Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Aianurk
kuidas "teha" mustsõstrapõõsast?
 
suvitaja 29. juuli 2012, kl 10.31
tahaks vanast põõsast uue teha. kuskilt lugesin, et võta aga oks, lõika punga pealt ja punga alt, 2/3 suska maasse ja ongi kevadeks valmis. kas ikka õnnestub? mis kuus teha ja milline on see eelmise aasta oks? puitunud peab olema? kas maale enne istutamist väetist anda? kas mustsõstart vilusse ja märja koha peale panna ei ole hea mõte, mul just selline tühi paik praegu olemas?
 
................. 29. juuli 2012, kl 10.34
Mina tegin üleelmisel aastal nii, et pistsin vanema pöösa ühe oksa otsa mulda, ajas juured alla ning järgmisel aastal lõikasin vanema oksa küljest lahti. Nüüd siis 2 a möödas ja uus põõsas areneb.
alissandra 29. juuli 2012, kl 10.35
Oks pannakse maasse nii, et ta on ikka ühenduses põõsaga. Pole küll kuulnud, et ainuüksi maasse pistetud oks juuri alla võtaks. Paju ja pappel lähevad küll nii kasvama, aga sõstar...kahtlen.
 
................... 29. juuli 2012, kl 10.36
Meil on päikesepaisteline koht, aga katsta vilu kohaga....Mis kuus tegin- sügisel, aga ma kahtlen, kas see on oluline. Usun, et läheb kasvama nagunii. Kahaneva kuu ajal ja kaduneljapäeval ära tee.
Puitunud minu pandud oks ei olnud.
 
suslik333 29. juuli 2012, kl 10.37
Teine varjant vana põõsast uuendada on põõsas täielikult tagasi lõigata,siis hakkab ka uusi kasusi ajama
 
aialehest tõmmatud tekst 29. juuli 2012, kl 11.01
Must sõstra üheks paljundamise viisiks on pistokstega paljundus. On soovitatav, et pistoks oleks pliiatsijämedune. Pistoks­te sobivaks kogumisajaks peetakse septembrit, kui põõsad on kasvu lõpetanud. Pistoksad lõigatakse üheaas­tastest okstest 15–20 cm pikkused; alumine lõige tehakse 2 mm altpoolt punga, veidi viltu, ülemine viimasest pungast 1–2 cm kõrgemalt. Pistok­sale peab jääma vähemalt 3–5 hästi arenenud punga. Pistoksad pista mulda nii, et üks pung jääb maapinnale.

aga jah, oks vastu maad (lase kassil alumist poolt veidi kraapida ka:) ja kivi peale...siis kivialune koht võtab juured alla
 
maalaps 29. juuli 2012, kl 16.56
Minul vana sõstrapõõsas oli ise niimoodi laiali vajunud, et osa oksi ulatus vastu maad ja tekkisid oksale juured alla. Lõikasin ta nn emapõõsa küljest lahti ja lasin mõnda aega kohaneda, iseseisvuda, siis kaevasin välja ja istutasin uude kohta. Vilus pole seetõttu hea kasvatada, et marjad jäävad hapumad kui päikeselisel kohal kasvanud.
 
HM 31. juuli 2012, kl 11.36
Ongi kaks lihtsaimat varianti:
1. pistokstega (võib ka potti torgata)
2. nimetatakse sellist meetodit lookvõrsikutega paljundamiseks (selle kohta leiad kindlasti ka midagi võrgus sobrades)
Põõsa uuendamine - tegelikult võiks iga-aastaselt põõsaid sügisel lõigata.
 
algataja 31. juuli 2012, kl 18.33
jaa, nüsinud olen vana põõsast küll ja veel, aga arvan et päris maha lõigates jääb selline hiiglasuur vastik juurikas, pigem ikka painutan oksa ja lasen kassil alt kratsida:-) olen nõnda tikreid "teinud", arvasin et teisi ei saa. tuleb siis päikseline koht leida, see on raske küsimus... aga tänapäeval on vist palju paremaid sorte aretatud, ehk tasuks hoopis uus osta, mis haiguskindel ja ruttu suuri marju kandma hakkab. uurin elu, tänud kõigile!
 
