Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Rasedus
Millal on kasulik dekreeti minna?
 
miia 29. detsember 2011, kl 20.40
tähtaeg 24.mail. 2011 eest saad veel 23 päeva puhkust. Ei oska kuidagi arvutada, kui palju on mul enne dekreeti jäämist on õigust saada puhkust ehk millal oleks minu viimane tööpäev. dekreeti plaanin jääda 30 päeva enne.
 
miia 29. detsember 2011, kl 20.50
krissu Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Tere!
>
> Täiesti uskumatu!
> Täna tuli siis p
> uhkuseraha. Olen korralisel puhkusel 2.01-2.02 14
> kp 2011. aasta eest ja 16 kp 2012. aasta eest ning
> puhkuseraha maksti VAID 14 kp eest.
> Millises s
> eaduses on selline klausel? öeldi, et ülejäänud pu
> hkuseraha saan veebruari alguses (so jaanuarikuu p
> algapäeval).

Nagu mina asjast aru saan, siis sellist õigust neil ei ole. Kahjuks ma ei leia RT linki

http://www.parnupostimees.ee/457248/mis-ajaks-tuleb-maksta-valja-puhkuseraha/

http://www.parnupostimees.ee/457248/mis-ajaks-tuleb-maksta-valja-puhkuseraha/
 
ametnik 29. detsember 2011, kl 21.30
miia-

2011.a puhkus on 23p veel kasutamata?

See on kasulik KINDLASTI võtta kohe alates 2.jaanuar ja puhkusetasu lasta kanda üle 31.12(nii tõstad 2011.a keskmist)!
Mida sa ootad?

2012.a puhkust koguneb perioodi eest 1.jaanuar kuni dekreedi lõpp(minnes 30p enne tähtaega, kui tähtaeg on 24.mai, siis dekreet 24.aprill kuni 10.september) st välja võtta saad 8 kuu puhkuse
jaanuar-august eest

Kui põhpuhkus on 28 päeva, annab iga kuu (töötamist, puhkust, dekreeti) 28:12=2,33 puhkusepäeva
ja
8 kuu eest on ette nähtud puhkust
8 x 2,33= 18,64 st 19 päeva

Millele on õigus vahetult enne dekreeti.
St puhkusele jääd 4.aprill ja see kestab 20 kalendripäeva(sees on 22.aprill kui riigipüha).
 
ametnik 29. detsember 2011, kl 21.35
krissu-

tööandja RIKKUS SEADUST. Puhkusetasu tuleb üle kanda HILJEMALT eelviimasel tööpäeval enne puhkust, kui pole kokku lepitud teisiti(oled sa kuskile all kirjutanud, et oled nõus osa puhkusetasu saama palgapäeval?).

Puhkust ei jagata "2011.a eest" ja "2012.a eest" kui puhkus antakse ühes osas!
Samut tuleb puhkusetasu kanda korraga kõigi päevade eest.
Aega on 2 päeva, et tööandja ülekande teeks nagu seadus nõuab ja sulle kasulik, veel 2011.aastal.
 
ametnik 29. detsember 2011, kl 21.40
krissukessu -

dekreeti lähen 26.01.2012, ( siis saan dekreediraha)sünnitusaeg 30 päeva hiljem st veebruarikuu lõpp,
seega dekreet kestab kuni 13.juuni

VH ("emapalk")algab 14.juunist
ja I väljamakse tehakse 8.-9.juulil u pooles ulatuses (14.-30.juuni eest)
kui ikka VH avaldus korrektselt esitatud(tee kohe ära kui nimi lapsele pandud).


Jaga, et 5-5,5 kuuks jätkuks.
Vahepeal saad küll riikliku ünnitoetuse 320 eurot ja ilmselt ka linna/valla sünnitoetuse.
Ning igakuiselt saad (8.-9.) 19,18 lapsetoetust.
 
miia 29. detsember 2011, kl 21.42
Tänud ametnik. Mul oli tegelikult saada 43 päeva, millest, ma sain 20 päeva jaanuari algusest võtta. Kogu puhkust kahjuks ei olnud võimalik välja võtta jaanuari kuus kuna see ei olnud puhkusegraafikus ja ei olnud asendajat nii pikaks ajaks võtta. Detsembri palga ja puhkuse raha peaksid mu arvel hiljemalt homme olema. Seega ülejäänud 23 saan võtta vahetult enne dekreeti.
 
ametnik 29. detsember 2011, kl 21.45
miia-
Rahaliselt kasulik olnuks kõik võtta ja raha saada 2011.

