Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Küsimus ametnikule dekreetpuhkuse kohta
 
Mailikka 02. märts 2011, kl 01.37
Tere.
Töötan õpetajana ning sünnitustähtaeg on 18. september 2011. Kuna tahan saada vanemahüvitist 2010 aasta sissetulekute põhjal (palka kärbiti 2011 kõvasti). Kuidas oleks kõige mõistlikum toimida?
Minu arvustuste kohaselt oleks mõistlik minna juuni lõpus (27. Juuni) dekreeti, võtta välja kogu dekreetpuhkus 140 päeva, seejärel esitada VH avaldus ning jätta välja võtmata põhipuhkus 56 kalendripäeva. Ning kui vanemahüvitisperiood lõppeb , võtta välja kogu saamata puhkus 56 päeva.
Või on siiski kasulikum võtta välja kogu puhkus 56 päeva, minna siis dekreeti ning VH tuleb küll 2011 sissetulekute põhjal.
Meilt nõutakse, et esitaksime ära oma puhkuseavaldused. Kas hiljem on seaduslikult võimalik puhkuseavaldust muuta, või enam mitte? Sest hetkel ei taha ma veel öelda, et ma sügisest lahkun.
Väga vastust ootama jäädes,
Lugupidamisega Mailika
 
ametnik 02. märts 2011, kl 23.42
Selleks, et saada VH 2010.a alusel peab rsp(dekreet) lõppema ja VH algama 2011.a

Kui lapse sünnitähtaeg on 18.september, on see täiesti võimalik.


Lihtsalt dekreeti peab minema kõige hiljemalt 13.august (MITTE HILJEM!). Sel juhul on viimane dekreedipäev 30.12 ja VH algab 31.12.2011 ning on 2010.a alusel.

Samas pole mingit põhjust minna varem st juba juuni lõpus. Miks ometi?
Kust selline mõte?

Mida hiljem minna, seda kauem saab palka ja puhkusetasu.
Mida hiljem minna, seda rohkem teenib välja puhkust.
Mida hiljem minna, seda vanem on laps VH lõppedes.

Soovitan 2 varianti:

I leppida arstiga kokku dekreedi algus e siis 13.august.
Teha tööandjale puhkuseavaldus.
Rasedal on seaduslik õigus saada oma käesoleva aasta puhkus käesoleval aastal vahetult enne dekreeti.

Kui kogu eelmise aasta puhkus st kuni 31.12.2010 kogunenud puhkus on käes, on saada 56 puhkusepäeva
ja
on 2 varianti:
I
loete dekreedi algusest tagasi 56puhkusepäeva nii, et puhkuse viimane päev on 12.08
e siis
puhkus alates 16.juuni kuni 12.august (sees on 2 riigipüha 23. ja 24.juuni)

või
II variant

kui mingil põhjusel ei saa juba 16.juunist puhkusele jääda(riigieksamikomisjonis vms)
siis
lihtsalt jääb mõni puhkusepäev reservi st kasutamata.
Kuskil pole käsku võtta korraga kõik puhkusepäevad.

NB!
kui praegu ei taha rasedusest teatada
siis
III võimalus:

teha puhkuseavaldus nii nagu teie koolis kombeks, alates siis n 27.juuni(või mõni muu, kõige varasem lubatud kuupäev teil)
ja täispuhkusele e 56p

aga
puhkus katkestada dekreedilehega
st
viia 13.augustil dekreedileht, see katkestab puhkuse-juba kättesaadud puhkusetasu "üleliigsete" päevade eest tagastama ei pea, küll aga tuleb need päevad pärast tööle naasmist(pärast lhp õpetamist" ära puhata, siis juba puhkusetasuta, see on siis ette käes.

KASULIKUM on võtta puhkus nüüd, kui on klassijuhatamist vm lisatasusid, saadud preemit jne(praegu saab viimase 6k keskmise alusel), pärast dVH lõppu või lausa lhp lõppu aga töölepingujärgse põhipalga nr alusel.
Ei, puhkuse võtmine ei tähenda kuidagi, et VH saate 2011.a alusel.


