Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Lemmikloom
Kass ja rasedus - toksoplasmoos?
 
Tints 18. märts 2005, kl 01.07
Tegin täna koduse testi, mis näitas, et olen rase. Ei, kassist loobuda ma ei kavatse, ärge seda kartke. Lihtsalt tekkis küsimusi seoses toksoplasmoosinimelise haigusega. Olen kuulnud, et selline asi on olemas ja et kassid levitavad seda. Rasedatele pidavat see veel eriti ohtlik olema. Mida see haigus endast kujutab ja kuidas on võimalik sellesse nakatuda? Kassiliivapakkidel on hoiatus, et rasedatel pole soovitatav kasside väljaheidetega kokku puutuda - kui tõsiselt seda hoiatust võtta tuleks? Kass on mul tubane, toitub krõbuskitest. Liivaks kasutan saepurugraanuleid. Julgad korjan vastava kühvliga välja ja viskan kempsust alla (kuivkäimla võimaldab seda), terve liiva vahetamise korral tõstan selle pikavarrelise kühvliga kilekotti. Ühesõnaga - äkki keegi teadjam inimene oskab öelda, kas võin samamoodi jätkata või pean kindlasti veenma oma meest, et too kassiliivandusega tegelema hakkaks? Nii palju veel, et viimasest 15 aastast on olnud kassivabad umbes 4, vahepeal jagasin kodu lausa 6 kassiga korraga (liikusid nii õues kui toas). Praegune kõutsik on mul umbes 1,5 aastat. Suvel liikus pisut oma hoovis ringi ja korra suutis ka nädalaks haihtuda. Pärast seda enam välja saanud ei ole.
 
h. 18. märts 2005, kl 01.36
Ma ei ole asjatundja, kuid üht-teist olen kuulnud. Mina olen aru saanud nii, et reaalne oht on siis, kui rase puutub kassiga esmakordselt kokku. Kui kass on majapidamises kogu aeg olnud, siis ohtu pole.
 
chilipi 18. märts 2005, kl 02.50
Tead, igaks juhuks helista mõnele loomaarstile ja küsi üle.

Mina tean, et on nii:
- Ohtu pole, kui oled ise toksoplasmoosi lapsepõlves läbi põdenud. Kuidas seda kontrollida saab, ei mäleta. Perearst ütleb.
- Kassile saab teha lihtsa vereproovi, mis näitab, kas ta kannab toksoplasmoosi. Ameerikas saab, ma usun, et Eestis võiks ka saada.
- Kui kassil ka on toksoplasmoos, on oluline, et sa ei puutuks kokku kassi väljaheidetega. St kassi liivakasti koristad kas kummikinnastes või teeb seda mõni teine pereliige.

Enese rahustuseks uuri seda. Aga kassist loobuda tõesti mõtet pole. :)
 
Arst 18. märts 2005, kl 08.51
Juhuslikult juhtusin lugema seda foorumit ja luba teemaalgataja öelda, et oled väga rumal inimene. Nii kassid, koerad, närilised keda sa võibolla ei tegai oma kodus olevat, erinevad putukad ja linnud levitavad kõikvõimalike haigusi mille nimede leidmisega sul isegi raamatutest raskeks läheb. Isegi õhus ringleb rohkem pisikuid kui kassiväljaheites. Toksoplasmoosi haigestumise protsent on väga väga väike igal juhul. Olen tänu oma elukutsele märganud, et eestlaste harituse tase on ikka tõepoolest selgelt kolmanda maailmaga võrreldav.
 
Liisi 18. märts 2005, kl 09.33
vuh karm tädi:D või onu:P
@arst aga eks see kipu nii olema;) lihtsalt ma arvan igaüks kardab enda lapse pärast... vahest liigagi... aga seda ei saa nüüd pahaks panna;)
 
Juuli 18. märts 2005, kl 09.42
Minu õde põdes toksoplasmoosi. Väga raske haigus ja ei ole nii, et põed korra ja ongi kõik. Põhimõtteliselt on see pikaajaline verehaigus, mis lööb aegajalt välja. Võib ka täiesti varjatult kaua aega kehas pesitseda. Kõiki viirushaiguseid põeb toksoplasmoosihaige väga raskelet. Ravi on väga pikaajaline.
Kõige parem, kui lased endale ja kassile veretesti teha ja siis selgub, kas on mingit ohtu.
to arst
Kui haigestumise protsent on väike, ei tähenda see seda, et seda haigust teatud inimesel olla ei või. Kontrollida tasub kasvõi eneserahustuseks, seda enam, et ta kuulub riskigruppi (omab kassi).
 
