Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Hea kogemus
Kapitalismi plusspooled
 
anneke 19. märts 2010, kl 01.48
Kes meist pole kohanud inimest, kes ütleb, et vot nõukaajal oli vingelt hea elu! No, minu lapsepõlv jäi nõukaaega ja ma mäletan sellest nii mõndagi. Muidugi olid huvialaringid tasuta, ei olnud rämpstoitu, praktikakoha otsingutega koolis ei olnud ka probleeme nagu praegustel noortel. Kuid siiski, ei tasu ära unustada ka miinuseid- meeletult pikad järjekorrad, midagi ei olnud saada, piirid olid kinni jms.
Kuid kapitalismi on kirutud siin piisavalt ja mitte asjata. Ka ise olen olnud üks neist kirujatest. Ent nüüd otsustasin maha istuda ja mõelda, et mingid plussid on ju ka.
1. Piirid on avanenud ja inimesed saavad reisida. Isegi viisat pole enam vaja, et Soome või Rootsi sõita.
2.Poodides on kaupa küllaga, iseasi kas sa enda jaoks midagi sobivat leiad. Aga vähemalt ei ole letid tühjad.
3. Pangakaardid ja kaardimakse võimalus. Palk tuleb sulle kontole, sa ei pea kogu sularaha kaasas tassima. Ka poes saad kaardiga maksta.
4. Kodutehnika ja kodumasinad. Automaatpesumasin on ikka tõeliselt vinge asi. Paned pesu masinasse, valid programmi, vajutad nuppu ja samal ajal saad midagi muud teha.
5. Hügieenisidemete valik. Issand ma mäletan seda aega, kui apteegi uksel oli silt- vatti ei ole. Kogu aeg oli hirm, et lekib läbi. Nüüd on hea võimalus valida sobivaid sidemeid või tampoone, ei pea niimoodi muretsema.
6. Ühekordsed mähkmed. Jälle üks hea asi emadele.
7.Mobiilside ja internet. Ilma nende asjadeta ei kujutagi elu ette. Internetist saab lugeda uudiseid, broneerida reise, pileteid, isegi osta. Saab teha pangaülekandeid, maksta arveid, täita tuludeklaratsioone.

Oeh, hetkel rohkem ei meenugi.
 
hohho 19. märts 2010, kl 19.28
Lisan ka siis.

8. Palka makstakse vastavalt nõudlusele. Kui ikka pool rahvastikust on psühholoogid, siis läheb ka nende töö odavaks. Kui töö on ainulaadne ja raske, on ka selle hind väga kõrge. Loodrid palju palka ei saa.

9. Kaupa toodetakse vastavalt nõudlusele. Nüüd ei toodeta enam ainult relvi nagu seda tehti nõukogude ajal vaid toodetakse seda, mida rahval vaja on!

10. VALIK! Lähed poodi, sest sul on vaja peldikupaberit. Ja sa saad lausa valida, millist tahad! Maasikalõhnalist, roosa või siniseks toonitud, pitsilist, lambapiltidega. Taaskasutatud paberist tehtud või vihmametsadest raiutud.. Valik missugune!

11. Võimalus leida endale kaupa ka välismaalt. Lähed netti ja TELLID!
 
ju-ju 19. märts 2010, kl 20.12
kapitalism on lahe jah, võid isegi sekstöötajana lastele leiba teenida või üldse hambad varnas hoida, pole nagu kellegi asi kobiseda.
 
joorusk 19. märts 2010, kl 21.32
net ja mobla oleks ikka olenemata kapitalismusest kohale tulnud. Aga tsaari ajal polnud elektrit! Ja praegultki on selliseid majapidamisi kus pole!
 
Kapi Talitaja 05. aprill 2020, kl 19.19
Toimib ahelreaktsioon. Varad on koondunud väga väikese grupi inimeste kätte. See väike grupp ei suuda seda ära kulutada ega ka midagi mõistlikku sellega peale hakata. Palju on neil vara ka liikumatutes objektides kinnisvaraobjektid (lossid majad sadamad muud kasutud objektid) ja palju ka vallasvara kallid kunstiteosed ja juveel, millest pole ühiskonnale kõige vähematki kasu. Samas, et kasumeid edasi teenida peab pidevalt uut raha ka vaesesse vähemusse ehk enamuse segmenti pumpama. Aga seda raha lihtsalt trükitakse, sest teistmoodi seda ei teki ja kodanikupalka kardavad ülirikkurid nagu vanapagan välku. Seega trükitakse järjest juurde järjest odavamaks minevat makulatuuri mida siis peseb ehk annab talle väärtust töötav palgatööjõud. Seejärel kraabib ülirikkurkond jälle trükitud rahast koore endale vaestel jääb käputäis järjest odavnevat makulatuuri. Mõne aja pärast tuleb jälle juurde trükkida sest rikkurite kasumid vajavad ju täiendamist, aga vaeses segmendis on eelmine paberipahn otsas. Ja nii nokk kinni saba lahti see käib nagu hullunud orav rattas kuni tuleb mingi korralik kollaps ja katastroof Meil ei suudeta ega taheta mõista et kogu turisminduse kaubanduse jne aluseks on inimesed, mitte firmad. Seega tuleks enam inimesi toetada, mitte firmasid. Neil on võimalus vara laenu tagatiseks andes laene saada, mida riik võiks mõneti nö abistada. Ei nüüd ega ka peale eriolukorra lõppemist taastu enne olnu st ainult toidukaubandus saab hoogu juurde. Ülejäänud jäävad ikkagi teenustest ilma või on need minimaalsed sh ei taastu ka turism kiirelt. Toetades selliseid firmasid maksumaksjate sh laenurahadega mille nad peavad ka kinni maksma, visatakse see nagu prügikasti. Las omanikud maksvad sest miks maksumaksajad peavad nende vara säilitamiseks kulutusi tegema?
 
mnjaa 14. aprill 2020, kl 15.41
nett nõukaaja tingimustes? unustage ära :D
vabameedia oli siis keelatud
 
sotsialismus 14. aprill 2020, kl 16.10
ülikooli õppejõud otsustas tudengitele selgitada sotsialismi.
tehti kontrolltöö, iga õpilane sai kõikide õpilaste hinnete pealt arvestatud keskmise hinde.

järgmisel kontrolltööl keskmine hinne langes - luusereid kogunes juurde ja edukamad ei viitsinud enam kogu rivi üksinda vedada.


m.o.t.t.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!