Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Remont
Et päiksepoolses korteris kuumus ära ei tapaks?
 
Mida teete kui õues 30 kraadi kuuma? 15. juuli 2016, kl 19.47
Kas lamellkardinad pluss ventilaator on hea valik või on kellelgi veel mingid nipid?
 
soojapump, 15. juuli 2016, kl 19.52
mis töötab jahutajana.
 
lahendus 15. juuli 2016, kl 19.57
http://www.kodukliima.ee/konditsioneerid/
 
telekast 15. juuli 2016, kl 20.14
nägin lõiku, kus õpetati ventilaatori ette panna sügavkülmast võetud plastikust veepudelid. Vesi oli sees külmunud ja kuni see ükskord üles sulas oli jahe õhk garanteeritud. Asendati jälle uute jääpudelitega ja asi korras. Lihtne ja tõhus vahend. Sooja on meil vähe, selleks koju konditsioneeri panna- kortermajas ei lubatagi.
 
palavus 15. juuli 2016, kl 21.11
miks ei lubata kortermajja panna konditsioneeri, esimest korda kuulen. Kui kõik aknad on päiksepoole, aitavad ka rulood, mis soojust ja valgust peegeldavad.
 
kogenu 16. juuli 2016, kl 01.21
Igasugused ribakardinad ja rulood aitavad vaid siis kui nad asuvad väljaspool akent. Kommija kes siin telekast nägi lõiku, kuidas jäätunud pudelid vendi ees jahedust tekitavad ... teadmiseks siis, et pudelite külmutamine kapis tekitab tuppa lisasoojust (uutel külmikutel soojenevad küljed, vanadel ribid külmiku taga). Seega pudeleid tuleb külmutada ajal mil toas on veel norm temp. -ja kasutada siis kui toatemp kõrge :-) Ka ventilaatori kasutamine tõstab toatemperatuuri, tõsi vendi ees seismine jahutab, muidu aga mootor soojenedes kütab tuba võrdselt kuskil 35W+ hõõgpirniga. kont nõuab jällegi aga toru kaudu kuuma õhu väljutamist korterist, toru võib visata läbi akna prao ja muud kohad katta kinni, üldiselt on see aga üks keberniit! Boonusena teeb kont suht kõva lärmi, ei soovita väga.
 
imestan 16. juuli 2016, kl 15.42
Kus meil siin nii suur kuumus ja päike valitseb? Iga päev hall taevas ja vihmapilved. Kui mõni päev päike ongi väljas, selle kätte ei peaks küll ära surema. Mul ka aknad päikese poole, aga naudin seda väga.
 
kogenu vol.2 17. juuli 2016, kl 01.42
Mis siin ikka imestada, teemaalgataja ju küsis ENNETAVALT, et mida Te teete kui õues on 30 kraadi ? Tallinna inimesena julgen väita, et sel suvel on olnud päris rannailm vaid ühel päeval. Vaatamata sellele, tõuseb korteri temperatuur minul näiteks õhtuks 28-ni ! Soetasin mõned aastad tagasi teadlikult päiksepoolse korteri, sest seni elasin pinnal kuhu päike praktiliselt sisse ei paistnud. Kui keegi nüüd arvab, et võiks teha akna lahti ja tuulutada, siis ütlen, et tuulutamine aitab tõhusalt juhul kui korter on läbi maja planeeringuga, minul aga aknad ainult ühel, päiksepoolsel küljel. Seega õhk eriti ei liigu ja päike kütab mõnuga. Toon näite: väljas on varjus 24C, termomeeter (väga täpne muide) näitab aga akna taga siis orienteeruvalt 35-37C. Maksimum toa temp. mida olen seni kogenud on olnud 31C. Ma ei taha teada, mis juhtub siis, kui eestit tabab ütleme 3-nädalane kuumalaine...
Mina talun kuni 28 kraadist toatemperatuuri, kui üle selle, siis kasutan põrandaventilaatorit. Toas liigun ringi enamvähem alasti, magan teki asemel linaga :P
Õhtul kell 23 teen aknad pärani lahti, kraadikese ikka toasoe kukub. Õhksoojuspump oleks muidugi ideaalne lahendus, paraku kortermajades seda paigaldada ei lubata (vibratsioon, kompressori/ventilaatori heli võib häirida naabreid, fassaad visuaalselt Potjomkini küla jms). Portatiivne konditsioneer (nagu ellpool juba mainisin) on küllalt mürarikas, lisaks kuuma õhu väljapuhe on vaja juhtida elamisest välja. Olen mõlgutanud erinevaid mõtteid, kindlalt aitab kolimine :)
 
