Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Koolilaps
16 aastase õigused?
 
teismelise ema 06. jaanuar 2012, kl 15.21
§ 231. Alaealise liikumisvabaduse piirang
(2) Alla 16-aastasel alaealisel on keelatud viibida ilma täiskasvanud saatjata avalikes kohtades kella 23.00-6.00. Ajavahemikus 01.06-31.08 on alaealisel keelatud viibida ilma täiskasvanud saatjata avalikes kohtades kella 24.00-5.00.
 
olin 09. jaanuar 2012, kl 17.03
ise ööklubis, kus toimus reid. Kõik alla 18 aastased, ka koos täiskasvanud kaine saatjaga, viidi politseiga minema. Alla 18 on siiski alaealine.
EV Lastekaitseseadus paragrahv 2 ütleb, et käesolev seadus peab alaealiseks alla 18 aastaseid isikuid.
 
teismelise ema 10. jaanuar 2012, kl 08.37
Ööklubis ei tohigi alla 18 aastane käia va. koolinoortele suunatud peod, mis siis ka mõistlikul ajal ära lõppevad.
See punkt käib ikka alla 16 aastase alaealise kohta.
 
Lastekaitse seadus 18. jaanuar 2012, kl 13.04
"palun kirjutage 16 aastase õigused?
ja seda ka ,et kas siis võib kodust ära kolida ja ööseks kodust ära minna,isegi siis kui ema ei luba?"

Jah, alates 16a võib väljaspool kodu ööpäevaringselt liikuda. Aga sealjuures peab ta kinni pidama elukoha reeglitest (Lastekaitse seadus § 19 punkt 4).

Ehk teisisõnu - kui ema ei luba 16 aastasel öösiti kodust eemal viibida, siis sel 16 aastasel ei ole vähimatki õigust öösiti kodust eemal viibida.
 
Lastekaitse seadus 18. jaanuar 2012, kl 13.04
https://www.riigiteataja.ee/akt/121032011050

Oma õigusi teades võiks olla ka kursis kohustustega ;)
 
Tiina 25. juuni 2012, kl 08.54
Ma jooksin kuu aega tagasi kodunt ära. läksin õe juurde kuna kasuisa sõimas mind litsiks et ma saatsin õhtul paar sõpra koju. õe juurst tulin ma ka ära kuna õde ei lubanud mul kokkusaada mu poisiga. kas ma võiksin poisi juurde elama minna kui ema ei luba ?
 
:) 25. juuni 2012, kl 11.26
Kas sa eelnevast teemast veel aru ei saanud, mida sa võid ja ei või? Isegi lingid seadustele on toodud... Kui oled nii vana, et poisiga elama hakata, peaksid loetud tekstist ikka aru saama.
 
ene 26. juuni 2012, kl 15.27
Omaette elada ja teha mida tahab, saab vaid täisealine, so. 18a.Enne seda on alaealine ja tema eest vastutavad vanemad, seega on lapsel ka vanemate vastu kohustused.Nii nagu kohustused, nii ka õigused on mõlemil!Vanemal on kohustus oma alaealisi lapsi ülal pidada ja lapsel ON KOHUSTUS oma vanemaid aidata!Nii et sa, alaealine loe ikka see kohustuste osa ka läbi!Iseasi on muidugi see, kui kodus alkoholi probleemid, siis võib jah, alaealine kodust lahkuda,aga mitte ükskõik kuidas ja kuhu, selle reguleerib lastekaitse (noortekodu, turvakodu või lastekodu).Kui keegi läkski 16a oma elu elama, siis seal sots. töötajal oma töö tegemata ja ka vanemal.Kui alaealine lähebki kodust ära ja ei kuula vanemaid, siis peab vanem sellest teatama ja politsei toob koju ja annab asjast lastekaitsele teada, sel on siis uurida olukorda ja tehe vastav ettekirjutus, mida peab täitma, ei ole ühtegi nii, et alaealine läheb kunas ja kuhu tahab.Kui ei kuulata vanemaid või ei saa läbi, siis leitakse keegi teine, kes vastutab.
 
abc 28. september 2012, kl 20.09
Küsimus: Kui "laps" on üle 18 ehk täiskasvanu ja elab vanemate katuse all, ei joo, ei laaberda aga ka ei õpi (ehk paberite järgi õpib tegelikult mitte eriti, hüpleb koolist kooli) siis kui kaua on vanemad kohustatud ülal pidama? Kuni 23.a.? Ja veel põnevam, mis edasi, kui näiteks ei tahaks enam ülal pidada aga kohta ja tööd inimesel pole? Haridust ka mitte? Viskad inimese kuuse alla? (Reaalis muidugi mitte päris nii aga teoreetiliselt). Kas seadus siis sellist asja lubab? Kuidas on sellise inimese sissekirjutusega? Ehk siis - kas sellise noore saab nt. leibkonnast välja arvata ja kuidas? Segane jutt aga ehk saate aru.
 
