Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Aianurk
Mürk umbrohu vastu
 
Pille 26. juuli 2007, kl 19.40
Tunnen huvi. Võtsin endale aiamaa-lapi, mis on 3 aastat söötis olnud ja kus praegu lokkab kohutav umbrohi + lihtsalt rohi + suvalised varred. Plaanin järgmiseks aastaks muuta aiamaa täiesti puhtaks muruplatsiks. Mitu inimest on soovitanud kasutada mingit umbrohu mürki, mida pritsida, misjärel tõmbub kõik kollaseks ja kuivab ära (et mitte hakata labidaga kaevama ja umbrohtu välja kitkuma). Kas selline teguviis oleks õige ja kes oskab sellise umbrohu mürgi nimetust öelda, mis mõjuks? Ei plaani mingit köögivilja kasvatama hakata, seega mürgi toimet ei karda. Tahaksin sellest savannist kuidagi lahti saada :o))
 
malle 26. juuli 2007, kl 19.49
Roundup on selle mürgi nimi. Mõjub lehtede kaudu juurtele ja minu teada, kui ükskord plats umbrohust puhas, võib siis ka köögivilja kasvatada. Mulda ju sellega ära ei mürgita.
 
Pille 26. juuli 2007, kl 19.58
Aitäh, Malle! Aga kas sul on infot, et kas see mõjub ikkagi juurtele nii, et järgmisel aastal need ohakad ja võililled ja teab-mis-maltsad enam nii tugevalt ei kasva (või ei kasva üldse)? Või teeb platsi puhtaks ainult selleks korraks?
 
mh 26. juuli 2007, kl 21.46
sellest rohust, mille peale pritsid, saad täielikult lahti, aga mullas on ju palju umbrohuseemneid ja need ikka jälle edaspidi idanevad.
 
maxi 26. juuli 2007, kl 21.49
See mürk mõjub juurtele ka,aga umbrohi,mis idaneb seemnetega,tärkab ikka.Seemned seal mullas on kindlasti ,tuleb korduvalt mürgitada kui päris puhast platsi tahad.
 
Pille 26. juuli 2007, kl 23.03
Aitäh nõuannete eest!
 
lilleke 26. juuli 2007, kl 23.36
mürgitasime ka eelmine aasta enne, kui sai muru külvatud. Ja ikka on muru sees väga palju umbrohtu, olen seda ikka välja juurinud aga enam lihtsalt ei jõua. Ei tea, kas on vaja uuesti tõrjet teha ja kuidas see siis murule mõjub.
 
kizu 27. juuli 2007, kl 08.41
Platsi saad puhtaks jah Roundupiga. Kui kevadel sinna muru külvad, saad umbrohu murust välja Starane`ga. Lihtne! Mina nii tegin ja aias ilus muru nüüd.
 
s 27. juuli 2007, kl 14.46
Starane kahjuks igat umbrohtu ei tapa, aga muru on ikka palju puhtam küll. Võilillede ja maltsa jaoks ideaalne
 
roundup ei ole ohutu 27. juuli 2007, kl 15.17
Murualust võib ju nii teha, aga kurb, et marjataludes ka maasikate-murakate-sõstarde maa haritud selliselt.
 
hm 29. juuli 2007, kl 17.18
niita niita ja veel kord niita!
 
hanna 31. juuli 2007, kl 14.53
Minu põhimõtteks on aeda külvata nii vähe keemiat kui võimalik (alati muidugi sedasi hakkama ei saa, nt. putukate puhul).
Käsitsi hargiga läbikaevamine on ikkagi kõige tõhusam, sest eelpool nimetatud keemia mõjub ainult pealsetele ja uued umbrohud hakkavad kasvama mühinal. Käsitsi kaevamise eeliseks on veel see, et järgmisel aastal on vähem umbrohtu ja mida aasta edasi, seda vähem tuleb. Vana murukamara võid freesiga enne läbi lasta ja siis kobestada.
 
