Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Telesaade
sajandi armastus
 
viime 05. mai 2015, kl 17.44
Sah Sultana on hiljem sinna tulnud, ta on keeruline kuju, omal ajal oli ta ju armunud ise Ibrahimisse. Kas ta andis Haticele andeks, et Hatice sai Ibrahimi omale. Teab ju Sah Sultana kuhu on Ibrahim maetud aga Hatice seda ei tea. Ta tahab aega võita, et Hürremit vaikselt kõrvaldataks.Mis on aga huvitav, et Hürrem ise otsis Sah Sultanale ja tema perele palee elamiseks ja seda Sultanipaleest päris kaugel.Ju ta aimab, et õed on ühe mütsi all.Ta ei usalda Sah Sultanat, kelle tütar viskas viimases seerias pilke Hürremi vanema poja suunas.
 
aga 05. mai 2015, kl 23.03
selimist saab ju järgmine sultan?? või ma eksin?
olen vaadanud katkendeid lõpuni ja tõesti - hürrem võitleb ja võidab. sureb haigusesse.
hatice ja mahidevran on minusilmis haledad ja rumalad intrigandid ja nagu mulle tundub, siis isegi sultan mõistab seda.

tõsi. ainus, kellele sultanil tõeliselt toetuda on ongi ju hürrem.. ja ta hindab seda ja hürrem tõelise naise ja emana kaitseb oma kättevõidetud positsiooni tõelise kirega
 
Täpitriin 06. mai 2015, kl 08.40
Tahtsin ka just öelda, et kõikide Hürremi poegade surmas küll Mahidebran süüdi pole, ainult vanima. Selim tapab ju võimuvõitluses oma venna koos selle poegadega.
 
kõigest mäng 06. mai 2015, kl 13.56
Kõik võib ju õige olla, ja küllap ongi. Aga ega see Hürremit meeldivamaks ei tee. Tunnen, et olen igati tema vastu ja mitte sutsugi talle kaasa ei tunne.
Inimene ongi kahetise suhtumisega. Mõistus ütleb nii, aga tunded räägivad teist keelt. Lõppude lõpuks on ju see kõigest film.
 
viimasele 06. mai 2015, kl 14.58
Jah, nii see on. See seriaal lõhub ebameeldivalt õiglustunnet. Meil on mingi alateadlik vajadus näha halbu inimesi kannatamas mitte elu lõpuni oma tahtmist saamas läbi teiste inimeste jalge alla tallamise.
 
.. 11. mai 2015, kl 12.52
Vaatan praegu eilse kordust. Siit tekkis küsimus, miks on Sultani õel suurem õigus või kohustus Sulatni äraolekul (hetkel olevat ta varitsuses haavatud) hoolitseda Hürremi ja Sultani laste eest kui Hürremil? Sultani õde põhjendab seda, et lapsed on tema veri (jah, valitseja kaudu küll), aga kas siis laste ema pole kõiges, mis puudutab võimu ja valitsemise korraldamist, keegi?
 
viime 11. mai 2015, kl 13.09
Sah Sultana ütles seda ju välja kui vaatad, siis kuuled seda. Miks? See lihtsalt on nii, et veri määrab ja positsioon koos verega on kõrgem kui miski ilmas.

Kõik see oli suur pettus, mida Sah Sultana Hürremile ette mängis. Hürremi lähedal on Diana ja tema on ju Mahidevrani mängur, Hürremi ümber on reeturid.

Aga...Nüüd on Hürremil trumbid käes ja kui Sultan saab teada kuidas Sah Sultana Hürremit alt tõmbas ja tema mees ahistab Hürremi tulevast väimeest, no ilmselt ootabki Sah Sultanat sama saatus nagu tema õdesid, jääda leseks ja saada saadetud maapakku.
 
see et 11. mai 2015, kl 14.25
Mina jäin mõtlema, et kas Mihrimahil poleks olnud õigus, kui veri nii oluline oli, oma vendade hooldaja olla. Kuigi Mehmed peaks olema Hürremi esmasündinu, tundub Mihrimah vanem (väga ebaõnnestunud näitleja valik).
 
naiskooris osaleja 11. mai 2015, kl 14.58
naised vananevadki kiiremini kui mehed, mõni 25 aastane näib samavana kui 45.
 
