Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Lemmikloom
Enne, kui valite tõugu
 
Ahv 10. november 2012, kl 23.03
to phh: Ma ei tea, mis osa sa filmist kallutatuks pead? Seda spanjelite lugu? Ma pole ekspert ja ei tea ka, kuidas oluord UK's ja Eestis õigupoolest siis erinevad. Aga muud ju ei anna kallutada, kuna faktid on faktid - inimesed aretavad tõugusid üha ekstreemsuse suunal ja ka mina näen selles probleemi. Üldine point on ju oma silmaga näha, kui vaatad veidrusteni aretatud tõuge. See on üsna ilmne, ka siis kui kallutad pead paremale või vasemale, üldine pilt jääb samaks.
 
kivike 11. november 2012, kl 19.23
Mis asi on cavalieridel veidrusteni aretatud? Kogu probleem on selles, et on süütuid nö. "värdjaid", kes tahavad võimalikult odavalt osta ja teisi "värdjaid", kes tahavad neile seda pakkuda ja igasugune kahju sünnib profaanlusest, diletantismist, mugavusest, ahnusest ja ambitsioonidest. Kui SM esinemisprotsend on niivõrd väike, siis poleks sellealast uurimustööd peatatud näiteks Prantsusmaal muuhulgas. Fakt on see, et pärilikke haigusi esineb ja sinna pole midagi parata, looduse vastu ei saa, eriti kui tegemist on keerulise polügeenselt päranduva mehhanismiga, mis kumuleerub. Kui veel lisaks arvestada, et koeral võiks tervise kõrval olla lisaks ka õige temperament, välimik ja funktsionaalsus, siis võite ise arvata, kui keeruline on aretus tegelikult ja miks tõukoerad on kallid. Fakt on see, et SM esinemissagedus on väike võrreldes märksa sagedamini esinevate pärilike haigustega ja SM seos ülearatatud välimikuga ei ole tõendamist leidnud, sest on olemas ka chiarivabu koeri raske SM sümptomaatikaga, kellel on ideaalsed skännid ette näidata. Igasugune info, mis ette söödetakse, ei ole veel kallutamata ja asjade üle tuleb alati mõelda. Meie madala koerapidamiskultuuriga riigis, kus inimesed sageli ei tea, kuidas koera õigesti hooldada ja mida ta vajab, oleks vist palju oodata sügavuti minemist nii keerulisel teemal. Palju lihtsam on lahmida ja paanikat teha.
 
kivike 11. november 2012, kl 19.31
ollallaa Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> > To kivike:
> Sattusin FB-s lugema cavali
> eride EF ja CC/DE geenitestide tulemusi. Välja on
> toodud ainult puhtad ehk terved tulemused, miks ke
> egi kandjaid ei maini?

Enne kutsika võtmist, on sul suurepärane võimalus müüjalt küsida, kas vanemad on vigase geeni suhtes uuritud. See ei ole kohustuslik uuring, seega avalikustamine on omaniku asi. Tean inimesi, kes ei avalikusta ka puhtaid tulemusi. EF ja CC/DEd esineb ühevärvilistel palju sagedamini, kui kirjutel ning Eestis on minuteada üksikjuhtum kandjatega. Hetkel testitakse väga palju aretuskoeri. Koeri, kelle mõlemad vanemad on testitud tulemusega "puhas" ei olegi vajalik testida, sest puhtad annavad ainult puhtaid. Kui ühe vanema staatus on teada ja see on puhas, siis võib teda paaritada kandja või tundmatu staatusega koeraga, sest haige kutsika annab ainult kahe kandja kokku panemine. Kandjaid ei ole mõistlik aretusest päris elimineerida, kuna see ahendab geenibaasi, mis võib tulevikus kaasa tuua mingite uute pärilike haigusteni või teadaolevate sagenemiseni.
 
loomulik 11. november 2012, kl 22.14
et peale intsidenti hakati oma koeri testima...

Aga film ei olnud ju ainult cavalieridet?
 
Ahv 12. november 2012, kl 00.54
to kivike: Mina ei väitnud, et CKC spanjel oleks veidrusteni aretatud. Ma pidasin üldisemas plaanis silmas ekstreemsemaid tõuge. Kas ma sain aru, et Sa aretad CC spanjeleid? Kas Sa oled õiki koeri testinud?
 
kivike 12. november 2012, kl 08.31
loomulik Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> et peale intsidenti hakati oma koeri testima...
>
>
> Aga film ei olnud ju ainult cavalieridet?


Testiti ennegi juba. Testimisvõimalus on avatud möödunud aasta aprillist - seega on koeri võimalik testida napilt poolteist aastat. Eestis testida ei ole võimalik ning uuring ise maksab üle 50 euri ning minu teada ei olnud tegemist hoolimatu kasvatajaga, vaid tõesti "shitt happens" juhtumiga.

