Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Lemmikloom
Scottish fold/straight haigused?
 
Kelli 26. aprill 2010, kl 12.52
Soovin siis teada,et millised võiksid olla nende kasside haigused? Kui pikk on keskmine eluiga?
 
kratt 26. aprill 2010, kl 13.35
Minu Scottish straight kassipoiss suri ca 1 aasta vanuselt üle öö. Lahata ei lasknud, põhjust ei tea.
 
V 26. aprill 2010, kl 14.32
Peamine päritav haigus on liigeste jäikus. See on kaasa sündinud ja tuleb sellest, kui paaritatakse omavahel kahte lontkõrva. Sellist paaritust tehakse raha teenimise eesmärgil, sest siis sünnivad kõik pesakonnas lontis kõrvadega ja need on kallimad. Tavaliselt peaks üks kassidest olema sirgete kõrvadega (straight) ja siis on kindlasti pesakonnas ka sirgete kõrvadega poegi. Kiisupoegadel tuvastatakse haigust tavaliselt saba katsudes. Saba peaks olema üleni painduv, kui saba ots on jäik, siis on asi kahtlane. Samas näiteks minu emasel foldil on saba ots natuke jäik (u 2 cm saba otsast hästi ei paindu) aga tema vanemad on õigesti paaritatud ja kiisul liigeste jäikuse haigust ei ole. Ilmselt on tema kaugete esivanemate paaritamisel tehtud mingi viga, mis nüüd välja lööb. Olen temaga ka näitustel käinud ja kohtunike hinnangul on ta siiski paarituseks väga sobiv, nüüdseks on ta küll juba ära lõigatud.
Seda saba katsumist peaks enne katsetama, sest esimest korda katsudes ei saa tavaliselt aru. Mina ostsin oma kassi Catost ja seal tädi katsus ja kiitis, et kül on hea painduv saba aga tegelikult ei olnud. Arstid ka selle saba järgi tavaliselt järeldusi teha ei oska. Hea kui kassi ostes saaksid kellegi kaasa võtta, kes sellest saba katsumisest midagi aru saab :)
Samuti on shotlastel, nagu ka teistel suuresilmalistel tõugudel sageli ka probleeme silmadega. Neid tuleb aeg-ajalt puhastada, kui palju rähma ajavad ja jälgida, et rähm mädaseks ei muutuks.
Kuna tegu on tavaliselt jässaka kehaehitusega kassidega, siis võivad nad kergesti paksuks minna ja kui nad mingil põhjusel ei söö, siis võib üsna kergesti tekkida maksa lipidoos. Nad on üsna tundlikud muutuste suhtes, näiteks uus elukoht või loomad, kellega nad läbi ei saa ja selline stress võib olla lipidoosi põhjuseks. Suuremal või vähemal määral kehtib see muidugi kõigi kasside kohta.
 
to Kelli 26. aprill 2010, kl 14.33
mis keelt peale eesti keele valdad, viskan lingi.
 
Foldiga 26. aprill 2010, kl 18.44
Meie fold on nüüd 10 aastane ja puruhaige on ta olnud algusest peale.Algul oli saba korras,aga nüüd terves pikkuses jäik.Paindub vaid pisut.
Tagajalad imelikult liiguvad väiksest peale,nüüd astub paar sammu ja istub jälle.
Silmad jooksevad eluaeg mingit vedelikku ja kõrvu tuleb iga nädal puhastada.
Igemepõletik ka algusest peale olnud.Arstid pole tema hädade põhjust leidnud,kuigi on korduvalt tehtud nii verepilt kui ka muud proovid võetud.
Ja huvitav,et kõrvad olid algul ilusti lontis,aga aastatega paindunud hoopis tahapoole,nagu curlidel.
Ostsime ta Feliksi klubist,kasvandus-Smaragd.
Nad välimuselt ja iseloomult nii nunnud,aga enam ei võtaks,sest loomast kahju.
Tahaks ka teada,kaua nende eluiga on,meie loomaarst räägib temast alati nagu 100 aastasest inimesest räägitakse.
 
foldiga 26. aprill 2010, kl 18.50
eelnevale veel lisaks,et meie kassi isa oli straight ja ema fold,ise nägin neid vanemaid tal.
 