Iseseisev inimene. 03. detsember 2012, kl 10.21
Vaatan, loen seda teemat siin ning imestan. Kohutavalt kontrollfriikidest vanemad siia kokku tulnud. Minul isiklikult oli vägagi vaba kasvatus. Pidin lihtsalt empsile teada andma, kui öösiti kodust eemal olin või väljas käisin ning kellaajalisi piiranguid ei seatud. Mulle anti vabadust ning tänu sellele õppisin käituma vastutustundlikult ning austasin ka oma vanemaid. Alkoholi võisin tarbida vahel harva samuti, probleeme sellega kunagi ei tekkinud. Tegin ka bändi, käisin vahel esinemas teistes linnades või siis istusime bändikaaslastega nädalavahetuseti kellegi pool (ka öösel) ning kunagi ei tekkinud probleeme. Koolis käisin hästi, gümnaasiumi lõpetasin neljade-viitega. Hetkel olen 20 aastat vana, elan omaette koos tüdruksõbraga, käin ülikoolis ning tööl ja pean tõdema, et armastan ja austan oma vanemaid väga. Olen üüratult tänulik, et nad kohtlesid mind maast madalast nagu võrdset inimest ja usun, et see on mind kõige rohkem vorminud selleks, kes ma praegu olen.
 
Iseseisev inimene. 03. detsember 2012, kl 10.23
Vabandan mõndade eelmises postituses tehtud lausestruktuurivigade eest :) Tuli väheke kiiruga.
 
murelik noor 09. aprill 2013, kl 22.18
Keegi oskab öelda, kuidas saab laiendada alaealise teovõimet, et saaks 16 aastaselt abielluda? Et nagu kuidas kohtusse pöörduda, mida peab selle jaoks tegema ja palju läheb see maksma?
 
2 lapse ema 10. aprill 2013, kl 09.44
ma arvan, et ei ole siin niivõrd kontrollfriigid vanemad, aga eks me kõik muretseme oma laste pärast. Tamsalu keiss oli ju väga äärmuslik juhus, mis sellele õnnetule neiule ka elu maksis.
Usaldus loeb ja kui laps on usaldust rikkunud - siis ikka väga raskelt see taastub.
to -muelik noor - milleks sul vaja abielluda, kohtus peab seda ka põhjendama?
 
Ema 15. juuni 2013, kl 20.26
Saue valla lastekaitse andis hoopis asja kohtusse,kuna minu 16a tüdruk ütles et tema ei taha enam kodus elada ja nüüd see lastekaitse töötaja meelitab minu last.Ja ei ole ültse meil isegi kodu külastanud.Lastekaitsest pole kasu.Lapsed valetavad ja neid usutakse rohkem,kui vanemaid.
 
you 30. juuli 2013, kl 13.00
Kao put*i, sai tule ütlema, kasvata sa oma lapsi nii nagu sa heaks arvad, sai ole siin mingi ütleja kes kuidas oma last kasvatama peab ja kes on haige peast oma kasvatuse järgi. Debiil!!
 
2 lapse isa 05. september 2013, kl 18.26
to:you
30. juuli 2013, kl 13.00

Esmalt õpi korrektselt suhtlema ja need karvased võid jätta ilusasti ja kenakesti prügikasti. Siis hakkame vaatama mis teema sul on ja kuidas neid lahendada.

Teistel:
Olen 2 last kasvatanud ja koolitanud oma reeglite järgi. Mõtlen koduseid reegleid:
1. Austa vanemaid ja ära neile mitte kunagi valeta. Räägi ikka ja alati tõtt, olgu see tõde nii valus kui tahes.
2. Kui kuhugi minek, siis pead ütlema, et kelle juurde minek. Niikaua kui vanus 18 täis saab pead olema punkt 21.00 kodus ja see ei kuulu vaidlemisele.
3. Kui sulle antakse kodus miski ülesanne, siis teed selle ära vastu vaidlemata (olgu selleks siis muru niitmine, rohimine või puude tuppa toomine jne). Kui on küsimusi, siis esita see julgelt ja sulle vastatakse, et milleks see hea on ja vajalik e. siis tehakse puust ette kui vaja.
4. Taskuraha saad minimaalselt, et õpiksid rahaga ringi käima ja kui miskit vaja siis räägitakse sellest vanematele ja nad otsustavad kui vajalik see on. (Enamus juhtudel on see ost vajalik mida tahetakse).
5. Austa toitu, sest toit on see mis sind toidab ja ära toidu pärast virise, vastasel juhul jääd lihtsalt söömata. Oma valik.

