Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Feministi nurgake
Palju naisi sureb sünnitusel Eestis?
 
uvi 05. märts 2010, kl 10.44
Palju naisi sureb sünnitusel Eestis? Lugesin korra kuskilt, et noorte naiste põhilisemaid surma põhjuseid on sünnitus. Kas see ikka on nii..
 
Taevalik Sinine 05. märts 2010, kl 10.54
Mind huvitab, kui palju naisi sureb tavasünnitusel ja kui palju keisrilõikel? Paljudel juhtudel oleks saanud keisrilõikega lapse ja/või ema elu päästa, aga seda ei tehtud kas arsti mugavusest või naise kangekaelsusest (tahan ise, sest ma olen kõva mutt, keisrilõiget teevad ainult nõrgad ja need, kes oma last ei armasta!).
 
Norija 05. märts 2010, kl 11.14
Statistikaameti andmetel suri 1999-2008 raseduse, sünnituse ja sünnitusjärgse perioodi tüsistustesse 20 naist. 1989-1998 suri muide 47 naist sel põhjusel.

Muidu on see väide õige küll, et noorte naiste peamine surmapõhjus on sünnitus, aga seda siiski märgatavalt primitiivsemates ühiskondades, kui meie oma.
 
h 05. märts 2010, kl 13.37
meie ühiskonnas on noorte naiste surmapõhjus nr 1 ikka mingi muu haigus - vähk
 
Norija 05. märts 2010, kl 13.51
Noorte naiste (20-29) puhul on kõige hullemaks võtjaks siiski õnnetusjuhtumid.
 
kle 05. märts 2010, kl 16.44
to teemaalgataja:keisriløike teevad just need,kes oma last armastavad ja ei lase tal låbi kitsa p... vålja tulla mis vøib rohkem synnijårgseid kahjustusi tekitada
 
to kle 05. märts 2010, kl 17.36
Kas Rootsis saab valida, et kas sünnitad ise või tehakse keiser?
 
to to kle 05. märts 2010, kl 18.41
Pea igas arenenud riigis saab seda teha. Ka Eestis. Kuidas saab üldse selline küsimus tekkida, kas saab valida``? Miks ei peaks saama? Me elame demokraatlikus õigusriigis, kus usu või mitte ka sünnitajatel on õigus valida ja otsustada, mil viisil tema laps sünnib.
 
suri 05. märts 2010, kl 18.47
Minu sugulane suri samuti sünnitusel, sünnitas ära ja ühtäkki läkski... lastki ei näinud :( Mingi rebend tekkis siseorganites.
 
to kle 05. märts 2010, kl 19.02
Loomulik sünnitus on lapsele ja emale tunduvalt ohutum kui keisrilõige. Kui see nii poleks, oleks mõni teine sündimise viis välja arenenud. Näiteks inimesed muneksid või kannaksid absoluutselt väljaarenemate looteid kõhukotis nagu kängurud või oleks veel mõni teine viis.

Võrdluseks - ka inimese südant ollakse võimelised asendama, ometigi pole ükski tehissüda nii töökindel kui normaalne süda. Südant asendatakse ainult siis, kui inimene on raskesti haige. Samamoodi tuleks keisrilõikele minna ainult siis, kui ema või lapse probleemide tõttu teisiti ei saa.
 
intel 05. märts 2010, kl 19.16
Loomulik sünnitus on lapsele ja emale tunduvalt ohutum kui keisrilõige. Kui see nii poleks, oleks mõni teine sündimise viis välja arenenud.
------------------------------------------

Vale jutt. Inimestel on kõige raskem sünnitus kõikidest teistest loomadest. Ükski teine loom ei sure poegides, ainult inimene. Ära palun ära tule rääkima loomulikkusest - inimesed on ammu igasuguse loomulikkuse hüljanud ja asunud elama tehismaailma. Kui inimene tahab loomulik olla, siis käigu ringi ka prse paljas, elagu koopas, ärgu külastagu hambaarsti, ärgu värvigu oma juukseid ega kasutagu kreeme jne jne. Kui loomulikkusest rääkida, siis peaksid enneaegsed beebid surema, aga neil ei lasta surra, vaid inimene sekkub jällegi looduse vahele. Saa aru, et loomulikul pole alati parem. Loomulik sünnitus ei ole emale ja lapsele tunduvalt ohutumm kui keisrilõige, kuna keisrilõikega päästetakse lapsi, kes loomulikul teel sureksid. Ütlesid, et kui see nii poleks, oleks mõni teine sündimise viis välja arenenud. Aga ongi ju - inimesed on keisrilõike leiutanud. Ilma selleta sureksid ka praegu paljud naised ja lapsed.
 
