Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
puhkus ja dekreet
 
kata123 31. juuli 2014, kl 18.32
Oh, suured tänud! :-) seda on isegi üle ootuste palju, selgitan homme kohe tööl olukorda.
 
Kersti 01. september 2014, kl 20.53
Tere!
Sünnituse tähtaeg on 10.02.2015.
Hetkel on suurest internetist kogutud teadmistest kõik peas segamini. Kõigepealt: millise aasta järgi arvutatakse dekreediraha suurus? Et kui jään dekreeti 2014 nov/dets, siis millise aasta järgi arvutatakse dekreediraha. Ja millise aasta järgi arvutatakse vanemahüvitis, kui laps sünnib 10.02.2015.
Tööandja tahab saada kergemale tööle üleviimise tõendit. Esitatud tõendist raseduse kohta neile ei piisa. Kas selle kergemale tööle üleviimise tõendi puhul on kindlaks määratud aeg, millal peab dekreeti minema? Töötan politseis ja kolleegilt kuulsin seda klauslit.
Kui pean nüüd dekreeti jääma ikkagi 2014. aasta sees, siis kas dekreedirahad ja vanemahüvitis arvutatakse 2013. aasta järgi.
Endal oli plaanis minna dekreeti 30 päeva enne tähtaega. Sellisel juhul oleks minu arusaamise järgi nii dekreedirahad kui vanemahüvitis arvutatud 2014 aasta järgi. Majanduslikult oleks see palju kasulikum.
Kuidas sellises olukorras käituda?
 
ametnik 01. september 2014, kl 23.02
Kersti-

kas jääd dekreeti juba 2014.a või alles 2015.a?
Kui jääd 2014.a saad dekreediraha 2013.a keskmise järgi,
kui jääd 2015.a saad 2014.a järgi.

VH on igal juhul 2014.a alusel, sest dekreet lõpeb ja VH algab 2015.a

Kui lased üle viia kergemale tööle siis algab(isegi kui kergem töö leitakse) haigusleht "üleviimine kergemale tööle" ja selle puhul on kohustuslik minna dekreeti 70p enne tähtaega st 2014.a...siis on dekreediraha 2013.a alusel.

Kui töö on sulle rasedana ohtlik või tervis nii halb, et ei suuda töötada kuni detsembri lõpuni siis pead muidugi selle lehe võtma.
Muidu võid lihtsalt töötada oma tavatööl ja haigestudes haiguslehte võtta(tavaline haigusleht ei sunni dekreeti minema 70p enne, saad ise valida...ka 30p enne)
Kas puhkust pole saada? Kui on, võta detsembris. Dekreeti siis kohe jaanuari algul...
 
mmmmm 02. september 2014, kl 12.17
Olin lapsehoolduspuhkusel, jäin teise lapse ootele. Võtsin dekreedi. Dekreedi esimene kuu kattus lapsehoolduspuhkuse viimase kuuga. Mulle maksti mingid dekreedirahad (saan aru, et 4 kuu miinimumpalk??), küsimus - mis ajal makstakse ülejäänud dekreediraha? Laps on just sündinud. Eelmise eest viimane emapalk välja makstud.
 
ametnik 02. september 2014, kl 13.38
mmmmm-

esialgu saad 140p st 4,6 k eest sünnitushüvitise(dekreediraha) miinimumpalga alusel.

Kuna laste sünnivahe alla 2a6k, saad eelmisega sama VH.