V to Foldiga 26. aprill 2010, kl 18.52
Sul on lihtsalt kehvasti läinud selle kiisuga :( tavaliselt on nad ikka suht terved aga see liigeste värk on neil küll kole asi. Millal teil see liigeste probleem algas? Ma praegu vaatan hirmuga oma kassi paberitelt, et tema ema oli Timona Smaragd, vb tal selle pärast ongi see sabaots jäik, et nende Smaragdide aretamisel on mingi viga. Siis äkki ma peaksin isegi selleks liigeste probleemiks kuidagi valmistuma.
 
Kelli 26. aprill 2010, kl 19.13
to Kratt: kas ostsid kassipoja paberitega? Soovin ka osta aga tahaks enne teada millega arvestama pean. Oman hetkel täiskasvant foldi ka Cato klubist. Sain ta täiskasvanuna ja nüüd tahaks talle sõpra, et päeval kui ma kodus olen tal igav ei oleks.
to V: Olen enda kassil proovinud seda saba värki aga pole midagi aru saanud, kuid tagajalad on tal nii naljakald nagu natuke jäigad. Jh.stress mõjub neile tõesti palju, õpin alles oma kassi tundma- ta hakkab stressis olles kohe karva ajama ja natuke kõõma tuleb ka, kui ta toodi siis oli täpselt nii ja kui ma temaga proovisin rihmaga välja minna siis ta ehmus tuule peale ja siis oli samuti nii.

Inglise keelne leht võib ka olla.

To foldiga: Oh issand, vaene kass-sellepärast püüangi enne põhjaliku uurimistöö teha, kuna sooviks ikka tervet kassi-loomulikult, ei karda ma arsti juures kaia ega muretse raha pärast vaid ikka kassi heaolu eest :P
 
foldiga 26. aprill 2010, kl 19.25
Kuskil 5-e aastasel hakkas eriti sima ja kõrvad ka kaardusid alles siis taha.Üks esikäpp vajus pisut kõveraks kuskil 1-he aastaselt,tagajalad tundusid kohe koju tuues pisut kobad,et ei saanud hästi hüpata ja jäi laua ääre külge rippuma.
Samas ma olen näinud 6-e aastast foldi,kel polnud midagi viga.
Kahjuks see pere ei mäletanud millisest kasvandusest said.Kohtusime loomakliinikus juhuslikult.
 
Kellile 26. aprill 2010, kl 19.25
http://www.pictures-of-cats.org/scottish-fold.html
 
V to kelli 26. aprill 2010, kl 19.33
See, et tagajalad on jäigad on natuke kahtlane tõesti. Saba proovi nii katsuda, et keera saba õrnalt alt üles liikudes pöidla ja nimetissõrme vahel kumeraks. Kui sa midagi aru ei saa ja igalt poolt paindub ühepalju, siis on saba ok, kui mingi koht (tavaliselt ots) on jäigem nagu pulk ja ei paindu, siis on kahtlane. Mina alguses ka ei saanud aru aga siis võrdlesin oma teise kassi sabaga ja sain asjale pihta.
Eestis on shotlastega veel see viga, et kuna neid mingil ajal oli suht vähe siin, siis on neid väga palju omavahel ristatud ja sellest võivad ka probleemid tulla. Eriti hea oleks kui saaksid osta kassi, kelle vähemalt 1 vanematest on välismaalt, siis on kindel, et vanemad ei ole sugulased ja pojad on ka tugevamad. Tean, et näiteks Anuleri klubis on üks isane Venemaalt toodud kass. Võid sealt uurida neil ikka on vahepeal poegi ja see tädi on shotlaste ekspert :)
 
foldiga 26. aprill 2010, kl 19.37
Imelik oma kassi nii pikalt kompromiteerida,aga lisaks muudele hädadele ta ei pese ennast rohkem ise kui kaks limpsu üle käpa peale sööki.
Seega oleme teda ise pesnud terve elu,muidu läheb mustaks ja rasvaseks lausa.Toakass on.
 