Kõik muu jooksis juba iseenesest.
 
möh 05. september 2013, kl 23.05
2 lapse isa, nalja tegid?
1. Võid sa kätt südamele pannes öelda, et pole iialgi valetanud?
2. 21.00? Isegi seagusega on hiljem lubatud.
3. Laps on võrdväärne küll, aga mitte teenija.
4. Sina isana (?, uskumatu, et üks isa nii lolli juttu ajab) ei ole kindlasti võimeline otsustama, mida nt ühele 16-aastasele neiule vaja on.
5. Appi, kui jabur. Mind sunniti ka nõuka ajal mingit ilget kaljasuppi sööma.
Hale provokatsioon.
 
möh 05. september 2013, kl 23.06
* seadusega
 
mamma möh ´ile 06. september 2013, kl 18.29
Tundub, et "möh" ´il on pseudo probleemid iseendaga. Kui elaksid "2 lapse isa" reeglite järgi, siis ka sul oleks kuhjaga sõpru üle maailma (aktiivsed sõbrad) ja vestleksid meeleldi kõigil teemadel ja ei tuleks teiste kombeid ja pere seaduseid maha tegema ega siin ka sõna võtma. Isiklikult minule on küll tunne, et sinust saab kergelt "ViruLits" kas niisugusena või naa sugusena.
1. kellele ma peaks valetama, kas iseendale?
2. see, et 21 kodus oleksid on selleks, et sa jõuaksid korralikult end välja puhata järgmiseks koolipäevaks
3. kus veel õpitakse tööd tegema kui mitte kodus. Olen kogenud palju noorukesi, kes oma jutuga on nii suured tegijad, et lase olla aga kui töö juures konkreetne ülesanne kätte anda siis surevad sinna juurde ära suutmata ülesandeid täita ja muidugi siinjuures nõuavad veel hiigel palkasid ka. Alustame ikka nii, et kõigepealt õpipoiss ja siis sell jne.
4. mitte isa üksi ei otsusta kõiki küsimusi, kuigi peres on kõik asjad paigas, et kes ja mis asja üle otsustab. Sulle teadmiseks, siis teab isa vahel paremini veel kui ema teakski mida teismeline vajab. Kõige vähem teab teismeline ise mida vajab.
5. sööma peadki kõike, kuigi kõigil on eelised oma toidule aga sellega arvestatakse alati pere menüüd koostades.
Kas sellest oli tõsiselt raske aru saada siis pead küll lasteaeda tagasi minema.

Meeldivat möhhitamist.
 
möh 07. september 2013, kl 12.09
Jutt käib 16-aastasest inimesest.
Ei ole minust Viru litsi saanud, samuti mu 18-aastasest tütrest.
Vaesed teie lapsed.
 
möh 07. september 2013, kl 12.38
Ja veel seda, et mina lapsevanemana ei ole mingeid kindlaid reegleid paika pannud. Pole vajadust olnud. Kõik toimib iseenesest- me austame üksteist.
Kui noor inimene käitub teile sobimatul moel, vaadake peeglisse. Ükski noor ei käitu teie suhtes halvasti, kui te pole selleks põhjust andnud.
 
mamma möh ´ile 07. september 2013, kl 20.32
Said tõe teada ja see kõik liigutas sind sisemiselt julgemata seda tunnistada ja seetõttu sai sinu enesehinnang korraliku raputuse... ja nüüd üritad end tütre varju peita... (Mõtle natuke sügavamalt ja laiemalt siis saad ehk elu mõttest ka aru).

Minu lapsed kohe kindlasti vaesed ei ole ja kindlasti ei ole neil puudust haridusest, ei armastusest ega sõpradest aga samas ka mitte rahast.

Meeldivat möhhitamist.
 
möh 07. september 2013, kl 20.34
Otsi abi!
 
mamma möh ´ile 07. september 2013, kl 21.19
Mitte mina ei pea abi otsima vaid sina sa ülbikust tegelane. Vaata ette, et sa oma EGO ja ülbusega lõhki ei kähe.
 
möh 07. september 2013, kl 21.51
Mamma- :D.
Rumal on rumal olla.
 
Lihtsalt teismeline 19. veebruar 2014, kl 09.45
Ma olen möh'iga täiesti nõus,
1) kell 21.00? kas te teete nalja, noorele jätkub 8'sast tunnist, et end välja magada ja kui mõned vanemad saaksid ka sellest aru, et kui lapsi mitte äratada laupäeva ega pühapäeva hommikul siis järgmise nädala iga päev ühte puudu jäävat magamistundi saaks asendada selle samaga mida ta nädalavahetuse hommikutel rohkem maganud on.

