Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Aianurk
kuidas kolida aeda...
 
Lanna 16. juuli 2007, kl 22.53
Olen kolimas ühest majast teise ja tahan peaaegu kõik oma hoolikalt valitud, hoitud ja kasvatatud püsikud ja põõsad kaasa võtta. Kuidas kolida augustikuus roose, mis ilmselgelt veel õitsevad? Kas ma peaksin maja müüvale maakreline ütlema, et võtan enamuse aias olevataest taimedest endaga kaasa? Mõjutab see oluliselt näiteks ostjat? Ise mõtlen, et kui oleksin uus omanik majal siis mind see küll ei häiriks. Saakski kõik omatahtsi teha. põhiline küsimus on siiski ronirooside kolimine.
Mullaseid näppe ja rõõmu!
 
Anu 16. juuli 2007, kl 23.33
oled muidugi kurva mõtte ees : mida teha... Ma jätaksin roosid puutumata - las pakuvad silmarõõmu tulevasele prouale või kui selgub, et tal ükskõik, siis leppige kokku, et saaksid peale teist õitsemist roosid uude koju viia. Õitsvaid roose mina isiklikult ei traumeeriks. Peale õitsemist aga võid teha kõike.
 
Anu 16. juuli 2007, kl 23.34
oled muidugi kurva mõtte ees : mida teha... Ma jätaksin roosid puutumata - las pakuvad silmarõõmu tulevasele prouale või kui selgub, et tal ükskõik, siis leppige kokku, et saaksid peale teist õitsemist roosid uude koju viia. Õitsvaid roose mina isiklikult ei traumeeriks. Peale õitsemist aga võid teha kõike.
 
kessu-triin 16. juuli 2007, kl 23.38
Tuttav lugu.Kolisime paar aastat tagasi aiaga majast uude kohta.Tahtsin ka kaasa võtta nii palju lilli kui võimalik.Meie kolisime oktoobris,juurisin siis välja kõik mis vähegi andis,oleks heameelega ka mõned õunapuud kaasa võtnud aga kuidas sa neid 30 aastat vanu kaasa võtad.Isegi ilusamad kivid võtsin kaasa.Kivide autosse tirimine oli küll kõrvalseisjale naljanumber aga mis sa teed kui oled kaua koos elanud,tükike ju senisest elust.Natuke mõtlesin sellepeale,kas peaks uutele omanikele ütlema et võtan ka lilled ja väiksemad põõsad kaasa aga siis jõudsin arvamusele,et maja tahavad nad ju tühjana osta ja lähtusin sellest ka aias.Peab muidugi ütlema et neile jäi lilli veel üksjagu.Püüdsin kindlasti vähemalt igast sordist midagi kaasa võtta.Jõud lihtsalt ei käinud igast üle.Karstin ka ühe igivana roosi pärast,sellel oli ilmatu pikk ja suur juurikas mis läks katki kaevamise käigus,õnneks siiski hakkas uues kohas kasvama.Elulõnga suutsin uues kohas ära kaotada,kusagilt ei leidnud enam üles kui hakkasin neid uuesti istutama,leppisin siis mõttega et äkki jäi ikkagi kusagile rohu sisse vanas kohas,hästi pisike oli see veel.Järgmisel kevadel aga leidsin siinse lillepeenra juurest suvalisest kohast üles.Oi ma olin rõõmus.Pikk jutt sai aga tean kui oluline on oma lilled ,mida nii hoiad kaasa võtta.Edu!
 
kessukas 16. juuli 2007, kl 23.41
Tuttav lugu.Kolisime paar aastat tagasi aiaga majast uude kohta.Tahtsin ka kaasa võtta nii palju lilli kui võimalik.Meie kolisime oktoobris,juurisin siis välja kõik mis vähegi andis,oleks heameelega ka mõned õunapuud kaasa võtnud aga kuidas sa neid 30 aastat vanu kaasa võtad.Isegi ilusamad kivid võtsin kaasa.Kivide autosse tirimine oli küll kõrvalseisjale naljanumber aga mis sa teed kui oled kaua koos elanud,tükike ju senisest elust.Natuke mõtlesin sellepeale,kas peaks uutele omanikele ütlema et võtan ka lilled ja väiksemad põõsad kaasa aga siis jõudsin arvamusele,et maja tahavad nad ju tühjana osta ja lähtusin sellest ka aias.Peab muidugi ütlema et neile jäi lilli veel üksjagu.Püüdsin kindlasti vähemalt igast sordist midagi kaasa võtta.Jõud lihtsalt ei käinud igast üle.Karstin ka ühe igivana roosi pärast,sellel oli ilmatu pikk ja suur juurikas mis läks katki kaevamise käigus,õnneks siiski hakkas uues kohas kasvama.Elulõnga suutsin uues kohas ära kaotada,kusagilt ei leidnud enam üles kui hakkasin neid uuesti istutama,leppisin siis mõttega et äkki jäi ikkagi kusagile rohu sisse vanas kohas,hästi pisike oli see veel.Järgmisel kevadel aga leidsin siinse lillepeenra juurest suvalisest kohast üles.Oi ma olin rõõmus.Pikk jutt sai aga tean kui oluline on oma lilled ,mida nii hoiad kaasa võtta.Edu!
 