Liilia 11. mai 2015, kl 21.19
kõigest mäng Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Kõik võib ju õige olla, ja küllap ongi. Aga ega se
> e Hürremit meeldivamaks ei tee. Tunnen, et olen ig
> ati tema vastu ja mitte sutsugi talle kaasa ei tun
> ne.
> Inimene ongi kahetise suhtumisega. Mõistus
> ütleb nii, aga tunded räägivad teist keelt. Lõppud
> e lõpuks on ju see kõigest film.

Jah - film jääb filmiks - aga siiski on selles ka paras annus ajalugu. Mina pooldan siiski Hürremit. Tema on ju kõik selle, mis tal on, ise kätte võidelnud. Tema vastastele (kui välja arvata Mahidevran) on aga kõik sünnipäraselt kandikul ette kantud. Hürrem on pidanud oma olelusvõitluses võitlema ju teiste intriigaanide nö kambaka (Sultani õed, ema, Mahidevran, Gülfem jt) vastu üksi. Vahel võiks ta olla tõesti veidi kavalam ja mõnikord ka suu kinni hoida, aga ka tema on inimene. Samas - Teie lemmik Ibrahim oli oma eluajal ikkagi paras tõbras. Kui palju süütuid inimesi, neid kes teda ei ülistanud, Ibrahim hauda saatis. Ja meenutage, kui palju on Hürremit reetnud tema poolt usaldatud inimesed. Ainus, kellega ta tõesti inetult käitus, oli tema sõbranna, kellega koos nad rööviti (nime enam ei mäleta). Noh ja muidugi oli rumal temast see, et ta ei suutnud aru saada, et orjatarid, kelle Sultan välja valis, ei saanud ju vastu hakata, vaid pidid minema tema magamistuppa. Aga muidu õige käitumine - "kuidas küla koerale, nii koer külale". Enamike tülide algatajaks polnud ju Hürrem!
 
kuulge 11. mai 2015, kl 22.33
see mahidevran on seal ju põhi ässitaja hürremi vastu. ime ka pole, et selline madallauplane sultanile ei meeldinud. imelikul kombel suutis ta teised tädid seal kõik hürremi vastu keerata. ... aga varsti ta saab oma palga ja ma ei haletse teda põrmugi. hatice on ka suht hädapätakas ja saab oma osa..
mustafaa. tema lihtsalt ei sobinud oma aega. õnnetuks tehtud õilis hing.
 
Liilia 12. mai 2015, kl 16.16
kuulge Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> see mahidevran on seal ju põhi ässitaja hürremi va
> stu. ime ka pole, et selline madallauplane sultani
> le ei meeldinud. imelikul kombel suutis ta teised
> tädid seal kõik hürremi vastu keerata. ... aga var
> sti ta saab oma palga ja ma ei haletse teda põrmu
> gi. hatice on ka suht hädapätakas ja saab oma osa
> ..
> mustafaa. tema lihtsalt ei sobinud oma aega.
> õnnetuks tehtud õilis hing.


Hürrem on ikka seda ajastut ja olukorda arvestades vägagi tubli naine. Ja naine, kellel on ka pea õlgadel ja julgust fuuriakambale vastu hakata, Sultanile oma arvamust avaldada. Jah, see Mustafa on ikka veidi "sooda" küll - Isegi oma päris esimese lapse kaotuses ju kah Hürrem süüdi. Olgugi, et Mahidevran nõudis seda ebaõnnestunud aborti. Kokkuvõtlikult - kui naaberpalees kukub laest krohvitükk või tänaval on kodutul kassil pojad - ikka igal juhul on Hürrem süüdi. Oma rolli mängib antud näitlejanna ka hästi. Kahju et lahkub seriaalist. Eks uue osatäitjaga annab tükk aega harjuda.
 
Ибрагим-пашa 13. mai 2015, kl 08.44
Minule isiklikult meeldib väga, kuidas Viime osasid ümber jutustab :) Pilti nägematagi tekib selline tunne nagu lugedes režissöörile mõeldud käsikirja, kus kirjas näoilmed, emotsioonid. Meesterahvad ei kipu paraku alati detaile tähele panema, sestap on väga meeldiv siin käia seeriad nö üle lugemas. Armastan isegi vaadata (http://velikolepniy-vek.net) osasid ette, sest venelastel dubleerivad erinevad näitlejad, diktsioon on väga hea. Isegi minusugune, kelle jaoks vene keel ei ole esimene võõrkeel, saab väga hästi aru.

