Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Lemmikloom
Mink, kärp, nirk...kes neist?
 
jalutaja 07. juuli 2010, kl 20.51
Jalutasime täna perega nüüd üsna inimtühjas Botaanikaaias Tallinnas, õhtusel ajal, kui meie tähelepanu köitis üks tumepruun loomake, kes meid mitte eriti kartes suundus tiigi kaldale kõrkjastikku. Ta nägi kuidagi niru ja loid välja ja mul tekkis mulje, et äkki on keegi ümbruses elavatest slaavlastest oma kodulooma botaanikaaia territooriumile poetanud lootuses, et küll ta vabas õhus hakkama saab... aga ega koduloom eriti ju ei saa. nüüd aga otsisin tegelase kohta internetist pilte ja leidsin, et kõige sarnasem oleks ameerika naarits ehk mink. On see võimalik, et Pirita jões elab selliseid tegelasi? Loomake oli ühevärviline tumepruun, pika sorgus sabaga ja tüüpilise kärbinäoga. Kas olete sarnast tegelast looduses kohanud? Kas nad alati on nii julged, et lasevad ennast u 2 m kaugusest vaadelda ja mitte eriti kiired põgenejad? Lihtsalt tekkis huvi, mis saatus sel loomal olla võib...
 
Kui pikk ta umbes oli? 07. juuli 2010, kl 21.11
Kui nii 30 cm,pakun,et kärp siiski.Mul vanas mõisahoones elavad küll kärbid,alul ka ei osanud määrata.Naaritsal on kohevam saba ja ta on oluliselt suurem.
 
jalutaja 07. juuli 2010, kl 21.34
No nii 30-40 cm ta oli küll...Aga kas sinu kärbid on ka ühevärvilised ja mitte eriti väledad? Või oli loomake näljast nõrkemas, seda ma linnainimesena muretsen...
 
ehh 07. juuli 2010, kl 22.19
metsloom nüüd küll keset suve näljast nõrkemas polnud :)
ei usu, et isegi puurist välja päästetud naarits praegu näljas oleks, loodus ju lausa kubiseb söögist.
aga see julgus või loidus viitab pigem, kas vabadusse pääsenud koduloomale või mõnele tõsisele haigusele, eriti marutaudile.
 
ahjaaa 07. juuli 2010, kl 22.21
nirk polnud ta kindlasti, nirk on imeväike ja ka suvel lumivalge.
 
no mida 07. juuli 2010, kl 23.36
ükski neist pisikiskjatest pole suvel lumivalge. Euroopa naaritsad on praktiliselt välja surnud, järelikult on vähetõenäoline, et teda kohtasid (kui just loomaaiast jalga mõni ei lasknud). Tõenäoliselt oli tegemist ikkagi mingiga. Küllap on inimestega harjunud ja ei pidanud kuumaga vajalikuks end kiiremini liigutada.
Kärbi tunneb ära selle järgi, et tal sabaots on must (hermeliin). Nirk sarnane, aga sabaots must ei ole. Kärp ja nirk on metsaeluviisiga loomakesed, nemad vett ei armasta.
Nii et kõik viitab siiski mingile.
 
heh 07. juuli 2010, kl 23.53
Nirk on küll väike, aga suvel lumivalge siiski mitte http://bio.edu.ee/loomad/Imetajad/MUSNIV2.htm
Arvestades elukohta ja et ta kohe ei lidunud minema (nirk on ka üsna arglik), siis oli tegu ilmselt mingi,ehk ameerika naaritsaga http://bio.edu.ee/loomad/Imetajad/mink2.htm
 
Mink 09. juuli 2010, kl 01.20
Ameerika naarits e mink ei ole eriline inimpelgur ja elab meeledi asulates. Pirita jõe ääres on ta täiesti tavaline tegelane;)
 
peaaegu kohalik 09. juuli 2010, kl 09.40
Elan ise Pirita-Kosel,
ja nägin alles paar päeva tagasi oma terassi hoovil samasugust tegelast, hakkasin ka otsima pilte ja järeldus oli ka ameerika naarits.
Oli teine hirmsuure hiire hambusse püüdnud ja putkas metsatukka, mis kohe meie hoovi kõrval.
Võimalik, et oli sama tegelane, aga millegipärast ususn, et neid tegelasi elab rohkemgi siin kandis. Botaanikaaeda meilt siit umbes 1km, kui silda kasutada, nii et mina sa võta kinni.
 
ahjaa 09. juuli 2010, kl 11.06
vabandust jah, et ütlesin, et nirk ka suvel lumivalge on, ma ei mõelnud. Lihtsalt olen teda veel suht hilja kevadel lumivalgena näinud, suvel aga pole kohanud.
Minkidega on aga tõesti nii, et meil on sisuliselt mingiuputus, neid on kõik kohad täis.
 
viimasele 09. juuli 2010, kl 14.47
... ja Jumal tänatud,kui on ! Saabki metsadest hiiri-rändrotte-mutte vähemaks, kassi-kraed nii-kui-nii neid haiguste levitajaid korrale kutsuda ei viitsi,ainult paljunevad ja loodavad inimese abile....
 
no mida 09. juuli 2010, kl 19.48
mink on süüdi selles, et meie kohalik liik euroopa naarits on sisuliselt välja surnud. Nii et mitte midagi head sellest karusloomafarmist plehkupannud tegelasest meie loodusele pole tulnud. Nimelt on ta võimeline paaruma ka euroopa naaritsaga, paraku on hübriidid steriilsed. Samuti on ta naaritsa põlistest elupaikadest välja tõrjunud ning oli ka toidukonkurendiks.
Mitte ükski võõrliik pole eesti looduses kohanenuna midagi head toonud.
Mink on samaväärne sosnovski karuputkega.
 
jalutaja 12. juuli 2010, kl 23.54
Tänan kõiki vastuste eest! Ise arvasin ka et mink, aga ei asjatundmatuna ei julgenud kindlalt määrata. Lihtsalt loomakese rahulik jalutamine & nukker olek panid juurdlema tema võimaliku saatuse üle. Tore, et ilmselt polnud hüljatud koduloom, aga kahju ka, et selline võõrliik, kes meil väga omane polegi. Aga paistab, et on suur kohaneja ja saab ka linnatingimustes edukalt hakkama.
 
te 03. aprill 2018, kl 16.34
kui pikk on nirk
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!