JAH, hoolimata esitatud puhkuseavaldusest ja koostatud puhkusegraafikust on rasedal seaduslik õigus ümber mõelda st oma avaldust muuta, tehes seda vähemalt 14p ette kirjalikult st 14p enne otsust sellest päevast puhkusele jääda või, vastupidi, otsusest mitte algselt plaanitud päeval jääda.

Ootan küsimusi.


/ametnik, eksõpetaja, kes sünnitas kaksikud õpetajate päeval ja jäi dekreeti 1.septembrist/
 
Liina 03. märts 2011, kl 22.48
Ma olen ka õpetaja ja sünnitustähtaeg 10.10 ning oleks ka vaja saada dekreetpuhkust 2010 aasta eest ? Kuidas peaks siis toimima ?
 
ametnik 03. märts 2011, kl 23.39
Rasedus-sünnituspuhkus (dekreet)algab 2011.a ja sünnitushüvitis(dekreediraha) on nagunii 2010.a alusel.

Või on küsimus, et soov on saada VH (vanemahüvitis e nn emapalk) 2010.a alusel?

Ka see on täiesti võimalik, sest dekreeti saab jääda (ise valite) kas 30, 31, 32...68, 69 või 70p enne sünnituse tähtaega
st
kui tähtaeg on 10.10
siis
esimene võimalus jääda (70p enne tähtaega) on ju 1.august ja viimane on 10.september ning lubatud on ka kõik vahepealsed kuupäevad

Kui jääda hiljemalt 13.august, et 140p dekreeti lõppeks 2011.a ja VH algaks 2011.a ja VH oleks 2010.a alusel.

Seega kehtib täpselt sama, mis eelmisele küsijale vastasin:

leppida arstiga kokku, et dekreeti soovite jääda alates 13.08
jne jne
 
Julia 18. mai 2011, kl 20.44
Ma olen ka õpetaja ja sünnitustähtaeg 22.09. Kui ma võtan dekreet puhkuse juuni lõpuses (siis mul on 27n rasedus),aga pärast kogu puhkus 56 kalendri päeva. Kas see on mõistlik?Kuidas peaks siis toimima ? Tänan
 
ametnik 18. mai 2011, kl 22.07
Julia-
Miks see ei peaks olema mõistlik st kogu 2011.a puhkus ära puhata?

Ikka on.
Sest kogu 2011.a te ju töötate/olete puhkusel/olete dekreedis st teenite tasa kõik oma 56 puhkusepäeva


Dekreeti EI SAA minna varem kui 70p enne tähtaega st kõige varem 14.juuli
Küll aga pole mingit mõtet minna algul dekreeti ja puhkust võtta dekreedi lõppedes.

Nii kattub puhkus lapsehooldspuhksega(aeg, mil on nagunii õigus kodus olla) ja kui VH ajal(VH algab kohe dekreedi lõppedes nagunii, seda edasi lükata ei saa) laekub puhkusetasu, mis õpetajal on kindlasti üle miinimumpalga, siis vähendab see väljamaksmiskuu VH.

Mõistlik on ikka vastupidi:

1. I võimalusel jääda korralisele puhkusele
2. võtta seda nii palju kui võimalik st mahub enne dekreeti
3. dekreeti minna viimasel võimalusel e 30p enne sünnituse tähtaega st 23.augustist


Kuidas timida:
Teha puhkuseavaldus, kui muidu teie puhkus ei ole puhkusegraafikus juuni lõpust alates ja 56p.

Puhkusele 27. juunist või 26.juunist ja kõik 56 puhkusepäeva mahub ilusasti ene dekreeti.

küsige
 
Julia 22. mai 2011, kl 23.34
Suur tänu vastuse eest, kõik on aru saadav. vaid veel üks küsimus. Kui lähen dekreeti 30p. enne sünnituse tähtaega ( kogu dekreetpuhkus on 140 päeva), siis on jäänud veel 110p dekreeti. Kuidas on jäänud päevadega? kuidas vormistada?