Pärast võinuks ju puhkuse katkestada, puhkusetasu mitte tagasi maksta vaid leppida kokku, et puhkad päevad ära I võimalusel(näiteks pärast VH lõppu lõpetad lhp, võtad selle kasutamata puhkuse, jääd uuesti lhp-le kui soovid)siis jub rahata, see ette käes.
 
miia 29. detsember 2011, kl 21.59
Kahjuks meie ettevõttes on juba see saavutus, et mul õnnestus setsembri palk välja rääkida, et makstaks veel 2011 aasta sees. Kuskil väiksemas ettevõttes oleks kindlasti läbi läinud puhkuse jupitamised ja katkestamised.
 
Dekreet ikka ja jälle 03. jaanuar 2012, kl 11.47
Tere!

Jäin dekreeti 02.01.2012 - 70 päeva ennem sünnitust.
Tähtaeg on siis 18.03.

Kuidas kurat(vabandust) arvutan oma dekreedi raha?

Kas võtan lahtri SM VM või SM?
Kui võtan lahtri SM VM kas siis on arvutus käik nii
Selle lahtri lõpp summa on 7951 - kas selle / 0,33? või mitte? Saadud summa jagan 365, ning siis saadud summa korrutan 140? Tundub et mitte, sest saan liiga suure summa???

Või äkki jääb hoopis see 0,33 jagamine ära?

Mul on pea niii sassis.
Tänud abi eest kes oskab aidata:)
 
Sipuke 10. jaanuar 2012, kl 12.37
Tere,

Kui ma jään dekreeti 20.05.2012, st 30 päeva enne tähtaega siis vanemahüvitist hakatakse maksma mulle millal? Ja millal on viimane päev millal vanemahüvitist saan. Kas lapse 1,5 aastaseks saamiseni?
Paluksin abi, kuna ei saa enam mitte millestki aru.
Ja kui ma lähen 70 päeva enne tähtaega dekreeti, siis miks mulle see kasulik ei ole?
 
ametnik 10. jaanuar 2012, kl 13.47
Sipuke-

rasedus-sünnituspuhkus(dekreet) kestab 140 päeva, kui algus on 20.05 siis lõpp on 06.10
ja
VH periood algab järgmisest päevast st alates 07.10

Kuna VH makstakse kuu algul(maksepäevad 8.-9.) eelmise kuu eest
saad
07.-31.10 eest 8. või 9. novembril

Viimane päev, mille eest veel VH saad on siis 15.12.2013


Lapse vanus ei puutu absoluutselt asjasse kui olla dekreedis:
dekreet 140p +VH 435p=575p e 19k riigilt hüvitisi..

Lapse 18k e 1a6k saamiseni saab töötu, kes ei saa dekreeti minna, tema saab VH lapse sünnist lapse 18k st 1a6k saamiseni. Riigilt 18k raha, mitte 19

Miks ei ole kasulik minna juba 70p varem vaid alles 30p:
*mida kauem töötad, seda kauem saad palka
**mida kauem töötad, seda rohkem puhkust teenid välja 2012.a eest(puhkust koguneb dekreedi lõpuni, lhp ajaks leping peatub ja puhkust ei lisandu)
rohkem puhkust=rohkem puhkusetasu
***mida hiljem lähed, seda vanem on laps VH lõppedes:
'minnes juba 70p enne jääb pärast sünnitust umbes(oleneb kui täpselt sünnib) 70p dekreeti +435p VH, VH lõppedes laps 1a4k vana
''minnes 30p enne jääb u 110p +435p, laps 1a6k


küsi
 
Juta 10. jaanuar 2012, kl 15.23
Tere!
Minu tähtaaeg on 28.03.2012. dekreeti lähen 17.01.2012. Kui laps sünnib tähtaegselt, siis vahe eelmise lapsega on 2a4k. Mille järgi arvutatakse mulle vanemahüvitis? Eelmise lapsega oli miinimumi järgi, aga eelmisel aastal oli mul korralik sissetulek. Kas arvutatakse siis 2008.a. või 2011.a. põhjal?????
 
ametnik 11. jaanuar 2012, kl 15.53
Kui sinu VH algab 2012.a siis on arvestuse aluseks eelmine st 2011.aasta.

