Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Aianurk
esimest korda kasvatan tomatitaimekesi
 
rita 21. märts 2013, kl 16.46
ostsin turbapotid, panin täis pikeerimis või istutusmulda.
poti keskele cm sügavusele panin tomatiseemne.
kas asjast saab asja?
 
aga 21. märts 2013, kl 16.54
seda näitab aeg..
 
aga 21. märts 2013, kl 17.04
kastsid ka ikka?
 
jah 21. märts 2013, kl 17.07
Kindlasti saab. Aga muretse aegsasti taimelamp, mis õige spektriga lisavalgust annab, muidu venivad taimed välja ja jäävad nõrgaks.
 
rita 22. märts 2013, kl 10.37
kas lsiavalgus on vajalik?
mul on hästi kõrged aknad ja nad on akna ülemise kolmandikku ehitatud riiuli peal. päike hakkab kella 11-st praegu peale paistma ja õhtul 4-ni välja.
kastmise muidugi unustasin, kas kasta palju nii et seeme ujub seal sees ja et turbapott on täiesti märg või panna esialgu ainult sõrmkübaratäis.
oanin 20 taimekest, et kui kõigist ei tule, pole hullu, kasvuhoonesse mahub mingi 7-8 kuni 10.
 
aga 22. märts 2013, kl 12.08
"kastmise muidugi unustasin??"
Seeme tuleb panna niiskesse mulda ja ettevaatlikult kasta (turbapoti võib ka veealusele panna), et seemet minema ei uhu pinna peale, muidu ei idane!!
 
taimelamp 22. märts 2013, kl 19.53
olen õnnestunult kasvatanud taimi ilma lambita üle 20 aasta
 
rita 28. märts 2013, kl 11.59
uurisin eile siis oma istutussaavutust.
mitte midagi ei ole potis näha, isegi tomatiseeme on kdunud. ei tuvastanud teda potis üldse.

mis läks valesti?

muidugi olid seemned kohe ostes väga läbipaistvad ja nirud, äkki nendest ei tulegi midagi
 
küsimus ritale 28. märts 2013, kl 12.42
Mitu päeva sul külvamisest möödas oli, kui mullas urgitsema hakkasid?Tomatiseeme on nii pisikene, ega sealt mullast neid nüüd ni kerge ka otsida pole, et arvad neid seal mitte olevat.Külva uuesti, jõuab küll ja ära urgitse mullas,et vaatan kas juba kasvavad.
 
rita 01. aprill 2013, kl 10.28
kaks nädalat sai mööda.
aga ilsmelt sellepärast et nad väga soojas ja väga valges kohas mul ja unustasin kastmata...
ma ei tulnud selle peale et turbapotid peavad kogu aeg olema niisked. no lollakas olen.
eile tegin kõik uuesti, segasin turbamulla musta mullaga, kastsin niiskeks ja panin turbapotid alusele, et nüüd kui alusele vett panna, siis imeb pott enda sissse ka niiskust.
näis kas nüüd õnnestub paremini. õnneks on veel aega, aga esimest korda on nii raske kõike õieti teha
 
niisama 01. aprill 2013, kl 10.40
rita, kombineeri neile nn. kasvuhoone, mina panen kõik oma külvatava kraami koos potiga kilekotti, alus all ja potid peal ja kotisuu nii, et küljepealt saan sisse vaadata. Keeran ka seda kremplit, kui taimed väljas, muidu kasvavad akna poole kaldu. Ja kott on parasjagu nii suur, et hiljem saan mõned pliiatsid kasvõi mõne poti nurka torgata, et kile taimi lössi ei vajutaks. Ja kastmiseks kasutan piserdamise potsikut.
 
rita 01. aprill 2013, kl 11.07
aga see et nad mul väga soojas ja väga valges kohas on.... kas sellest ei piisa?
peab veel kile peale panema?
akna peale paistab päike kella 1-st kella 16-ni ja sellest ei piisa?
muld oli käega katsudes väga soe
 
tomat 01. aprill 2013, kl 12.37
Olen aastaid ise taimi kasvatanud ja tomateid pole kunagi kilekotti pannud, küll aga kurgitaimekesi.Ega seal aknalaual liiga soojaks ei lähe, kui kirjutad et muld on väga soe?Kui seal nii soe on, siis kilekott unusta ära, koti sees tapad nad kindlasti ära kuumusega.
 
