseisuasutuses, kus peate lihtsalt tegema vastava avalduse lapse sünnitunnistuse muutmiseks.
Isaduse tuvastamine ning isa nime sünnitunnistusele kandmine ei muuda automaatselt lapse perekonnanime, seega selles osas pole põhjust muretseda, lapse perekonnanime ilma teie nõusolekuta muuta ei saa.
Kui isadus saab (perekonnaseisuasutuses või kohtus) tuvastatud, siis muidugi ei teki lapse isal mitte ainult kohustus maksta lapse ülalpidamiseks elatist, vaid kaasnevad ka kõik muud vanema kohustused ja õigused, sh õigus lapsega suhelda. Mil viisil see suhtlemine toimuma hakkab, sõltub sellest, millisele kokkuleppele te omavahel jõuate. Kui te ei jõua kokkuleppele, siis tuleb ka kohtumiste kord ja kestus ilmselt kohtuotsusega paika panna.
Mis puutub kohtukuludesse, siis see sõltub paljudest asjaoludest. Elatise asjas on elatist nõudev vanem riigilõivust vabastatud ning kui te advokaadi abi ei kasuta, ei pruugi olla üldse mingeid kohtukulusid. Kui aga kasutate advokaadi abi, siis tuleb teil talle maksta vastavalt kokkuleppele. Kui DNA test osutub vajalikuks, siis see maksab ca 4000 krooni.
Samas juhul, kui kohtukulud ka tekivad, saate paluda kohtul need välja mõista kostjalt ning juhul, kui otsus tehakse teie kasuks, siis reeglina mõistetaksegi kulud välja teiselt poolelt.
 
uskumatu kogemus 05. jaanuar 2009, kl 14.22
Siin teadjad koos, seepärast küsin: mida arvata advokaadist, kes negatiivse testitulemuse puhul väidab, et oletataval isal on olnud raske trauma, mille tagajärjel on DNA muutunud ja teeb kohtule ettepaneku isakandidaadilt arstitõendit nõuda?
Tegu pole väljamõeldisega, vaid hetkel käimas oleva isaduse tuvastamisega ja sel alal väga tuntud advokaadiga.
 
X 05. jaanuar 2009, kl 14.55
see advokaat on kas väga kehvas olukorras või on liiga palju csi-d vaadanud...
 
:D 05. jaanuar 2009, kl 16.01
dna muutunud:D naera või herneks, seda ei juhtu iial.
 
uskumatu kogemus 05. jaanuar 2009, kl 16.32
Seda minagi, aga nii on mustvalgel kirjas. Esmalt testitulemuste eitamine (väide, et laps põlvneb ikkagi sellest isast), siis kordustesti nõue ja lõpuks väide, et isa DNA on trauma tagajärjel muutunud. Kõik ühes ja samas vastuses.
 
milli 05. jaanuar 2009, kl 16.34
tundub et selles kohtuasjas tahab naine lihtsalt mehele last kaela määrida ja on selleks palganud ka advokaadi.
 
uskumatu kogemus 05. jaanuar 2009, kl 16.42
Aga kui DNA negatiivne ja mees last vabatahtlikult omaks ei tunnista, siis ju ei saa kaela määrida? Või on selline võimalus siiski olemas, et advokaat sellist jama teeb?
 
ae 05. jaanuar 2009, kl 17.15
Olen mina loll või mis, kuid mulle tundub, et siin isa tahab nimelt tõestada, et laps on tema oma, kuid naine tahab väita vastupidist. Mingi haige jutt!
 
uskumatu kogemus 05. jaanuar 2009, kl 17.36
Isa tahtis ametlikku kinnitust, et laps on tema oma, seepärast nõudis testi. Kuna lapse emaga oli mehel juhusuhe, polnud mees oma isaduses kindel. Mehel on nüüd naine ja laps, tahtis selle esimese lapse suhtes ka asja ametlikuks teha.
 