kummaline 05. märts 2010, kl 19.29
Nii ei saa öela, et loomulik sünnitus on ohutum emale kui ka lapsele kui keisrilõige. Keisrilõige pole kunagi ohtlik,seda tehakse selleks, et päästa. Kuidas saab loomulik sünnitus ohutu olla, kui sellest peab keisrilõikega päästma? Vastupidi pigem. Ja kuidas saab loomulik sünnitus ohutu olla, kui laps võib kitsastesse sünnitusteedesse kinni jääda ja lämbuda? Kas keisrilõikel saab laps lämbuda? Ei saa. Ma ei saa aru, miks sellist valeinformatsiooni esitada ja hirmutada naisi. Kelle huvides selline jutt? Mu tuttav ämmaemand propageerib ka tavasünnitust aga tunnavana paljastas mulle, et tegelikult on neil nii lihtsalt mugavam. Las sünnitaja teeb ise kogu töö ära, eriti tore, kui saab sünnitaja veel ebamugavalt lauali pikali kahh lükata, siis on ülevaade eriti hea, mis siis et gravitatsiooni ei ole ja last on sellises asendis palju raskem välja pressida. Proovige ise selili s*ttuda. Täiesti uskumatu, aga on olemas ämmaemandaid, kes lausa naudivad teise kannatusi ja piinu. "Nohhh mehe all oli hea, pressi nüüd ise titt välja kah" jne. Valuvaigisteid ei anta, elatakse sünnitajal seljas, karjutakse tema paele jm ebainimlikku. Nagu uudistes kuulda oli, siis dr Heinväli ei reageerinud meelega sünnitaja abipalvetele, jättis ta üksinda. Päris palju on selliseid õelaid vanatüdrukuid, kes elavad oma komplekse naiste peal välja, mil nad ei suuda enda eest seista ega oma õigusi maksma panna. Naisel ON õigus nõuda keisrilõiget. Juba see on piisav põühjus, et naine nii tahab. Imelik, et 21. sajandil peab sellist asja nuruma, mis peaks olema iseenesest mõistetav. Kui mehed peaksid sünnitama, oleks keisrilõige juba ammu välja mõeldud ja tavasünnitus oleks kuulutaud sadomasohismiks ja keelatud.
 
to kummaline 05. märts 2010, kl 19.39
Olen nõus sinuga!
 
Juul 05. märts 2010, kl 19.46
Tavasünnitus ei ole küll kindlasti ohutum. Kuidas sihuke tundide kaupa suremine saab üldse ohutum olla millestki?
 
kirurgiline operatsioon 05. märts 2010, kl 19.49
Iga kirurgiline operatsioon on seotud ohuga. Tänapäeval küll märksa vähem, kui 15 aastat tagasi, aga siiski. Keisrilõige on operatsioon nagu iga teine. Väita, et kõhu ja emaka lõhkilõikamine pole kunagi ohtlik, on väga vastutustundetu.
 
Aia 05. märts 2010, kl 20.25
Stopp. Maailm ei ole must ja valge. Ei ole 100% ohutuid varjante ja vastupidi.
Kõik on siiski sõltuvuses sellest milline on ema seisund ja lapse asetus emakas.
Kui on näidustus ja naise soov teha keiser siis ta saab selle ja jutul lõpp. Kui kõik on korras s.t. ema ja lapsega siis palun on muidugi loomulik sünnitus. Kas see viimane on kasulik või kahjuli seda tunneb ema kõige premini koos ämmaemandaga.
Mõlemal pool on omad ohud ja selleks õpivad arstid ja teevad oma tööd ämmakad. Kasuks tuleks muidugi ema enese arendus 9kuu jooksul et, jõuda selgusele mis toimub kus toimub ja kuidas toimub.
Kui ema eriti noor naine kes on saamas emaks kardab ja on paanika häire siis pole ju talle mõtet rääkida loomulikusest vaid tuleb mõelda kahes suunas ema ja laps.

Nii et lõpetame selle vaidlemise ära ja hoima südames soovi et, sellist juhtumit enam mitte kunagi ei tuleks nagu oli kolm aastat tagasi pärnus.
 