Kui sinu eelmise lapsega saadud VH oleks SUUREM kui uuestimääratu(2011.a keskmine), saaksid eelmisega sama.

St see on ÕIGUS saada eelmisega sama, mitte KOHUSTUS just seda saada.

Kui vahepeal korralikult töötatud ja uus VH suurem, saab loomulikult uut st suuremat.
 
kkk 12. jaanuar 2012, kl 19.42
 
Juta 16. jaanuar 2012, kl 11.10
Tere! Tänan selgituse eest! Küsimus veel: Kui isa jääks lapsehoolduspuhkusele (kui laps 70p vana), siis kas temal on ka kindlasti VH aluseks 2011 aasta (sel aastal ta teenis vähe, sest oli suurem osa lapsehoolduspuhkusel ja sai vanemahüvitist - seega sots maksuga maksustatav tulu oli väike). Või on temal võimalus/õigus saada sama aasta järgi (2008), mis eelmiselgi korral?? Või peab periood kindlasti sama olema mõloema vanema puhul??? laste vanus alla 2a6k.

Tänan vastuse eest!
 
a. 16. jaanuar 2012, kl 13.43
Isa saab eelmisega sama st 2008.a alusel VH kui ta oli ka eelmise lapsega VH saaja ning sina(ema) saad eelmisega sama aasta(2008) alusel VH.

Kui sina saad uuestiarvutatut (2011.a alusel), saab seda ka isa.

Äkki siis mõistlikum emal VH saaja olla ja isale mitte vahetada?
 
L 19. jaanuar 2012, kl 15.01
Tere!!
Küsimus selline,et kui ma jàin 4.jaan 2012 dekreeti aga ennem seda olin oktoobri lõpust haiguslehel ühest töökohast,mis oli rasedusele kahjulik.Teises kohas olin aga kuni dekreedini,kas see vàhendab ka Minu emapalka,et ühest kohast varem jáin????Kuigi ma haiguslehe rahasid ei saanud,sest teises kohas pidi olema piisavalt suur palk!!!????
Tànud Teile
 
ametnik 19. jaanuar 2012, kl 19.24
L-

kui ühel kohal suunati haiguslehele ja teisel töötasite, siis arvesse läks saadud töötasu ikka endiselt
aga
kuna seda oli ju II töökoha 2 kuu palga võrra vähem siis ilmselt on ka VH väiksem kui olnuks juhul kui aasta lõpuni oleks saanud 2 töökohalt palka
st
aastal 2011 saadud töine tulu kokku liidetuna(mõlemast kohast) jagatakse 12 kuuga kui pole olnud tavahaiguslehti, kergemale tööle üleviimise aeg välja ei jää.

Haigekassa ei maksnud ilmselt põhjusel, et ühe koha palk ei olnud väiksem kui eelmise(2010.a keskmine), sest Haigekassa hoolitseb kompenseerimise eest kuni eelmise aasta keskmiseni (mitte hetke palkade summani)
 
k 23. jaanuar 2012, kl 18.09
Mina ei saa enam millesti aru,Minu tähtaeg on 18.09.Millal ma võiksin dekreeti jääda.Ja kui ma järgmisest kuust võtaksin ühe töökoha juurde,kuidas siis see arvestamine.Ja kas 2012 aasta järgi või 2011 järgi.Vabandust ,kuid kõik see on liiga keeruline minu jaoks.
Suured tänud kes seletaks:)
 
ametnik 23. jaanuar 2012, kl 20.09
k-

sinul on võimalik saada VH kas 2011 a või 2012.a alusel, täpselt nagu soovid.

Kõik sõltub dekreeti minekust.
St kuna dekreet on 140 p minnes sinna juba 70p enne tähtaega või 69,68,67...või alles 30p enne, siis ongi erinevad võimalused, kui tähtaeg on septembri II pool kuni oktoobri keskpaigani.

