Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Koolilaps
Teismeline ei käi koolis
 
piii 22. veebruar 2008, kl 18.22
Kui ei taha õppida, siis ei õpigi. Ikkagi on kodus mingi viga, et õpimotivatsiooni pole. See on tema elu, las läheb tööle. Ainult ta peab siis selgeks saama, et töölkäimine ei ole mingi taskuraha teenimise koht, vaid töölkäija peab maksma oma osa üürist ja söögirahast.
 
targutajatele 22. veebruar 2008, kl 19.09
küll on hea nõu anda kui omal sellist probleemi pole! saada aga tööle, nõua aga üüriraha, anna aga peksa... olen päris kindel et oma lapsega te nii ei käituks. teil lihtsalt pole sellist probleemi. ja pole siis mõtet teisi arvustada. las arutavad omavahel need, kellel ON selline mure.
 
to targutajatele 22. veebruar 2008, kl 20.09
kle,mida siin räägitakse-et just KOGEMUSED sellised! lugeda ei oska või? peksa pole keegi käskinud anda! kui ise loru lapsevanem,siis kannatage vaikides! küsite nõu ja siis ei sobi! täpselt nagu te oma lapsed! TÕDE VALUS KUULDA KAH VEEL! arenege ise kõigepealt!
 
pragajatele 22. veebruar 2008, kl 21.00
Inimest ei kasvatata ähvardamise ega hirmuga vaid HEADUSE ja ARMASTUSEGA. Oleks vaid lastevanematel piisavalt kannatust.
 
ja 22. veebruar 2008, kl 21.39
toalett:P mis sõna see veel on?
kahju küll, et luuserid hoiavad gümnaasiumastme kohti kinni.
 
aet 22. veebruar 2008, kl 22.48
väga õieti õeldud, et kannatust on vaja. Ja alla ei tohi anda, tuleb teda sealt põhikoolist läbi aidata, "tirida" nii hea kui halvaga. Oi kus meil ikka mõnikord krohvi langes laest ja aknaklaasid klirisesid aga põhikool sai lõpetatud (eelmine aasta lõpetas). Jõudu ja kannatust.
 
oeh 22. veebruar 2008, kl 23.11
Kannatust on vaja ja kindlat-ranget kätt. Armastuse ja headusega selliste puhul kaugele ei jõua. Nad oskavad oma vanematega manipuleerida ja seetõttu tulebki neid maapeale tuua.

Kui minu laps oleks selline, siis saadaksin jalamaid tööle ja nõuaksin üüriraha vastavalt turuhinnale ja kui see ei meeldi, astugu uksest välja või kuulaku minu sõna! Ei lase mina lapsel enda üle võimust võtta. Laps on ikka laps ja vanem on vanem.
 
kuule oeh 22. veebruar 2008, kl 23.28
sa oled üks vastik mutt- võtad igal pool sõna kuigi sul midagi tarka õelda ei ole. nõuakisd sa jah üüriraha vastavalt turuhinnale. Ja süüa annaksid ka vastavalt resorani hinnakirjale. Küsiti ju kogemusi, et kool ära lõpetada mitte sinu targutusi.
 
oeh 22. veebruar 2008, kl 23.39
Selline šokiteraapia aitabki lapsel kooli ära lõpetada, ta õpib, et niikaua, kuni ta on ülalpeetav, peab ta kuulama vanemate sõna.

Mina räägin, kuidas lastest inimesi kasvatada, kui nad kord üle käte läinud.
 
teismelise ema 22. veebruar 2008, kl 23.55
Tänan paljude vastuste eest, kõigile personaalselt vastama ei hakka kuid kokkuvõtlikult võin vastata, et peres pole üks laps vaid neli. Ning teised lapsed käivad koolis õpivad neljadele - viitele. Oleme käinud psühholoogi juures lapsel diagnoositud hüperaktiivsus ja düsgraafia.Reaalainetega probleeme polnud ning geograafia, ajalugu lausa väga meeldisid. Millest sellised haigused pole õrna aimugi, teistel lastel seda ei esine. Kool on teadlik diagnoosidest, emakeeles jätkati mitterahuldavate hinnete panemist, koolis psühholoog ja tasndusõpe jne. puuduvad.
Õppealajuhataja väitis juba mitu aastat tagasi, et laps meil nagunii juba mitu korda istuma jäänud, siis polnud veel tunnistusel mitterahuldavaid hindeidki jne. Õnneks käivad teised lapsed teises koolis. Seega kooli poolset abi pole loota.
Rääkinud oleme mehega mõlemad talle hariduse tähtsusest jne. noogutab ja väidab aru saavat. Kuid tulemus ikka null.
Olen ise tööandja ning seega tööturust üsna hea ülevaatega. Mingi töö talle ka leiaksin. Ütlesin talle juba, et nüüd tuleb tal siis tööle minna, sest taskuraha ta minult enam ei saa. Mispeale tundus, et see teda siiski üllatas - ehmatas. Kuid õhtuks oli tal juba ka sellele vastus , et läheb siis sõbra isa juurde tööle. Ilmselt tulebki siis lasta tal tööl kätt proovida ning loota, et kevadeks - suveks ikka mõistus taas koju tuleb.
Samas tahaks väga teda kuskile mõistvamasse kooli panna, ehk on kellelgi hea soovitus. Elame Tallinnas.
 