nooh 17. juuli 2016, kl 08.22
kogenu vol.2 Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Mis siin ikka imestada, teemaalgataja ju küsis ENN
> ETAVALT, et mida Te teete kui õues on 30 kraadi ?

Ennetavalt? Viimati oli selline väga pikalt väga soe suvi ikka mitu head aastat tagasi ja nagu igasugu ennustused räägivad, siis polegi meil enam selliseid sooje suvesid oodata, edaspidi jääbki selline s.tt suusailm suviti. No paar leitskulist ilma viskab ka vehele, aga siis peaks seda vähest sooja tõesti nautima, mitte otsima võimalusi sedagi endast eemal hoida.
 
oh, nooh! 18. juuli 2016, kl 02.08
"peaks nautima"? Sa katsu natukegi empaatilisem olla. Igaüks ei saa nautida, kui temperatuur ületab tema jaoks kriitilise piiri. Oled sa ise elanud sellises korteris üldse? Tead, mis toimub, kui päike ka pool päeva sisse paistab? Ilma igasugu suurema leitsakuta? Ja seal elab näiteks vastsündinu?
Vaat mina olen ja tean.
 
ǐmestan 20. juuli 2016, kl 19.22
Jah ma elan päikesepoolses korteris ja olen selle üle väga õnnelik. Juba päikesevalgus on see, mis energiat annab. Kohe tahad midagi tegema hakata, kui aga pilves ja hall ilm, siis tahaks diivanil kössitada. Palavus on meil küll viimane asi, mille üle kurta. Muidugi on inimesi igasuguseid.
 
nooh 20. juuli 2016, kl 22.02
oh, nooh! Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> "peaks nautima"? Sa katsu natukegi empaatilisem ol
> la. Igaüks ei saa nautida, kui temperatuur ületab
> tema jaoks kriitilise piiri. Oled sa ise elanud se
> llises korteris üldse? Tead, mis toimub, kui päike
> ka pool päeva sisse paistab? Ilma igasugu suurema
> leitsakuta? Ja seal elab näiteks vastsündinu?
>
> Vaat mina olen ja tean.

Vaat mina olen ka ja elan praegugi sellises korteris kus kolme toa ja köögi aknad kõik päikesepoolses küljes ja päike hakkab sisse paistama juba hommikust peale kuni õhtupoolikuni. Seega tean suurepäraselt, mis toimub. Teen aknad lahti ja vajadusel panen ka ventilaatori tööle, aga kurta selle üle, et meie halli ja vihmasesse suvesse mõni päikeseline päev juhtub eksima, no see on küll viimane asi, mis mulle pähe tuleks. Ja oma lapsed olen ka samas korteris kasvatanud. Ei ole üürinud kunagi eraldi tube vastsündinule, et ta jumalapärast päikesevalgust ei näeks.
 
Miralda 22. juuli 2016, kl 00.13
Mul linnas päikesepoolne korter - probleemi pole! Paksud kiviseinad ei lase liiga kuumaks elamisel minna.
Maal maja - kah probleemipole! Korralikus ja õigesti ehitatud palkmajas ei lähe mitte kunagi liiga kuumaks.