Tänan
 
Julia1 22. mai 2011, kl 23.35
Suur tänu vastuse eest, kõik on aru saadav. vaid veel üks küsimus. Kui lähen dekreeti 30p. enne sünnituse tähtaega ( kogu dekreetpuhkus on 140 päeva), siis on jäänud veel 110p dekreeti. Kuidas on jäänud päevadega? kuidas vormistada?

Tänan
 
ametnik 23. mai 2011, kl 14.29
Kui lähete rasedus-sünnituspuhkusele(dekreeti) siis esitate tööandjale arstilt või ämmaemandalt saadud sünnituslehe. Sünnituslehe(töövõimetuslehe) alusel puudutegi töölt 140 päeva.

Mingit eraldi avaldust tööandjale dekreeti minekuks ei esitata(nagu ka haiguslehele jäämiseks).

Puhkuse algul ütlete suuliselt, et kohe puhkuse järel jääte rsp-le(dekreeti)
Puhkuse lõppedes viite arstilt saadud sünnituslehe tööandjale ja jääte koju.

Kui laps sündinud ja nimi pandud, võite kohe teha lapsehoolduspuhkuse avalduse tööandjale ära. võib ka hiljem aga kindlasti vähemalt 14p enne dekreedi lõppu:

Soovin kasutada lapsehoolduspuhkust alates.../kuupäev, I pärast dekreedi lõppu/ kuni.../kuupäev, lapse 3a sünnipäev/ oma lapse.../lapse ees- ja perekonnanimi, isikukood/ 3aastaseks saamiseni.
 
Helina 23. mai 2011, kl 15.56
Sooviks küsida, et kas ma kuidagi kaotan ka kui ma ei võta puhkusepäevi välja enne dekreeti vaid soovin seeläbi pikendada kodus oleku aega. Ehk siis peale VH-se lõppemist soovin võtta välja oma ca 35 reservis olevat puhkusepäeva.
 
ametnik 24. mai 2011, kl 00.15
Kaotada võite puhkusetasu suuruses, kui teie viimase 6k keskmine on suurem põhipalgast st olete saanud lisatasu(n klassijuhatamise eest), preemiat vms.

Võttes puhkuse enne rsp saate puhkusetasu oma viimase 6k kesmise alusel.

Jättes puhkuse pärast VH või lausa lhp lõppu saate töölepingujärgse põhipalga nr alusel.
 
Julia 31. mai 2011, kl 23.46
Suur tänu konsultatsiooni eest!

Tahaksin veel küsida, kus, mis moodi ja millal saab vormistada vanemate hüvitis?

Tänan
 
ametnik 01. juuni 2011, kl 23.33
Pakun igaks juhuks kogu paberimajanduse pärast sünnitust(mitte ainult VH st vanemahüvitse taotlemise):
 
ametnik 01. juuni 2011, kl 23.39
PABERIMAJANDUS:
PÄRAST LAPSE SÜNDI.
____________
Laps sünnib. Registreerid sünni.

*
HAIGEKASSA, et saada lapsele Euroopa ravikindlustuskaart, saab ka interneti teel.
Kui kaarti pole vaja siis ravikindlustus tekib lapsel automaatselt st eraldi minna pole vaja...

-----------------------------
Kui on vaja välismaale sõita
kohapeal või posti teel või internetis
*avaldus ravikindlustuskaardi saamiseks
ja
kohapeal
*ID-kaardi või passi taotlemine
---------------------------

TOETUSTEKS
Teed avaldused:
1) pensioniametile 2 avaldust:
a) peretoetuste avalduse
b)vanemahüvitise avalduse
kohapeal või internetis