Kõrvalepõikena mainiksin, et minu jaoks on huvitav tegelane bosnialane Nasuh Efendi. Omas ajas tohutult haritud mees, oskas viite keelt, lisaks oli veel mõõgameister, matemaatik, geograaf, kartograaf, ajaloolane, leiutaja, maalikunstnik, miniaturist etc. Ibrahimile lojaalne, ent alati kuidagi tahaplaanile jääv. Diplomaat, kes silus pingeid viimase võimaluseni.
 
sümpaatne 13. mai 2015, kl 22.48
Ka väga meeldib Nasuh Efendi (kui see on ikka õige kirjapilt, usaldasin eelmist). Arukas, tagasihoidlik, see kajastub ka tema näos. Inimesi läbinägev. Üldse sümpaatne.
 
ly 13. mai 2015, kl 23.20
Mulle ka meeldib see viimatinimetatu. Asjalik mees.
Ja samamoodi käin siin vahel uudiseid hankimas, ikka leian mõne huvitava fakti vms :) Kirjutage ikka :)
 
Ибрагим-пашa 14. mai 2015, kl 11.44
Päris õige peaks olema "Matrakçı Nasuh". Efendi on tiitel, mille vaste peaks olema härra, inglisepäraselt siis Sir. Efendi tiitlit kasutati Ottomani impeeriumis peamiselt õpetlaste poole austaval pöördumisel (vrd peakohtunik Gadi Efendi). Seriaali teeneks võib lugeda, et see tekitas minus tõsise huvi antud ajajärgu vastu, samuti soovi Türgis ära käia ning oma silmaga neid kuulsaid ehitisi näha. Nii et väga õnnestunud promo oma riigile :)
 
.. 14. mai 2015, kl 12.10
Mulle samuti väga meeldib, kuidas te seriaali sündmusi lahti kirjutate ning mõtisklete tegevuste üle. Film on tehtud küll tõsieluainetel ja need tegelased on päriselt olemas olnud, aga kui palju on filmis siiski tõtt ehk siis, kas faktid on olemas ja kui palju kaevati välja vanadest raamatutest sündmusi, et saaks taaslavastada seda kõike? Näiteks kas on olemas see protokoll, kus Ibrahim lasi kirja panna, et tema on tegelikult nö maailmavalitseja?
 
Ибрагим-пашa 14. mai 2015, kl 12.12
Repliigi korras lisaks veel, et Suleiman Suure (või Suleiman Toreda) näol oli tegemist väga andeka riigimehega. Suleiman viis läbi haldus-, maksu- ja õigusreformi (tehke järgi, meie riigimehed), samuti laiendas Ottomani impeeriumi nii, et see saavutas ajaloo suurimad mõõtmed. Suleiman andis allutatud rahvastele meie mõistes kultuurautonoomia, maksutas nad, ent kohalikele võimudele jäi suur tegutsemisvabadus. Võrreldes samal ajajärgul katoliiklaste poolt toime pandud metsikustega (inkvisitsioonikohtud, nõidade põletamine) oli elu Ottomani impeeriumis märgatavalt parem. Suleimani valitsemisaega loetakse "kuldseks", sest sel ajal arenesid impeeriumis kunst, kultuur, arhitektuur. Suleiman ise oli andekas poeet ja kullassepp -seega tema juvelliiritööd ja pooesia Hürremile ei ole fantaasia vili :)Kui troonile sai tema poeg Selim (see väike auahane punapea), algas Ottomani impeeriumi allakäik. Selim pööras rohkem tähelepanu jookidele (moslem!) ja naistele kui riigivalitsemisele ning vaimsete annete poolest ei olnud ta isaga võrreldav.

Hürremist mõni sõna. Alexandra, ka Roxelana pärisnimi, Hürrem on rohkem hüüdnimi, mis tähendab "naeratav" või "lõbus". Samuti tegemist ajaloolise isikuga nagu enamik neid seriaalis on.Sündinud Ruteenias (tänane Lääne-Ukraina), rööviti ja sattus Krimmi khaaniriigi kaudu Konstantinoopolisse (Istambul) ning sultani õukonda. Seriaal järgib ajaloolilisi sündmusi selles osas vägagi täpselt. Roxelanale on Lääne-Ukrainas pühendatud memoriaal, samuti on rajatud mitmeid monumente.

