Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Koolilaps
Kuidas õpetada laps lugema?
 
marike 08. juuli 2009, kl 21.24
Tere
Palun vihjeid, häid nõuandeid, soovitusi - kuidas õpetada 6-aastane laps lugema? Hakkab varsti kooli minema, aga lugeda ei oska ja ei taha ka. Vanem laps õppis ise, aga nooremaga ei saagi kuidagi otsa peale. Mismoodi teil on õnnestunud tekitada lapses huvi lugemise vastu?
 
000 08. juuli 2009, kl 22.00
Pane waldorfkooli. Seal pidi norm olema, et laps 3.kl lugema õpib.
Ma tglt ei tea, kas see tõsi on, sest omal kokkupuuteid pole, aga nii ma olen kuulnud ja kui lapsel ikka igasugune huvi puudub, siis võiksid asja uurida.
 
.. 08. juuli 2009, kl 22.32
vii telekas "parandusse", arvuti pane lukutaha ja unusta kusagile lauale mõnusad suurte tähtedega, kuid vähese tekstiga ja ilusate huvitavate piltidega raamatud.

- ehk hakkab huvi tundma
 
lucy 08. juuli 2009, kl 22.37
kui ta sul tähti oskab, siis olete ka ilmselt nagu minagi tähti valesti õpetanud, ikka ell ja emm, põhh ja kõhh. 1 tund logopeedi juures, õppisime kõik tähed kiiresti uuesti üle ja edasi läks ludinal.
 
kunagi 08. juuli 2009, kl 23.50
Mu pere ka paanitses ja olukord oli sama, tähti tundsin, lugema õpetati pidevalt, aga ei midagi. Mäletan, et mul lõi ühel päeval ise pildi selgeks, taipasin, et mõistan sõnade tähendust mitte ei näe ainult tähti. Samas ei saa sellele lootma jääda.
 
logopeed 09. juuli 2009, kl 00.19
võta miki hiire või muud koomiksid appi. Need on ilusad värviliste piltidega ja lõbusad ka, peaksid huvi tekitama. See ei tähenda loomulikult, et ise kõik ette loed. Küll aga pead ette lugema mingi osa, et huvi tekitada.
Ilmselt puudub lapsel huvi sellepärast, et talle ei ole pisikesest peale raamatuid - muinasjutte ette loetud. Me ei oska huvituda asjadest, millest me mitte midagi ei tea.

Kui palju ta näeb, et kodus vanemad loevad? Eeskuju on selles vanuses tugev motivaator.

Loodan, et laps ikka tähti tunneb? Kindlasti ei tohi õpetada tähtede nimetusi (põhh, emm, ell jne). Kõik häälikud tuleb sõnas kokku venitada, alusta lihtsamatega: ssssiiiiillll (kirjalikult paha juhendada).
Proovida võid ka igasuguste siltide lugemist, telekakava, kui laps huvitub lastesaate algusajast; kasuta ära igasuguseid olmesituatsioone ("eksi" poes ära - ei leia kus müüakse mingit kaupa, otsi viiteid, võiks sobida võõras poes; vanaema võiks teeselda, et ei näe ja paluda lugeda, mis kirjas).

Kõige rumalam asi, mida saab teha, on last vägisi sundida. Siis tekib vastumeelsus ja asi ei edene kuidagi. Lapsele tuleb selgeks teha, et lugemisoskus on talle moel või teisel vajalik.
 
nojah 09. juuli 2009, kl 05.09
mulle ei lugenud keegi raamatut ette j ano tegi tigedaks ikka küll
seal raamatus olid sellised huvitavad lood. võtsin kätte ja hakkasin ise lugema vot!
olin vist 4 aastane sel ajal juba
 
meie 09. juuli 2009, kl 08.02
voolisime plastiliinist tähti koos lapsega ja seadsime sõnadeks, huvi oli suur, proovi :)
 
:) 09. juuli 2009, kl 08.24
tegin maastikumängu-aaretejahti ( saab ka korteris teha), kus iga kiri viis järgmise kirja peidukohani ja lõpus ootas auhind-aare. Kirjad olid lihtsad, lühilausete ja suurte trükitähtedega
 
c 09. juuli 2009, kl 08.59
kui laps lasteaias ei käi, on vähemalt Tallinnas võimalik tal aasta enne kooli minekut oma alukohajärgsesse kooli eelkooli minna. või pane lasteaeda aastaks.peale lõunasööki võid ju koju viia, tunnid toimuvad hommikuti.
 
appi 09. juuli 2009, kl 09.05
mina ei teagi kuidas mu lapsed tähed selgeks said ja lugema õppisid.
eks ühel ajal käis vanem laps küll ja uuris, et mis täht see on ja mis täht see on ja siis ka teised käisid uurimas ja klotsidega tähti ette näitamas.