Peretoetste avalduse
saab kas kohapeal (kaasa isikuttõendav dokument,lapse sünnikande väljatrükk võib olla või vähemalt tea tema isikukoodi ja teadma pead oma pangakonto numbrit)
või
elektrooniliselt esitada.
http://x-tee.riik.ee/portaal/
Liikuda portaalis Päringud >
Pensionikindlustuse
register > Perehüvitiste
taotlus
Täita ekraanivorm ja see
nupuvajutusega kinnitada

a) Peretoetuste avaldusega saad:
1. riiklik sünnitoetus 320 EUR(5000 EEK)
2. igakuine lapsetoetus 19,18 EUR (300 EEK) (I kuu eest päeva täpsusega)lapse sünnist täisealiseks saamiseni
3.edaspidi lapsehooldustasu 38,35 EUR(600 EEK)kuus(pärast vanemahüvitise lõppu kuni lapse 3a saamiseni)

kui vaja, siis
4. üksikvanema lapse toetus (kui lapsel isa pole) 19,18 EUR(300 EEK) kuus
jne
Peretoetused makstakse kuu algul käesoleva kuu eest.

b) vanemahüvitise avaldus
Kas kohapeal
või
internetis


http://x-tee.riik.ee/portaal/
Liikuda portaalis Päringud >
Pensionikindlustuse
register > Vanemahüvitise
taotlus
Täita ekraanivorm ja see
nupuvajutusega kinnitada


Vanemahüvitis on eelmise kalendriaasta põhjal

alates rasedus-sünnituspuhkuse (dekreedi) lõpust või kui seda pole, siis lapse sünnist


Makstakse kuu algul eelmise kuu eest - maksepäevad on 8. ja 9. kuupäev (vastavalt piirkonnale)


Peretoetuste ja VH puhul:
Kui avalduse esitad ENNE 15.kuupäeva tehakse I väljamakse kindlasti JÄRGMISE KUU maksepäeval,
kui esitada pärast 15. siis on kohustus seda teha HILJEMALT ÜLEJÄRGMISE KUU maksepäeval


NB!
KOHALIKU OMAVALITSUSE st KOV (linna või valla) sotsosakonnale kohaliku sünnitoetuse avaldus.

TÖÖANDJALE lapsehoolduspuhkuse avaldus. Võib kohe teha, ei pea ootama viimast võimalust st 14p enne dekreedi lõppu.
 
Julia 02. juuni 2011, kl 18.00
Tänan Teid vastuse eest! Väga!)
 
Anna-Liisa 06. detsember 2011, kl 20.00
Tere,

jään rasedus ja sünnituspuhkusel 12 märts 2012,
sooviksin välja võtta oma 2012 aasta puhkusepäevad, kuidas saan välja arvutada oma puhkusepäevad?
 
ametnik 07. detsember 2011, kl 21.24
Anna-Liisa

sõltub sellest, kui pikk on teie põhipuhkus(kirjas töölepingus)?
Kui 28 päeva, siis annab iga kuu töötamist/puhkust/töövõimetust(haigusleht, sünnitusleht e nn dekreedileht on töövõimetusperioodid)

28 puhkusepöäeva: 12 kuud aastas=2,33 puhkusepäeva/kuu eest


Seega 2012.a puhkust koguneb perioodi eest 01.01.2012 kuni 19.07.2012(dekreedi lõpp)
ehk siis
6,5 kuu eest

6,5 x 2,33=15 puhkusepäeva

Kui põhipuhkus on pikem, siis vastavalt rohkem.
 
triin 08. detsember 2011, kl 12.18
Kas saan õigesti aru, et:
1) dekreedi ajal korralise puhkuse arvestus jätkub
2) emapuhkusel oldud aja eest korralist puhkust ei arvestata?
 
ametnik 08. detsember 2011, kl 22.32
triin-

jah, rasedus-sünnituspuhkus(nn dekreet) kui töövõimetusperiood läheb tööaasta arvestusse ja selle aja eest arvestatakse ka puhkust

jah, lapsehoolduspuhkuse ajaks tööleping peatatakse ja puhkust ei lisandu selle aja eest
 
karin 24. mai 2012, kl 15.59
Tere.
Küsimus selline, et mu kaksikute oletatav sünnikuupäev on 6.dets.2012. Aastal 2011 mul mingit sissetulekut polnud ja tööle asusin käesoleva aasta algul. Kuidas oleks mõistlik toimida ja kas on mingi variant, mitte saada miinimumpalga järgi vanemahüvitist sest selle aasta keskmine kuutasu on siiski natuke suurem kui miinimum?
 