Kui VH suurem miinimumpalgast, saad koos I uue VH-ga ka kompensatsiooni("linnuke" VH avaldusse)

st
makstakse juurde sünnituse järgsetele dekreedipäevadele nii, et kokku = nagu VH/päev


St
nüüd teed selle uue lapsega Pensioniametile
*peretoetuste avaldus
*VH avaldus

Kui dekreet läbi, algab VH ja koos I uue VH-ga siis saad ka vaheraha.
 
naine 05. oktoober 2014, kl 18.13
Palun abi ametnikult. Asusin uuele töökohale 14.05.14 Nüüd olen lapseootel, tähtaeg 16 mai 2015. Kuidas edasi käituda? Kuna olen suht uus on ka hirm, et tööandja võib lepingu lõpetada, on see lubatud?(põhjusi leiab ju alati).
Aga kui kõik läheb hästi, siis ma paluks sult mõningaid vastuseid. Milla dekreeti on kõige kasulikum minna, palju puhkust on õigus võtta (lepingus 28kalendripäeva) või kas üldse on kasulik võtta?
Tänan
 
ametnik 05. oktoober 2014, kl 21.25
Põhjusel, et inimene on rase, sellel pole seaduslikult võimalik töölepingut lõpetada.
Katseaeg on läbi. Tööleping tähtajatu?
Siis on imeväike võimalus, kui tõesti kaotad usalduse(varastad vms) või ilmud purjuspäi tööle vms.

kui töös pole midagi, mis rasedusele ohtlik või sulle üle jõu, sii midagi erilist ei toimugi. Teed oma tööd. Haigestudes võtad haiguslehe(NB! rasedal peab see iga arsti juurest olema kood 19, maksab kohe Haigekassa, II päevast).

Viisamas on tööandjat rasedusest teavitada kuskil jaanuaris(kui varem ei ole vaja haiguslehel olla, kui haiguslehel, siis tuleb teatada, et leht on rasedana ja tööandja ei pea maksma 4.-8.päeva). Aga kohustuslik pole. Võid ka alles dekreedilehest teavitada kui dekreeti jääd. reeglina siiski on mõistlik ette hoiatada, et leitaks asendaja jms.

Puhkuse võid võtta aga võid ka jätta reservi, võtta pärast vanemahüvitise lõppu või lausa lapsehoolduspuhkuse lõppu.

Rahaliselt ja ajaliselt, kui tervis hea, on kasulik dekreeti jääda alles 30p enne tähtaega st 16.aprillil:
*nii sad kõige kauem palka
*nii teenid kõige rohkem puhkust
**nii on laps VH lõppedes kõige vanem.

Kui toimid nii, siis on puhkust kogunenud ja koguneb perioodi eest tööle asumisest st alates 14.05.2014 kuni dekreedi lõpuni st 2.september (siis tööleping peatub, jääd lhp-le)
kokku
seega
15,5 kuu eest
kui põhipuhkus 28p, iga kuu eest 28:12=2,33 puhkusepäeva
15,5 kuu eest
15,5 x 2,33=36 puhkusepäeva.

Kui soovid(tervis nõuab) võid muidugi kirjutada puhkuseavalduse ja kasutada seaduslikku õigust võtta puhkus vahetult enne dekreeti st u
11.märts kuni 15.aprill
Või võtta osa puhkusest.
Või jätta kõik tööle asumise ajaks(üsna mõnus on saada üle 1 kuupalga puhkusetasu ja üle 1k rahulikult last lasteaeda harjutada vajadusel vms).
 
naine 06. oktoober 2014, kl 08.48
Suur tänu põhjaliku vastuse eest. Ise arvan, et ma ei taha peale dekreeti sinna tööle naasta, siis vist oleks mõtekas kogu puhkus välja võtta.
Kuna mu töös tuleb ette ka raskuste tõstmist, siis ma vist pean varem teatama et rase olen.
 
ametnik 06. oktoober 2014, kl 14.00
Kui puhkust ei võta, siis kui ka pärast lhp kohe töölt lahkud, saad kasutamata puhkuse kompensatsiooni st need 36 puhkusepäeva rahas.
 