Noorim poeg oli mul 4 aastane ja minu õe juures kui ise olin nooremat tütart sünnitamas. Ühel päeval õde küsis, et kaa sul poissoskab juba lugeda. Vastsin, et arven, et ei, et ega ta vast tunne veel tähtigi. Õde rääkis seepeale, et tema aasat noorem tütar ja minu 4a poiss mängisis koos ja tema tütar oli pärast talle ajalehest suuri pealkirju veerinud. ta oli küsinud, et kas sa tunned tähti, et kes sind lugema õpetas. nosiis laps oli öeld, et minu lpas olla õpetanud... ja ma ise ei teadnudki kus ta lugema õppis või et tal üldse tähed selged on - aga eks siiska tema koos vanemate lastega need selgeks sai
 
meil 09. juuli 2009, kl 10.04
sai asi alguse nii, et laps tahtis pidevalt, et loeksime ette, mis lastesaade või multikas telekast tuleb. Ühel päeval teatasin aga , et lugegu ise. Mossitas, mis ta mossitas, aga tuli aabitsaga minu juurde ja palus abi. Ja nii ta lugemise selgeks saigi.
 
Täpitriin 09. juuli 2009, kl 10.19
Tekitage esmalt huvi, lugege õhtuti raamatuid ette, vaadake koos pilte, las ta jutustab, teeb nö oma loo sellest jutust. Siis on väga head videod, mis pole peale loetud, vaid tuleb alt lugeda. Kolmandaks soovitaks sõnamänge või puuklotsidest sõnade ehitamist.
 
Anna 09. juuli 2009, kl 20.24
Ma olin viis kui lugma õppisin. Ema luges unejutte ja tavaliselt olid lasteraamatutes sellised ühepeatükilised lood ja kui peatükk iga õhtu ei tekkind nagu erilist huvi, mis edasi saab, sest lugu sai läbi. Jõuludeks sain aga Harry Potteri esimese ja sellega oli küll nii, et jubedalt tahtsin teada, mis edasi saab. Kui ema oli siis unejutu lõpetand võtsin kätte ja üritasin edasi lugeda. Algul oli frustreeriv, esimese leheküljega läks ikka päris kaua, kuid aina kiiremini läks ja ma lugesin pool ööd akna all kuuvalgusel seda (tuled ei tohtind põleda, ma "magasin")
 
marike 10. juuli 2009, kl 01.10
Aitäh teile kõigile soovituste eest :)
Olen lapsele kogu aeg jutte lugenud ja ise loen ka raamatuid usinalt, venna loeb ka - aga väiksem poja tahab hoopis spordikooli minna, et lugema ei peaks ...
Aga teie häid soovitusi proovin kõiki rakendada!
 
just 15. juuli 2009, kl 19.01
Just kuulsin, et 4-a laps õppis lugema Jänku Jussi interneti-lehekülge uurides, pidi väga sobilik väikelastele olema, puha eesti keeles. Lastele seletatakse muidki elus ettetulevaid olukordi. Ei ole ise uurinud, aga kes huvilised, võivad uurida, kas on lapsi arendav koht.
 
soovitaja 15. juuli 2009, kl 23.51
Kindlasti lugema õppimisel mitte öelda "L" hääliku asemel "el," "k" tähe asemel " ka" jne. Lapsel sel juhul lihtsam õppida, kui nimetad tähti nii, nagu neid sõnas kokku loed.
 
emme 19. juuli 2009, kl 20.30
mnjjah, kardan,et eelkooli selline mitte lugev laps ei passi, neil seal ikka kõik lugemisebaasil. mina õpetasin oma 5a poja lugema raamatu järgi, kuidas väikelast lugema õpetada, see oli rohkem mälu järgi. ei kirjutad sildile isa ja ütled, et on isa, talle jääb see meelde, ja kuidagi sealt see alguse sai. 5a 4kuune laps ja eelkooliks luges vurinal.
 