oeh 23. veebruar 2008, kl 00.49
Läheb tööle - suurepärane! Nüüd on kaks varianti: tal kas tuleb mõistus pähe ja ta saab aru, et tööinimese elu pole meelakkumine (NB! ta peab enda palgast panustama ka toidule ja kommunaalmaksudele!) või ta leiab, et talle selline korraldus sobib. Esimesel juhul hakkab õppima ja teisel juhul oskab hiljem enda eest vastutada ja teab, kuidas hakkama saada. Mõlemal juhul positiivne resultaat olemas.
Rõhutan veel kord, TA PEAB HAKKAMA ANDMA OMA OSA TOIDU JA KOMMUNAALMAKSUDE JAOKS. Tahab täieõiguslik tööline olla ja täiskasvanut mängida, tore, andke talle võimalus, aga tehke selgeks, et täiskasvanuks olemisega kaasneb ka vastutus.
Hüperaktiivsust diagnoosib siiski psühhiaater(!) ja lisaks sellele on see äärmiselt haruldane haigus. Reeglina on tegemist kasvatamatusega.
 
sõltumatu 23. veebruar 2008, kl 01.23
oeh kao minema.
 
oeh 23. veebruar 2008, kl 02.29
Milles on sinu probleem? Kas sind häirib, et pakun inimesele efektiivset lahendust, kuidas last kasvatada ja talle aru pähe panna? Teemaalgataja proovis heaga ja tulemus ümmargune null, järelikult ei ole hea sõna antud juhul efektiivne ja tuleb läheneda teisiti - tahad sõltumatust, võta ka kohustused. Ei ole võimalik, et laps saab ainult privileegid, kuid ise nende teenimiseks midagi tegema ei pea.
 
h 23. veebruar 2008, kl 09.00
oeh-il on õigus - hüperaktiivsuse diagnoosi paneb välja siiski psühhiaater.
kas koolis koduõppe varianti pole pakutud? tundub, et Sinu poeg ei taha KOOLIMAJJA minna ja probleem ei ole suutmatuses õppeainet omandada.
olen täpselt sama vana poja ema, aga Sinu mure on mulle võõras. kui minu poeg oli noorem ja ma sain aeg-ajalt tema rõhutud olekust aru, et midagi on koolis viltu, hakkasin maast ja ilmast rääkima, arutlema, kuni pika jutuajamise käigus jõudsin nagu muuseas probleemini, mis teda vaevab. ja lähenesin teisest küljest, ehk siis näitasin olukorda minu vaatevinklist. peale selliseid vestlusi oli lapses pingelangus silmaga näha.
tänaseks on ta kas õppinud ise toime tulema või on nad pubeka east välja kasvanud, igal juhul ei ole meil sellised jutuajamised enam vajalikud. küll aga räägime palju igasugustel muudel teemadel. nagu ka sellest, et tema hinded võivad mind kurvastada või mulle head meelt valmistada, aga oma teadmistega hakkab tema oma elu elama, mitte minu oma. seega on need ju temale vajalikud, mitte mulle. v-olla seetõttu on tal ainult head hinded. et õpibki endale.
hüperaktiivsus pole kasvatamatus ja seda, et 3 ülejäänud last hästi õpivad, ei tohiks sellele 4-ndale- probleemsele kuidagi nina peale visata. katsu temaga tasapisi jutule saada, kes või mis talle koolis haiget teeb. ei imesta, kui õpetaja halvustavaid märkuseid tunnis teeb - kellele meist meeldiks rahvahulga ees seda enda kohta kuulda, seda enam sellises tundlikus eas. kui emakeeles jätkati mitterahuldavate hinnetega, võib see just nii olla.
tööle jõuab minna küll ja küll, võib juhtuda, et OMA RAHA hakkab nii meeldima, et ei lähegi enam kooli tagasi. pigem ürita leida kool, kus on mõistev ja teadlik eesti keele õpetaja.
hetkel on nii, et tegeled tagajärgedega, aga põhjused on jäänud välja uurimata.
 
lastetu 23. veebruar 2008, kl 09.44
mulle tundub, et tuleb lasta lapsel endal rääkida ja lahendusi välja pakkuda, mitte kogu initsiatiiv endale võtta. rääkima ja arutama tuleb meelitada kannatlikult nagu lammast uude aedikusse....
 
