Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Beebi
5 kuuse nohu ja köha ravi
 
mure 13. veebruar 2007, kl 15.25
poja 5 kuune ja eile jäi (ei tea millest ja kust, õues pole külmaga käinud) nohusse ja köhib ka, rögiseb. Muidu on rahuliku unega, täna siis nihkles ja nuttis iga poole tunni tagant.
Mida nii väikesele nohu ja köha korral anda (palavikku pole), arst ütles, et nii väikestele polegi midagi köha vastu ja kirjutas mingid ninatilgad, kuulas ja ütles, et bronhid puhtad.
Mäletan et vanasti määriti hanerasvaga rinfa ja villane peale aga kas nii väikest tohib ja kust seda hanerasa üldse saada?
Igal juhul...

Andke nõu, kuidas nii väikest ravida, väikene on täitsa vaevas ja õnnetu ja mina ka mures.

Tänud kõikidele nõuandjatele ette!!
 
kurjam 13. veebruar 2007, kl 15.38
Hanerasvasalv onapteegis müügil. Mul on kodus selline 25 ml-ne topsik. Vist maksis alla 40 krooni kuskil. Ise olen ka tavalise meega määrinud, kah tõhus minu arust.
 
kurjam 13. veebruar 2007, kl 15.39
Vannivette eukalüptiõli, see teeb ka hingamise kergemaks. Ja samamoodi võid seda õli kuskile padja peale tilgutada või kus ta sul magab.
 
kurjam 13. veebruar 2007, kl 15.41
Siis on veel selline tore asi olemas nigu külmetusvastane balsam. Seda olen määrinud talla alla. Küll peale vanni ja ka niisama. Kui laps on veel tilluke, siis otseselt mingit paksu korda pole vaja peale määrida, piisab, kui enda näpud on õrnalt sellega koos ja siis masseerid lapse jalatallad üle. Lihtsalt kange kraam on.
 
kurjam 13. veebruar 2007, kl 15.43
Küüslauku võid purustada ja panna lapse lähedusse kui ta magab. No mingi alustassi peale.
 
kurjam 13. veebruar 2007, kl 15.45
Ja püüa nina puhastada selle Humeriga, see ajab kuivand konnud ja selle muu tati rohkem välja.
 
ki 13. veebruar 2007, kl 19.46
tärpentiinisalv...apteegis 20.- paari päevaga nääd tulemusi
 
otsing 13. veebruar 2007, kl 20.20
kohaliku köhaabi:
_____________________
*Toa õhk peaks olema niiskem tavalisest. Kuna nohuga kaasneb sageli ka köha, eriti lastel, võiks proovida niiske auru sissehingamist ehk inhalatsiooni. Selleks sobib kasutada tavalist vett, aga tõhusam on aur raviteega; võib ka ravimtaimede ekstrakte vette tilgutada.

Pisut määrida?
Natuke midagi õhku?
-------
AUR eelkõige!
Vannituppa kuum vesi jooksma ja sinna nii 5 min hingama. ...võiks proovida niiske auru sissehingamist ehk inhalatsiooni. Selleks sobib kasutada tavalist vett, aga tõhusam on aur raviteega; võib ka ravimtaimede ekstrakte vette tilgutada. Väikelapsele võib auru teha vihmavarju all. Ettevaatust, et kuum anum ei oleks lapse käeulatuses! Lapse voodi kohale võib ehitada ka "telgi" panna lina üle voodi ja põrandale linaserv alla anuma aurava vedelikuga.

AURU TEGEMINE
st niiske auru sissehingamist ehk inhalatsioon

Selleks sobib kasutada tavalist vett, aga tõhusam on aur raviteega; võib ka ravimtaimede ekstrakte vette tilgutada.

1) Väikelapsele võib auru teha vihmavarju all. Ettevaatust, et kuum anum ei oleks lapse käeulatuses!
2) Lapse voodi kohale võib ehitada ka "telgi" - panna lina üle voodi ja põrandale linaserv alla anuma aurava vedelikuga. Sobib uneajal.
3) Magava lapse tuppa aurumasin tööle või matkapliidile vesi keema, või veekeedukann mis end välja ei lülita.
4) Lihtsaim viis- mine vannituppa, sule uks, hoia last süles, pane kuum vesi jooksma...olge ruumis u 5 minutit

----------------
*Kummeliaur teeb nina hästi lahti ja röga on siis kergem välja köhida. Tehakse kange kummelitee, pannakse laps kausi lähedale, hingatakse 7-10 minutut.
*Hea kurguravim on kartulikeeduaur, abi võib saada ka lihtsalt auru sissehingamisest.