V 26. aprill 2010, kl 19.45
See pesemise värk on naljakas jah. Ma ei ole sellele kunagi mõelnud aga kui ma nüüd oma kahte kassi võrdlen, siis shotlane peseb ennast vähem tõesti :) Seda tõesti ei tea, miks see nii on. vb on tal nii tihe karv ja kui piisavalt tihti ei kammi, siis ta sööb muidu liiga palju karva ära ja sellle pärast ei pesegi? Kui stressis on siis ajab karva turri nagu draakon ja hakkab kõõma ajama.
 
Jaana 26. aprill 2010, kl 19.45
Meil oli emane fold ja suri suht hiljuti kui oli 7a vana, haige oli ta viimased 3a. Tema vend suri 1,5a ja peamine põhjus oli marketi toidus.

Iseloomult väga tore tõug, vähemalt meie oma oli fantastilise iseloomuga, kuid tervis.....:(
 
foldiga 26. aprill 2010, kl 20.07
Ma ise olen tagantjärgi mõelnud,et kui kassipojana võtsime,siis ei teadnud kassipidamisest midagi.
Kasvataja andis kassipojaga kaasa Whiskas kassipoja pehme pakikese,et andke seda ja kõik.
Ise andsime oma peaga juurde veise hakkliha(seda ta armastab siiani)
Alles esimesel arstilkäigul paar kuud hiljem kuulsime kvaliteettoidust-krõbinatest.
Sellest ajast küll söönud vaid seda ja kohvikoort ja veise hakkliha,aga algus ehk pani ka selle põõna lisaks soodumusele.
 
Kelli 26. aprill 2010, kl 21.01
Kui oma kassi sain siis eelmine omanik toitis teda poetoiduga, mina aga annan anult kvaliteetset toitu, kodutoitu ega konserve ei söö va. üks maitseb. Täitsa hirmuga mõtlen,et pean ka vist pesema teda kuna natuke ikka seda kõõma on(ei kujuta ette kuidas ta reageerib sellesse, küüntelõikamisega on ka suur jama), poemüüa ütles,et toiduga pidi kööm korda minema.
Isver, mu kass kohe viiene,ei taha mõeldagi,et midagi juhtuma peaks. Varsti plaan arsti juurde kontrolli minna, kuigi vaksiini aeg alles sügisel.
 
Kelli 26. aprill 2010, kl 21.05
Kohutav on mõelda,et mõnel on nii haiglane rahahäda,et hakkavad loomade tervisega mängima.
 
Kelli 26. aprill 2010, kl 21.12
Kui ongi tegemist nt. liigeste jäikusega siis mis võib kassiomanikku ja kassi ees oodata?
 
V 26. aprill 2010, kl 21.17
Paar kuud Wiskasi söömist vast kassi ei tapa aga tundlikud on nad toidu suhtes küll. Mina vaatasin, et pärast seda kui RC Sensitive'i hakkasin andma läks karv ilusamaks ja silmad ei jookse enam eriti.
 