Teismelise ema 23. veebruar 2008, kl 10.35
Hüperaktiivsuse diagnoosi panigi psühhiaater.Laps sai ka ravi.Mis aitab keskenduda (Ritalin). Ja koolis tõesti mõnitati klassi ees. Olen ka seetõttu pöördunud haridusameti poole, kust saime küll ajutist abi. Kooli direktori ning probleeme tekitanud õpetajatega sai peetud vestlus haridusameti töötaja juuresolekul. Õpetajad vabandasid sellel vestlusel ning lubasid edaspidi last klassi ees mitte mõnitada. Mõnda aega tundus, et kõik toimib. Nüüd ilmselt on seis jälle sama. Laps aga on vanem ja ei taha et ma sekkuks.
Polegi lapsele etteheitnud seda, et tema on pere "mustlammas" ta ärritub niigi iga vastumeelse lause peale.
Seega olen hetkel ummikus ja ei oska muud teha kui saata ta tööle......
 
loen 23. veebruar 2008, kl 11.02
" mingi töö ma talle leiaksin!"--jah,otsi töö ka valmis! oeh-il on õigus,rangus on omal kohal selliste laste puhul! rääkigu need tesed kanaemad siin,mis tahavad.
veel kirjutad,et reaalainetes-ajalugu,geograafia,pole probleeme.kullake,need on humanitaarained. reall on mate,kemm ja füss.
 
h 23. veebruar 2008, kl 11.27
seda oligi arvata. kõige raskemini mõjuvad lapsele õpetaja ütlemised klassikaaslaste ees.
tööle saata on kõige lihtsam lahendus, aga tal ei ole siis haridust ju isegi mitte 9. klassi? ausalt öeldes küll ei usu, et ta hiljem omal initsiatiivil edasi õppima läheks. siis oleks ta juba klassikaaslastest nii palju vanem... mis omakorda võib olla norimise põhjuseks.
kas õhtukooli variant ei tuleks kõne alla, et ta haridustee ei katkeks?
mul on nii kahju Su pojast, ehkki kaastunne on väga totter tunne... lapsed ei ole ju halvad, nad ei sünni siia ilma selleks, et vanematele probleeme hakata tekitama. ilmselge, et Su poeg ei soovi koolis sekkumist, sest päris kindlasti on keegi õpetajatestt suuteline seda klassi ees nina peale viskama ja siis on klassikaaslaste kord "sõna võtta".
tegelikult on Su poeg kõige suuremas ummikus - lubab kooli minna ja ilmselt hea meelega seda teekski, aga ilmselt ei suuda solvumistega toime tulla.
mina ei arva, et tööle saatmine oleks kõige sobivam lahendus. seda enam, et ma ei loe kusagilt Sinu jutust välja, et Su poeg suitsetaks-jooks või ei ööbiks kodus. probleem on siiski mitte halvas käitumises, vaid selles, et ta ei lähe kooli?
vaevalt, et ta enam kodus kurtma tuleb, aga on tema jutust kaudselt välja tulnud, kes või mis on mõnitamise põhjuseks?
räägi pojale, et inimesed, kes hakkavad teisele halvasti ütlema, on ise komplekside küüsis. parim kaitse on ju rünnak! või on neil kodus pinged, vanematel kiire, pole kedagi, kes täiskasvanuna neid ära kuulaks. või kiidaks. sest ükskõik kui halvasti käitub laps, teeb ta midagi, mis väärib tunnustamist. mis annab motivatsiooni jälle midagi head teha.
ürita oma pojaga jutule saada. lase temal kaasa rääkida, mis saab edasi. see töölemineku jutt oli ju algselt Sinu poole välja pakutud, millega ta haakus ja lubas sõbra isa juurde tööle minna. see tundub talle mingi väljapääsuna lootusetust olukorrast. aga kindlasti on olukorrast ka hoopis mõistlikum väljapääs. üheskoos otsides leiate ehk selle üles!
 