- Hanerasv
Sulatada leegi kohal supilusika sees hanerasva kuubikud, kasta vatitups sularasvasse, määrida võimalikult kuuma rasvaga rindkere ja jalatallad, panna jalga villased sokid ja ümber rindkere villane riie. Hea kui teha õhtul ja jätta nii terveks uneajaks.

-Sooja kartulipüreed rindkerele. Hoida kuni jahtumiseni peal.


-Mentoolõliga niisutatud märg rätik ööseks radika või ahju peale annab leevendust.
-Tilgutada eukalüptiõli padjale või panna veevanni aurama.
____________________________________________

Kohaliku nohuabi:
___________________
Humer on soolakas vesi millega NIISUTATAKSE nina kui nina kinni või pestakse kolle ja tatti välja. St ta ei ravi vaid kergendab lapse seisundit.

Küüslauk peenesta ja lapse nina lähedale! Läbi küüslaugupressi ja panna marlitüki sisse, või lihtsalt lõigata tükikesed ja ajada niidile või ikka marlitükikesse.
Nii et laps seda kätte ei saaks, silma ei hõõruks vms.
Seo voodi külge või pista näiteks lina ja madratsi (suuremal lapsel padja ja padjapüüri) vahele. Vaheta iga päev. Eritab aineid mis tapavad nohutekitajaid!
Hanerasv on rohkem köha puhul.

Annan selle nn nohuabi ka:NOHUABI sulle ka, kui tahad muud teha kui oodata millal nohu ise ära kaob.

Soovitan tavalise nohu puhul järgmisi nippe:
** Purustatud küüslauk seo marlisse, pane lapse pea lähedale kas voodipulkade külge või lina alla. Küüslaugust lenduvad ained tapavad haigustekitajaid! Oluline on et lõhn jõuaks lapseni aga parem on kui ta seda nutsu kätte ei saaks ja pärast silmi ei hõõruks vms

*Kergita voodi peaalust veidi kõrgemale(st pane madratsi alla kokkulapitud tekk või õhuke padi)-nii on nohuninal kergem hingata. Kui laps on nõus olema kõhuli, hoia palju kõhuli.

*Katseta soolalahuse tilku (napp pool teelusikatäit soola suure klaasi sooja vee kohta) Nina niisutamiseks võib kasutada füsioloogilist lahust (0,9-protsendiline keedusoola lahus). või HUMER apteegist.

*Apteegist saadavatest tilkadest sobivad väikelastele rohkem õlised või viskoossed tilgad. Ninatilgad kõrvaldavad ainult turset. Mõjuvad ainult mõneks tunniks, misjärel tuleb jälle tilgutada; seejuures nad ei ravi, kõrvaldavad vaid paistetuse.
Neid kestvalt (üle 3-5 päeva) arsti järelvalveta tarvitades muutuvad veresooned tuimaks, hapraks ja lõhkevad, sageli tekib nina verejooks.
EI SOOVITA.

*Nohu algstaadiumis aitavad purukstambitud sibulaga täidetud marlilapid, mida tuleks hoida nina ees viis-kuus korda päeva jooksul.

*Tilgutada eukalüptiõli padjale või panna veevanni aurama.

*Mentoolõliga niisutatud märg rätik ööseks radika või ahju peale annab leevendust (kui köetakse muidugi)

*Tilk teepuuõli lapse nina lähedale voodipehmusele või linale, või veevanni aurama.

Kinnise nina puhul on väga tõhusaks vahendiks aur.
 
osing 13. veebruar 2007, kl 20.20
Köha.