Uusaarenduse kipskarpi ei koliks mingil juhul
 
eksole 22. juuli 2016, kl 03.05
Kui teil probleemi pole = kellelgi teisel ei tohi ka olla! Ja kui on, siis on nõmedad... Kui kellelgi hakkab sellises korteris halb, oma viga - nautigu päikest, mis ta kurat kurdab! Tüüpiline foorumlane.
 
yue 01. august 2016, kl 20.36
Minul on ka päikse poole ja üks tuba, seega mingit tuuletõmmet tekitada pole võimalik. Palav on terve suvi, isegi kui väljas jahe. Põrandaventilaator aitab suve üle elada. Öösel siiski seda ei saa kasutada, sest tahaks vaikust. Õnnetuseks ka esimene korrus, ei julge öösels aknaid pärani lahti lükata.
 
katuse all ahjus 05. august 2016, kl 16.56
Ei lähe kuumaks vaid päikesepoolsete akendega korteris. Minu aknad ei ole päikese poole aga korter on viimasel korrusel,(tume lamekatus )kivimaja. Kui ikka nädal aega on olnud 30 kraadi väljas siis kõik seinad ja laed on nii soojenenud et toimib nagu ahi, kivi hoiab soojust ja akende öine lahti hoidmine aitab vaid mõneks tunniks. Mis muud kui püüan kohaneda ja teinekord käin toas ringi niiske lina ümber. Puitmaja ei lähe kunagi nii soojaks ja kipskarbid vast kah mitte. Kes siin kekutab et pole häda midagi pole probleemiga kokku puutunud.
 
See on probleem 06. august 2016, kl 12.08
Mu aknad on päikese poole ja korterisisene palavus suvel on iga-aastane probleem. Ise arvan, et asi on selles, et alumiste korterite soojus kerkib üles ja jääb siia pidama, akende avamine ei aita midagi, majaseinad on paksud ja soojenenud ega jahtu pikka aega. Kui kusagil üleval oleks mingi luuk, mis aeg-ajalt selle kuumuse välja laseks, võiks ehk asi paraneda. Allpool on tavaliselt õhtul-öösel seis mõistlik. Aga igal korteril on oma head-vead. Loodan, et selleks suveks on suur kuumus läbi.
Talvel see-eest hakkab madal päike üle katuste mulle rohkem ja kiiremini valgust andma kui alumiste korterite omanikele.
 
jajah 06. august 2016, kl 23.46
rõõmustage jah, analüütikud ennustavad, et edaspidi tulebki meil 12 kuud s.tta suusailma, ei mingeid sooje suvesid, ega ilusaid lumiseid talvi. Üks vihm ja lörts aasta läbi. Seda te ju igatsete, nagu tundub...
 
to jajah 07. august 2016, kl 01.42
No tore, kui analüütikute ennustused tõesti täppi lähevad. Kahjuks ma ei usu, et see jutub lähimatel aastakümnetel.
 
jajah 07. august 2016, kl 11.50
to jajah Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> No tore, kui analüütikute ennustused tõesti täppi
> lähevad. Kahjuks ma ei usu, et see jutub lähimatel
> aastakümnetel.

See juhtub lähiaastatel, mitte lähimatel aastakümnetel. Kui sa just alaelaline ei ole, siis peaksid mäletama, millised ilmad siin veel mitte väga ammu olid, talv oli talv, suurte hangedega ja parajate külmakraadidega ning suvi oli tõesti suvi, kus vähemalt 3 kuud (enamasti rohkem) olid ilusad soojad päikeselised ilmad valdavad. Praegu on juba mitu aastat olnud aastaläbi ühtlane hall, müne üksiku soojema või külmema päevaga. Nii jõulude kui jaanipäeva ajal on temperatuur 7 kraadi.
 
ei ole nii 08. august 2016, kl 15.39
Lisan eelmisele et vanasti oli rohi rohelisem, fotograafid oskasid sinust ilusaid pilte teha ja kui poest midagi osta said oli õnne taevani.
Üks ennustus oli siiski ka selline et väga kuumad ja põuased suved muutuvad meil tavapärasteks. Lõunapoolsed rahvad hakkavad põhja suunas rändama- kliimapõgenikud, sest kodukohas pole neil võimalik elada ega toidupoolist kasvatada.
 
