Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Hea kogemus
NSVL
 
Nõukogude aeg 13. september 2005, kl 07.50
Kes igatseb neid vanu aegu tagasi.Kus taevas oli sinisem ja muru rohelisem.
 
Triins 13. september 2005, kl 07.50
Au Tööle!
 
mailis keps 13. september 2005, kl 08.02
slava kpss
 
pisna 13. september 2005, kl 08.35
Meie tee on ÕIGE!
Elagu meie võitmatu kommunistlik partei! Kompartei suunised viie aasta asemel, kahe ja poole aastaga ellu!
Olgu tervitatud tööliste ja talurahva heaoluriik - NSVL!

Vene keel massidesse, viime ellu meie haridusministri suurepärased ideed -> hurraaa!

Maha muukeelsus, tagasi kultuuri hälli - vene keele juurde!
 
cel 13. september 2005, kl 08.39
Ei igatse aga vahest mõtlen nostalgiaga a´la et elu oli siis lihtsam. Samas ma ise olin alles laps siis, praegu 27. Minust ilmselt 15 aastat vanematel inimestel oli raskem.
Meeldis suviti Lätis ja Leedus suvitamas käia. Isaga laupäeva hommikuti 3-liitrise purgiga Põlva kaubamaja hoovi kalja järgi minna.
Suved maal vanaema juures, kui lamba ja lehmakarjas käisime ja talvevaheaegadel külmaga laudas lammaste juures kodu mängisime.
Nüüd olen ise Tallinnas ja mõtlen vahest, et kui mul lapesd peaksid tulema, siis on mul väga kahju, et nad ei saa kogeda seda ülirahuliku maaelu. Mäletan, kuidas laupäeviti külanaised pärast hommikust lüpsi vanaema juurde tulid ja akna all lobisesid. Kuidas ig apäev pidi poodi minema, sest üks päev oli liha päev, siis sai vorsti, teine päev oli leiva päev,siis sai leiba/saia, kolmas päev oli piim, siis sai juustu ja piima. Kõike tuli mitmeks päevak sosta, sest minu meelest käis maapoodides vaid piim 2x nädalas. Vorsti osteti latide kaupa ja leiba suure suure korviga. Alla 10 pätsi ei ostnud minu vanaema kunagi. Ja poepäevade kaubaauto ootamine poe juures oli ka midagi erilist. Mehed libistasid seda jubedat õlut, naised vaidlesid.
Kas te mäletate, et leib oli lihtsalt ilma ümbriseta puidust restidel, paberiga sai pehmust katsuda, keegi ei saanud sealt mingit jubedat nakkust.
Aga naabreid pidi kartma, seda mäletan, et vanaema õpetatud jõululaule ja mingeid vanaisa metsavendade laule laulsime isa ning õdedega ja saime ema käest pahandada. Meil oli naabriks politsei.
Õnneks ei taba selline nostalgia mind sageli, sest oma elu läheb aasta aastalt huvitavamaks.
 
niinaa 13. september 2005, kl 09.18
ei igatse, kuigi nii lapsepõlv, kooli- kui ülikooliaeg möödusid sel ajal.
Jah, reisida sai mööda nõukogudemaad küll ja lihtsalt ja odavalt ja inimestevahelised suhted ei olnud ka nii materiaalsed ja arvestavad kui nüüd, vist sellist viha ja ükskõiksust teiste suhtes ka ei olnud.... aga siiski ei igatse seda aega tagasi üldsegi
 