Reet Raukas,
lastearst

Eestimaal, kus suurema osa aastast on õhk niiske ja ilm külm, on viirustel väga head tingimused levimiseks. Tihti esineb nii lastel kui täiskasvanuil erineva iseloomuga köha.
Hommikul ärgates on hääl kähe ning tuleb lahti köhida, väiksematel lastel ei õnnestu köha tõttu uinuda. Rüblikuid takistab köha võidu jooksmisel. Köhiv mudilane peab leidma sobiva asendi, mis lubab tal kõige kergemini rögast vabaneda. Mõnikord on köha vanemate kõrvadele kraapiva loomuga, mõnikord ajab eelnevalt terve lapse kähe hääl ema kesköösel üles. Kevade saabudes on emal tunne, et kogu sügise ? talve on laps köhinud. Kas kuidagi on üldse võimalik last aidata?
Köha tekkepõhjuseks on lima valgumine ninast alla kurgu poole, tekkinud ummistuse tõttu kurgus vallandub köharefleks ja laps püüab takistusest vabaneda. Mida väiksem on laps, seda vähem jõuab ta välja köhida. Lima koguneb kurgus ning hingamisel kuulduvad urinad ? kiuned. Sageli köhivad lapsed rohkem öösiti, sest lamades pole kogunenud limal võimalik imenduda. Selline köha ei ole kuigi tugev, mistõttu rögast vabanemiseks on kulub kauem aega.
Kõige lihtsamaks abistamise vahendiks on niiske õhu hingamine. Selleks võib vannitoas kuuma vee jooksma panna ning lapsega aurusesse ruumi minna. Võib köögis veepoti tulele asetada ja lasta aurul koguneda, et koos lapsega seda sisse hingata. Niiske õhu abil niisutatakse hingamisteid ning kogunenud põletikuline sekreet väljub kergemini.
Apteegis on müügil rohkelt köharohtusid, mis leevendavad mõnevõrra lapse seisundit. Veeldatud röga on lapsel kergem köhida, kuid köha tekkepõhjust nad ei kõrvalda. Nooremale kui üheaastasele lapsele ei sobi rögalahtistid, sest tema ei oska ega jõua sekreeti hingamisteedest välja köhida. Köhiv laps vajab rohkelt juua, selle abil muutub röga vedelamaks. Kui lapse üldseisund on hea, võib temaga õues jalutada, ka värske õhk aitab haigusest üle saada.
Kui vanemad ärkavad keset ööd vilisevat või haukuvat köha kuuldes, vajab laps koheselt auru hingamist. Last tuleks püüda rahustada, sest rahutul lapsel halveneb enesetunne. Larüngiidi või sügavamal hingamisteedes esineva larüngotrahheiidi põhjustajaks on tavaliselt viirused, mille tõttu hingamisteedes tekib turse ja suureneb tihke lima eritus. Lapse hääl on kähe, köha on kare ja haukuv, ta hingamine muutub häälekaks, võib näha, kuidas roietevahemikud kaasa töötavad. Tavaliselt sellise haigusega ei kaasne palavikku. Kui kodune aururavi ei leevenda lapse seisundit, ta muutub uniseks, keeldub joogist või tekivad hingamisraskused, tuleks minna haiglasse, kus on võimalik ravimisel kasutada spetsiaalseid vahendeid.
Kui köha kestab vaatamata kodusele ravimisele, tuleks minna arsti juurde, et selgitada haiguse tekkepõhjus ning vajadusel kasutada arsti poolt väljakirjutatud rohtusid.
 
emme 13. veebruar 2007, kl 20.22
KÖHA
mina soovitan lapsele määrida taldadele ja varvaste vahele Vicvaporub salvi (apteegist , roheline plasttopsik). Peale salvi määrimist jalgadele puuvillased sokid ja sinna otsa villased, et soe ei kaoks ja salv jõuaks mõnusalt sisse tõmbuda.
Nii nüüd pidžaama selga, aga enne määride kõrile, rinnakule ja seljale kopsude kohale sama Vicvaporub salvi. Pidžaamapluus selga, püksid jalga ja sooja teki alla.
Kui lapsel on üheosaline tudukombe, võiks salviga määrida ja siis selle peale alussärk tõmmata.
Kui peaks veel mingi ime läbi köhahoog magama jäädes tabama, siis oleks hea, kui sul kodus oleks varuks ka vana hea tärpentiinsalvi(apteegis müüakse analoogi-sakslaste tehtud külmetussalv, kus tärpentiini päris mõnus %), mida saab sõrmega voodisse linale, padjapüürile ja kui laps on võrevoodis ja voodil on pehmendused, siis tõmba "triipe" ka nendele - see aine hakkab "hõljuma" ja aitab lapsel paremini hingata.
 
m 14. veebruar 2007, kl 12.44
nohu vastu ööseks tükeldatud küüslauk voodisse ja/või sibularõngad voodi kohale rippuma.Ma ei saa küll väita ,et see nohu kohe ära võtab aga juba mõne aja pärast kuulen, et laps saab läbi nina hingata.Ja hommikuks ei ole terve nägu kuivand tatti täis, nina ilusti lahti.Päeva jooksul hakkab muidugi nina jälle märjaks minema , siis võib tilgutada humerit.Mul nüüd 4 päeva mööda läinud ja olukord tunduvalt parem.Köha jaoks kasutan hanerasva või tärpentiinsalvi.
 
k 14. veebruar 2007, kl 14.56
Köha puhul on ju olemas imikutele siirup PROSPAN ja see maksab apteekis 76.50 Minul ka 5 kuune pisike ja aitas küll köha vastu see puhas loodusravim küsi kindlasti
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!