Aili 23. veebruar 2008, kl 11.52
Praegu midagi muud ju üle jäägi kui tööle minna, aga 9 klassi on vaja kindlasti lõpetada - ja kindlasti teises koolis. Pole hullu, küll saab asi korda - mõelge positiivselt!
 
mimm 23. veebruar 2008, kl 15.01
Miks õpetaja mõnitab teiste ees? Aga sellepärast et see on ainuke relv õpetajal mõjutamaks õpilast, kes ei allu.
 
h-le-h-le 23. veebruar 2008, kl 15.53
just,kõik see RÄÄKIMNE oleks pidanud toimuma VAREM ,et laps oleks nüüd enesekindel ja suudaks teiste sõnadega toime tulla! võib ju praegu ka proovida,aga arvan,et hilja...ise olen kõike seda jahvatanud kohe,kui lapsed jutust aru saama hakkasid.

mimmiga ka nõus,sest õpetajal puuduvad KÕIK võimalused last kuidagi karistada,mõjuatada....meil on kanaemade seadused lastele ju.
 
mimmile 23. veebruar 2008, kl 15.53
kas pole kuulnud, et mõnitamine on vaimne vägivald. Et, siis peaks seda pooldama, kui õpetaja on ebakompetentne oma ametis. Ma küll ei mäleta, et õpeatajakoolituses oleks mõnitamist pakutud õpilase ohjeldamise vahendida. Ja, siis küsitakse, miks teismeline koolis ei taha käia. Kui tema õpetajale midagi ütleb saab karistada, kui õpetaja teda mõnitab, siis ei kaitse teda keegi.
 
h 23. veebruar 2008, kl 18.01
to h-leh-le- parem hilja, kui mitte kunagi! jah, oleks küll pidanud varem rääkima, aga tead küll, kuidas oleksiga lood on. seega võiks veel üritada. oma laps ikkagi.
huvitav, milliseid KÕIKI võimalusi silmas pead, millega õpetaja saaks last karistada?
ja veel huvitab mind, millised kanaemade seadused siis praegu kehtivad?
 
oeh 23. veebruar 2008, kl 19.32
Õpetaja "mõnitamine" võis olla ja tõenäoliselt oligi asjakohane sapine märkus.

Kui lapsele hakkab oma raha meeldima ja ta ka seda elamiseks vanematele annab(!), siis on kõik hästi, sellest poisist kasvab inimene, olgugi et pooliku haridusega. Ei ole kõigile haridust vaja, kui ikka tahtmist pole ja hakkama ei saa, siis mingu tööle ja nautigu täiskasvanute õigusi ning KOHUSTUSI.
 
noormees 23. veebruar 2008, kl 22.12
mul oli ka kunagi sellised probleemid et ma ei käinud tundides .aga kooli läksin heameelega hommikuti kuna koolis olid head sõbrad kellega sai suheldud jne ,ainuke tund kus ma käija ei tahtnud oli kehalise kasvatuse tund kuna õpetaja tuli kallale mulle ja rohkem ma sinna tundi ka ei läinud .põhikool 9 klass sai ilusti lõpetatud ,aga kutsekooliga tekkis raskusikolmandal kursusel kuna ei saand enam hakkama ,siis ei käinud ka enam tundides,kutsekool pole ültse kerge nagu vanemad räägivad ,nüüd tulin koolist ää ja otsin tööd omale .
kasutaja oeh sa ütlesid sellist asja :Kui ei aita rääkimine, tuleb muul viisil läheneda. Püksirihm nimelt.,jah ma olen kodus rihma saanud ja päris kõvasti ,isegi arsti sekkumist oli vaja kuna ma ei saanud enam istuda .jah soovitan soojalt oma lapsi peksta rihmaga andke aga valu ,mul on siiamaani armid kannikate peal ,mis on tingitud õmblemistest mis arst tegi .
 
oeh 23. veebruar 2008, kl 22.36
Tundub, et sul pole ka eesti keele oskusega kõik korras. Leidsin esmasel vaatlusel ligi 10 elementaarset viga.
Miks sa siis hakkama ei saanud? Laiskus või see, et tundides tähele ei pane? Kui ei saa hakkama, lähedki tööle ja hakkad makse maksma.

Püksirihmaga karistamine ei tähenda seda, et tagumik peab verine olema! Kaks tulipunast tulitavat kannikat toovad jonnakal teismelisel mõistuse pähe, kui ei saada aru, et vanemate reeglitele tuleb alluda.
 
oeh 23. veebruar 2008, kl 22.37
Lisaks veel: karistamisel ja peksmisel on suur vahe. Sind ei karistatud, vaid peksti.
Mida sa siis soovitad häbematu lapsega ette võtta, kui ta ei saa aru heast sõnast, selgitustest, privileegide äravõtmisest?
 
oeh 23. veebruar 2008, kl 23.11
Süvenesin sinu postitusse ja leidsin 37 viga.
 
