Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Feministi nurgake
Mis on elik?
 
mina 14. august 2006, kl 18.03
Lugesin Töö ja koolituste rubriiki ja pani mõtlema see kommantaar.
Autor: eelik
Aeg: 08-13-06 18:17

ehk´il sulatõsi - elik ja selmet on nii-nii vanad sõnad, et uuema aja sõnaraamatutesse ei peeta enam vajalikuks neid sisse pannagi. iga kultuurne inimene teab nende tähendust niigi, aga no killu...

Ma tõesti ei tea mida tähendab sõna elik ja selmet. Seletage palun.Ma pole nii kultuurne inimene, et teaks seda.
 
ole lahke 14. august 2006, kl 18.05
elik - ehk
selmet - selle asemel, et
 
mina 14. august 2006, kl 18.35
Oi-oi -oi.Milleks peab eesti keelt nii keeruliseks ajama?
 
vahemärkus 14. august 2006, kl 19.25
ääretult nõmedad sõnad.
 
sohvi2 14. august 2006, kl 19.59
vahemärkus, sõna on siis nõme, kui seda nõmedalt kasutada.
 
c 14. august 2006, kl 20.05
selmet - no see on arusaadav, teeb senise kõnepruugi lühemaks. Aga milleks asendada olemasolev sõna lihtsalt uuega? mõttetu. Eriti nilbe uussõna on minu kõrvale "väisama". Vana hea "külastama" enam ei passi või on uue aja inimsed nii matsid, et ei külasta enam vaid hoopis väisavad?
 
vahemärkus 14. august 2006, kl 20.11
to sohvi2
Tunduvad sellise eputamise sõnadena.
 
.. 14. august 2006, kl 20.27
vahemärkus, et siis kui sinu peres neid ei kasutatud ja sa tähendust tead ähmaselt või ainult kuskilt raamatutest, siis on kohe eputamine?!
pole sõnu.
 
vahemärkus 14. august 2006, kl 20.31
Ehk on väga ilus sidesõna, miks on vaja seda asendada peenutseva eliku-ga, selmeti kasutamisest saan ma veel aru, aga elik.
 
Hall mass 14. august 2006, kl 20.37
Need sõnad on eliidile. Meis sülgame noie pääle.
 
cocci 14. august 2006, kl 20.49
Kas tohib vahemärkuse korras küsida, millisest eliidist käiks sellisel juhul jutt - filoloogidest, kirjanikest, luuletajatest? Nemad peaksid olema põhilised keeleuuendajad teismeliste kõrval.
 
Sirje 14. august 2006, kl 21.31
Nõmedad sõnad. Mulle sobib ikka eesti keelne variant-
 
filo 14. august 2006, kl 21.42
Mida rikkam on keel, seda parem, uhkem, toredam, põnevam jne. Püüan kõiki uudissõnu jõudumööda kasutada, pean tunnistama, et elikut ja selmetit polegi seni kasutanud (need küll hoopis vanad sõnad), küll aga ostlema/poodlema, nörritama ja kõuk. Ning veel paljusid teisi toredaid sõnu. Soovitan teilegi sallivust ja avaramat mõtlemist. Nii tore, et ei pea kasutama võõrsõnu. Pealegi ei tea paljud inimesed võõrsõnade õiget tähendust ja kasutavad neid valesti. Teinekord on lausa piinlik või väga naljakas.
 
uhh 14. august 2006, kl 21.45
ostlema/poodlema, nörritama ja kõuk.---väkk
 
Mai Äss 14. august 2006, kl 21.58
vahemärkus,

elik on sellest EHKist tunduvalt vanem sõna. Selmet on tõesti Aaviku uudissõna.
 
.. 14. august 2006, kl 22.23
saa aru, et elik ei ole peenutsev.
see on su enda kiiks.
 
K.Gena 15. august 2006, kl 00.49
Minu arvates on elik otsene laen soome keelest (elikkä) = ehk. Õudukas sõna tõesti. Eks ta Tallinnast on levima hakanud. Miks ei saa inimesed öelda EHK eesti keeles? Teine asi, mis mind häirib, on "ehk et", mida inimesed ütlevad kiiresti veel "ehket". See ka soome keelest "ehkä että". No miks neid kasutatakse, aru ei saa. Üks soome laen oli veel, mis vahepel Tallinnas kõvasti laineid lõi, aga ei tule meelde praegu. No minule need sõnad küll ei meeldi. Eieieieiei.
 
