Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Kui planeerida 2 väikese vanusevahega last
 
Küsiks 31. august 2018, kl 15.06
Tere

Esimene laps saab novembris 1.5 aastaseks.Juhul kui sel ajal rasestuksin ja jääksin teise beebi ootele,kas järgnevad 9 kuud enne lapse sündi saaksin miinimumpalga alusel raha või sama mis esimese lapse ootusajal?
Vanemahüvitise kohta on selge-kui vanusevahe jääb alla 2.6 aasta,siis saan sama vanemahüvitist mis esimesega.
 
ametnik olen 31. august 2018, kl 20.01
Kui sa tööle ei lähe ja I lapse VH on läbi, siis ei maksa keegi sulle miinimumpalka, riiigilt saad vaid lapsetoetuse 55/kuus + lapsehooldustasu (VH lõpust algav)38,35/kuus.

St ei saa miinimumi ega ammugi eelmisega sama-selle saamiseks peab töötama.

Kui sünnitus läheneb, saad jääda rasedus-sünnituspuhkusele(dekreeti) st teatad tööandjale u 2k enne sünnituse tähtaega kirjaliku avaldusega, et soovid lõpetada lhp, 1. tööpäev=uue dekreedi 1. päev st 30p enne sünnituse tähtaega.
Algul saad dekreediraha 140p eest miinimumpalga alusel aga koos 1. uue VH-ga(jah, see eelmisega samasuur kui vanusevahe kuni 2a6k) saad kompensatsiooni st sünnitusejärgsetele dekreedipäevadele(juba saadud dekreediraha) makstakse juurde nii, et kokkuvõttes on need makstud nagu VH.

Nii võidad üle 500 euro (dekreet 140p + VH 435p =575p e 19k raha)
aga
võid valida ka kohe 18k VH sünnist, siis lihtsalt ei lõpeta lhp ja ei lähe dekreeti.
 
inni 24. oktoober 2018, kl 22.51
ma ei hakka uut teemat selle jaoks tegema, aga kas keegi oskab öelda, et kui ma sain jaanuarikuu palga detsembris juba kätte, siis kas see ei lähe ka keskmise arvestamisel arvesse? tean et keskmine tuleb minu pealt makstud sots maksu alusel. kas see siis maksti ka detsembris ära ja põhmimõtteliselt arvustatakse mu selle aasta keskmine ainult 11 kuu palga järgi?
 
ametnik olen 25. oktoober 2018, kl 07.42
Jah, loomulikult läheb ja on kasulik saada 2018.a võimalikult palju sotsmaksustatavat töist tulu(palk, lisatasu, puhkusetasu, preemia)-kõik tõstab 2018.a keskmist.

Arvestatakse laekumist st kättesaamise kuud, mitte seda, mis kuu eest see palk on.
Kui saad midagi 2018.a keskmise alusel(ja palka saad tavaliselt selle kuu eest järgmise kuu algul)
siis
2018.a keskmine on ju alates jaanuaris 2018.a saadud palk(mis oli detsember 2017 eest) kuni detsembris saadav(mis on novembri eest) st ikka 12 x saadud palk...kui palud aga ka detsembri eest detsembris palga kätte, siis on 1 palk rohkem e juba 13 palka.

Oluline st aluseks on see, et tööandja deklareerib need väljamaksed 2018.aastal, Maksuameti andmed just deklareeerimise kohta on Sotsiaalkindlustusametile=Pensioniametile aluseks VH arvutades ja Haigekassale sünnitushüvitist st dekreediraha arvutades (läheb ikka arvesse ka detsembris ära makstu, kuigi sotsmaks sellelt makstakse riigile alles järgmise kuu st jaanuari 10.-ks ära)
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!