Mina räägin kaasa selles lõigus, mida mina tean, ehk cavalieridest ja SMst.
 
kivike 12. november 2012, kl 08.34
Ahv Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> to kivike: Mina ei väitnud, et CKC spanjel oleks v
> eidrusteni aretatud. Ma pidasin üldisemas plaanis
> silmas ekstreemsemaid tõuge. Kas ma sain aru, et S
> a aretad CC spanjeleid? Kas Sa oled õiki koeri tes
> tinud?

Minul on koerad testitud, neid on kõigest 2 ja pesakondi on mul haruharva, tavaliselt 4-5 aasta tagant üks. SM suhtes ei ole mul koerad testitud, kuid valdan väga ulatuslikku infot nende sugupuudest. SM uuring ühe koera kohta maksab üle 200 euri muuhulgas ning Eesti oludes ma ei pea reaaseks hetkel inimestelt seda uuringut kohustulikuks korras nõuda.
 
loomulikult 12. november 2012, kl 09.44
Enne testisid üksikud.

Kui 2 kandjat kokku panna, siis loomulikult, "shit happens"...
 
kivike 12. november 2012, kl 10.16
Kaks aastat tagasi polnud kuskil maailmas võimalik seda haigust DNA testiga testida, nowhere, saad aru? Ja milleks ilkuda inimeste kallal, kes on vastutustundlikud ja kellel siiski kõigele vaatamata juhtub? Sa arvad, et loomade aretus laiemalt on kuidagi matemaatiliselt arvutatav, et kui arvutad kõik õigesti välja, et siis ei juhtu? Jällegi märgin, et cavalieridel esineb üle saja päriliku haiguse ja välja lüüa võib mõni selline, mida ei ole mitu põlve olnud ja mille suhtes ei uuritagi koeri. Ma tean oma koerte tervisest ja sugupuust rohkem kui oma isiklikust, aga ma olen selle "supi" sees juba pikalt keenud, lisaks on alal oma problemaatika ja ka inimfaktor loeb ja algajad on paratamatult nõrgem lüli.
 
loomulikult 12. november 2012, kl 10.49
See pesakond ei sündinud ju 2 aastat tagasi... Ja milleks on olemas teised kasvatajad, kellelt nõu küsida. See emane koer saadi ju ka aksvatajalt, mitte ei tekkinud iseenesest, samuti isane ei olnud suvaline pontu kõrvaltänavast, vaid tema juurde mindi spetsiaalselt. Ei ilgu aga arusaamatuks jääb, et kui ühel pool reklaamitakse, et cavade kasvatajad on nii tublid, targad ja mis iganes, siis teiselt poolt ei suudeta algajaid nõustada, kui vajadust oleks.
 
kivike 12. november 2012, kl 11.18
EFS suhtes - on esinenud ka anomaaliaid, kelle on geenitest tuvastanud, et nad peaksid olema haiged, ent ometi kliinilisi tunnuseid ei ole. Miks see nii on, mine sa võta kinni. Kui kõik oleks nii lihtne, siis mis viga oleks. Konkreetselt selle toimunud juhtumi kohta ei olegi muud lahendust, kui kasvatajal müügihind ostjale tagastada või kuidas neil lepingu järgi oli, sest see punkt peaks ostu-müügilepingus olema, mida tehakse siis, kui kutsikal ilmneb mõni kaasasündinud viga, mis müügihetkel polnud tuvastatav, nagu mõni pärilik haigus näiteks. Ja see ongi "shitt happens" juhtum ja ei saagi rohkem midagi teha, kui kaasa tunda kasvatajale, kellel juhtus ja ostjale, kellel juhtus ja edaspidi kasutada neid koeri ainult kontrollitud partneriga. Kõigil algajatel ei suuda ka parema tehtmise juures kätt pulsil hoida ja nõu saab anda, kui seda küsitakse.
 
loomulikult 12. november 2012, kl 11.32
Selles suhtes on sul õigus jah.
 
tüütav 14. november 2012, kl 13.49
Meeldiv oleks lugeda ka teiste koeratõugude kasvatajate,omanike arvamusi, kui ainult CKC spanjel.

Ehk on teil oma tõufoorum, kus saab arutleda ainult selle tõu haigustest.Eestis on veel palju teisi koeratõuge ja ka seal on probleeme.
 
kivike 14. november 2012, kl 16.07
Meil on oma tõufoorum, tõuühing ja kodulehekülg. Tõuühing on minu arvates üks tugevamaid Eesti kohta. Seega omaenda ridades on see kõik teada. Sorri, kui polnud nii mõeldud, aga viimane post näikse mind justkui siit ära ajavat? Kuna cavalierid muutuvad aasta aastalt popimaks, siis miks mitte rääkida siin inimestele, kes pole naha ja karvadega asja sees, vaid ütleme alles mõtlevad? Ja pealegi, teema algast ju sellest, kuidas haiged kasvatajad aretavad mingeid tunnuseid määrani, mis hakkab tervisele käima ja BBC filmist. Teema pole ju tegelikult puhtalt haigustest.
 