on lugu 19. juuli 2009, kl 21.07
mul oli plika 6 aastane kui kooli läks (järgmine kuu sai 7) lugessiis juba sorinal.
Kool oli väikene maakool. I klassis 6 tüdrukut ainult:
2 olid õpetajate lapsed
2 tundsid tähti
1 minu laps luges sorinal
1 ei tundunud veel tähtigi

ja kevadel jäeti see viimane laps istuma set ta ei saanud tähtigi selgeks. Käis too tüdruk siis suvel minu lapsega mängimas ja sügisekss luges sorina.

minu laps aga segas tunde ,kunatal oli igav ja ta saadeti kooli sööklasse kokatädile abiks
 
seda et 19. juuli 2009, kl 21.18
just
annab üsna hea vihje, Jänku-Jussi interneti lehekülge soovitades,
meie 4a ja 6a vaatavad ka seda aeg-ajalt, 6a oskas ka juba aasta tagasi lugeda, ma tubli raamatute ettelugeja ka olnud :), koos vaatasime pilte jne.
aga minu arvates jääb sealt Jussi-lugudest palju head ja õpetlikku lastele meelde, nt.hiljuti jalutuskäigul hakkasid lapsed ise ravimtaimedest rääkima ja küsimusi esitama, sest Jussis olevat millalgi olnud ravimtaimedest üks osa, nii et on küll lapsi arendav koht :)
ja internetist üht-teist vaadates, otsides hakkab laps ise huvi tundma, mida sinna kirjutatud on.
 
Kirsti 20. juuli 2009, kl 13.49
vaatasin, et vahepeal läks targutamiseks ja kiitlemiseks, kes millal lugema hakkas jne.
Endal 6-aastase jõmmiga sama mure. Teda ei huvita ega ole ka kunagi huvitanud ei tähed ega lugema õppimine. Tähed õppis ainult sellepärast selgeks, et arvuti parooli ja mangukoobas.ee oskaks kirjutada. Aeg-ajalt muutsime parooli. Nüüd tähti enam-vähem teab, häälib üsna korralikult, kuid ei loe. 3-tähelised sõnad veel veerib kokku kuid 4-tähelised on juba liig. Panen kindlasti eelkooli.

Minu jaoks täiesti ootamatu kogemus, sest vanemale pojale õpetasin ainult tähti, 2-aastaselt olid kõik tähed selged, lugema hakkas lasteaias tänu seal toimuvatele tegelustundidele. Keskmisele pojale ei pidanud isegi tähti õpetama - poiss oli 1a7k, kui avastasin, et tähed selged - Mõmmi Aabitsa vaatamise tõttu; lugema hakkas ka ise, on selline uuriv tüüp.

Et siis lapsed on lihtsalt erinevad. Ka ühe ja sama pere lapsed.Palju sõltub lapse huvist. Mina ise nt hakkasin lugema 4-aastaselt, kuna minu isal opereeriti häälepaelu ja ta ei saanud mulle enam ette lugeda (ema venelane ja tema ettelugemisoskust ei pidanud ma isa ilmekuse kõrval piisavalt heaks)
 
iga algus on raske 26. juuli 2009, kl 17.00
ei tahtnud ka minu poiss lugeda,teda ei huvitanud ei raamatud ega joonistamine .telekas vaatas multikaid ingise keelest sai aru aga lugeda ei tahtnud.meil olid kodus vanad aabitsad ja hakkasime enne kooli aug. iga päev pool lehte lugema ,ennem välja mängima ei saanud. esimesed päevad olid väga vesised,mida edasi seda paremaks läks . septembriks oli lugemine nii selge ,et koolis luges võõrast teksti väga hästi. praegu 19 aastane
 
Loe ja tee järgi! 02. august 2009, kl 22.02
MÄNGIDES LUGEMA Anneli Laamann




Muudetud: 29.05.09

Raamatut saate osta:

Telli

Kirjeldus

Pehme köide
Lehekülgi: 72
ISBN: Anneli Laaman
Mõõtmed: 148 x 210
Ilmumisaasta: 2009
Tõlkija:

