Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Aianurk
Orhidee varte lõikamine
 
tiia 10. august 2011, kl 13.11
Mu orhidee lõpetas kuu aega tagasi õitsemise ja siiani ootasin, et ehk hakkab uuesti õitsema. No ei hakka nii kiiresti. Vaatan, et varre otsad hakkavad hoopis kolletama ja kuivama. Muidu on täitsa kena ja kobe teine, juured-lehed kõik ilusad.

Tahan nüüd küsida seda, et kuna mu lillel on kaks pikka 70-sentimeetrist vart ja mõlemal varrel on ka oma neli külgharu, siis peaksin ma need varred kuskiltsaadik maha vast lõikama. Aga kui kõrgelt? Kas tervenisti?

Kuna ta on nii kõrge ja haraline, ei saa ta vast enam esimeses nooruses olla. Kas ta hakkabki väga ruttu uuesti õitsema? Ja ega need pikad tühjad varred just kenad ka pole. Ehk hakkab kuskilt lehekaenlast uusi värskeid varsi välja ajama kui ma vanad tohlakad ära lõikan?

Õpetage, palun. Ise uurides pole ma eriti targemaks saanud. See mul esimene orhidee, tahaks teda ilusasti ja õigesti hoida-kasvatada.
 
mind 10. august 2011, kl 13.20
jälle huvitab,et kuidas teda kasta ? kaks õit on jäänud, ülejäänud on maha kukkunud. ei tea kas midagi on valesti. valan talle korra nädalas vett, alusele, nii 1cm jagu
 
er 10. august 2011, kl 13.23
ennem ei tohi vart ära lõigata kui kuivanud on, ja lõigata siis päris alt, ta ajab ise uue(d) varre(d).Kuigi ma ise lõikasin alguses esimese varre ka mitte kuivanult ära(midagi ei juhtunud). Ja tegelikult on öeldud, et õitsemise aeg on 6 kuud ja puhkus ka 6 kuud. Aga minu omal ol puhkus praegult ainult paar kuud, kui ajas juba uue ja õitseb jälle aga see kord on üks vars ja õisi vähem.
alissandra 10. august 2011, kl 13.26
Lõikan varre tagasi alumise õie alt. Sõlmekohtadest on uued varred ajanud. Maha lõikan alles siis terve varre, kui vars on kuivanud.
 
jah 10. august 2011, kl 13.42
Ikka vastavalt kuivamisele lõika vart, muidu mitte. Ja õied kukuvadki niiviisi üksikult maha, valesti pole midagi.
 
tiia 10. august 2011, kl 14.04
Kas ma peaksin nii aru saama, et sealt alt lõikan varre maha, kus on näha, et mul kunagi õis oli? Ja siis hakkan ootama, kas tuleb mingi uus õis või lisavars või kuivab see vars hoopis edasi? Ja kui kuivab, siis lõigun neid kuivanud osasid edasi?

Olen lugenud jah, et rohelist vart nagu ei lõigata ära, aga need varred on mul nii röögatult pikad, et pole vast ilusad eriti. Kui ma lille poest ostsin, olid varred kuskil 40-50 cm. Kodus nad on jubedalt kasvanud. No aga õisi oli ka paremal ajal üle neljakümne, igavesti kaunike oli teine.

Tegelikult on mu lill kodus ka päris ägedalt tuuletõmbust vist saanud, ehk on see ka talle kuidagi halvasti mõjunud. Aga ma lihtsalt pole suutnud nii elada, et selle palavaga kõiki aknaid lahti ei hoia. Ta pole küll mingis "tuulekoridoris" elanud aga toas on igal juhul korralik tuuletõmbus vahel olnud.
 
er 12. august 2011, kl 13.53
ei vars tuleb ikka lõigata päris alt ä'ra( ikka sealt kus ta on kasvama hakanud, tervenisti maha), õied ju ülevalpool. Uusi õisi vanale varrele ei tule, ajab uue varre ja sinna tulevad õied. Ei ole need varred ilusad jah. ja tuuletõmbust see lill ei talu.
 
er 12. august 2011, kl 13.56
kaastetakse üle paari nädala ja siis uputatakse, mitte ei valata alla ega peale ja uputuse aeg, see on kuidas keegi, mõni ütleb, et piisab paarist tunnist, ise olen hommikul pannud ja õhtul alles välja võtnud ja õitsemise ajal tuleb väetist ka panna.
 