soovitus 01. august 2012, kl 18.24
ära vilusse mingil juhul istuta, põõsas kasvab küll lopsakas aga marju ei kanna, istutusauku pane komposti
 
vanaema 02. august 2012, kl 10.38
Võtta meelepärane suurem ja tugevam hargnenud oks, lõigata koor ca 2sm laiuselt ümberringi oksalt, kus pole hargnemist veel, ära, panna sinna ümber kilekott mullaga,pealt kinni siduda, et muld ei kuivaks nii ruttu, siiski kontrollida aeg-ajalt ja mulda niisutada kui vaja. Oks kasvatab juured kilekoti mulda(mulda peaks olema ikka ca 2-3lt )ja olete saanudki juba kena ja harunenud noore põõsa. Sel aastal on ehk hiljaks jäänud, aga uuel kevadel võib katsetada, seda enam kui mõni selline oks on vaja välja lõigata nagunii. Selliselt saadud põõsas on tugev ja võib juba sügisel paigale istutada.
 
painutasin 02. august 2012, kl 16.01
oksa vastu maad ja kinnitasin telgivaiaga, konks jäi hoidma maadligi. Peale panin mulda. Kui juured all, lõikasin vana põõsaküljest lahti.

Selliselt praegu paljundan ka parema maitsega tikreid ja viletsama maitsega viskan välja. Ostes ei teadnud maitset.
Eelmisel aastal uuendasin selliselt mustsõstart. Minu arvates on uuematest sortidest hea INTERKONTINENTALE. Kobaras omarajad on kõik ühesuurused, valmivad korraga. Sort väga varane kui teisi sorte veelküpseid pole, saan vaarikaga teha kokku toormoosi.
 
algataja 03. august 2012, kl 21.26
ja mis kuus ma selle INTERKONTINENTALE aiandist ostan ja aeda istutan et talve kenasti üle elaks?
 
o 03. august 2012, kl 21.57
Osta siis kui osta on. Müüakse ju potis, võid potis kevadeni hoida, siis istutada. Aiandites hoitakse ka ületalve müümata jäänud taimi pottides, kuhjatakse mulda ümber, et lumesulamisevesi kevadel potti seisma ei jääks. Pottidest võid maha istutada siis kui labidas maasse läheb.
 
Anuke 08. jaanuar 2018, kl 13.31
Kui enne pole , siis kohe kuuled :)....on jaanuar. 1 oks võetud 2 nädalat taasi, teine üleeile. Esimesel väiksed juurekesed küljes. Ei miskeid punga alt ja pealt lõikamist. Suvaliselt lõikasin ja panin veega klaasi. Pungad, mis oksa kūljes, on juba avanema hakanud. Paar pisitillukest lehekest juba küljeski.
 
uu 09. jaanuar 2018, kl 09.33
oi Anuke, mul tuleb lausa pisar silma. sest ei tea suuremat sõpra kui mustsõstar. tema annab tõesti aasta ringi midagi. ja seda teemat siin lugedes tuli meelde, et olin öösel unes näinud mustsõstarde korjamist ja söömist. otsisin magusamaid...nüüd lähen otsejoones õue ja toon pungi. söön toorelt ja keedan teed. kõige parem mustsõstra juures ongi see jõuline lõhn.
Agne Tamm 03. veebruar 2018, kl 21.51
Väiksed pistikud lillepotti ja kasta, võtavad lehed ja juured külge! Kohe ei tohi juuri vaadata! Vaksa pikkused pistikud! Nagu paju oksadki! Alumise punga juurest lõikan deagonaalselt ,ülemise juurest risti otse põiki! Kahjuks, kui õige istutamise aeg käes ununevad kasta ja hukkuvad, üks siiski kasvab!
 
keegi 03. veebruar 2018, kl 22.38
oh kui nunnu on inimestele 5 aastat hiljem vastata...
 
viimasele 08. veebruar 2018, kl 07.36
ja mis sellest siis hullu on? siin ei toimu aastakümneid midagi, mis lugemist tasuks, hea ju, kui keegi midagigi kirjutab.
Agne Tamm 08. veebruar 2018, kl 21.31
Varsti ongi aeg käes, lillepotti pista! Märts!
 
muhutar 09. veebruar 2018, kl 13.41
Kui sortidest rääkida, siis Intercontinentali marjad on küll tohutu suured ja põõsas ise saagikas, aga minu jaoks jäi maitse kuidagi liiga läägeks-mahedaks. Mustsõstras peab ikka vürtsi ka olema! Palju parem tundus näiteks Bona. Siis mul on istutatud veel Gofert ja Varmas, aga need nii noored veel ja saaki ei kanna. Igatahes tegin enne ostmist kõva uurimistööd, ja valisin just need välja.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!