kessukas 16. juuli 2007, kl 23.44
ei tahtnud kaks korda nüüd küll kirjutist siia saata.
 
mirr 17. juuli 2007, kl 02.29
aga kaeva hästi suure mullapalliga, enne kasta korralikult märjaks, et neil ikka juua oleks, ning kui istutad, siis koos vana mullaga, siis ei tohiks midagi juhtuda, kasvavad edasi nagu ennegi.
 
nata 17. juuli 2007, kl 08.42
Appi!!! Ma ei tuleks selle pealegi, et kui ostan maja, millel aed ka, siis endine omanik tühjendab aia, kui ära läheb. Karta on, et aed ka üks tõmbenumbreid ja maja hinna kujundajaid ja kui sul uue omanikuga kokkulepet pole,et ta aiast huvitatud pole, on selline paljaks tegemine väga näotu.
 
esimest korda kuulen 17. juuli 2007, kl 09.25
kuidas see üldse mõeldav on ,käin maja vatamas ja on ka haljastus ja siis ,kui tulen sissekolima,avastan ,et aias on ainult mustad augud järel,minu meelest on see nõme lihtsalt,muidugi ,kui tulevane ostja sellega nõus on,siis küll,aga viisakas oleks ikka etteteatada,et kavatsetakse aed tühjaks teha
 
Tiiu 17. juuli 2007, kl 10.53
See küsimus tuleb küll uue omanikuga enne läbi arutada.
Mina küll maja ostes ei taha "tühja aeda" saada. Ma ei osta ju uut maja, kus kõik tuleb A-st ja B-st pihta hakata.
Kui sa roosi sorti tead, milles siis probleem, et sa ei suuda uut istikut osta? Hakata vana suurt roosi kaasa vedama?! Vana taim saab kolimisest ikka paraja trauma, lisaks veel kulutused vedamisele. Ja lisaks veel risk, et taim ei elagi ümberistutamist üle. Milleks? Las uus omanik naudib ka kena aeda, vaevalt ta esimene mõte on traktoriga peale tulla uut planeeringut tegema.
Ja kui sa vanas nii kinni oled, siis millepärast sa üldse kolima hakkad? Ela ühes kohas elu lõpuni.
 
nii ja naa 17. juuli 2007, kl 12.19
Minu sõbranna müüs maja maha, tal oli ka ilus aed, aga maja oli logu. Küsisin, kas ta ei tahaks oma aia asjadest midagi mulle anda (ise kolis korterisse). Ütles, et kokku lepitud nii, et aeda ei puutu, uus omanik tahtvat et see jääks nagu oli.
Uus omanik hakkas aga kohe seal laamendama: võttis kõik puud ja põõsad maha, ainult päris suured puud jättis alles ja siis hakkas ehitama. Materjalivirnad läksid otse lillepeenrasse jne. Kuna elan naabruses, siis läksin küsima, et kas ta ei tahaks sealt aiast mulle midagi anda, et ehitamine tallab ära. Vastus oli EI, et ta ehitab ja siis hakkab aeda korrastama ja siis kui midagi üle jääb.
Nüüdseks pole midagi üle jäänud, sest midagi ei ole. Kiviktaimla jäi kilustiku- ja liivahunnikute alla ja suri seal loomulikku surma. Elulõngad maja ümber tallati lammutamise-ehitamise käigus lihtsalt ära, kõik püsililled samuti. Siis kutsuti mingi väike traktor ja lükatipärast kõik siledaks, juurikad ja kivid jm veeti suure autoga kusagile minema. Siis toodi mitu autkoormatäit mulda ja telliti haljastus.

Nii palju siis atraktiivsusest. Sõbranna käis mul külas ja ei jõudnud ära kahetseda, et oma taimi tuttavatele ei jaganud.
Küsis siis uuelt omanikult (see oli muide tal tuttav), et miks see nii tegi.
Noh, see oli öelnud, et ta alguses arvas, et las olla, aga et puud-põõsad olid vanad ja koledad ja ehitamine rikkus kõik ära ja projekteerija oli öelnud, et pole ka mõtet aeda säästa, et see ei sobi niikuinii uue majaga kokku jalihtsam on uus aed teha kui vanu rootsikuid ühest kohast teise istutada.