VH algab dekreedi lõppedes, järgmisest päevast, ja arvutatakse sellest hetkest vaadatuna eelmise kalendriaasta alusel.

Kui töötad võimalikult kaua ja jääd dekreeti 30p enne sünnituse tähtaega st alates 19.august (või kui soovid, pisut st mõni päev varem aga mitte enne 14.augustit), siis lõpeb sinu 140-päevane dekreet 2013.aastal ja VH on 2012.a alusel.

Kui lähed dekreeti varem(lubatud on lausa 70p enne tähtaega) st juba 10.juuli...või millalgi 10.juuli ja 14.augusti vahel, siis lõpeb dekreet 2012 ja VH on 2011.a alusel.

Kui on võimalik võtta lisatööd ja hästi teenida ja 2012.a keskmine(aastal 2012 saadav töine tulu kokku jagada 12 kuud miinus töövõimetuskuud sh dekreedikuud) tuleb suurem kui 2011.a oma siis dekreeti alles augusti II pooles ja VH ongi 2012.a alusel.
 
k 25. jaanuar 2012, kl 12.58
Suur aitäh vastuse eest.Tean siis kuidas toimin.
 
teise lapsega dekreeti 25. jaanuar 2012, kl 16.41
Tere, sooviksin teada kuidas oleks mul kasulik, olen hetkel esimese lapsega lapsehoolduspuhkusel ja teise lapse sünnitähtaeg on 24.märts, laste vahe jääb 2a 3 kuud.Kuidas mul oleks mõtekas nüüd teha , kas võta vahepeal 30p. enne lapse sündi dekreet või siis kohe peale lapse sündi VH .
 
ametnik 25. jaanuar 2012, kl 22.26
Oleneb, kas lisaraha soovid ja kas sinu VH on suurem miinimumpalgast. Ning kas töölepingus on põhipalga nr vähemalt miinimumpalk.

Kui VH on suurem kui 290 bruto ja rahast ära ei ütle, siis on kasulik nii:

Variant I: Dekreet + VH
Sünnitushüvise (dekreediraha) arvestuse aluseks on õiguse tekkele eelneva kalendriaasta sots.maksuga maksustatud töine tulu. Kui lähed dekreeti 2012, siis arvestuse aluseks 2011.aasta tulud.

Kui tulud puudusid (olid nt lapsehoolduspuhkusel) või olid väga väikesed (s.t keskmine alla miinimumi), kuid töölepingus töötasu vähemalt miinimum, saad miinimumhüvitist, s.o 1297 EUR bruto ehk 1024 EUR neto (=20 300 kr bruto ehk 16 037 kr neto).

Kui laste vanusevahe kuni 2,5 aastat (2 aastat ja 6 kuud), siis õigus saada sama VH, mis eelmise lapsega. Pärast sünnitust jäävate dekreedipäevade kompensatsiooni kuni VH suuruseni (kui VH suurem kui miinimum) saad taotleda koos uue VH taotlusega. Kompensatsioon makstakse välja koos uue VH esimese väljamaksega. Dekreeti kasulik jääda hiliseimal võimalusel, s.o 30 päeva enne tähtaega, et saada võimalikult paljude päevade eest kompensatsiooni.



Dekreeti jäädes - dekreet 140 päeva + VH 435 päeva (+ kompensatsioon sünnitusjärgsete dekreedipäevade eest) = kokku 19 kuud hüvitisi.

Kuidas toimida?
Esita ca 30 päeva (hiljemalt 14 päeva) enne uue dekreedi algust tööandjale avaldus lapsehoolduspuhkuse lõpetamiseks - esimeseks tööpäevaks märgi uue dekreedi esimene päev. Tee kindlasti avaldus aegsasti, et tööandja jõuaks taastada sinu Haigekassa kindlustuse töötajana - see on vajalik dekreediraha saamiseks. Reaalselt tööle minema ei pea. Kui dekreeti minemise aeg käes, saad arstilt sünnituslehe (dekreedilehe), mille esitad tööandjale.