. 05. jaanuar 2009, kl 17.48
Dna ei muutu. Ei elu jooksul ega peale surma.

Advokaat kes seda väidab on koolis bioloogiatunnid vahele jätnud.
 
Aivar 05. jaanuar 2009, kl 20.37
Mul on laps kelle puhul on kahtlus et ta ei ole geenide poolest minu oma. Ma tahan siiski teada kas ma olen ka geenide poolest teama isa või mitte. Kuna see oli kohe teada et ei pruugi olla, siis olen ma sellega leppind. Ega sel vist erilist vahet ei ole. Aga kindlasti on hea teada. Teine "isa" soovib seda kindlalt teada. Nii et teeb ära ja kõik.
Samas võiks siis hoopis küsida et kus seda teha saab peale Tartu? Mustamäel vist, aga ma ei leia enam ametlikku kodu lehte. Oskab keegi aidata?
 
ausalt 06. jaanuar 2009, kl 09.53
Minu arvates on igal mehel õigus teada, kas tegemist on tema bioloogilise lapsega või mitte. Kuidas mees seda teadmist kasutab, see on juba tema enda teha ja sõltub igasugu asjaoludest.
Kui oli kohe teada, et ei pruugi olla Sinu laps, oleksid pidanud kohe reageerima. Sinu puhul vist lugu selline, et võtsid lapse teadlikult omaks ja nüüd oled selle lapse isa kõigi õiguste ja kohustustustega. DNA näitab bioloogilist päritolu, aga seaduslikult on see Sinu laps. Nagu kõik lapsendatud lapsed. Muuta saab seda ainult siis, kui tegemist pettusega, mis alles nüüd ilmnes.
 
vvv 07. jaanuar 2009, kl 20.54
DNA testi saab Tallinnas samuti teha. Üks võimalus Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis. Lähem info:
http://www.ekei.ee/37675
Ma ei saa kantsulge panna, sry!
 
Maria 16. november 2009, kl 14.47
kas võib nii olla, et mõni inimene on hoopis kusagilt välismaalt pärit aa kuidas ma teada saaan äkki mu need praegused vanemad valetavad.
 
nooo 16. november 2009, kl 15.22
kui lapselon mõlemad vaemad olemas sünitunistusel ja nad oma staatusega rahulon, peavad last omaks siis ei anna ükski vägi ega võim mingile suvalisele mehele mitte mingit õigust mingit dnad ega midagi nõuda - olgu ta siis nii bioloogiline isa ki tahab
 
K 16. november 2009, kl 15.30
Ma ei ole nii palju lolle vastuseid ühes teemas tükk aega näinud.

Viimane- maga kaineks. Bioloogilisel isal on alati õigus nõuda kohtus isaduse tuvastamist. Ta peab ainult arvestama, et pos vastuse korral saab ta omale nii isakolemise õigused kui kohustused.
Sünnitunnistus on paber ja paber teatavasti kannatab kõike.
 
net 29. september 2010, kl 22.27
Täna kirjutas, et nüüd saab eestis ka teha nii et tellid koju

http://www.tarbija24.ee/?id=319661
 
mah 05. oktoober 2010, kl 23.12
http://www.dnatest.ee sealt telli isadustest ja saadki rahu majja
 
Noor ja rumal ema 22. aprill 2011, kl 13.00
Tere!