Eks sa ise tea, millega riskid, kui aia maha jätad. Pole see taimede kolimine midagi nii kallis, kui julged näpud mullaseks teha ja transport omast käest on. Enamiku taimi saab ju sõiduautoga viia, mullapallliga suuri puid vaevalt kaasa hakatakse viima.
Ja roosidega on nii, et õied tuleb ära lõigata (jäävad lühikesed varrejupid), siis kannatab ümber istutada küll. Kui seda praegu teha, siis nad on kasvuhoos ja taastuvad kergemini kui sügisel hilja. Sel aastal õisi ei näe, aga järgmisel küll. Ise istutasin ka maja remondi ajal lilli seina äärest kaugemale, et töömehed neid ära ei tallaks ja elasid üle küll.
 
kats 17. juuli 2007, kl 12.35
mina koliksin taimed juba ENNE maja müüki panekut uude kohta ümber.
siis oleks nii ostjatel kui maakleritel kohe algusest peale selge, mida nad ostavad.

ka selle vana aiaga majaga, mille ise ostsin, tehti samamoodi - müüja kolis soovitud asjad enne müüki juba oma maakoduse.
 
maali 17. juuli 2007, kl 12.38
Jah inimesi on igasuguseid...Sain ka maja ilusa aiaga vanaema käest ja nüüd sel aastal vanaemal uues elamises ka aed. Käis kevadel igast lillekesest omale aega viimas ja ilus aed jäi mulle ka veel. tahtsin seda ütelda, et alati ei pea ju kõike üles kaevama võib võtta igast natuke kaasa. Roosidega muidugi teine lugu jah.
 
aiaarmastaja 17. juuli 2007, kl 13.02
kindlasti tuleb läbi rääkida juba enne müüki, mis jääb ja mis mitte. mina olen ka õudusega pealt vaadanud, kuidas kena korrashoitud aed hoolimatult hävitatakse ja siis hakatakse pärast "haljastust rajama".
seda on võimatu kõrvalseisjal teada ja hinnata, milline emotsionaalne side on aiapidajal oma taimedega. mis kuskilt saadud, tuvastatud, poputatud jne jne. see ei ole nii, et ostan sordinime järgi sama ja ongi kõik sama.
 
Roosi Tokk 17. juuli 2007, kl 13.20
Olen isegi mõnikord selle peale mõelnud - et kui ma peaksin siit ära kolima, mis ma taimedega teen... Mina võtaksin kindlalt kallimad asjad kaasa, sest loomulikult on mõned taimed eriti hinge jäänud, käid ja silitad neid ju seal aias ikka.
Pealegi ei tähenda kaasavõtmine, et mustad augud vaid alles jäävad, kõike saab ka ilusasti teha.

Olen oma aias mõnda taime vähemalt viis korda ühest kohast teise tõstnud, sh ka roose ja üsna suurt elupuud nt, nii et tean, et kui ettevaatlik olla, ei juhtu taimedega "kolimise" käigus mitte midagi.

Kui aed oleks rajatud nö võõra käega ja kellegi teise plaani järgi - a la aiakujundusfirmalt, siis poleks ka taimedega sellist sidet. Neid oleks kergem maha jätta. Samas - minusugune paadunud aiainimene ei telli nagunii kunagi endale haljastust, nii et see variant langeb ka ära ;)
 
õnnehein 17. juuli 2007, kl 13.34
Ka mina olen näinud,kuidas vanamemme lahkudes siit ilmast,aia uus omanik tegi aia lihtsalt lagedaks.Ka õunapuud tõmbas traktoriga välja.Siis istutas samasse kohta! uued õunapuud.Kui ise oleksin samas olukorras,ilmselt jagaks hinnalisemad taimed teistele aiafännidele,kui uues kohas ka aed-lihtsalt viiksin soovitud taimed üle.Õitsevate roosidega on ilmselt keerulisem lugu.Väikeste taimede puhul annaks neid ilmselt ka transportida,võivad küll jääda põdema mõneks ajaks.Võimaluse korral püüaks uue omanikuga kokkuleppele jõuda-inimesi on ju erinevaid.
 
vapsik 17. juuli 2007, kl 13.37
vaatasin just täna majade müügi kuulutusi. Üks jäi ka silma. Ja tahaksin seda just OLEMASOLEVA aia pärast. Ilma olemasolevate taimedeta ja haljastuseta ma seda maja ei tahagi.
Äkki Sina, teemaalgataja, oledki selle maja omanik? (Tallinnas, Nõmmel)
 
väike ahv 17. juuli 2007, kl 16.24
Samamoodi võtavad ju ühest kohast teise ära kolijad ju kaasa ka oma istutatud, kasvatatud toataimed?
AGa lugedes teemat, ei kujutaks ma ette ka, et kui pean ära kolima ja ei saaks kaaa võtta oma armsaid taimi ja eriti kui veel keegi uus nendest hakkliha teeb tinglikult mõeldes.
Samas - kui maja müüakse, siis ikkagi müüakse ka ümbrust ja hinna sees on ka väga tihti haljastuse peale kulunud summa kunagi, kui seal elanud inimesed seda maja ehitasid.
Nii et see on kõik nii kuramuse suhteline.
Ise vist ikka räägiks läbi ja müüks kasvõi natuke odavamtl, kui oleks võimalus oma taimed kaasa võtta. Samas vanas kohas oma kohal olnud taimed ei pruugi uude miljöösse nii palju sobidagi.
 
