Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Feministi nurgake
Kas olete lapse ristinud?
 
Pia 06. november 2012, kl 10.12
Kas olete lasknud lapse ristida? Kui vanalt? Ma ise pole ristitud. Ei tea mida teha. Kas te olete ristitud/leeris käinud?
 
noei 06. november 2012, kl 10.20
Ei ristiks oma last. See võtab tal ju tulevikus valikuvõimaluse käest. Äkki ta ei taha olla kristlane, vaid hoopis budist? Äkki hoopis ateist jne? Inimesel peab olema ise valik oma usku otsustada.
 
* 06. november 2012, kl 10.42
Mina ristisin mõlemad lapsed. See ei piira sugugi nende valikuvabadusi. Kui on soov usku vahetada, ei ole see probleemiks ning jumala ees on kõik tegelikult võrdsed (olgu ta budist, metodist, kristlane, moslem,...). Lihtsalt iga usu jumal näeb nende uskujate meelest pisut erinev välja.
Probleeme ei teki ka siis, kui inimene panganliku nägemuse näol läbi elu jalutab (tegelikult on ju temagi usklik, lihtsalt usub millegisse muusse, kui jumal), küll on aga lihtsam hiljem mõningaid käike teha (näiteks leeri minna), kui ta seda tahab.
Mina ristisin lapsed tegelikult alles siis, kui neil jalg juba all oli (umbes aastaselt). Et aga lapsi ristida, peab vist vähemalt üks vanem siiski kristlane olema, st ristitud ja leeris käinud.
 
annela 06. november 2012, kl 10.44
Ei risti. Ise pole ka ristitud, mees on ristitud ag avaadetelt hirmus ateist.
Lapsed saavad täiskasvanuks, siis ise otsustavad, mida nad elult tahavad ja kas see on nende jaoks oluline. Minu jaoks ei ole.
 
anli 06. november 2012, kl 10.47
* Kirjutas:
-------------------------------------------------------

> ei teki ka siis, kui inimene panganliku nägemuse n
> äol läbi elu jalutab (tegelikult on ju temagi uskl
> ik, lihtsalt usub millegisse muusse, kui jumal), k
> üll on aga lihtsam hiljem mõningaid käike teha (nä
> iteks leeri minna), kui ta seda tahab.


Mitteusklik on paganliku nägemusega? Vanasti tähendas ka see mingite teistmoodi jumaluste/vaimude kummardamist. Mina ei kummarda midagi ega kedagi üleloomulikku, pole nõus, et mind delfineeritakse paganliku nägemusega inimeseks.
 
Pia 06. november 2012, kl 10.50
Mis usku eestlased siis olid enne kui ristiusu vastu võtsid? Paganad? Ateistid?
 
anli 06. november 2012, kl 10.58
Pia Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Mis usku eestlased siis olid enne kui ristiusu vas
> tu võtsid? Paganad? Ateistid?

Määratlus "pagan" on juba iseenesest ristiusust tulenev (ilmselt tähendas, et kummardatakse ebajumalaid, paganaid), vaevalt, et muinaseestlased end ja oma usku niimoodi määratlesid, kuid kahtlemata olid nad usklikud, mitte ateistid.

Mina pole muinaseestlane, mina pole pagan.
 
Pia 06. november 2012, kl 11.03
Vist sellist "ühtset" jumalat vanasti polnud, nagu on ristiusus. Muinaseestlastel oli jumalaid siis mitmeid?
 
anli 06. november 2012, kl 11.10
No päris täpseid andmeid tollest ajast ju pole, muinaseestlased ei kirjutanud ju midagi üles. Ollakse seisukohal, et muinaseestlastel polnud niivõrd jumalusi, kui vaimud ja (esivanemate)hinged ja muud taolised olendid, kellega tuli elada headus suhetes neile aeg ajalt ohvreid tuues, neile meelepäraselt käitudes aga nendega koos elades. Arvatavasti ei defineerinud nad oma rituaalseid tegevusi usutalitustena, pigem oli see lihtsalt igapäevase elu lahutamatu osa, nagu eluviis.
 
Pia 06. november 2012, kl 11.12
Ja kuidas või miks ristiusule üle mindi?
 
anli 06. november 2012, kl 11.16
Pia Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Ja kuidas või miks ristiusule üle mindi?

????
Soovitan võtta raamatukogust ajalooõpiku.
Lühidalt: sakslased tõid tule ja mõõga ja vallutsustega. Eestased kaotasid muistse vabadusvõitluse 13. sajandi alguses, alistumise märgina võeti vastu ristiusk.