Linda 13. oktoober 2014, kl 14.38
Tere

Küsimus, siis ametnikule, sünnitustähtaeg on mul 15.01.15. Olen kergemale tööle üleviidud alates 10.09.2014, mingi hetk oli tööd anda, kuid peale kaht nädalat hoolduslehel öeldi, et lihtsam töö on lõppenud ja leppisime kokku, et jään nüüdsest haiguslehele. Täna eesti.ee's vaadates avastasin, et hüvitise määraks on 85% ja päevatasuks pool minu 19.45€ keskmisest eelmise aasta kalendripäevatasust ehk siis kõigest 9.73€. Mille järgi see summa on võetud? Kas nüüd uus periood kuni dekreedini 10.10.2014-05.11.2014 saan ma ka päevatasuks 9.73€ või ikka 19.45€?
Kuidas ma peaksin nüüd arvutama oma vanemahüvitise?

Tervitades
Linda
 
ametnik 13. oktoober 2014, kl 19.20
Kui tööandjal oli anda kergemat tööd ja ta maksis pisutki palka(kirjutas/sisestas makstud palga sinu haiguslehele)siis maksab selle perioodi eest Haigekassa juurde nii, et kokku saad 100% eelmise kalendriaasta keskmisest. Eelmise kalendriaasta omast, mitte praegu(enne lehte) saadud palgast.

Kui tööandja enam midagi ei maksa, maksab Haigekassa 70% eelmise aasta keskmisest.

Selle haiguslehe aeg ei jää VH arvestusest välja ja VH arvestusse läheb nii tööandja makstu kui ka Haigekassa makstu ja makstav, Kuni dekreedini.
 
Linda 13. oktoober 2014, kl 19.45
Üks rumal küsimus tekkis siis sellega veel, et kas arvesse läheb haigekassa poolt arvestatud bruto summad ikka? :)
 
ametnik 14. oktoober 2014, kl 17.10
Absoluutselt kõik ametlikud arvutused tehakse bruto summadega loomulikult.
 
Mari 04. detsember 2014, kl 10.39
Selline küsimus, et kas tööandjaga kokkuleppele jõudes võib ka lihtsalt töökoormust vähendada, ehk siis 40h nädalas minna üle 30h nädalas? Ja kas haigekassa maksab selle vahe 100% kinni või tekib seal siiski väike rahaline kadu? Dekreeti jään 2.05 ja töökoormust vähendaks 01.01.2015. Kas see mõjutab kuidagi ka emapalga saamist kui töötad osalise tööajaga?
ette tänades:)
 
ametnik 07. detsember 2014, kl 17.42
Mari-

Haigekassa maksab juurde tööandja makstavale nii, et KOKKU saab 100% EELMISE KALENDRIAASTA KESKMISEST
vaid juhul kui inimesele on väljastatud leht "üleviimine kergemale tööle"

Lihtsalt tööandjaga kokku leppides ja ajutiselt töökoormust vähendades(ilmselt TÄHTAJALINE töölepingu LISA muutusega?) ei ole Haigekassal mingit alust midagi kompenseerida.
St sel juhul kindlasti lasta väljastada leht "üleviimine..."

Pisike vahe võib tekkida kui tööandja makstav palga osa jääb alla tulumaksuvaba miinimumi , muidu mitte. Ja see korrigeerub tuludeklariga.

Kõik, mis toimud 2015.a see EI MÕJUTA mitte kuidagi sinu sünnitushüvitist(dekreediraha) ega VH sest mõlemad arvutatakse ju 2014.a keskmise alusel.
 
Maria 06. jaanuar 2015, kl 21.01
Tere

Tähtaeg on 29.05.2015. Kui dekreeti minna 6.aprill ja ennem seda kogu puhkus välja võtta. Siis palju mul kokku puhkusepäevi tuleb, kui 2014 aasta eest on veel saada 18 päeva. Põhipuhkus 28 päeva.