Kairi 26. aprill 2010, kl 21.24
Kas siis straight kassil on võimalus selliseid haiguseid põdeda väiksem?
 
kratt 26. aprill 2010, kl 21.31
jah, kiisu oli paberitega, toiduks sai ainult kvaliteettoitu.
tahaksin väga uut straight kassi, aga ei taha mõeldagi sarnase shoki peale nagu osaks sai.

liiga valus mälestus.
 
to kratt 26. aprill 2010, kl 22.01
Eks selliseid asju juhtub ikka, kahju on muidugi. Minu triibik heitis ka üleöö hinge, oli noor kass, siiani põhjust ei tea. Sõi korraliku toitu ja ei olnud tõukass. Seda võib kõigi kassidega juhtuda, mitte ainult shotlastega.
 
to kratt-ile 26. aprill 2010, kl 22.12
kas oli kassiga mingi muutus või nt.ussirohu andmine vahetult enne?
 
videvik 26. aprill 2010, kl 22.54
Ka minu schottish fold suri 11 kuusena täiesti järsku. 15 min enne surma mängis veel rahulikult. Toimetasime küll kiiresti arsti juurde, aga midagi enam teha ei olnud. Samuti lahangut ei teinud, kuid arvan, et tegemist oli mingi kaasasündinud südamearenguhäirega. Pealegi shotlaste pärilike haiguste nimekirja kuulub kardiomüopaatia, mis ongi kassidel kõige sagedasem äkksurma põhjustaja.

Kass sõi ainult royal canini toite + toorest kanaliha ja vahest natuke kala ja kanasüdameid, mis peaksid just südamele head olema, kuna sisaldavad türosiini.
 
kratt 26. aprill 2010, kl 23.18
absoluutselt mitte mingisugust muutust ei olnud. ei ravimeid, ei toidu muutust. ta meil õhtuti läks n.ö käsu peale kööki magama, nii ka oma viimasel õhtul. hommikuks oli hingeke juba meie hulgast läinud.
 
foldiga 26. aprill 2010, kl 23.22
Tõenäoliselt pean ma õnnelik olema,et mul on kiisu,kes vaatamata kõigele on juba 10 aastat vana ja pisut pealegi ja et ta vahepeal isegi mängib siiani:)
 
Kaslane 27. aprill 2010, kl 09.02
Kas te ei leia, et nii vigase tõu aretamine tuleks lõpetada?
 
to Kaslane 27. aprill 2010, kl 13.27
Ei arva. Sul ei ole ilmselt shotlast olnud, kui sellist arvamust avaldad. See liigeste haigus on pigem erand ikka, siin lihtsalt kirjutavad need, kellel kiisuga probleeme olnud. Igasuguste krantskassidega on neid ju ka. Ma ei arva, et shotlane oleks vigane tõug kui võrrelda seda mingi teise kassitõuga. Minul on terve ja tubli shotlane, super iseloomuga, ka tema pojad olid kõik väga ok. Need tõu vead tulevad ikka valest aretusest ja sellest et osad kasvatajad tahavad raha teenimise eesmärgil ainult lontkõrvu saada. Samas võibolla tuleks kassiklubide kuidagi paremini seda aretust kontrollida.
 
Nummi 27. aprill 2010, kl 16.19
Minul on 1 aastane kastreeritud fold. Siit praegu loen, et seda tõugu võib vaevata liigeste probleemid. Meie kassi see tõenäoliselt vaevab, sest kõnnak on jäik ja pidevalt toetab ennast puhkama. Kaaluprobleem oli ka, arst pani dieedile. Kaalus enne aastaseks saamist ligi 10kg, nüüd on paari kuuga pisut alla võtnud. Sööb ainult RC kuivtoitu ja Gourme konserve, isu on tal vääääga hea. Muid tervisehädasid tal täheldanud pole, pisut loid ja hästi rahulik ning imearmas!
 
to Nummi 27. aprill 2010, kl 18.29
Lugedes tundub, et see ei ole liigeste haigus vaid lihtsalt suurest kehakaalust tulenev mure. Eks suur kehakaal mõjub ka liigestele ja sunnib kassi tihti puhkama. Ehk läheb see kaalu langusega aja möödudes üle. Muutused ei toimu üleöö, kõigepealt peaks normaalkaalu saama ja siis läheb kõnnak ka kergemaks.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!