ametnik 24. mai 2012, kl 19.41
karin-

teil pole mingit ohtu, et saaks VH 2011.a alusel kui töötate, saate kindlasti 2012.a alusel.
Sest pole võimalik minna dekreeti kuidagi varem kui 70p enne sünnituse tähtaega (teil I võimalus on 27.september)
ja
dekreet kestab 140 päeva
ning teil lõpeb igal juhul aastal 2013

minge juba 790p varem või 69, 68, ...31 või 30p
st
kuna VH määratakse dekreedi lõppedes ja siis EELMISE kalendriaasta alusel, saate VH igal juhul 2012.a keskmise alusel.

2012.a keskmist saate veel suurendada:
*väike ametlik lisatöö teises töökohas(pereliikmete abiga) näiteks=lisateenistus
*olla põhitöökohalt puhkusel(puhkusetasu läheb arvesse VH arvutamisel) kuid samal ajal pisutki mujal ametlikult töötada(saab ühe perioodi eest topelttulu)
*saada preemiat, lisatasu, tulemustasu jne
...
Loomulikult LÄHTUGE OMA TERVISEST!

Kõik 2012.a jooksul kätte saadav töine tulu ükskõik mitmelt tööandjalt läheb arvesse, kusjuures jagatakse mitte 12 kuuga vaid nii, et dekreedikuud jäävad välja.

Kui lähete dekreeti n 1.oktoobril, jagatakse 9 kuuga ja
iga lisaks teenitud 9 eurot aastal 2012 suurendab igakuist VH(selle algusest lõpuni) 1 euro võrra, lisaks teenitud 90 eurot seega 10 euro võrra, 900 eurot 100 euro võrra...
 
Älis 26. mai 2012, kl 00.19
Kui eelmisel aastal enne raseduspuhkusele jäämist jäi rasedus- ja sünnituspuhkuse arvelt puhkus kasutamata, siis kas saan seda teha sel aastal? Jään dekreeti juuli alguses. Kas rasedana on mul õigus saada kogu oma käesoleva aasta puhkus (28 päeva) sel aastal, enne dekreeti jäämist? Tänan!
 
ametnik 26. mai 2012, kl 23.10
Jah, loomulikult, kui soovid, siis enne lhp saab votta
nii eelmise aasta kasutamata puhkuse )perioodi eest 1.jaanuar kuni dekreedi lopp=, iga kuu annab 2,33 puhkusepaeva'

Jaad uuesti dekreeti, uue lapsega...

Ei, rasedal ei ole kasulik votta kogu 2012.a puhkus kui ta ei tööta voi ole dekreedis kogu aastat, kasulik votta siiski valjateenitav puhkus, st dekreedikuude eest 11p sest 140p e 4,6 k annab 11 puhkusepaeva
 
Kity 28. mai 2012, kl 14.24
Tere, minu sünnitustähtaeg on 5.detsember ja ma kavatsen enne dekreeti jäämist ära kasutada oma kogu puhkuse , mida on kogunenud 50 päeva. Osa sünnituspuhkuse päevadest läehb 2013 aastasse, kas ma saan ka nende päevade eest, mis jäävad järgmisesse aastasse ka puhkusepäevi, kui palju, kui minu puhkus on 35+ 10 päeva ja mitu päeva ma sel juhul puhkust juurde saan ja kas selle saab ka enne sünnituspuhkusele jäämist koos selle aasta puhkusega välja võtta. ja veel üks küsimus, kui ma töötan kahel kohal, siis kui ma ühes töökohas lähen sünnituspuhkusele, siis kas ma saan teises töökohas edasi töötada?
 
ametnik 28. mai 2012, kl 14.44
Kity-

rasedal on õigus vahetult enne rsp(dekreeti) saada kogu eelneva(te) aasta(te) kasutamata puhkus+käesoleva kalendriaasta puhkus.