... 18. märts 2005, kl 09.43
No arst! seda, et sa arst oled, ma ei usu. Ma pole kohanud elus arsti, kes nõu küsijale ütleks - sa oled väga rumal inimene ja elad kolmanda maailma tasemel. Kindel libaarst. Loodan, et info on natuke tõele lähedane. Kui sa aga tõesti arst oled, siis hästi kasvatamatu ja rumal.
 
*** 18. märts 2005, kl 09.50
Lp "Arst" (irw) vist tõesti ei ole interneti foorumeid külastanud, kui ta seda küsimust rumalaks pidas. Probleem on täiesti reaalne, minu kaugelt sugulane sünnitas paarkümmend aastat tagasi toksoplasmoosi tagajärjel väärarenguga lapse. Emad võiksid sellest ju teadlikud olla, kuigi tänapäeval on risk üliväike. Rumalad on need, kes sellisedi asju ei küsi.
 
kah 18. märts 2005, kl 09.58
tõepoolest risk on olemas, aga väga väike, ja kuna sa oled juba nii palju kassidega kokku puutunud, siis ei tasuks eriti muretseda. Ja "arst" on tõesti ise rumal inimene. minu ema ka näiteks põdes raseduse ajal toksoplasmoosi, kui ta mu venda kandis, ning mu vend on seetõttu ühest silmast pime. ära muretse üle ja palju tervist sulle!
 
XXL 18. märts 2005, kl 10.01
Sealt võid selle haiguse kohta lugeda. Samas tuleb öelda, et vanasti elas enamik inimesi ju maal, mitte linnas. Seal kõigil kassid olemas ja sellist tagajärge küll ei mäleta. Aga pea ikka nõu perearstiga. Kuigi nemad kipuvad minu kogemuste põhjal alati ütlema, et kõik lilled toast välja, kõik kassid ja muud loomad toast välja - laps ju tulemas.

http://www.inimene.ee/pages.php3/06?text_id=490
 
XXL 18. märts 2005, kl 10.05
http://www.inimene.ee/pages.php3/06?text_id=491
 
S. 18. märts 2005, kl 10.22
mina soovitaks mitte riskida ja tõesti vältida kokkupuudet kassi väljaheitega. las su mees koristab järgmised 9 kuud kassi kasti.

tõesti -milleks riskida?

sellest haigusest on pikalt juttu olnud ka perekooli foorumis (lapse ootamine).
 
Juuli 18. märts 2005, kl 10.27
Räägi oma arstile, et sul selline hirm on ja lase test teha. Mina rääkisin arstie, et õel on selline haigus ja tahan kontrollida. Arst tegi testi, mis oli negat. ja mul oli koorem südamelt ära.
Väga haruldane see haigus siiski pole. Tean peale oma õe veel ühte inimest, kes seda põeb.
 
Tean 18. märts 2005, kl 11.31
Toksoplasmoosi levitavad kassid 1 kord elus roojaga ja seda 7 päeva vältel. Isegi kui kass on tosoplasmoosi kandja ei saa ta ülejäänud ajal seda haigust levitada. Seda sama haigust võid Sa saada hoopis toorest/korralikult läbikuumutamata lihast lihtsamini, kui kassilt. Loomulikult on olemas oht, et kassi nn.aktiivne haiguse levitamise aeg langeb kokku Sinu raseduse ajaga. Puhasta ta liivakasti kummikinnastega ja mure ongi murtud :).Minu teada saab naistearstilt tellida vereuuringu toksoplasma antikehadele ja kui sul on olnud juba varasem kokkupuude haigustekitajaga ehk antikehad on veres, siis pole vaja üldse muretseda.
 
Frente 18. märts 2005, kl 12.01
to Juuli: ega toksoplasmoos ei ole mingi eluaeg kestev haigus. See, et su õde pidevalt haige on, on järelikult tema immuunsüsteemi eripära. Toksoplasmoosi põetakse ühe korra ja sellest tekivad antikehad verre. Antikehad veres ei tähenda, et inimene olekski nüüd toksoplasmoosi haige. Siis peaksin mina ka seda olema kuna olen toksoplasmoosi põdenud (enda teadmata, tõenäoliselt kunagi lapsepõlves nagu paljud inimesed). Aga oh imet, ma olen täiesti terve inimene, haige olen harva ja immuunsüsteem igati ok. Su õde võiks oma immuunsüsteemi tugevdada hoopis, mitte pidada end toksoplasmoosihaigeks :) Niisugust jama ei ole mõtet siin ajada. Ja antikehi veres saab kontrollida vereanalüüsiga, mille teeb perearst.