Pikaks läks, andke andeks :))
 
Ибрагим-пашa 14. mai 2015, kl 12.29
.. Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Mulle samuti väga meeldib, kuidas te seriaali sünd
> musi lahti kirjutate ning mõtisklete tegevuste üle
> . Film on tehtud küll tõsieluainetel ja need tegel
> ased on päriselt olemas olnud, aga kui palju on fi
> lmis siiski tõtt ehk siis, kas faktid on olemas ja
> kui palju kaevati välja vanadest raamatutest sünd
> musi, et saaks taaslavastada seda kõike? Näiteks k
> as on olemas see protokoll, kus Ibrahim lasi kirja
> panna, et tema on tegelikult nö maailmavalitseja?

Hetkel andmed mul selle kohta puuduvad, ent kui leian, panen kindlasti siia. Kuna toona kirjutati juba pärgamendile, siis on sellest ajajärgust palju ürikuid säilinud. Näiteks Hürremi kirju. Seega on olemas ajaloolisi sündmusi kinnitavad dokumentaalsed tõendid. Filmis langes Ibrahim Niccolo Macchiavelli mõju alla. Ta sai selle "Saatana piibli" enda valdusse ja hakkas üks-ühele ellu viima. Minu teada keelati Macchiavelli oma eluajal Veneetsias sootuks ära. Oma teoses "Il principe" (Valitseja) õpetab ta tänapäevases mõistes reaalpoliitikat, ehk kuidas võita sõpru ja mõjutada vaenlasi (http://www.hot.ee/maclap/principe/val19_19.html). Ibrahim nimetas end vist korra lõviks, ka Macchiavelli ütleb umbes, et valitseja peab olema vapram kui lõvi ja kavalam kui rebane (või oli see madu, ei mäeta). Ibrahimi käes märkasin ka Dante "Jumalikku komöödiat" (La comedia divinae, sama raamatu leiab Hatice hiljem keldrist, kuhu Ibrahimi asjad on paisatud). Ajalooline fakt on, et Suleiman laseb hukati nii Ibrahimi kui poeg Mustafa, kahtlustades neid katses trooni usurpreerida. Hiljem jääb mõlema surm Suleimani painama.

PS! Õigem on öelda Ibrahim Paša Pargali (st Pargalist, kus ta sündis), sest Ibrahim Pašasid on veelgi. Rahvuselt kreeklane, kaluri vaesest perest...jällegi seriaal järgib üsna täpselt ajalugu.
 
Ибрагим-пашa 14. mai 2015, kl 13.12
Ehkki paljud toonased valitsejad armastasid end ehtida võõraste sulgedega, siis mitmed allikad väidavad, et too säilinud poeem on tõesti Suleimani poolt Hürremile kirjutatud. Muhhibi oli Suleiman Toreda kirjanikunimi :) Päris ilus, ent otsustage ise:
"My resident of solitude, my everything, my beloved, my shining moon
My friend, my privacy, my everything, my shah of beautifuls, my sultan
My life, my existance, my lifetime, my wine of youngness, my heaven
My spring, my joy, my day, my beloved, my laughing rose.
My delight, my wine, my tavern, my lamp, my light, my candle
My orange and pomegranate and sour orange, my candle of night
My plant, my sugar, my treasure, my delicate in world
My saint, my Joseph, my everything, my Khan of my heart´s Egypt.
My İstanbul, My Karaman, my land of Rum
My Bedehşan, my Kıpchak, my Bagdad, my Horosan
My long-haired, my bow like eyebrow, my eye full of discord, my patient
My blood is on your hands if I die, mercy o my non-Muslim
I am a flatterer near your door, I always praise you
Heart is full of sorrow, eye is full of tears, I am Muhibbi and I am happy."
 
Üks 14. mai 2015, kl 20.44
Ilus, väga. Kui ikka tõeliselt armunud ollakse, siis on igal sõnal ja sõna kõlal eriline tähendus. Ise ei ole niimoodi tundnud, aga väikest osakest võib aimata.
 
Kui ilus 14. mai 2015, kl 22.01
To Ибрагим-пашa: Tohutult ilus poeem ja nii mahe on seda lugeda. Kopeerin selle lausa omale arvutisse ära! :)
 
.. 14. mai 2015, kl 23.18
Tänan ka.
 
Ибрагим-пашa 14. mai 2015, kl 23.25
Tore, tahtsin seda teiega jagada :) Hea on teada, et kangelastel on ka ilus ja inimlik pool. Suleiman Tore oli too Voltaire igatsetud "valgustatud monarh" ja seda juba kaks sajandit varem. Poeesia, kunst - kõik on saanud mõjutusi Itaalia (Veneetsia, Genua jt) lähedusest. Ilusat õhtut teile :)
 
to 14. mai 2015, kl 23.44
aitähh, et olemas olete ja aega leiate!
 