Väikese lapse põhitegevus on mäng. Just läbi mängu kinnistab laps uusi teadmisi, katsetab omandatud oskusi ja valmistub suureks saama. Lugema õppimine ei tohiks olla lapsele tüütu kohustus, vaid lõbus ja põnev. „Mängides lugema” raamat tutvustab lapsevanemale, õpetajale ja lastega tegelevatele spetsialistidele laia valikut mängudest, mis aitavad kaasa lapse lugemisvalmiduse ja -oskuse kujunemisele. Raamatu esimese osa mängudel on rõhk häälikute kuulmisel sõnas ja tähtede õppel. Raamatu teises osas on lugemismängud, mis aitavad lihvida lapse lugemisoskust ja seda uut oskust mängudes kasutada.
 
valulla 03. august 2009, kl 12.32
Ise hakkasin 5-aastaselt lugema ja see oli minu jaoks tõeline mõnu. Lasteaias ei käinud, pidin üksi kodus olema, kuulasin Lasteraadiot ja lugesin ning maailm sai minu ees avatud. Mu esimene laps tundis tähti juba 9-kuuselt, kuid lugema hakkas kõige hiljem ja seda nii, et läksime poodi ja korraga luges ta mulle kõik sildid ette ja kui koju jõudsime, võttis ühe koomiksi, luges läbi, järgmisel päeval luges juba ENEKE-st.
Vanem tütar hakkas lugema "Pipi Pikksuka" baasil, talle nii meeldis, mõlemad lapsed olid 5-aastased. Noorim hakkas aga 3-aastaselt lugema, mis oli ka minule šokk :) Loeb siiani väga palju.
Pole spetsiaalselt kedagi neist õpetanud, tähti küll, kuid lugemiseks pole mingit erimetoodikat vaja olnud. Unejutud on olnud kõigile ja see tekitab huvi. Pojaga oli mul lausa mäng Karu-aabitsaga: mina lugesin lause esimese poole, tema lõpetas, sest tal on väga hea mälu siiani.
 
he 03. august 2009, kl 16.58
Minu poiss läks kooli siis tundis ainult tähti,lugeda ei osanud aga esimese kuu ajaga oli lugemine selge koolis käies.Nüüd probleem jälle ei taha kohustuslikku kirjandust lugeda ütleb,et on igav.Masendus.
 
nojah 10. august 2009, kl 16.33
Rääkisn just Soomes mitme lapsevanemaga ja sealseid lapsi spetsiaalselt ei õpetata enne kooli lugema, muidu vanemad õpetavad valede võtetega. Esimesse klassi minev laps tunneb tähti ja oskab lihtsamaid sõnu (oma ja sugulaste nimed) kirjutada. Kõik, mis on kooliks vaja!
Vajalikud oskused omandatakse koolis.
 
teistega koos 14. august 2009, kl 00.17
Pane laps eelkooli või mõnde üldarendavasse huviringi. Kanutiai Noortemajas, Kullos, Mustamäe LAste Loomingumajas jne on neid palju.
Teiste lastega koos ja mängulisi meetodeid kasutades õpib nii mõnegi asja "iseenesest" selgeks.:)
 
mööduja 21. august 2009, kl 19.39
selles ongi probleem, et õpetatakse lapsele tähti. abstraktsed kriipsud, mis lapsele ei ütle midagi.
õpetatakse SÕNU. ema, isa, lapse nimi, venna nimi... laps toob postkastist kirjad ja jagab need laiali. on ju huvitav? milleks lapsele lugemisoskus, kui seda kuskil kasutada pole vaja?

mina tegin lastele täheklotsid. esimene laps polnud kolmene, kui hakkas nendega mängima, tõi kaks klotsi: mis tähed need on? panin ühe tähe juurde ja moodustasin nime. üsna kiiresti saadi tähed selgeks. ka teine õppis kolmeselt tähed selgeks ja luges lasteaias kõik sealsed raamatud läbi.
 
eeeee 22. august 2009, kl 18.18
6 ne ei peagi veel oskama lugeda ärgepabistage küll ta hakkab
 
nodzu 22. august 2009, kl 22.21
Ma ei mäleta, kust ma lugesin, et k6ige kergemini 6pib laps
lugema, kui kodu muuta paariks nädalaks nii, et iga eset
vastab mingi silt. Tee ilusad värvilised suured sildid,
kuhu on kirjutatud lamp, laud, uks jne. Ka pereliikmete
selga v6id sildid kinnitada (juhul, kui neil ikka veidigi
huumorimeelt on). See pidi väga kiire moodus olema, aga
millegipärast seda eriti ei kasutata.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!