triin 12. august 2011, kl 14.53
Taim vajab vett ikka siis, kui juured kuivad on, ehk siis kui läbi poti paistvad juured on helehallikasrohelised. Kasta tuleb nii palju, et juured lähek uuesti tumeroheliseks. See ei võta sugugi palju aega, pool min kuni minut. Kindlasti mitte 15min ega tunde. Ma ei tea ühtegi kuukinga, mis liguneks looduses juuripidi vees. Kastmiseks võib taime poti pista mõneks ajaks (kuni paar min) sooja veega täidetud anumasse või siis lasta otse kraanist läbi poti joosta sooja vett, kuniks juured on mõrgunud. Ise kasutan seda viimast varianti.
Õie vart võid lõigata enne viimase õie kohta või siis ka kohe taime varre ligidalt. Vahel võib kuuking kasvatada vanale õievarrele uue haru, kuid reeglina eri ole külgharul nii palju õisi. Kui lõikad terve õievarre maha, kasvatab ta kindlasti hea hoolitsuse korral uue varre. Õitsemise soodustamiseks on üks hea väetis: Schultzi orhideeväetis (pulbrina).
 
Mirjam 12. august 2011, kl 19.53
Minul ka esimene kuuking ja lõpetas aprillis õitsemise, kuid õitses. Lugesin ka igasugu õpetusi ning jätsin siiski varre alles. Vars on tugev ja mõnikord seal pungad nagu rohetavad, aga muud ei midagi... Istutasin ta kevadel ümber, võib-olla tegin ka haiget.
Igatahes pole mul küll lootust, et mu kuuking kunagi õitsema veel hakkab. Talvel oli teises toas, seal stabiilne temperatuur. Suvel pidin tõstma kööki, seal päike peale ei paista, aga küll kõigub temperatuur ja on vahepeal tuult jne.
Ei viitsi mina rohkem temaga möllata.
Või äkki peaks varre ära lõikama?
 
ehki 12. august 2011, kl 20.11
Vana varre võib alati maha lõigata. Sageli pole need õievarred enam kuigi ilusad, kui hakkab pika varre otsast uut õievart ajama. Pigem lasta taimel päris uus vars kasvatada.
alissandra 13. august 2011, kl 08.53
Võib, aga ei pea. Minul on nt ühel kuukingal varre külge keiki kasvanud, teised ajasid sealt aga uued varrejupid välja kus olid õied küljes ja ma ei ütleks et neid vähe oli, ühel varrel oli 12 õit. A maitse asi, eks igaüks teeb nagu heaks arvab.
Veel mu kuukingadest seda, et enamasti on neil alati korraga kaks vart küljes, üks siis vana lõikamata, kuhu uus haru tuleb ja teine lehekaenlast ajanud uus vars ja õitsevad peaaegu korraga.
 
merka 14. august 2011, kl 09.39
Minu orhidee õitses nii ilusasti ,aga üle aasta ei ole uut õievart tulnud.Kas on üldse lootust ,et tast asja saab?
alissandra 14. august 2011, kl 11.22
Kas sa väetist oled talle andnud? Mõni muidugi ei väeta üldse ja ka õitsevad, aga enamasti ikka jääb substraat lahjaks ja vaja lilli väetada.
 
merka 15. august 2011, kl 08.05
Olen väetanud ja kastnud korrapäraselt.Lehed on ilusad rohelised.Istutasin isegi ümber,et äkki vajab uut mulda ,aga ei midagi.
 
t 15. august 2011, kl 11.44
Mis väetisega sa väetad? Vale väetisega ongi tavaliselt lehed ilusad, suured ja tumedad, aga õisi ei tee.
 
merka 15. august 2011, kl 12.12
Mul on Greenworld orhideeväetis.
 
minul 15. august 2011, kl 14.27
Mul tulid vanale varrele küll uued õied....õitses ära ja mõne aja pärast hakkas sama varre otsa uusi õisi kasvatama. Samuti on mul haruline kuuking, peavarre küljes 4 kõrvalharu, peale õitsemist ajas alumiste kõrvalharude küljest veel uued harud ja ei ütleks, et väetid.....
Ei teagi, kuidas parem oleks-poest ostsin kuukinga, millel vars oli viimase õie alt lõigatud, see ajas küll täitsa uue varre...Nii et nii ja naa :)
 
darja 15. august 2011, kl 22.46
Kui õievars jääb roheliseks, siis on täiesti sisetunde küsimus, kas vana õievars lõigata ära või mitte. Tavaliselt orhideekasvatajad lõikavad õievarred ära, kuna tühjad õievarred ei ole eriti ilusad ja vana õievarre otsa enam nii palju õisi ei tule.
Aga need, kelle jaoks iga õis on oluline, need tavaliselt jätavad vanad õievarred alles. Aga sellisel juhul seda õievart kärbitakse pisut. Osad lõikavad ära altpoolt lugedes umbes 1 cm pärast esimest õit. Aga ma olen youtube-s näinud videot, kus orhideekasvataja lõikas õievarre ära alt poolt lugedes 1. või 2. sõlme kohalt (ka 1 cm pärast seda jätkukohta).