... 05. märts 2010, kl 21.26
aga oskab keegi öelda, miks surrakse sünnitusel, kas ülekaal mängib rolli või kõrge kolesteroolitase?
 
statistika 05. märts 2010, kl 21.29
Keisrilõike puhul riskib naine oma tervise ja eluga 12 korda rohkem kui loomulikul sünnitusel. Keisrilõike tagajärjel surnud naiste protsent on alla ühe 2500 keisrilõike kohta, loomuliku sünnituse puhul on see alla ühe 10.000 sünnituse kohta.
http://www.hot.ee/synnitus/synnitus/Keisril6ige.html
Iseenesest loogiline, ühel juhul on tegu raske operatsiooniga, kus riskitakse verekaotuse ja trombiga, teisel juhul tuleb lihtsalt järgida looduse normaalset käiku, mis on aastatuhandete vältel evolutsiooniga välja kujunenud.
Loomulikult tuleb ka Aiaga nõustuda: on olukordi, kus keisrilõige on ainus viis ema/lapse elu päästmiseks.
 
to statistika 06. märts 2010, kl 00.14
Aga naine peaks siiski igal juhul saama valida, sest see on tema keha.
 
statistikale 06. märts 2010, kl 00.21
"teisel juhul tuleb lihtsalt järgida looduse normaalset käiku, mis on aastatuhandete vältel evolutsiooniga välja kujunenud"

Aga sama moodi võiks ju tänapäeval siis valutava hambaga arsti jälgimise all oodata kuni hammas ise otsast mädaneb.
See ju ka looduse protsess ja mis see inimene sinna ikka vahele segab. See, et see kõik nii ebainimlikult valus ja räige on, see ju ei loe. Ikkagi looduslik ja toimib...
 
19:29-le 06. märts 2010, kl 00.41
Imelik tuttav ämmaemand sul siis, et asja sellisest ülimalt ebaloogilisest vaatenurgast näeb. Ameerikas just ülepropageeritakse keisrilõikeid, sest just niimoodi on haigla personalile mugav - ei pea tundide viisi valvel olema, millal loodus juba otsustab tegutsema hakata, saab kohe ja kiiresti lapse välja lõigata.
Mõttetute keisrilõigete ohtudest ja tavasünnituse eelistest saate teada 2008 a ameerika dokumentaalfilmist "The Business of Being Born" (torrentina saadaval), mis keskendub küll eelkõige olukorrale ameerika haiglates, aga küllap on ka meie tulevik sarnane. Naistele pressitakse peale ebavajalikke keisreid, sest nii on haiglale mugav, ei hoita palatit ja õdesid/arste tundide ja isegi päevade kaupa naturaalse sünnitusega kinni, lõigatakse kohe lahti 1-2-3, kuigi see pikendab TUNDUVALT naise jaoks sünnitamisest taastumise aega ja nakkuste jm risk suureneb, sest nagu eelpool öeldud, tegu on ikkagi operatsiooniga.
Keisrilõige on hea ja kasulik asi KUI SEDA TÕESTI TARVIS ON, muidu on ilmaasjata tehtud kirurgiline sekkumine.
 
muide, naised 06. märts 2010, kl 02.32
Ei ole see inimeste sünnitus sugugi nii loomulik. Valulik ja väga ohtlik sünnitus on lõiv püstise kõnni eest. Ühelgi teisel liigil ei ole selline sünnitus!
 
Lisaks veel 06. märts 2010, kl 04.05
WHO (World Health Organization) hinnangul vajavad 5-10% sünnitustest keisrilõike abi. Aga nt Ameerikas tehakse neid üle 30% sünnitajatele, s.t. pea iga 3ndale sünnitajale.
Samuti on mulle täiesti arusaamatu keisri "mugavus" - ok, oled tähtis ärinaine, kogu aeg on busy busy busy, pole aega tundide kaupa haiglas pressida. Okei. Aga keisrihaavast nädalaid on aega taastuda? Ja kui veel tulevad infektsioonid ja nakkused, mis venitavad selle taastumise kuude pikkuseks?
Keisrilõige on operatsioon. Keisrilõige on operatsioon. Keisrilõige on operatsioon. Keisrilõige on operatsioon. Keisrilõige on operatsioon. Keisrilõige on operatsioon.
...
 
to lisaks veel 06. märts 2010, kl 04.23
selgitaks asja tagamaid pisut. ameerikas ei jää tulevased emad 7. kuul koju, vaid käivad tööl kuni sünnituseni. sellist asja, kui dekreet või emapuhkus pole olemas, seega on see naistel ainus variant oma tööelu ja lapsesaamist planeerida - puhkusepäevad, haiguspäevad kõrvale ja kinni panna jne. ei tasu arvata, et see vaid busy busy busy ärinaise privileeg on, tavaline naine, kel vaja perele raha teenida, vajab seda hulga enam.
 