pisna 13. september 2005, kl 09.54
no teil on siis vedanud, tulen ise vägagi materiaalsest ja seltskonda valivast vene ajast. Viha ja ükskõiksus oli ka siis, omal nahal seda tundnud - ütleks, et tänapäev on just helgem või lihtsalt lõpuks on hakanud mul vedama inimestega, kes mind ümbritsevad ja ilmselt ka see loeb, kes olen mina ise.
Pisarsilmil maaelu mäletamine - ei saa aru jälle?! Nagu tänapäeval sellised võimalused puuduvad. Olen ise suviti maal olnud ja on ka seda mu lapsed saanud olla. Kui mõni suvi veidi nigelam, et kuhugile minna pole olnud, oleme rongiga, autoga, bussiga väljasõite teinud.
Lapsepõlv ikka enamuses nostalgiline, samas ei näe mitte midagi, mida tagasi igatseda sealt ajastust. See nostalgitsejate enesekseksus ju selle kõik tingibki, et olete oma mätta otsas passijad, oma koduuksest väljaspool toimuv ei huvita kedagi, edasiminekuks - arenguks laisad, süüdistage iseennast, teate...Vastik lugeda:S
Mäletan nõuka aegadest oma hirmu, kuidas jälgisin seda venestusprotsessi, mis meil toimus ( oo jaa! reisida sai ja kuidas veel - armsa venemaa avarustes kuulda, kus mõni vene shovinist sind fashistiks sõimas:D ) - elada oli jah kergem, korruptsioon õitses oma parimas värvingus, paraku teeb ta seda kenasti veel edasi, vaadake, mis kohalikes omavalitsustes toimub, linnavalitsustes. Tänapäeval tuleb tööd TEHA, mitte tööl käia ja oma pead elamiseks kasutada, mitte muid kehaosi, vot vahe ongi ju suur jah.
Paremaks on samas ikka tükkmaad läinud. Et selline asi halvimas unenäoski ei korduks:S
 
cel 13. september 2005, kl 10.07
Nostaligia ei tähenda tagasi igatsemist, nagu ütlesin - mina seda aega ei igatse. Nagu ütlesin, olin siis veel laps, režiim kui selline läks minust mööda ja vanemad ei olnud ka partei liikmed.
Nii et pisna, kuigi su kiri tundus agressiivne, olen sinuga nõus

Ja vabandan Eesti politsei ees, naabriks oli meil siiski miilits.
 
naine 44 13. september 2005, kl 10.59
ah, ei tea mis selle pisna nii kurjaks on muutnud.... vbl vene aeg:D
ise leian, et igal ajal oma plussid ja miinused. ei ole maailm must-valge, no ei ole.
 
Feliks 13. september 2005, kl 11.27
jah, on nostalgia a tagasi kindlasti ei igatse. loomulikult onka sellest ajast hulgi häid ja toredaid asju meenutada...a samavõrd on ka ju praegusel ajal omad head kyljed. ja ma kindlasti meenutan praegust aega ka kunagi tulevikus heldimusega.
 
¤ 13. september 2005, kl 11.38
Mulle meeldis.
 
ehh 13. september 2005, kl 14.25
Igal juhul parem kui praegu, sest mul ei ole sellest ajast ühtegi halba mälestust,praegu on aga ilge aeg.Tunnen kaasa tänapäeva noortele,kes väga varakult täiskasvanute karmi ellu pekstakse ja kes peavad varakult üle laipade astuma,kus ainult nahhaalsus võidutseb.
 
&&& 13. september 2005, kl 14.25
mina hoian karbis kõik oma "punaste kaantega" dokumendid alles,siis ükskord hää ise vaadata ja lastelastele näidata Leninit....
 
Juuli 13. september 2005, kl 18.42
Tegelikult nagu veidi ikka igatsen ka aga kui nüüd teistpidi küsida, et kas tahan, et eesti oleks siiani venemaa osa, siis seda siiski mitte.
Minuarust olid need kommunistlikud loosungid ja kõik selline trall nii positiivselt mõjuv. Veel igatsen kolhoosi pidusid, selline mõnus ühtsuse tunne oli siis. Karjak, brigadir ja direktor koos õllelaule laulmas.
 
jep 13. september 2005, kl 21.21
vene ajal oli elu lihtne, rahulik ja turvaline. Elementaarsete eluvajaduste rahuldamisega ei olnud kellelgi probleeme.
Ja niipalju rahva vara vargust kui praegu siis küll ei olnud.
 