Teismelise ema 24. veebruar 2008, kl 00.13
To: loen
Tsiteerin:Reaalainetega probleeme polnud ning geograafia, ajalugu lausa väga meeldisid. Pidasin silmas siin siiki reaalaineid, milleks on tõesti matemaatika, füüsika jne. ning lisaks geograafia, ajalugu. Kuid see polegi ju hetkel oluline, vähemalt minu jaoks.
To:h
Mõnitatakse ikka oskamatuse, arusaamatuse ja tegemata jätmiste pärast, seda siis õpetajate poolt. Räägitakse klassi ees kui palju tal on märkuseid ja kui palju halbu hindeid tal on. Näidatakse klassi ees tema päevikut teistele jne. Ja see, et õpetajad ninapeale viskavad on Sul õigus. Kui olime haridusosakonna kaudu vestlus ära käinud kihas kogu kooli juhtkond ja lapsele heideti ette, et näe ise oled nii ja naasugune aga vanemad käivad sind siin veel õigustamas.Samas klassikaaslastega läbisaamine oli null. Tögati, mõnitati, kiusati jne. Õpetaja ei uskunud, et tal ei käi ühtegi klassivenda kunagi külas jne.Kirjutan nimelt "oli" sest hetkel puudub mul info kas ta saab mõne klassivennaga läbi või mitte. Kodus külas ei käi küll ühtegi. Majas on meil veel temavanuseid poisse, nendega ta suhtleb. Näen neid maja ees, teretavad mind jne. Kuid keegi neist ei käi selles koolis...
Selles on Sul õigus,et ta tahaks kooli ilmselt lõpetada. Oleme miljon korda temaga rääkinud nende aastate peale kokku, kui tähtis on haridus. Ta saab sellest väga hästi aru. Täna õhtul peale järjekordset vestlust ütles, et tahab ikka kooli ära lõpetada. Andsin talle esmaspäevani aega mõtlemiseks. Ehk saame veel kuidagi need puudumised tagsi teha.Kuigi mulle endale tundub see utooplisena.Kool ei paku ka koduõpet.Õhtukooli ei sobi vanuse poolest, alles 17a. võetakse sinna ta saab alles 16a.
Ja poeg tõesti ööbib kenasti kodus minuteada ei käi joomas. Ma pole vähemalt märganud tunnuseid.
 
ka 17 a emme 24. veebruar 2008, kl 00.39
Mul poeg vahetas sel veerandil kooli, 11. klass. Läks Täiskasvanute gümnaasiumi, saab väga hästi hakkama. Ta ka vanas koolis õppis hästi, aga klassijuhataja hakkas lambist kiusama - ja nii ongi. Linna peal räägitakse, et klassijuhataja lesbi, et poisse eriti üldse ei salli.

Klassijuhataja hakaks intrigeerima. No süüdistas näiteks poissi suitsetamises ja helistas mulle keset päeva - keegi olla talle rääkinud, et mu poeg olla vahetunni ajal suitsetamas käinud. No tere talv - selles eas arukamasd jätavad juba maha, eks ole...
Kui tahtsin täpsemalt teada, et kus ja kuidas, siis teatas teatraalselt, et ta ei ole volitatud rääkima ja eks te ise tea.

Häda aga selle, et mul poiss ei suitseta, ta kohutavalt sellest solvus. Läks ja küsis ise klassijuhataja käest, too teatas, et ta pole midagi taolist öelnud, et oli mulle helistanud ja rääkinud, et klassis on suitsulõhn...Taolisi juhutmeid ikka mitmeid. Arutasime asja kodus, poiss ütles, et igavene jama, et rikub käitumishinde ära.
Niiet võib olla on lastel suted õpetajatega sassis - ja kindla peale on meie koolides ka lollakaid õpetajaid.

Mis ma oma pika jutuga tahan öelda - ehk on abi kooli vahetamisest. Ärge kartke seda - me ise ka vahetame töökohti.:) Vaid nõukaajal oli surmani ühel kohal töötamine voorus iseenesest.
Ja täiskasvanute gümanaasium ON hea variant - ärge seda kartke, seal ei käi pätid, ikka tavalised poisid-tüdrukud. Ehk võimaldab see variant neil tööleihkajatel:)) natuke ka mõnda tööd nuusutada. Jõudu ja vaprust teile ja olge tublid!
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!