2) laps ei pea kodus vanema sitta koristama, ma saan aru kui on kokkuleppe, näiteks, et laps peab iga päev nõusi pesema ja kõik, aga mitte nii, et ta tuleb koju tahab puhata jms, ja siis vanem tuleb, korista see, tee too jms ma saan aru, et see on vajalik, aga seda ei tohi kuritarvitada, teismeline peab end rohkem sõbrana tundma mitte lapsena, siis tuleb ka tahtmine kuidagi aidata ema või isa, mitte siis kui temaga suhelda nagu orjana, see on väga tähtis

3) minimaalne taskuraha, pole sellega nõus, see peaks olema mingisugune kodutöö mida laps teeb ja saab selle eest raha, näiteks ühe toa koristamine, kui peras on väike laps ja vanem laps on juba piisavalt vana, et väikes hoida siis lapsehoid, söögi valmistamine jms, mis olekski nagu töö, siis on ka teismelisel võimalis öelda, mitte et ma lähen koristama vaid ma lähen tööle ja teismeline harjub mõttega, et selleks, et raha saada on vaja tööd teha ning siis tuleb mõistmine, et raha ei tohi suvakalt raisata vaid tuleb läbimõelda, kas see ost on ikka väärt seda tööd ja aega mida ta selle saamiseks oli kulutanud

Olen mamma möh ´ile'ga täiesti nõus, kus siis õpitakse töötama kui mitte kodus, aga just peab
õppima töötama õige tasu eest, mitte mõtlematult, muigu jugtub nagu minu sõbranna ema tuttavaga, kes töötab baaris ja teda kutsutakse iga kell tööle, kui neile endale pähe tuleb, aga selle eest palka suuremaks ei tee, ja mis kasvatus see on, tee kõike mida vaja ilma vastuvaidlemata, kuigi 2. lapse isa, ütles alguses, et küsi ja me seletame miks see on vajalik, aga samahästi võivad tööandjad seletada, muigu me vallandame teid ja ongi kõik, minu meelest on parem kohe elu alguses teha kindlaks, et tööd lihtaslt käsu jargi ei tule teha.

4) teismelisele ei tohi käskida midagi süüa, see tekitab ka sellise tunde, et talle midagi kästakse ja valikuvõimalust ei anta, valikuvõimalus peab olema, näiteks vanem teeb mingi prae või suppi mis vanem juba teab, et lapsele ei maitse, siis on vaja juba eelnevalt kas osta või teha näiteks salatit, või poest juba valmistatud kotletti jms et teismeline saaks ikkagi süüa mitte ei nälgiks, ega toituks aind magusaga mis kodus on, ja samas kui see sama teismeline oli veel 2-3 aastane võis teda lihtsalt toitagi selle asjaga, just selles vanuses jääb külge, mis toit on hea ja, mis halb, kui väiksele lapsele iga päev anda üks lusikas, kuigi talle mitte maitsvat rooga, siis mõne aja pärast hakkab see talle maitsma.

veidi pikkaks läks, aga loodan, et annab mõtteainet, kas läbi lubes suur tänu talle, see oli minu arvamus asjast :)
 
lol 07. juuli 2014, kl 19.39
12 aastaselt saab dyrtid teha
 
nii ja naa 30. jaanuar 2015, kl 14.33
aga see pole normaalne kui 16 ja ainult kool ja kodu ei sõpru ega sõbrannasid rohkem kui ainult koolis sest kodust lubatakse ainult 100m jalutada ja ainult 30 min. ja oma kodu kanti teav sama palju kui ta ilma peeglita kõrvu näeb sis ma arvan et sellisel lapsel hakkab või juba on kohale jõudnud alaväärsus kompleks ja sellised on valmis ka jamma kokku keerama et sealt ainult minema saada
 
Mirru 02. veebruar 2018, kl 21.12
Kas 17 aastane tohib ööbida üksi hotellis ilma vanemate teadmata?
 
Noor 02. veebruar 2018, kl 21.50
Olen põhikooli lõpetav noor neiu kes käis mõnda aega tagasi aastaks välismaal õppimas.
Praegu neid kommentaare lugedes ei jõua mulle kahjuks kohale miks on vaja 16 aastast nii palju piirata. 16 aastaselt käitud sa juba nii nagu sind on kodus õpetatud ja kuidas sinuga on käitutud, siis kui olid näiteks 8 või 12 aastane. Enda pealt näen, et JAH on asju mida on mulle keelatud ja millega ma ise rahul ei olnud, kuid minul on olnud see alati läbirääkimiste küsimus.

Vanematele kes leiavad, et kui nad lubavad oma teismelise eas lapsed ööseks kodust ära, siis minnakse kohe jooma ja mingite suvaliste meestega ringi aelema, siis see on ka koduses suhtumises ja kasvatuses kinni. Mind pole kunagi keelatud ja ma pole ka kunagi tulnid selle peale, et kellegi juurde ennast täis jooma minna

Aitäh! ja vabandan eesti keele vigade pärast, aasta võõras keeles jätab oma jälje.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!