Kui osa rsp jääb järgmisse st 2013.aastasse, siis selle eest puhkust nõuda ei saa, kokkuleppel tööandjaga aga loomulikult võib võtta.

Ma ei saanud täpselt aru, kas 50 puhkusepäeva on kogunenud enne 2012.aastat?
Või koos kogu 2012.a puhkusega?

Kui jääte dekreeti 30p enne tähtaega(5.detsembrit) st alates 5.november)
lõpeb dekreet 22.märtsil ja kasutamata jääb peaaegu 3 kuu puhkus.
Selle saate võtta kas dekreedi lõppedes, VH lõppedes või jätta pärast lhp lõppu.

Kui põhipuhkus on 35p, annab iga kuu 35:12=2,91 puhkusepäeva.

Mis on +10?

Puhkust võtke kindlasyti välja see, mis on eelmis(t)e aasta(te) eest st kuni 01.01.2012 kogunenud, MÕLEMAST TÖÖKOHAST! Ja kui soovite, saate võtta ka kogu 2012.a puhkuse, sest kogu aasta tüütate/olete puhkusel/olete dekreedis.
Neid uhkusi on õigus NÕUDA vahetult enne dekreeti.

Ja kokkuleppel tööandjaga võimalik võtta veel 2,7 k eest(1.jaanuar kuni 22.märts 2013)aga seda nõuda ei saa

EI,ei saa jätkata töötamist rsp ajal!
Kui töötate 2 kohal, siis rasedus-sünnituspuhkusele(dekreeti) tuleb jääda MÕLEMALT KOHALT ja KORRAGA, sest tegu on töövõimetusperioodiga. Kui sel ajal töötate, tagastate sünnitushüvitise(dekreediraha).
Küll aga pole kohustuslik 2012.a puhkust võtta mlemast kohast korraga, ühe võite jätta hoopis võtmata, n VH lõpus võtta, või lhp lõppedes.

küsige
 
Kity 28. mai 2012, kl 23.35
Aitäh enda ja teiste harimise eest. Selgituseks veel juurde eelmisele jutule, et 50 päeva puhkust on kogunenud eelmise 2011 aasta ja selle 2012 aasta puhkusega kokku, tegelikult oli seda kokku 85 päeva, aga olen osa puhkusest juba ära kulutanud, järgi on jäänud veel 50 päeva ja need tahan enne sünnituspuhkust välja võtta. +10 on staazi pealt juurde tulev puhkus, aga kuna ma eelmisel aastal olin veel lapsehoolduspuhkusel pool aastat, siis ma ei tea kas seadused on vahepeal muutunud ja kas seda +10 päeva enam staazi pealt juurde antakse. Igatahes ma saan aru, et seda puhkusepäevade arvutamisel ei arvestata.
 
Krista 06. juuni 2012, kl 15.58
Tere. Kui on soov, et VH-d makstakse 2012 aasta järgi, siis kas dekreedi alguskuupäev peaks olemas 13 või 14 august?
 
ametnik 06. juuni 2012, kl 21.14
Krista-

oluline on, et VH algaks 2013,.aastal, et saada 2012.a alusel.

Mitte varem kui 14.08 aga võib loomulikult hiljem.

Sest kui rsp-le jääda
juba
13.08 lõpeb see 30.12 ja VH algab 31.12.2012 ning määratakse 2011.a alusel
aga
kui jääda 14.08, lõpeb 31.12 ning VH algab 01.01.2013
ja
määratakse 2012.a alusel.
1)
 
karin 07. juuni 2012, kl 11.45
Tänud lihtsa ja loogilise seletuse ning heade nõuannete eest :)
 
kukeke 11. juuni 2012, kl 22.19
tere!
Aga kui soov saada VH 2011 aasta järgi, siis millal oleks viimane aeg minna dekreeti. Laps sünnib jaan alguses.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!