Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Lemmikloom
Hädas kutsikaga.
 
karina 29. august 2018, kl 13.16
Tere!

Mure selline ,et sai võetud kutsikas ,alles 1,5 kuune. Meie juures olnud nädal aega ,aga raske saada teda kuuletuma. Saan aru ,et see võtab aega jne. On võetud spets raamatud ja otsin infot googlist. Aga olen veidi mures ,et koer hüppab jalga kinni ja hakkab hammustama ,kui keelan siis lausa urisema ja lõrisema vms. Kui keelamine ei aita ,siis surun turjast maha ,sest muudmoodi ei saa, ta ei lõpeta ja läheb aina ägedamaks. Kas minu poolt selline käitumine on õige või pean proovima teisiti ? Keelamise sõnaks on meil Ei ja valju palksutamine. Lihtsalt ei-st me ei tee välja.
Kui vaja õue minna ,siis on koer nii vaikne ja rahulik ,tahab palju sülle ja põu...Kardab veel õues. Käisime 5-6 korda päevas õues. Aga koju tulles ,kui magama ei lähe või peale ärkamist hakkab mürgel. Ta läheb niii hoogu ja ei saa aru ,kuidas rahulikult mängida. Proovin teha mõtlemismänge ,aga ta kuidagi ei saa pihta neile või ei oska mina läbi viia neid.
Kui palju üldse peaks koeraga mängima ja kui palju peaks ta olema omaette? Või tuleb koguaeg tegleda ? Raske on temaga mängida ,kui alguses juba hüppab kätte või jalgadesse. Ja enam pole näksamine ,vaid nagu puremine...sellist ründavat häält teeb.
Kas oskab keegi miskit nõu anda ? Kutsika ema on taksi ja isa jaapani chinn.
 
.... 29. august 2018, kl 16.57
dziizuz - koeratitt on alles tissi otsast pääsenud ja juba temaga probleemid! 1,5 kuune kutsikas ja kohe peab kuuletuma?!? Minu siiras soovitus - kas lähete kiiresti kohe kutsikakooli (neid korraldavad ka loomakliinikud) või viite kutsika kasvataja juurde tagasi, sest Te pole koerapoja eest vastutama võimeline! 1,5 kuust kutsikat võib arengult võrrelda ehk nii umbes paariaastase lapsukesega - kas ka tema oma mängudega peab koheselt teadma, mida võib ja mida mitte? Jajah, 1,5 KUUNE koer ründab tõepoolest hirmsalt lõrisedes ja kindla sooviga omanik maha murda, oma pisikeste teravate piimahammastega.... Foorumis ei ole võimalik õpetada, mismoodi ja kuidas nii pisikesega peab keegi kuskil tegelema.
 
Hmm 30. august 2018, kl 08.33
Minu meelest võiksid sellised vastajad nagu eelmine pigem vakka olla, kui midagi kasulikku öelda ei ole.
Ei ole mina ka mingi spetsialist, aga alustuseks tundub, et kutsikas on ema juurest ja pesakonnast pisut liiga vara ära võetud ja sedasi ei ole tal need pesakonnas õpitavad reeglid hästi selgeks saanud. Praegu tuleb olla temaga väga rahulik ja järjekindel. Muidugi ei õpi ta kohe. See võtab nüüd aega ja kannatlikkust. Aga kindlasti mine temaga ka kutsikate kooli. Sealt saab päris palju abi.
Ma ei usu, et seda peaks kunagi vaja minema, aga sinu südame rahustuseks (juhul kui probleem jätkub koeraga ka vanemas eas), on olemas treenerid, kes tegelevad individuaalselt probleemsete koertega. Praegu on seda küll veel aga väga vara eeldada, ta on sul alles täitsa beebi, anna talle kõvasti aega ja varu kannatlikkust! Mängi ja suhtle temaga hästi palju, peale keelule allumist ära unusta kiita! Anna alati hästi palju positiivset tagasisidet hea käitumise eest.

PS. Õues ei maksa temaga väga käia senikaua kui ta vaktsineeritud ei ole.
 