Ибрагим-пашa 15. mai 2015, kl 00.02
Aitäh heade sõnade eest! :)
Suleimani illustreerib hästi järgmine lõik: "He was a very gracious ruler, very fair and he never tyrannised his people. For example; he found the tax coming from Egypt so much and he had made a research there and found that the people were overcharged, and discovered the governor was tyrannising them, so he immediately changed the governor. Suleyman's poetry is among the best poetry in Islam, and he sponsored an army of artists, religious thinkers, and philosophers that outshone the most educated courts of Europe."

Kõike kaunist :)
 
Ибрагим-пашa 15. mai 2015, kl 09.32
Selline oli Suleiman Toreda järelehüüe Hürremile:-

"My faithful friend, life has no meaning.
Love is gone. And there is no fret yore.
So the nightingale sing in captivity do not dare
Stripped of the garden.
I am sick with longing for the hills.
Both day and night - crying and flour.
What is the fate accept me - I do not know -
From the date of separation.
Do not trust the words of a sad song,
You'll burn the burning complaints speech.
But the fire in my chest will go off if
You will not be meeting.
What feelings without you awaken
Sublunary world from edge to edge?
But if in paradise you will not -
No need to paradise."

Peale Hürremi surma ütles Suleiman (minu kohmakas vabatõlge): "Ta oli naine, kelle silmad puurisid läbi mu südamest, huultest, meeltest. Tema üheainsa silma vastu ei vahetaks ma ka tervet maailma. Kui ta hüüdis mu nime, olin hetkega paradiisis. Ta ei olnud mulle lihtsalt naine, ta oli minu muusa, mu lill, mu sultanitar, mu kirg ja mu armastus, kogu mu maailm! Ma pidin talle pakkuma naudingut, heitma paleest välja Mahidevrani, mässama oma ema vastu... "

Kui see ei ole armastus, siis mis üldse armastus on...? :)
 
.. 15. mai 2015, kl 10.29
Vapustav. Aga... Mõtlen, kas Hürrem oleks ikka jäänud Sultanile kõigist kallimaks, kui vahepeal keegi teine poleks haaremist välja saadetud. Mis ta nimi oli, see tätoveeringuga brünett naine, kes samuti pani Sultani silmad särama ja südamesse tõi värinad? Sultan luuletas ka temale imekauneid värsse. Sel ajal oli Sultan Hürremist juba väsinud.
Kahjuks ma ise ei valda nii heal tasemel inglise keelt, et selle ajastu kohta sügavuti uurida, aga tõlke abiga saan hakkama.
 
viime 15. mai 2015, kl 10.46
Ei maksa filmi tegevustikust minna kusagile ajaloo keerdkäikudele, kes ja kuidas elas, oli. Jääks ainult filmi juurde ja tema tegelastega. Muidu valgub asi laiali ja suure filmisõbrana olen vaid filmilainetel, ei huvita ajalugu antud isikute kohta.
 
Ибрагим-пашa 15. mai 2015, kl 11.05
.. Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Vapustav. Aga... Mõtlen, kas Hürrem oleks ikka jää
> nud Sultanile kõigist kallimaks, kui vahepeal keeg
> i teine poleks haaremist välja saadetud. Mis ta ni
> mi oli, see tätoveeringuga brünett naine, kes samu
> ti pani Sultani silmad särama ja südamesse tõi vär
> inad? Sultan luuletas ka temale imekauneid värsse
> . Sel ajal oli Sultan Hürremist juba väsinud.
>
> Kahjuks ma ise ei valda nii heal tasemel inglise k
> eelt, et selle ajastu kohta sügavuti uurida, aga t
> õlke abiga saan hakkama.

Firuze oli tema nimi ja niipalju peab siiski siin ajaloolist tausta rääkima, et tegemist oli Pärsia Safafiidide dünastia esindajaga, kellega Ottomani impeerium siis sõdis. Sellest ka vaen.

Ääremärkusena lisaksin, et kuidas kellelegi, minu jaoks muudab teema põnevaks just tuginemine ajaloolistele sündmustele. Väljamõeldud seebikaid jookseb igal kanalil päevas terve müriaad. Hea režissöör, hea kirjanik, kasvõi diplomand teevad enne töö kallale asumist selgeks tausta, see aitab sündmusi paremini mõista. Peace:)
Lisa postitus
Autor:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!