Ette tänades
 
ametnik 07. jaanuar 2015, kl 14.53
Maria-

puhkust koguneb alates 01.01 kuni rsp lõpuni(kui algus 6.aprill...miks nii vara? siis lõpp 24.august

st saada peaaegu 8k puhkus
täpsemalt 236 p eest

236/365 x 28= 18 puhkusepäeva

liita 2014.a 18p, kokku 36p
st
puhkusele 28.veebruar

Kui tervis on ok soovitan dekreeti minna hiljem, alles 29.aprill. Siis dekreedi lõpp 15.september,
puhkust teenid
8,5 k eest
e
258 p eest

258/365 x 28= 20 puhkusepäeva
+18 eelmise aasta eest, kokku 38p,
puhkusele 21.märts

küsi
 
Maria 07. jaanuar 2015, kl 19.04
Tahaks märtsi alguses puhkusele minna. Tunnen et mida kauemaks tööle jään, seda rohkem tööstress süveneb. Kui 1 märts jääda puhkusele, kas siis ikka jääb 36päeva puhkust.
 
ametnik 07. jaanuar 2015, kl 19.42
Puhkusele 1.märts. No vahe sinu I plaaniga(puhkusele 28.veebruar) on vaid 1päev st puhkus jääb tõesti 36p.
 
Maria 07. jaanuar 2015, kl 20.26
Ah jaa, ongi 1päeva vahe :) Ega tööandja mind keelata ei saa ju, et tahan märtsis kogu puhkuse välja võtta. Tööandja veel ei tea, et rase olen. Kas peaks tööandjale ka mainima millal dekreeti lähen, et saaks ikka 36 puhkusepäeva kätte?
 
ametnik 07. jaanuar 2015, kl 22.31
Tööandja ei saa keelata puhkust sulle sobival ajal(rasedana seaduslik õigus nõuda vahetult enne dekreeti puhkus kui soovid), kui teatad korrektselt vähemalt 14p ette kirjalikult
juhul
kui tööandja pole enne koostanud ja kooskõlastanud 2015.a puhkusegraafikut (st kui jaanuaris või veebruari algul nõustud, et saad puhkuse augustis, siis on keeruline nõuda hoopis märtsis ;) )

Tee lihtsalt korrektne puhkuseavaldus:

Soovin kasutada 2014.a kasutamata puhkuse 18 puhkusepäeva ning lisaks 18 puhkusepäeva perioodi eest 01.01 kuni 23.08.2015.a, kokku 36 puhkusepäeva alates 01.03.2015.a

Võid lisada, et puhkust soovin vahetult enne rasedus-sünnituspuhkusele jäämist vastavalt TLS § 69 p7.1
 
Maria 07. jaanuar 2015, kl 23.08
Aitäh, nüüd asi selgem. Õnneks pole veel puhkusegraafik paigas. Saan veel oma soovist teada anda.
 
küsimus 27. jaanuar 2015, kl 22.49
Tere

Sünnitähtaeg 10.11.2015. a.
Koondamine 01.05.2015. a., seejärel töötuna arvele?
2014. a. oli bruto u 740 eurot/kuus. + 2015 bruto 740 eurot/kuus.
2015. a. 28p puhkus välja võtmata.

Dekreedirahad? Emapalk?
Muud andmed samad, ent mis muutuks kui tähtaeg oleks hoopis 30.12.2015. a., vòi tähtaeg oleks hoopis 05.01.2016. a.

Suur tänu vastuse eest!
 
ametnik 28. jaanuar 2015, kl 15.00
Kui koondatakse, töötuna arvele.
Kasutamata puhkuse komp. saad lõpparvega. See on kasulik ja lisaraha, kasulikum kui puhkust võtta sinu olukorras.

Kui enne oktoobri algust uut tööd ei leia, siis dekreeti minna ei saagi. See õigus on juhul, kui oled tööl(Haigekassas tööandja kaudu kindlustatud) või FIE vms.
Töötu saab kohe VH, lapse sünnist, 18k.

VH on eelmise(2014.a) keskmise alusel, kui VH algab 2015.a.