Uuesti õitsemasaamine on ka selline vedamise asi. Mõnel õitsevad vahetpidamata ja teine ei saa mitme aasta jooksul oma taime uuesti õitsema. Üldiselt vajavad orhideed uuesti õitsema hakkamiseks paar-kolm nädalat jahedamat perioodi. Näiteks kortermajades on selleks väga hea periood enne kütteperioodi algust. Lisaks peaks sel ajal soodsalt mõjuma pisut vähesem kastmine kui tavaliselt ning ka väetamine tuleks sel ajal lõpetada. Lihtsalt mõnikord on taimel liialt hea elu ja ta ei viitsigi õitsema hakata. Milleks, kui elu niigi hea? :)
 
hahh 05. jaanuar 2012, kl 19.25
Ostsin Maximast kollase kuukinga,lill oli kilepakendis ja jumala märg.Kodus märkasin,et õied kuidagi lötsud.Järgmisel päeval hakkas õisi maha loopima ja ühe lehe serv oli veidi kollakas.Nüüd on kõik õied ja pungad maas ja üks leht täiesti kollane. Arvan,et oli liigniiske seal kiles.Kas ma peaksin kollase lehe ära lõikama? Ostust on möödas nädal,võimalik,et kõik lehed kollaseks lähevad,aga äkki paraneb kui ma teda pikemat aega ei kasta.On kellelgi sarnast olukorda olnud?
 
hohh 09. jaanuar 2012, kl 17.04
mul kuukingal lehed koik kuivasid ära varred ilusad rohelised kas mottet edasi poputada?
 
k 10. jaanuar 2012, kl 21.20
Alati tasub proovida.Mina võtaksin ta potist välja puhastaks ja istutaks uude potti,uue substraadi sisse.Ilmselt on see lill üle kastetud.Istutusaeg on küll vale aga proovida tasuks küll.
 
nupuke 10. jaanuar 2012, kl 21.21
Mul oli sama jama,viskas õied maha ja leht läks kollaseks,lõikasin lehe ära ja istutasin ümber.Läks ilusaks ja lihavaks ning mõne aja pärast tuli ka teine vars ja õied ka palju suuremad.Tasub mässata küll.
 
deeve 14. jaanuar 2012, kl 07.47
minu kuukingal juba 3 vart, ohtralt külgharusid. Viimase õitsemise ajal oli aga õisi märksa vähem kui varem ja lill lõpetas õitsemise ka varem kui tavaliselt (ehk 3 kuud). Sel korral kavatsen varred hästi madalalt tagasi lõigata ja lasen tal uue ja tugeva varre kasvatada.
 
huviline 17. jaanuar 2012, kl 14.32
kust kuukinga köige parem osta oleks ja palju need maksavad?
 
si 24. jaanuar 2012, kl 22.34
Kas keegi oskab õelda millega tegu? Mul kõigil kolmel kuukingal muutusid osa õienuppe roosakaks, kuivasid ära ja kukkusid maha.
 
ma ei mõistnud ikka 03. aprill 2014, kl 08.27
kust kuivanud vart siis lõigata?

Mul oli 2 vart-1 kuivas täiesti ära ehk siis täitsa alt lõigata aga teine on poolenisti ülevalt kuivanud kuid pool alumist osa veel roheline-et siis kohe kuivanud osa juurest või rohelise osa lõpust?
 
Ja mulle soovitati mitmes poes 03. aprill 2014, kl 08.28
et panna nt ämbrisse leigesse vette kuni ülemise poti ääreni ja lasta seal liguneda ca 30min 1x nädalas?
 
anne 03. aprill 2014, kl 11.57
mina lõikasin kuivanud osa lõpust, sest sealt, kuhuni õievars kuivas, ajas ennast kohe välja külgvõsu, millel on hulk uusi õiepungasid küljes.
 
leelia 04. aprill 2014, kl 22.04
see lõikamine oleneb ikka orhideest ka. Aga üldiselt need tavalisemad kuukingad, nende õievars lõigatakse tagasi järgmise elava pungani jättes siiski ülespoole umbes 1 cm õievart. Kui vars on liiga pikk ja rääbakas siis võib ka rohkem aga ikka jälgida, et pung on nn. aktiivne. Lugege orhideefoorum. com . Ka youtubes on rohkesti "puust ja punaseks" nõuandeid koos videotega.
Kastes tuleks siiski jälgida, et parem on see koht hoida siiski kuivana, kust varrest hakkavad juured arenema.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!