PS 1-kuuse poisi ema, kes terve raseduse ajal puhastas ikka ise kassi liivakasti. Hügieenist peab ju inimene niikuinii kinni, olgu rase või mitte.

PPS minu poiss igati viks ja terve poiss, kuigi majas 3 kassi.
 
Juuli 18. märts 2005, kl 12.38
Tugeva immunsüsteemiga inimesel ei tekita toksoplasmoos mingeid nähtusid. Haigus lööbki välja nõrga tervise ja imuunsüsteemiga inimestel. Ja kui inimesel on haigus välja löönud siis seda võib väga, väga pikalt põdeda, enne kui antikehad tekivad. Nüüdseks muidugi on mu õde ka terve, selest on juba 8 aastat möödas.
 
kreeker 18. märts 2005, kl 13.13
Toksoplasmoos võib, jah, loote väärarenguid põhjustada, aga see haigus on nii haruldane. Kui peale liivakstipuhastamist käsi pesed, ei usu, et midagi juhtub. Keegi arst kunagi ütles, et kui iga päev kassiliivalabidat, millega kassi junnikesi liiva seest kougid, andunult lakud, siis võib väike "lootus" olla, et selle taudi saad, aga siis peab ka südamest soovima.
Ise puhastasin ka raseduse algul ise liivakasti, kummikindad käes, hiljem kui kummardamine raskemaks muutus, võttis mees selle ülesande sujuvalt enda peale. Praegu on majas terve 3kuune beebi. Jõudu ja ilusat beebiootust!
 
Frente 18. märts 2005, kl 13.59
Juuli: no nüüd on ka su jutul kohe hoopis teine tera sees;) Nii olekski pidanud alustama, mitte hirmutama siin värsket rasedat elukestva toksoplasmoosiga.
Aga teemaalgatajale soovin jõudu ja jaksu:)
 
Tints 18. märts 2005, kl 16.16
Aitäh info eest! Lootsingi, et mu kartused on enamjaolt asjatud. Eks küsin siis igaks juhuks ka oma arstilt, kas ta peab testi vajalikuks. Arvasin, et Perekoolist ei tasu eriti sellistel teemadel nõu küsida, sest miskipärast on mulle jäänud mulje, et sealt võiks taolistele küsimustele saada vastuseid stiilis, kui vastutustundetu ma ikka olen, et lapse eluga riskin ja kassi alles jätta kavatsen. Siin aga teadsin liikuvat neidki, kes nimelt raseduse ajal alles kassi endale soetasidki, olles ise kindlasti kõikvõimalike riskidega kursis, ning suudavad seetõttu ehk adekvaatseimat nõu anda. Ja, Arst, loomulikult olen ma rumal inimene. Kui ma oleks nii üliväga tark ja teaks kõike, siis poleks mul ju vaja siin nõu küsida, eks ole. Samas - oled sa kindel, et tead ise kõike, eriti seda, mis sinusse seni eriti pole puutunud ja mille vastu sul seetõttu pole olnud põhjust huvi tunda?
 
Toksoplasmadega nakatumist saab ennetada 18. november 2013, kl 13.41
Toksoplasmadega nakatumist saab ennetada

http://www.lemmikajakiri.ee/est/?articleID=1794
 
neile kes teadusest rohkem peavad 18. november 2013, kl 18.57
http://www.medicalnewstoday.com/articles/253802.php

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=fatal-attraction
 
chäterine rosalie 19. november 2013, kl 08.42
Miks tühjast nii palju juttu, selge see, et kass on olulisema ja maailm üle rahvastatud. probleemi vältimiseks on mõistlik teha aborti.
 
Jana 19. november 2013, kl 18.47
Arvan, et sellest rasedusest on ammu juba lapseke sündinud ja käib juba koolis:D
 
lugeja 17. oktoober 2018, kl 14.15
Pimedaks vöi kurdiks jäämine vöi vesipea on pöhilised riskid lootele.
Kassid ja rasedus ei käi hästi kokku ja vahel tuleb elus teha valikuid
 
kass on pereliige 17. oktoober 2018, kl 23.58
ja koduloomad ja rasedus käivad väga kenasti kokku.
ainult südametu, loll ja laisk inimene annab oma lemmiku ära selle põhjendusega, et laps tuleb majja.
normaalne inimene ei anna üht oma pereliiget ära, kui teine juurde tuleb.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!