eittea 06. märts 2010, kl 07.55
Hollivuudi staarid kõik sünnitavad keisriga ja kõik nad näevad kahe kuu pärast hüpersuper välja. Ei pole neil mingei arme kusagil näha, et midagist.
 
jeah 06. märts 2010, kl 08.46
loomulikkusest nagunii on kõik juba ammu väga kaugel. loodus näeb ette, et naine sünnitab 18+, loodus näeb ette, et kes elama ei jää, see ei jää jne jne. ja looduses ei ole kohta raseduse nn planeerimisel. mida pagan selle sünnituse loomulikkusest nii väga siis kinni hoida? selge, et keiser on op, aga vähemalt sa tead, mis kell haiglasse lähed ja mida täpselt tehakse. sünnitus on hull loterii - võid seal veeta 2 päeva või 2 tundi.
aga selle poolt olen küll, et igaüks võiks saada valida, mitte nii, et keisrit nuruma peab.
 
neiu 06. märts 2010, kl 09.13
Ahh mis siin rääkida on? Naise oma valik , mis moodi ta oma lapse ilmale toob. Pole vaja siin ühte maha materdada ja teist kiita – valiku teeb NAINE ise. Ma arvan, et iga naine teab ise ka erinevate meetodite plusse ja miinuseid ja valib vastavalt sellele, kes siis keisrilõike ja kes mitte. Elu pole nii must ja valge. On inimesi, kes on sama päev peale keisrit jalul ja ei valuta miskit ega mingeid inflektsioone ka pole. Ja on inimesi, kes virisevad 2 kuud voodis igasuguste infektsioonidega. See on inimese eripära ja tahte küsimus, aga enne seda teada ei saa, kui oled selle läbi teinud. Samamoodi on inimesi, kes peale sünnitust saavad veremürgituse ja ei jõua end nädalaid liigutada õieti, ja on inimesi, kes sünnitavad poole tunniga ära ja läheksid kohe ööklubisse tantsima. Me ei tea ju keegi ette kuidas meil läheb. Sellepärast peamegi valima. Ja valime selle järgi, mis meile endile meeldib. Mitte ei juhindu teiste kogemuste järgi, sest teised olid hoopis erineva füüsise ja vastupidavusega inimesed. Ja isegi see, kui esimene keiser on superhea, ei tähenda, et teine sama hea oleks – võib-olla on hullem. Nagu sünnitusegagi: esimesed 2 sünnitust näiteks megarasked ja kolmas nagu kökimöki. Nii et lõpetaks selle targutamise sel teemal ja las iga naine valib ise sõltuvalt oma kõhutundest või vajadusest. Mõnele naisele on nii vastumeelne loomulik sünnitus ja ainus inimlik meetod tema jaoks keisrilõige – no las ta teeb siis! Kes seda keelata saab? Mis see teid puudutab, kuidas keegi Anneli oma lapse ilmale toob? Mõne jaoks on haiglas sünnitamine täiesti haige ja nõme ja tahab omas kodus. Jälle kari targutamas, et nii ei tohi, äkkilapsega juhtub midagi ja vaja kiiret sekkumist . Naine ju tunnetab ise oma keha ja vaimu ja valib selle järgi: kodusünnitus, keisrilõige , haiglas pilali/vees/kükakil vms.
 
to lisaks veel 06. märts 2010, kl 13.37
"Keisrilõige on operatsioon. Keisrilõige on operatsioon. Keisrilõige on operatsioon. Keisrilõige on operatsioon. Keisrilõige on operatsioon. Keisrilõige on operatsioon."

Parem juba operatsioon ja hilisem haavadest paranemine, kui valus ja ebainimlik ootamine/sittumine/pressimine "ei tea kui kaua aega veel".
 
to neiu 06. märts 2010, kl 13.41
Olen sinuga nõus.
Kahjuks tundub mulle, et siin meie kodumaal punnita kasvõi silmad peast välja, keisrit sulle ikka keegi ei tee.
 
B. 06. märts 2010, kl 18.37
No issand jumal, mis siis sellest, et keisrilõige on operatsioon... Oleme juba aastas 2010 ja EL-s, tule ka siia. Mulle on tehtud mitu oppi ja alati olen paranenud kergelt ja kiirelt. Tüsistusi saada on väga väike võimalus (üks kümnest-sajast tuhandest) ja need juhtuvad ikkagi siis, kui ei hoolitse haava eest piisavalt hästi, eirad nõudeid opieelseks ja -järgseks ajaks või kui haiglatöötajad teevad mingi räige vea (a la ei steriliseeri töökeskkonda). Opp ja opp, nagu mingi kuri kollionu.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!