Kuidas saan ma muuta lapse sünnitunnistusel isa andmeid?
Seal kirjas oleva mehe andmed ei ole tema bioloogilise isa omad. See oli minu kunagine elukaaslane. Läksin temaga kokku kui olin endale teadmata rase.
Ta uskus, et see tema laps mu kõhus ja ma ei julgenud vastupidist väita, sest tegemist oli ennast mitte valitseva skisofreenikuga kes kukkus maru kiiresti rusikatega vehkima.
Kui laps ära sündis tahtsin ma jätta isa koha tunnistusel tühjaks, aga skiso eks käis peale, et tema ikka sinna kirja pandaks või kas see ei olegi siis tema oma. Lubas mu seal samas surnuks peksta. Mis ma muud tegema pidin. Nõustusin.
Nüüdseks olen temast kaua kaua kaua aega tagasi lahku läinud ja elan koos lapse bioloogilise isaga õnnelikult ja rahumeelselt. Ainult, et tahaks nüüd poja sünnitunnistusel õige isa andmed panna. Juriidiline isa(skiso eks) ei ole nõus oma nõusolekut testi tegemiseks andma. Lisaks on ta juba lapse isa proovinud tappa pussitades teda vasakusse käsivarde(löök oli mõeldud südamesse, aga mees keeras külje ette) ja pressib meilt välja 1000 eurot, muidu ei ole mingit nõusolekut.
 
soovitan eelmisele 22. aprill 2011, kl 17.37
Loe läbi järgnev info:

Isaduse (põlvnemise) tuvastamine

DNA osakonnas tehakse molekulaargeneetilisi uuringuid suguluse kindlakstegemiseks. Kõige tüüpilisem sedalaadi uuring on bioloogilise isaduse tuvastamine.

Kes määrab/tellib DNA uuringut põlvnemise tuvastamiseks?
DNA analüüsi põlvnemise (näit. isaduse) tuvastamiseks võib:
a) määrata kohus (kohtumäärusega)
b) tellida kohtuväliselt osapoolte soovil.

Kuidas toimub DNA uuringu läbiviimine kohtuväliselt?

1. Telefonitsi lepitakse kokku aeg proovide andmiseks.
Proove saab anda:
Tallinnas tel. 663 6726,
Tartus tel. 737 4288,
Pärnus tel. 449 0600,
Kohtla-Järvel tel. 332 1480.

2. Kõik asjaosalised tulevad proove andma ekspertiisiasutusse samaaegselt, kaasas isikut tõendavad dokumendid (täiskasvanutel pass, juhiluba või ID-kaart ja lapsel kindlasti kaasas sünnitunnistus).

3. Ekspertiisiasutuses võetakse kõigilt uuritavatelt isikutelt vatitampoonile nn süljeproovid (proovid suust) ja vormistatakse vajalik dokumentatsioon. Ühtlasi sõlmitakse leping DNA uuringu läbiviimiseks.

4. Lepingu alusel tuleb tasuda uuringu maksumus. Raha laekumise järgselt EKEI arvele viiakse läbi uuring ja koostatakse uuringuakt.

5. Uuringuakti väljastatakse isiklikult tellijale.

Milline on bioloogilise isaduse uuringu lõpptulemus?

Lõpptulemus võib olla üks kahest:
1) välistus - uuritud mees ei saa olla uuritud lapse bioloogiline isa;
2) kinnitus - uuritud mees saab olla uuritud lapse bioloogiline isa. Kinnituse korral antakse tulemusele statistiline hinnang. Arvutuste tulemused väljendatakse isaduse indeksina ja isaduse tõenäosusena.

Millist bioloogilist sugulust on võimalik veel kindlas teha?

Kõigi muude sugulusjuhtude korral pöörduge oma küsimusega Eesti Kohtuekspertiisi Instituuti, kust suunatakse vastavate spetsialistide poole.

Kontakt:
DNA info – tel. 663 6726 või dnainfo@ekei.ee .

Kuidas toimub DNA uuringu läbiviimine kohtuväliselt?

1. Telefonitsi lepitakse kokku aeg proovide andmiseks.
Proove saab anda:
Tallinnas tel. 663 6726,
Tartus tel. 737 4288,
Pärnus tel. 449 0600,
Kohtla-Järvel tel. 332 1480.

DNA-ekspertiisi hind ühe ekspertiisiobjekti kohta on 57 eurot.

Kas isa võib tulla proove andma koos alaealise lapsega ilma ema teadmata?