... 14. november 2012, kl 17.10
Asi lihtne juu kui paaritada oma vahel lähedases suguluses olevad (nt. kaks sama pesakonna koera) koerad siis on väga suur võimaulus, et sünnib mingisuguse terviseveaga koer.
Nagu aru sain siis selline teguviis UK.-s lubatud.
 
kivike 14. november 2012, kl 17.30
See on meilgi lubatud. Lähisugulastel on tõenäoliselt sarnased geenid või sarnaseid geene, seega jah, võib sündida terviseveaga koeri. Aga võib ka mitte. Kui sugupuu on terve, võib sündida ka imekoeri. Lähisiguluspaaritusi tehakse eelkõige selleks, et mingit teatud kindlat omadust kinnistada ehk muuta dominantseks. Eesmärk ikka selline, et tulevikus oleks järglaskond võimalikult ühtlane. Asi ei ole mingil juhul lihtne ja oskmatutes kätes võib palju halba teha. Kui lähisuguluspaaritusest süünib aga terveid ja hea välimikuga ja temperamendiga loomi, siis see juba iseenesest räägib palju sugupuu üldise tervise kohta.
 
Ahv 14. november 2012, kl 23.53
CC spanjelitest on ilmselt siin palju juttu seepärast, et filmis oli nendega seonduv problemaatika läbiv teema. See selleks. Pealegi keegi ei keela siin teistest tõugudest rääkida.

Ma hakkasin mõtlema selle lähisugulus-paaritamise peale, et nagu tundub, on fookuses füüsilised omadused, aga kas koerte puhul pole nii nagu inimeste puhul, et sugulus-paaritamise tagajärjel on järglased sageli vaimsete hälvetega? Koeral on vast raskem vaimseid hälbeid kindlaks teha... Ma igasjuhuks ordan veel, et pole ekspert, aga lihtsalt tuli selline mõte... Et huvitav, palju seda silmas peetakse ja kui palju esineb vaimselt haigeid isendeid...
 
kivike 15. november 2012, kl 09.49
No koertel esineb tinglikult sellist seisundit nagu vaimne haigus harva, nii räägitakse. Koertel esineb alzheimeri taolist seisundit jah ja mõnda veel. Või mida on mõedud vaimselt haige isendi all - skisofreeniat, idiootsust või mentaalselt ebastabiilsust, mida? Inimesega ei saa eriti võrrelda. Inimesel on esteks 23 kromosoomipaari ja koeral 39, et see juba eeldaks suuremat varieerivust. Samas targad raamatud ütlevad, et inimesel on hinnaguliselt 3 miljardit aluspaari ehk nukleotiidi ja koeral 2,4 ja ahel olevat koeral lühem. Inimesel on umbes 22 000 geeni ja koertel mõni tuhat vähem, samas genoomi lahknevus koertel umbes 0,15%. Inimesel oma 23 paariga on võimalike DNA kombinatsioone, mis muna- ja seemneraku ühinemisel tekkida võivad üle 70 triljoni, kuna koeral on paare vaata, et poole rohkem, siis arvutage ise. Professionaal analüüsib ikkagi sugupuudest teadaolevat infot väga hoolega, enne kui teeb mõne riskantse paarituse ja teab, mida ta sealt saada tahab. Tavaline ullike, kes on kuulnud, et sellisest kombinatsioonist võib sündida superkoer vaevalt, et koormab ennast sellise infoga. Ja profid väidetavalt vastutavad oma valikute eest ja peavad olema valmis ebaõnnestumisel kasvõi kogu sündinud pesakonna hävitama. Samas, kui kasutada ikkagi kogu aeg väga erinevatest liinidest koeri, siis see suurendub varieeruvust ja ka ei pruugi hästi mõjuda välimikule ja temperamendile. Et ma ei näe erilist alternatiivi liiniaretusele, kuhu siis aeg-ajalt võõrast verd lisatakse. Samas jällegi cavalieride juurde tulles, tõug algas 6 koerast ning selle ajaloo jooksul on kohati juurde segatud teisi erinevaid tõuge, kaasa arvatud tõug, kus SM esineb sagedamini kui cavalieridel, siis ei saa ju rääkida väga erinevatest geenidest ja kogu maailma populatsioon on nii või naa nende 6 aluskoeraga seotud. SM probleem viib väidetavalt ühe koera juurde nende kuue hulgast ja aastal 1925. ei teadnud SMist veel keegi midagi.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!