lödikonn 09. august 2016, kl 15.37
Elasin ka kunagi korteris kus kõik aknad olid päikese poole. Köögis süüa teha oli kõige raskem. Elutoas oli ka rõdu, tõmbasin pesunööri kõrgele rõdu lae alla ja panin saunalinad sinna rippuma (nagu venelased pesu kuivatavad), see hoidis otsese päikesepaiste eemal:))
 
algataja 14. august 2016, kl 22.19
Ohhissand, millise terava keskustelu olen algatanud!!! Globaalprobleemideni välja... Jah, päikest võib ju armastada, aga mul tegu üle 80 aastase vanainimese ja paneelmaja päiksepoolse korteriga - 3 akent... Köögis saigi vanainimene süüa teha vaid nii, et panin pitskardinale nööpnõeltega valge lina külge. Ja magamistoas undas ventilaator päevad läbi. Päris kindlasti oli neid päiksepäevi sel suvel rohkem kui üks...kes siin kurtis?
 
ahmaü 31. august 2016, kl 17.58
Aknaklaase on selliseid, mis ei lase päikesesoojust läbi. Kui on väga hull, siis tasub ehk raha kokku koguda. Muidugi ei muutu korter külmaks, aga paar kraadi vähem peaks ikka tulema.
 
Appiok 23. juuli 2018, kl 11.31
nüüd äkki võib küsida, kohe äigas pikalt kuum olnud ja lubab edasi. Öösel jään magama 1-2 ajal. Õnneks puhkus aga järgmine nädal tööle. Nii kuum ja lämbe on. Valguskardinad ees, kaks venti töötavad. Palun viisakalt nippe, mida veel teha. Korter ühetoaline päikesepoolne ja ainult väike akna osa käib lahti.
 
palavuses 29. juuli 2018, kl 17.10
praegu on müügil mobiilsed konditsioneerid. Kavatsen vist isegi selle hankida, kuid need vist võtavad palju elektrit.
 
to palavuses 01. august 2018, kl 21.32
Mul on selline. Üldiselt toimib ja eks neid on ilmselt ka erineva võimsusega, pealegi saab neid reguleerida vastavalt vajadusele. Minu oma, kui põhja keeratud siis kirjade järgi peaks elektrikulu olema 2,2 kw. Põhihäda on sellega, et vajab kohta kuhu soe õhk puhuda, parim oleks kui saab ühendada olemasoleva välja mineva ventilatsiooniga. Vahepeal tuleb ka kondensvett välja lasta - kui pole just otse kuhugi äravoolu suunatud.
 
senni 11. august 2018, kl 20.04
kõige parem nipp seni olnud. aknad kinni. kardinad ette. kui võimalik lasta jahedat õhku mittepäikesepoolsest aknast või uksest. kui kõik aknad on päikesepoolsed, siis keeruline. aga enamus inimesi laseb akent avades kõik kuuma õhu otse tuppa. mul on kaks akent päikesepoolsed ja kaks mitte. mul oli 24 kraadi toas kui oli meil see meeletu kuumus. just tänu sellele nipile. aga naabritel oli pea 30 ja üle ka toas, sest kõik aknad ristseliti lahti
 
küsin 21. juuni 2021, kl 21.57
et kus see kehv suusailm siis nüüd on, suurelt ennustjalt.
 
kogenu 22. juuni 2021, kl 03.37
Andke palun tagasisidet kes on lasknud paigaldada akendele päikesekaitsekiled! Hetkeseisuga toas 31 kraadi sooja, pole vahet kas aknad kinni või lahti, katted ees või mitte, temperatuur tõuseb päikese tõttu päeva jooksul vähemalt 2 kraadi.
Lisa postitus
Autor:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!