Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Autoabi
Diiselmootori tööpõhimõte
 
Diislikiisu 18. aprill 2010, kl 17.59
Olge hea ja seletage diiselmootori tööpõhimõtet. Viisin auto kunagi teenindusse ning küsiti, et kas soovite küünlad ka ära vahetada. Ütlesin, et olgu siis. Kui arve sain kätte, oli näha, et on ka küünlaid vahetatud. Nüüd aga kuulsin, et diiselmootoril polegi küünlaid. Kuidas sai siis minu diiselmootoril küünlaid vahetada, kui selliseid asju ei ole olemas diiselmootoril? Kuidas diisel põlema pannakse ja väntvõll ja nukkvõll keerlema hakkab?
 
Uriinia 18. aprill 2010, kl 18.14
Puhas sissepritse värk.
Nagu ütles üks vana traktorist.
Paša Angelina vist oli nimi...
http://auto.howstuffworks.com/diesel1.htm
Aga eelsüüteküünlad on küll olemas.
Tasuks pöörduda automoto foorumi tegelaste poole.
http://forum.automoto.ee/
Nad seal väikese koogi ja kohvi eest garaažinurgas seletavad asja põhimõtte ära.
 
h 18. aprill 2010, kl 18.42
Diislil on eelsüüteküünlad, ju mõeldi neid. Külmade ilmadega armatuuris põlevat spiraali näed? Küünlad nimelt kuumenevad süüdet sisselülitades ja soojendavad õhku ning muudavad seega käivitamise paremaks.
 
tarmoh 22. juuli 2018, kl 19.26
Diislitel toimub süüde adiabaatilise protsessi tulemusel. Ehk siis silindrisse imetud õhk surutakse suure jõuga kokku (kolb liigub silindris üles, ruum silindris väheneb) mille tulemusel see kuumeneb kõrge temperatuurini. Mootori töötsüklis nimetatakse seda protsessi survetaktiks. Survetakti lõpus pihustatakse pihustist väga kõrge rõhu all diislikütust silindrisse. Korras pihusti tekitab silindris udupeene kütusepilve mis momentaalselt kokkupuutel tulise õhuga aurustub, õhuga seguneb ja süttib iseeneslikult. Toimub kiire küttesegu põlemine, mille tulemusel kasvab rõhk silindris esialgsest kordades kõrgemaks. Kolb läbib ülemise surnud seisu ja kiirelt paisuvad põlemisgaasid paiskavad kolvi alla tagasi. Jõud kantakse kolvilt kepsu abil edasi väntvõllile. Toimub töötakt. Kolvi liikumisel üle alumise surnud seisu avaneb silindripeas (või plokikaanes) väljalaskeklapp. Põlemisgaasid tungivad sealtkaudu väljalaskekollektorisse ja sealt edasi atmosfääri. Turboga mootoritel läbivad põlemigaasid turbokompressori turbiini, pannes selle kiirelt pöörlema. Turbiin käitab kompressorit millega tekitatakse sisselaskekollektoris ülerõhk et silindritesse võimalikult palju õhku suunata ja selle kaudu mootori võimsust tõsta. Põlemisgaaside väljumistsüklit nimetatakse väljalasketaktiks. Kolb liigub seejuures alumisest seisust ülemisse ja surub silindrist põlemisgaasid välja. Peale kolvi jõudmist ülemisse surnud seisu väljalaskeklapp sulgub ja avaneb sisselaskeklapp. Kolvi allaliikumisel tekkiva alarõhu toimel tungib õhk läbi sisselaskekollektori taas silindrisse või pumbatakse õhk sinna rõhu all turbokompressori abil. Sisselasketakti lõpul sisselaskeklapp sulgub, kolb hakkab taas üles liikuma ja algab taas survetakt ja kogu tsükkel kordub taas.
Väntvõll on väntmehhanismi osa millega muudetakse kolbide sirgjooneline liikumine roteeruvaks liikumiseks ehk pöörlemiseks. Nukkvõll on gaasijaotusmehhanismi osa. See saab kas rihm-, hammas- või kettülekande abil jõu väntvõllilt. Nukkvõlli abil pannakse kas otse või tõukurite abil liikuma nookurid ja need omakorda klapid mis sobival hetkel avanedes juhivad kas värsket õhku mootorisse või väljalaskeklappe avades põlemisgaase mootorist välja. Vanadel aeglasekäigulisel diislitel (näiteks laevadel) võivad olla tõukurivardad ja nookurid väliselt nähtavad.
Väntvõllilt käitatakse ka kõrgsurvepumpa millega tekitatakse kütuse silindrisse pumpamiseks vajalik kõrge rõhk. See on tavaliselt sõltuvalt mootorist 100-200 atmosfääri vahel.
Eelsüüteküünlaid kasutatakse silindritesse suunatava õhu kuumutamiseks enne mootori käivitamist, hõlbustades niiviisi õhu kiiremat kuumenemist kütuse isesüttimistemperatuurist kõrgemaks.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!