Avo 15. august 2006, kl 00.57
Pole nad midagi eliidi jaoks. Need on lihtsalt omal ajal välja mõeldud uudissõnad, mis kahjuks või õnneks rahva seas kasutusse ei läinud laiemalt.
Aga viimasel ajal on mingi probleem mäluga, ei mäleta enam nimesid (on needki ju sõnad)...Seega ei tule mul rohkem neid sõnu meelde ka eriti.
Sulnis, jaunis...? Vist oli nii.
 
K.Gena 15. august 2006, kl 02.28
Ahaa, meelde tuli - se kolams soome alen on "suht koht". isvesrsusver küll!
 
K.Gena 15. august 2006, kl 02.29
Vigade parandus:
Ahaa, meelde tuli - see kolmas soome laen on "suht koht". isversusver küll!
 
.. 15. august 2006, kl 06.48
oh üllatus-üllatus, üks *soome*-ugri keeltest on eesti keel.
ja veel suurem üllatus, et meil on ka laensõnad ja issandjumalisversusver isegi soome keelest. kuhu nüüd küll häbi pärast pea peita! natsionalistid, hakake keele puhastamise eest võitlema!

uudissõnu vihkavad paljud, nüüd tuleb välja, et vanu ei või ka enam kasutada. oled nõme soome-meelne peenutseja :)
 
K.Gena ...-le 15. august 2006, kl 08.12
Mina ei tea, kas see sõna on uus või vaan, mina ARVAN,et see soome keelest ja mulle ei meeldi, kõik. Sina kasuta. Missa kohe ärritud. Suht koht loll ehket kole elik inetu sõna mu meelest...
 
jumpski 15. august 2006, kl 08.40
elik oli kasutusel ammu enne Tuglast, kui see nimi teile midagi ütleb.
selmet on uuem, kuid mitte väga uus.
aegajalt on kasulik ÕS-i või Wiedemanni lihtsalt niisama lehitseda või häid raamatuid -- nii originaale kui tõlkeid lugeda -- keelerikkus ei tee kellelegi halba.
 
irma 15. august 2006, kl 09.14
Elik on ehk.
 
irma 15. august 2006, kl 09.17
Muide, seoses küsimusega meenus mulle 1 lugemissoovitus - lugege Aino Kallase novelle ja "Reigi õpetajat", jne. Siiralt soovitan -proua Kallas oli gigamegasigahää kirjanik. Midagi vabale hingele on ta jutud, kui sinna kõrvale panna nt. Hanif Kureishi, kes ka end osalt vabaks hingeks loeb, hakkab paha, tegelt ka.

Ja need novellid on tal kõik ühes eestikeelses kogus koos. Ma ei tea, kes on tõlkinud, kuid ka tõlge on super.

Tõesti siiralt soovitan, :))). Aga miks see mulle praegu meelde tuleb, on see, et seal kasutatakse palju sõna elik.
 
irma 15. august 2006, kl 09.23
Lugesin nüüd eelnevad kommentaarid läbi ja no mis ma oskan öelda, elik on minu meelest väga ilus sõna - peen, elegantne.

Kui teile ei meeldi, ärge kasutage.

Teie keele piirid on btw ka teie maailma piirid, mis siis, et see ütlemine käib võõrkeelte kohta, väga hästi võib kasutada ka emakeele kohta.

Mida kitsam sõnavara, mida vähem oskusi seda kasutada - seda kitsam maailmavaade, seda madalam intelligents. Teate ikka seda, ma loodan?
 
Kolevants 15. august 2006, kl 09.44
'Elik' ja 'väisama' on ühtviisi vanad ja lahedad sõnad; lihtsalt neid on jälle kasutama hakatud. Tobedaks võib need sõnad üksnes nende laialdane ja arulage kasutamine igas võimalikus ja võimatus olukorras.
 
üks äge sõna veel... 15. august 2006, kl 09.49
 
myy 15. august 2006, kl 10.40
nörritama ja kõuk??? wtf, ma ei suutnud praegu ühtegi sõna välja mõelda, et mis need võiksid tähendada... nöörima ja rõuk?
 
to irma 15. august 2006, kl 13.38
oijah, irma, sinu suust kuulda midagi gigamegasigahääd on lausa veider.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!