Nõuka 25. veebruar 2023, kl 16.11
Nõukogude ajal polnud viga midagi ainult jah see venestamine neid tuli kui täiu suure kodumaa lagendikelt koos lutikatega
 
Õiglane riik 27. detsember 2023, kl 18.06
Vaat vaja on õiglast riiki mitte õigusriiki mis meil on. Õigusriik on esimese eestile näha küll kel raha sel õigus aga õiglane riik on teise eesti töölisklassi jaoks. Õiglase riigi peamised tunnused on miinimum ja maksimum palga kõige rohkem kolmekordne vahe ja inimese mitteekspluateerimine teise inimese poolt. Noh ütleme et riigi esimesel sekretäril võib ka aastas korra neljakordne vahe olla preemia näol. Vat see oli ka Nõukogude Liidu üks kokkuvarisemise põhjuseid et see vahe oli suurem ja tekitas inimestes ebaõigluse tunnet. Ja ka poliitilised ja muidu vastalised hea küll tapma ei pea aga kui tahavad mingu läände aga tagasi enam ei tule ja ei mingeid kontakte kodumaaga ka. Muidugi jah majandusele see hästi ei mõju aga ega neist vastalistest suuremaid töötajaid ikka ei ole ja hakkavad ausas nõukogude ühiskonnas muidu ussitama. Siis ei saaks loll lääs ka öelda et me jälle ebahumaansed oleme. Muidugi kes relva tõstab need armutult maha tappa. Ka võiks meditsiin haridus ja vähemalt bussiühistrantsport tasuta olla. Ja ega ma eraettevõtluse vastu ei ole aga ise teed ise saad. Ikka oma kümmne küünega mitte ei kasuta teiste küüsi. See annab sulle eelise saad rohkem teenida pole vahelüli tööandja näol. Ka kliendile tuleb hind soodsam. On palju töid mida saab ise teha näiteks korstnapühkija juuksur plekksepp või ka ehituses kus saab üksi teha. Ja kui teenib kolmest korrast rohkem hea küll ärgem karistagem ettevõtlikku inimest aga peab tähelepanelikult jälgima et ei kasutaks abijõudu. Aga jah muidugi kui on masstööstus ja suurtootmine siis on ikka riiklik. Muidugi nendel niinimetatud eraettevõtjatel kui tahavad pensioni ja tervisekindlustust siis peaksid midagi ka maksma. Noh võib ka ilma kui nad ei taha aga siis seda ei saa ka. Läänelt võiks ainult tehnoloogiaid üle võtta kasvõi spioneerides teadmisi rotti pannes. Aga kultuurist pole sealt midagi võtta see mürgitab ainult ausa inimese meelt ja hinge. Ka riigikorterid erineva suurusega et saad elamise töö lähedale et ei peaks teede peal aega raisates niipalju oorama kui praegu. Ühisköögiga ühiselamukortereid popeks vaja igal korteril olgu köök sisse ehitatud. Ka hooldekodudes võiks ühetoalised olla. Ega ennem need tööst tulenevad pahed(streik kutsehaigused tööõnnetused tööpuudus jne) senikaua ei lahene kuni inimkond ise peab tööd tegema Selline tulevikunägemus seoses praeguse majanduskriisiga. Et miks on asjad nii nagu nad on. Esiteks mis on inimkonna põhiprobleemiks aegade algusest peale. Olgu see siis orjanduslik feodaal kapitalistlik või sotsialistlik kord. See on töö. Et inimesed peavad tööd tegema. Ja selle väärastunud vorm et ühed inimesed peavad teiste inimeste jaoks tööd tegema. Miks tekkis Nõukogude Liit. Sellepärast et ühed inimesed ei tahtnud enam teiste heaks tööd teha. Miks lagunes Nõukogude Liit. Sest need teised inimesed ei tahtnud enam ise tööd teha vaid et need esimesed inimesed nende jaoks tööd teeksid. Miks tekivad sõjad. Sest need esimesed inimesed