Kui saad tööle, lõpeb dekreet 2016.a ja VH oleks 2015.a alusel(töötuskindlustushüvitis arvesse ei lähe, ainult palk).

Kui tähtaeg oleks 30.12 ja laps sünniks ka enne 01.01.2016 siis saaksid töötuna ikka VH 2014.a alusel.
Kui sünnib 2016 saad töötuna VH 2015.a alusel(5k palk +lõpparve jagada u 12k).

küsi
 
Sofi 08. veebruar 2015, kl 10.53
Küsimus ametnikule. Kui dekreeti jään aprillis, siis kuidas arvestatakse dekreedi rahasid, kui eelmine aasta kuni maini töötasin ühel töökohal ja alates maist läksin uude kohta, kas see mõjutab kuidagi dekreedi rahasid ja emapalka? Tänan
 
ametnik 08. veebruar 2015, kl 15.16
Sofi-


Sellest, et vahetaid töökoha ei muutu arvutamine:

nii Haigekassa, mis arvutab sünnitushüvitise(dekreediraha) kui ka Sotsiaakindlustusamet=Pensioniamet, mis arvutab VH,
mõlemad saavad andmed sulle makstud palga, puhkusetasu, lõpparve, preemia jne kohta 2014.a kokku
Maksuametist
st
arvesse läheb kõik sotsmaksustatud töine tulu, mis sulle 2014.a maksti, olgu maksjaid töökohti 1, 2 või kas või 20.
 
Ema 12. veebruar 2015, kl 12.54
Tere, küsimus ametnikule.
Laps jäi haigeks, hetkel on mul kaks vaba päeva, kas on mõtekas kohe haigusleht võtta, või siis kui tööpäevad hakkavad.Mul on kindel kuupalk ja veebruar on arvestusperioodi lõpp. Kas see haigusleht mõjutab ka kuidagi dekreedirahasid (jään aprillis)

Suured tänud.
 
ametnik 12. veebruar 2015, kl 13.50
Haigusleht ega haige lapse hooldusleht 2015.a ei mõjuta mitte kuidagi ei dekreediraha ega VH, sest mõlemad arvutatakse eelmise st 2014.a alusel kui dekreet algab 2015 ja VH algab 2015.a

Haige lapse hooldusleht tasub võtta ikka alates sellest päevast kui pead tööle minema aga ei saa, kui tööpäev on sul laupäeval siis reedel hommikul kindlasti informeeri arsti, et alates L on lehte vaja,sest täna oled vaba aga homme peaks tööl olema, L sa seda ilmselt teha ei saa, enamus arste L ei tööta.
 
Liina 01. märts 2015, kl 18.48
Tere,

Küsimus järgmine: kui lapse sünni tähtaeg on eeldatavalt oktoober 2015 lõpp, millised võimalused on, et saaksin vanemahüvitust käesoleva 2015 aasta järgi?

Tänan,
Liina
 
ametnik 01. märts 2015, kl 20.11
Liina-

kui töötad st saad minna rasedus-sünnituspuhkusele(dekreeti) siis saadki VH 2015.a alusel.

VH määratakse 140päevase rsp(dekreedi) lõppedes ja sellest hetkest vaadatuna eelmise aasta alusel.
Rsp algus saab kõige varem olla 70p enne tähtaega ja kõige hiljem 30p enne tähtaega.

St kui dekreedi lõpp=VH algus 2016.a, saate VH 2015.a alusel.

Minnes rsp-le(dekreeti) nii nagu rahaliselt kõige soodsam st 30 p enne tähtaega st septembri lõpus, siis lõpeb 140päevane dekreet kindlalt 2016.a ja VH on eelmise st 2015.a alusel.
Iseg kui minna varem(tervis ei luba töötada kuni 30p enne TA) st juba augustis aga pärast 14.08, ka siis lõpeb dekreet 2016.a
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!