---

---
XXX juhatajale /nimi/


AVALDUS

Palun lõpetada minu lapsehoolduspuhkus, esimeseks tööpäevaks lugeda xx.xx.xxxx..

/allkiri/
Nimi
xx.xx.xxxx

---

Dekreeti minnes võidad:
- rahaliselt ca 1 kuu miinimummääras hüvitise võrreldes variandiga võtta VH alates lapse sünnist (sõltuvalt sellest, kui täpselt õigel ajal laps sünnib - mida varem laps sünnib, seda rohkem võidad)..
- dekreedi aja eest kogunevad puhkusepäevad (iga töötatud, korralisel puhkusel ja töövõimetuslehel oldud kuu annab 2,33 puhkusepäeva, s.t dekreet 4,6 x 2,33 = 11 päeva, kui aastane põhipuhkus 28 päeva).
- dekreedi ajal makstakse veel vanema lapse pealt lapsehooldustasu 38,35 eur (VH perioodil ei maksta lapsehooldustasu ühegi lapse pealt).
 
k 26. jaanuar 2012, kl 08.48
Vabandust ma küsine ühe lolli küsimuse jälle.
Kui ma nüüd augustis dekreeti jään,sünnitähtaeg on septembris,kas ma saan siis emapalka alles aastal 2013 kui saab läbi 140 päeva dekreeti:)?
Tänud! ja mille järgi emapalka arvestatakse?
 
ametnik 26. jaanuar 2012, kl 15.32
Jah, VH saad alates dekreedi lõpust.
Dekreedi 140 p e 4,6 k eest saad ju sünnitushüvitise.

k-

ma ju kirjutasin, et kui dekreet lõpeb 2013 on sinu VH-ks 2012.a keskmine?

Aastal 2012 saadud kogu töine sotsmaksustatud tulu(palk 2 töökohast, preemiad, puhkusetasu, lisatasu jne) jagada 12 k miinus dekreedikuud st 12-4,5= 7,5 kuuga

või oled keegi uus k?
 
teise lapsega dekreeti 26. jaanuar 2012, kl 22.01
Suured tänud vastamast:)
VH on suurem miinimumpalgast ja töölepingus põhipalk ka suurem kui miinimum.Selline küsimus veel ,kas dekreedi raha see siis (1297 Eur.) makstakse koos VH-ga või saan siis kui dekreet esitatud?
 
k 27. jaanuar 2012, kl 12.35
Olen ikka sama k.Suur aitäh vastamast.Nüüd sain aru:)
 
ametnik 27. jaanuar 2012, kl 15.07
teise lapsega dekreeti-

dekreediraha makstakse välja dekreeti jäämisel
aga
väikese dekreediraha ja VH vahe makstakse sünnitusejärgsete dekreedipäevade eest koos I uue VH-ga(kui vahet on)
 
Kristi 29. jaanuar 2012, kl 20.59
Minul on synnitahtaeg 1 september. Nagu ma aru saan, voiksin saada VHd nii 2011 kui ka 2012 aasta jargi, olenevalt kui viimasel hetkel ma dekreeti otsustan minna. 2011 puhul jagatakse minu aasta kogutulu 12ga, see on selge. Aga, kui mu dekreet loppeks 2013 jaanuaris, kas siis VH arvutatakse 2012 kogutulu kuni dekreedi alguseni jagatud 7.5ga?
 
ametnik 29. jaanuar 2012, kl 21.16
1.septembri tähtajaga aga kahjuks pole võimalik saada VH 2012.a alusel, sest
selleks peaks rsp lõppema aastal 2013.
Rsp kestab 140p ja rsp-le jääda VIIMANE VÕIMALUS on 30p enne sünnituse tähtaega
st
kui tähtaeg 1.sept, tuleb jääda hiljemalt 2.august ja siis lõpeb rsp kindllt 2012 ning VH on 2011.a alusel.

Valida saaks, kui tähtaeg oleks mitte enne 12.septembrit
____________

Jah, VH arvutades jäävad töövõimetuspäevad välja.

Kui minna rsp-le augusti II pooles, jagatakse u 7,5 kuuga.

Tegelik arvutus käib lausa päeva täpsusega.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!