Enne II maasilmasõda olid eestlased ikka korralikud kristlased.
 
see 06. november 2012, kl 11.45
selle rsitiusu vastuvõtmise kohta on ka mitu teooriat,meile see tule ja mõõgaga variant on koolist tuttav, aga tegelikult ei olevat see asi nii olnud.
ei ole ristinud. ise ja mees oleme, aga lapsi ei risti. Leina,et see on tõsine otsus ja ristida tuleks lapsi, kelle vanemad osalevad ikkagi kirikutegevuses, mitte siis ilu pärast
 
Pia 06. november 2012, kl 13.06
Mis see teine teooria peale tule ja mõõga oleks? Vabatahtlik? Lugesin ühest ajalooraamatust, et muinaseestlased kaevasid isegi oma surnud üles, kes olid ristisõdurite poolt ristitud ja matsid nood uuesti oma kommete ja rituaalide kohaselt. Isegi inimohvreid olevat ristisõduritega võideldes toodud.
 
ohjah 06. november 2012, kl 16.13
Pia Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Mis usku eestlased siis olid enne kui ristiusu vas
> tu võtsid? Paganad? Ateistid?

Oma esivanemate usku võiks ikka teada.
Maausuks nimetame me seda nüüd ja seda on üllatavalt palju veel alles.
Meilt on võetud meie jumalad, kuid me usume ikka, et hinged käivad hingedeajal kodus, me tahame endiselt uskuda, et maailm on hingestatud, me peame endiselt jaanipäeva ja kristlike jõulude tagant kumavad läbi maausu jõulud.
Lööme lahti mingi lehe ja tagaküljel koos horoskoopidega on ka kenasti kirjas kuuseis, et mida võib maha panna ja mida mitte, viimane on aga hoopiski meie maausu pärimus.
Kui vanade inimestega rääkida, siis neil on üllatavalt palju veel uskumusi ja pärimusi, mis kuidagi ei sobi kristlusesse, pole mingist uuest sissetoodud usundist, vaid mille juured on meie maausus.
 
aahs 06. november 2012, kl 19.55
No see maausk sobis vanaaja eestlaste elukorralduse ja eluviisiga. Tänapäeva inimesel seda "viljeleda" minu arvates siiski võimatu. Kristlusele oleks varem või hiljem üle mindud ka ilma sunni ja mõõgata. Pole ükski Euroopa rahvas ju jäänud sellest välja. Egas eestlased igavesti ürgaega poleks elama jäänud, kõik muu maailma nähtused üle võetud.
 
dee 06. november 2012, kl 20.08
Veits nagu vahitakse üllatnud kui välismaalastest tuttavatele tunnistan, et pole ristitud. Seal on siiski läbi aegade tavaline toiming olnud ja isegi kui pole suurem asi usklik.

Selles ma pole kindel, et ristivanem ise ristitud ja leeritatud peab olema. Selliste tingimuste puhul jääks enamus lapsi ju ristimata, sest tingimustele vastavaid vadereid pole ju ühel tavalisel eestlasel tutvusringkonnast võtta.
 
mees 06. november 2012, kl 20.32
to aahs! jep nii on jah, ega see "tule ja mõõgaga" on väga tarfaretne, kristlus ei ole üldse nii pealesuruv ja sunnitud, kui seda kirjeldatakse. tean, et vanimaid kabeleid eestis nimetatakse kusagil aastatest tuhat. ei ole see "tule ja mõõgaga" miskit nii hull olnud. võtke vabalt ja ristimine pole operatsioon, pigem palsam meie hingele ja vaimule. Ja ma pole mingi lahkusklik. pax hominibus!!!
 
nn 06. november 2012, kl 21.43
Lapsed ristitud, mehega mõlemad ristitud ja kirikus käijad.
Arvan, et kui sa usust üldse midagi ei tea ega pea, siis on vähe kummaline lihtsalt riituse pärast ristida lasta...
Eks ise otsustad
 
Miina 07. november 2012, kl 15.20
Mina olen ise ristitud ja leeris käinud, samamoodi mu ema, vend on ainult ristitud, tema ei pidanud vajalikuks leeri minna ja see on tema isiklik valik. Oma lapse olen samuti ära ristinud, mitte sellepärast, et see kombeks on ja kena riitus, vaid ma usun siiralt, et nii on õige. Kui ta vanemaks saab , otsustab ise, kas läheb leeri või mitte, kas hakkab budistiks, katoliiklaseks või maausuliseks. Eks see on iga inimese sügav isiklik soov ja tahtmine mida teeb, samas ei võta see ristimine tükki küljest ja ei kohusta tänapäeval ka millekski. Jõudu:)
 
maseni 07. november 2012, kl 15.31
üldharivat lugemist: maavald.ee

ja mis tähendab, et vanade teadmiste järgi pole võimalik elada? maad viljeleda on küll võimalik. enda pere tarbeks nt. ja see vana tarkus ehk kuu järgi elamine täiesti töötab.

valdav osa nö paganlike pühasid omastas kristlik kirik just selle pärast, et paganad kergemini kiriku rüppe pöörduksid jne.
 
Ateist 08. november 2012, kl 09.45
Ristiusu järgi loodi maailm 6000 aastat tagasi ja 6-e päevaga.

Kas tõesti on inimesi, kes seda valet südame ja mõistusega usuvad????
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!