.... 30. august 2018, kl 10.23
Hmm-ilt on koos manitsusega tulnud soovitusi, mis kohe kindlasti järgimist ei vääri! Juba see, et kutsikas enne vaktsineerimist ei tohi väljas käia, on kohatu. Kui värske koerapidaja elab kohas, kus on palju teadmata taustaga koeri, võib see mingis osas olla mõistlik soovitus. Väikekutsikatele ja noortele koertele on vaktsineeritavatest nakkustest ohtlik parvo, mida aga inimene saab ISE oma jalatsitega koju tuua. Koerte katku esinemine on viimastel aegadel õnneks väga marginaalne ja marutaud saadud Eesti piiridest eemal hoida. Muud nakkused, mis tõsiselt ohustavad, ei ole vaktsiinidega tõrjutavad. Kutsikas oma normaalseks arenemiseks vajab väljas käimist ja tegutsemist! Soovitus minule, et ma ei vaevuks vastama - aitäh, soovitamast, kuid rumaluste puhul võtan sõna ikka, sest kannatajaks on antud juhtumitel need, kes ise enda eest seista ei saa! Inimene, kel on juba nädal peale koeravõttu probleemid vaid 1,5 nädalase kutsikaga, ei ole selliseks vastutuseks veel küps. Ja ainus võimalus kiireks arenemiseks ei ole mitte foorum, sotsiaalmeedia või juutuubi videod, vaid ainult kogenud asjalike inimeste juures õppimine - just selleks ongi tänapäeval tegutsemas kutsikakoolid! Et välistada oletuslike käitumishäirete põhjusena terviseprobleemid, tuleb külastada asjalikku loomaarsti, kes oskab ka muudele küsimustele kohapeal vastata. Virtuaalselt võib luulutada mida iganes, eriti suur tarkus tuleb neilt, kes esimese koeraga mõne aasta tegutsenud. Kui nad on esimese koera kasvatanud väga kõrgesse vanusesse ja ehk ka juba mõnd järgmist koera kohanud-kasvatanud, siis hakkavad arusaamised tasapisi selginema ja mõistma, mis elukas see koer tegelikult on ja kui erinevad on erinevad indiviidid (isegi ühe ja sama tõu piires, segaverelistest rääkimata).
 
karina 01. september 2018, kl 13.19
Arvan ,et kohatud on need arvamused selle kohta ,et ma pole valmis kutsika eest vastutama või arvan ,et ta peaks kohe sõna kuulama. Ei arvagi ja pole seda kuidagi ka maininud :D Ütlesin ju ,et mõistan ,et see nõuab aega ja kannatust. Soovisin lihtsalt teada ,kas see ongi normaalne kutsika kohta ,kuna puudub eelnev kogemus pisikese kutsika kasvatamisel. Olen pea terve oma aja kutsikaga koos ja tegelen temaga..õpetan jne. Palusin soovitusi ,mitte ebavajalikke kommentaare :)
 
karina 01. september 2018, kl 13.23
Oma pisikeste piimahamamstega küll ,aga siiski on suutnud mul käe katki teha :) Ma saan muidugi hakkama sellega , tahtsin lihtsalt teada ,kas see on OK käitumine.
Milleks vaja kohe olla nii õel ?
 
kivike 04. september 2018, kl 10.59
Kutsikas on selgelt liiga vara ema juurest ära võetud, milline mõistusega inimene annab nii väikse ära. Teisalt võivad miksid olla väga tuleohtlik segu just temperamendilt ja nii taksi kui chini kutsikad on tulesädemed ja väga aktiivsed. Mul on küsimus, et miks mängitakse kutsikaga jala või käe abil - kas ta mänguasju ja sikuteid-palle-konge ei tunnista? Teisalt pooleteisekkuselt kutsikalt kuuletumist nõuda on isegi naiivse inimese kohta liiga palju oodatud. Kui kutsikat õpetada, läheb sellega paar kuud, et võib-olla pooleaastane juba "kuuleb" midagi. Kas kutsikakoolid ei tule kohe kuidagi kõne alla, kus teid saaks spetsialist nõustada? Samas sinna nii väikseid ei võeta vist isegi. Võiks soovitada muretseda laste tegelustekk, kus pehmed mänguasjad ripuvad piiksukatega, kutsikad hea meelega mängivad sellistega. Kui mänguasjad liiga nätsutatuks saavad, saab sinna midagi muud asemele riputada. Kutsika energia tuleb konstruktiivsesse suunda pöörata. Sellist kasvu kutsika puhul ja sellises vanuses on kutsikas umbes nii pool-kolmveerand tundi üleval ja siis magab tund-poolteist või rohkemgi. Nõuda selliselt pisitillult rahulikult mängimist ei ole mõistlik, sest harilikult nii väiksed on veel osaliselt ema tissi otsas ja mängivad ema ja pesakonnakaaslastega, kus nad hammustavad ja rebivad ja lõrisevad - need kõik on harjutused iseseisvaks eluks ja koertele vajalikud, sest seda tegevust ei suuda inimene asendada. Kui nüüd kutsikas läheb liiale, siis kõige tõhusam meetod on ta eraldada ja ignoreerida, s.t. lühiajalist sulgemist näiteks vannituppa nii viieks minutiks kuni veerandtunniks, kutsikad vihkavad ignoreerimist. Vannituba ei pea sel puhul pime olema.
 
kirjutan ka 18. september 2018, kl 13.36
Pole küll mingi koeraspets, aga niipalju kui mina kutsikaid olen näinud, siis nad kõik mingil hetkel närvivad inimeste käsi ja jalgu. Aga see läheb hiljem üle.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!