tahavad teiste inimeste tööga loodud väärtusi hõlpsalt endale saada. Miks tekivad kutsehaigused. Jällegi töö tagajärjel ka ületunnitöö. Muidugi loevad ka töötingimused. Miks tekib teatud liiki kuritegevus. Sest osa inimesi tahab hüvesi selleks vajalikku tööprotsessi vahele jättes. Sotsialismis ei ole rahul need kes ise ei viitsi tööd teha ja tegeleks ekspluateerimisega ja kapitalismis ei ole rahul jälle ekspluateeritavad. Aga kujutame ette et kui inimesed saaksid tarbida selleks midagi tegematta. Kas sa läheksid vargile mingit asja võtma kui selle niisama saaksid. Vaevalt sellisel juhul on ju vargus palju aeganõudvam ja tülikam. Ka tööst tingitud haigusi ei oleks enam. Tähendab inimkond tuleks eraldada tööprotsessist. Aga sellisel juhul kes toodaks inimeksistentsiks vajalikke väärtusi. Nõukogude Liidul oli selline nägemus nagu kommunism. Et selline tegur nagu raha kaoks vahelt ära ja et inimene saaks otse töö läbi neid tarbimisväärtusi. Aga sellisel juhul on ikkagi vaja arvestussüsteemi palju iga inimese kohta neid tarbimisühikuid tuleks vastavalt tööpanusele mille arvestuse praegu korraldab raha. Muidugi kui kõik inimesed oleksid ausad ja teeksid ilma rahata tööd. Aga see ei ole inimloomusele kohane. Kõigepealt hakkaksid viilima osa inimesi et miks ma ikka niipalju tööd teen saan ju nagunii ilma rahata. Ja kui mida rohkem inimesi hakkab nii mõtlema seda rohkem süveneb defitiit. Tähendab on vaja süsteemi mis toodaks tarbimisühikuid ilma inimese osaluseta või siis väga minimaalse osalusega. Selle süsteemi peavad looma robotid. Kommunismi ei oleks tulnud siis pigem juba robotism. Muidugi jah see võib olla küll et kapitalism mis on tänu konkurentsile kiirem jõuab enne robotismini kui sotsialism aga miinus on see et ta on ebainimlikult ebahumaane. Ja kus meil kiiret on päike paistab veel miljardeid aastaid. Robotid võiksid toota kõik vajaliku ja kui on toodetud tarbimisest rohkem võiks osa neist ka seista. Muidugi peaks olema rahvaarv maakeraga tasakaalus ja kasutatama ainult taastuvenergiat sest robotid võivad ju toota ükskõik kui suure tarbijaskonna jaoks ükskõik kui suures mahus kuid probleem tekib millest toota. Muidugi kas roboteid saab kasutada kohe igas sektoris (haridus teadus meditsiin) aga tehisintellektiga ja inimese organismi siirdavate nanorobotitega kes teab. Kuigi jah ajaloos siiani ei olegi inimkond suutnud ellimineerida tööst tulnud pahesid sest ei ole suudetud seda süsteemi luua aga tulevikus kindlasti. Mis jääb siis inimese osaks. Inimesed saavad tegeleda hobidega. Sport muusika näitlemine loomistöö teadus aga ka enda ühiskonnaelu korraldamisega. Ja nii see paradiis maapeale tulebki nagu Jehoova tunnistajad kuulutavad. Sest mis see maapealne paradiis muud ongi kui et inimene saaks ilma tööta ära elada. Nõukogude ajal poleks viga midagi olnud kui ei oleks venestamist olnud
 
Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liit 28. detsember 2023, kl 21.05
Natsionaalsotsialistlik Saksamaa, natsionaalsotsialistlik totalitaarne režiim. Igatsen küll!
 
Sovjetunionen 28. detsember 2023, kl 21.12
Vene NFSV, alati saab minna elama, ruumi on.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!