Ei, alaealise lapse mõlemad sünnitunnistusele kantud vanemad peavad olema uuringust teadlikud.
(Kusjuures on märgitud, et peavad olema teadlikud, aga kusagil pole kirjas, et peaksid mõlemad kohal olema. Kuna sinu lapse sünnitunnistusele on märgitud teine mees siis lihtsalt mainid talle et lähete ekspertiisi tegema)

Milline on garantii, et tulemused kajastavad tegelikkust?

DNA uuringu tulemus väljastatakse eksperdi poolt allkirjastatud aktina. Kahtluste tekkimisel on võimalik uuringut korrata mõnes teises vastavaid uuringuid tegevas laboris.


Seejärel kui olete tuvastanud õige isa saate anda kohtusse hagi lapse põlvnemise tuvastamiseks ja lapse sünnitunnistusel lapse is akohta käibate andmete muutmiseks. Kohtusse hagi esitamisel sad märkida ka põhjenduse, miks olid valed andmed isa kohta eelnevalt kirja pandud.
 
vast nii 22. aprill 2011, kl 20.23
Olge mureta must räägitakse valgeks ja tihti valge tõeks.Teste on võimalik segada ja sogada kui keegi seda soovib.
 
Terele 22. aprill 2011, kl 23.18
no las siis bioloogiline isa nõuab kohtu kaudu oma isaduse tuvastamist!siis pole nn praegusel isal pistmist ju DNA testiga
 
lugesin ja tuli meelde 23. aprill 2011, kl 00.19
, et aastake tagasi oli teles 3D dokument saade kus käsitleti juhtumit USA-s ja selgus, et DNA ei olegi alati nii must-valge kui paistab. Pole küll 100% selle teema lugu aga kirjutan ikka. Seal nimelt juhtus asi mis esmapilgul tundub võimatu, emal oli kaks last ja üks neist haigestus ning ema oli nõus olema lapsele enam ei mäleta kas neeru või luuüdi doonoriks. Testimisel aga selgus, et ema ja lapse DNA ei lange vähimalgi määral kokku ja ema hakati süüdistama lapseröövis. Seal aga kombeks võtta vastsündinul jalatalla jälg ning see sobis olemasoleva lapsega. Riigiametnikud aga agaralt väitsid, et arstidega kokkumäng ja puha. siis tehti DNA test ka teisele lapsele ja selgus, et lapsed on sugulased ja isa ühine kuid ka selle lapse geneetiline kood ei sobinud emaga. Riik otsustas lapsed emalt ära võtta, kogu selle asjaajamise käigus sündis ka kolmas laps ja jälle ei olnud emaga geneetilist seost, tekkis teadlaste huvi. Pikkade uuringute tulemusena selgus tõde. Ema oli oma teadmata kahesooline ning osalised mehe suguorganid asusid naise organismis ning mõijutasid mingil moel erinevate kehapiirkondade DNA-d ning erinevast kohast võetud proovid olid kahe erisuguse tulemusega. Tundub ulme aga nii seal dokfilmis väideti.
 
lugesin ja tuli meelde 23. aprill 2011, kl 00.23
ja veel, selliseid inimesi nimetati seal dokis kimäärideks
 
kahtlane 23. aprill 2011, kl 07.33
tean meest kes nõudis ka naiselt dna tõestust lapse päritolu kohta, kuna laps sündis kahtlaselt peale seda kui nad nagu lahus juba olid.Dna aga näitas et laps on mehe oma...
Vaja ju kasa võtta dokumendid ja mida tegi naine! Tal oli ka vanem tütar, kes mehe oma - kuna tütred mõlemad ema nägu siis võttis k aasa se enaine vanema tütr, kes tõestioli selle mehe laps ja nii näitaski proov, et mees on isa . mees siis maksab aga elatist nüüd nii et polnud midagi teha. Seal erspertiisis ju sed a kindlaks ei tehta, kas laps ikka on see kellele dna määratud. Ja kui õed ikka äärmuseni sarnased emaga ja paar aastat vahet teismelistel...
Lisa postitus
Autor:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!