mirr 17. juuli 2007, kl 17.44
tänapäeval vist enamus tõesti tellib haljastuse, ning siis ongi täiesti ükskõik, milline see on, kas natuke põõsad siia või sinnapoole või mis lilled, peaasi, et punased, kollased ja näiteks lillad...
see on kahjuks uusrikaste ja korterielanike mentaliteet (sorry, ei taha liiga teha neile, kes asju südamega võtavad).

Vanasti, kui taimi paljundati ja kingiti üksteisele, ning vahetati naabritega, siis oli ka igal taimel oma lugu...et selle sain tädi Hilda käest ja selle sain ülemaja naabri käest...

loomulikut oleks kahju oma taimi, mis aastaid korjatud võibolla juba ema ja vanaema poolt, maha jätta.

teemaalgatajale:
võibolla saad välja kaevata, ning taime nn. pooleks teha, pool tagasi istutada, ning pool kaasa võtta...see on see nn. paljundamine.
aga roosid võta kindlalt kaasa, see on sinu töö ja vaev..ega roosikasvatamine lihtne pole, poputa teisi kui omi lapsi ja käi neid talvel katmas...
 
teate 17. juuli 2007, kl 22.01
tänapäeval on juba seadus ,see ,mis maja ümber ,kuulub uuele omanikule,kui pole teisiti kokku lepitud..arvesta sellega,et kui asju pole selgeks enne tehtud ,siis on uuel omanikul osa raha tagasi nõuda
 
tõsi 17. juuli 2007, kl 22.32
uskumatult palju on selliseid uusi majaomanikke, kes peaavd tühja muruplatsi ilusaks ja ainuvõimalikuks.
 
nii ja naa 17. juuli 2007, kl 23.16
to "teate".

Et siis nii: ostan ära, kuigi ei tea, kas mulle meeldib, aga kui on ostetud, siis on suva lõhkuda ja prügimäele vedada. Ainult mitte jumalapärast teistele anda, mis siis, et tühi plats maksaks atraktiivsuse arvelt vähem ja poleks vaja maksta ka juurijatele-äravedajatele. Aga peaasi, et mitte keegi teine ei saaks, eriti veel elemine omanik.

Aga noh, kui seda raha nii palju on, siis las olla. Ega mõne milli kõrval, mis kinnistu ostmiseks kulub, pole mõnikümmend tuhat kopamehele ju mingi raha.

Aga kui on teada, et oma käsi pole aega ega tahtmist mullaseks teha, siis on tõesti kõige õigem lasta omanikul aed tühjaks juurida, et muru asemel teha - see teenus on ju ostetav nagu siit samast foorumist lugeda saab. Peenrad-hekid nõuavad rohkem hoolt ja vaeva. Ainult et paneelrajoonist laekunud mitmendat põlve linlasest uusrikas seda ei tea ja pettumus on suur, kui selgub, et peenrad ei isepuhastu umbrohust jne... Siis lähebki nii, et aed on kuu-paariga kole ja tuleb plats puhtaks teha.

Tõesti, soovitan kõigil südamega aiaomanikel oma kinnistut müües enne armsamad taimed "vasakule ära" toimetada, kui seda maaklerile või ostjale näidata.
 
h 20. juuli 2007, kl 10.39
vii endale armsad taimed enne müüki uude kohta kasvama.
 
nii ja naa 23. juuli 2007, kl 14.46
oh, näen, et minu delfis 3 aastat päris aktiivselt kasutatud nimi on kellelegi teisele meeldima hakanud ja kasutab seda (aga see on teine teema)...

Minu sõbranna ostis maja ja sai ka aia. Mitte kõik selles aias ei meeldi talle, aga ta paigutas põõsaid-lilli oma soovi järgi ümber ning nüüd on tal vanast materjalist endale sobiv aed. See on hea kompromiss, ka endine omanik käis ja kiitis, et tema tööd ära ei lõhutud.

Mina olen saanud naabritelt nii palju lilli, et ei kujuta ette, kuidas neid kolima peaks. Ja kohe kindlasti peab uue omanikuga selles kokku leppima, sest aed on ju hinna sees. Ning kui aeda sisuliselt enam pole, siis maksab ka maja vähem.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!