Vanaema, sinu teadmised mis pärinevad oma laste aegadest, on vananenud. Teeme su minia elu natuke lihtsamaks, aga sa ajad ikka oma joru:
Rinnapiim on veerikas sisaldades 87% vett. Vähene elektrolüütide (Na, K, N, Cl) kontsentratsioon rinnapiimas kindlustab lapsele piisava vaba vee koguse ka palavate ilmadega.
Allikas: imetamisnõustajate materjal http://imetamine.wordpress.com/2009/09/16/rinnapiima-koostis/
Ja veel:
Alla kuue kuu vanusele imikule ei tohiks kunagi janu korral vett anda, sest see võib tekitada lapsel eluohtliku veemürgituse, hoiatavad Johns Hopkinsi ülikooli teadlased.
«Sünnist saadik on lastel tugev joomisrefleks,» rääkis lastearst Jennifer Anders Reutersile. «Selline janu tähendab, et nad vajavad rohkem rinnapiima või rinnapiimaasendajat.»
Imiku neerud pole veel täielikult arenenud ja seega vallandub veejoomisega kehas nii liigne vesi kui ka naatrium, mille kaotamine mõjutab ajutegevust.
Sellest tulenevalt on veemürgituse esimeseks tunnuseks ärrituvus, uimasus ja muud vaimsed muutused. Lisaks kaasneb mürgitusega ka madal kehatemperatuur (tavaliselt alla 36 kraadi), paistetus näopiirkonnas ning krambid.
«Tegemist on väga salakavala haigusega,» sõnas Anders, kelle sõnul ei panda esimesi sümptomeid tavaliselt tähele. Haigus avastatakse alles siis, kui tekivad krambid. Andersi sõnul pole need aga lapsele eluohtlikud, kui kohe arsti poole pöördutakse.
Lisaks veele ei soovitada alla kuue kuu vanusele imikule anda liigselt lahjendatud rinnapiimaasendajat ega elektrolüüte sisaldavaid lastejooke.
Andersi sõnul võib veidi vanematele lastele anda vett seedimise soodustamiseks kuumal suvepäeval. Enne seda tuleks aga kindlalt arstiga nõu pidada