Ly 02. aprill 2013, kl 20.27
Aga pane termomeeter juurde, 24-26 kraadi on kile all idanemiseks super, umbes nädalaga tärkavad, sõltuvalt sordist.
 
rita 06. aprill 2013, kl 15.42
istutasin ühel ajal tomatid, kurgid, paprikad ja mõned lillekesed.
lilled juba kahe lehega aga teistest mitte õhkagi!
 
roheline tomat 06. aprill 2013, kl 23.45
Ka mul see aasta esimene katsetus tomatite ja parikaga. Tundub, et neil miski haigus nüüd kallal - mulla peal hallitus ja turbatopsid ka külgedelt täiesti hallitanud, juba lõhnast tunda :( Vist siis liigniiskusest. Samas pean iga päev neid kastma, muidu vajuvad norgu noored taimed. See märts, mil nad mullast sirgusid oli ka erakordselt pime ja jahe. Mingit lisavalgust või lampe vms ma ei kasutanud.
Kas ongi asi mokas nüüd?
 
Kah alustaja aednik 07. aprill 2013, kl 11.19
Me ka kolmandat aastat tegutseme väikeses kasvuhoones oma lõbuks. Viimane aasta oli hilise kevadega ja sajune suvi, tomatid meie kandis (Kesk-Soome) ei valminud õieti kellegi.

Sel aastas proovisime Kanadas toodetud valmis karpe, näeb sellelt lingilt pilte ja videosid:
https://www.google.fi/search?q=Jiffi+7&aq=f&oq=Jiffi+7&aqs=chrome.0.57j0l3.6718j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Tahtsin seda öelda, et õpetuses on kirjas, et kuni tärkamiseni PIMEDAS ja soojemas, pealt kaetud, et niiskus püsiks. Liiga märg ei tohi olla, aga need turbapelletid kastetakse enne, ülemäärane vesi kallatakse ära ja peavad niiskuse sobiva.

Neljandal päeval nägi mingeid "terakesi" mullas ja edasi kasvasid väga kiiresti, muidugi nüüd nad on ammu verandal, seal temp alla 13 kraadi ei lähe, päikesega on väga soe.
Eks näe, mis välja tuleb - ees on istutamine suurematesse pottidesse ja siis kasvukohale.

Seemned on möödunud kevadel SEEMNEMAAILMAST Eestist tellitud ja kõik läksid idanema.
*
Sa ehk panid seemned liiga sügavale ja nad kõdunesid ära (liig)niiskes mullas? Kui veel päike seda pealt soojendas ka ...
 
rita 07. aprill 2013, kl 18.13
kas siis algul peab hoidma soojas ja pimedas?
mina tobu panin sooja ja valgesse kohta
 
rita-le 07. aprill 2013, kl 21.52
Mina pole mingeid külvatud seemneid mitte kunagi pimedasse pannud, sooja küll, aga mitte pimedasse.
 
rita 10. aprill 2013, kl 10.21
mul nüüd kahe päevaga igast potikesest mingi roheline asi püsti.
tundub et nii paprika, tomat kui kurk kõik üles tulnud.

mida nüüd edasi tegema peaks?
ikka kasta korralikult, ikka samas kohas päikese käes ja valges?

kui nad kasvavad kõrgemaks (praegu mingi 2 cm) kas siis peab sügavamale turbapoti sisse istutama? ega nad katki ei kooldu ega ümber ei kuku?
 
anne 10. aprill 2013, kl 10.54
anna taimedele palju valgust, soojust liiga palju hea ei ole, see paneb ka taimed venima. ümber istuta siis, kui tomatil paar pärislehte juba väljas, enne pole mõtet. ümber istutades(pikeerides) istuta esimeste lehtedeni mulda, varred võtavad mullas juured külge, taim tuleb tugevam. taimed päikse (valguse) poole ennast potis ikka koolutavad, aga katki nad sellest ei lähe :) paprika tahab vähem väntsutamist, teda ära niipea pikeeri ja ümberistutades püüa juuri võimalikult vähe traumeerida. kurki mina nii vara kunagi kasvama pannud ei ole.
kui väljas päeval plusskraadid, siis olen oma taimi päevaks kasvuhoonesse vedanud. taimed kasvavad siis tugevamad ja matsakamad, kuigi jändamist selle hommikuse ja õhtuse tassimisega on.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!