Pille 01. august 2007, kl 20.12
Aitäh Hannale aga seda ma teha ei jaksa, ehkki tean ka ise, et see oleks kõige õigem variant. Olen nimelt kerge liikumispuudega ja lihtsalt ei jaksa. Ühtegi töömeest pole siiani selleks leidnud - kõik löövad käega, et liiga raske töö...
 
Kägu 30. aprill 2020, kl 09.11
Starane mürgitab juurtest mille tagajärjel pealne kuivab ära lihtsalt.
Parim aeg starane panekuks on õitsemise ajal, siis pidavat kõige lühem maa olema juurteni.
 
uu 07. mai 2020, kl 12.36
küllap vana teema väljakaevaja just mind ootaski: imestama, hädaldama ja küsima, kuidas teemaalgatajal Pillel tema mürgiaias ka läheb. mõni aeg tagasi kavandati Roundupi jt glüfosaatide keelustamist koduaedades. see peaks muidugi algama nende müügi otsustavast keelust väikeaiapidajatele.
olles ise ka see väike..., pole mul veel iialgi pähe tulnud keemilisi umbrohutõrjujaid kasutada. kui enam kaevata ei jõua, loobun. ja turult või poest "võõraid" porgandeid ostes pean leppima sellega, et need on ei-tea-mis-moodi kasvatatud. aga ikka etem kui oma käega selget mürki maasse valada.
veel. kõik on varmad mesinike kalal norima ja küsima, kas korjemaa on "öko". teatud uuringud on näidanud, et alevikes ja aedlinnades, kus suurpõllundus lausa ukse ees ei ole, aga see-eest tegutseb palju aiapidajaid, on mesi just nende koduste mürgitilgutajate pärast rikutud.
Pille jt võiks proovida maaharimist multšimisega: katad teatud pinna kinni ja järgmisel aastal on kamar lagunenud ja kaevamine imelihtne, nagu lapsemäng.
 
proovisin mitmeid x 07. mai 2020, kl 13.17
Staranega ma ei saanud umbrohust lahti.
 
uu 09. mai 2020, kl 12.21
eelmisele
aga miks ei või proovida umbrohust vabaneda traditsioonilisel viisil e maad kaevates?
jääbki vähem aega teleka/arvuti ees lebotada:)
kui led ka väga muu tööga hõivatud, on kaevamine ju igapäevase võimlemise eest.
et kondid kohe kangeks ei jääks, võid enne soojendust teha.

meenub ikka ja jälle see tuttav Eesti-aegne pangatöötaja, kes igal varahommikul sõitis rattaga linnaserva oma krundile ja vehkis seal tunnikese labidaga tööd teha, seejärel läks päevasele "päris" tööle. ega ta seal midagi ei kasvatanudki (oli korteri-inimene), lihtsalt kaevas. maalapike oli just nii suur/väike, et seda 1940.a ei natsionaliseeritud, niisiis sai mees muudkui edasi kaevata - ka siis, kui juba lahti oli lastud, Saksa ajal jälle tööle saanud, Vene ajal hoopis minema aetud... igatahes võsastumist ei olnud ja lõpuks said pärijad nüüd "nullindatel" maa eest kena kopka.
 
proovisin mitmeid x 21. mai 2020, kl 09.58
Uus muru külvati mõned aastad tagasi. Ma ei hakka igal aastal kogu murupinda üles kaevama, mailasele see ei aita midagi.
 
Anne 21. mai 2020, kl 19.40
Ettevaatust - mürgitab ikka nii paar aastat veel.
 
uu-l õigus 24. mai 2020, kl 02.05
mida mürgipuhtama oma ümbruskonna hoiame, seda mürgivabamad oleme ise. kui keegi just näidisaeda ei tee, siis pole ju hullu iga päev kasvõi ruutmeeter kaevata kui rohkem ei jaksa. kahjuks polnud öeldud kui suured aiad teil, kas hektarite või aakritega peate võitlema.
 
uu 08. september 2020, kl 10.56
oi, nüüd kikitan ma juba kõrvu:
kas tõesti on meie seas inimesi, kes ei raatsi ega viitsi muru niisama hooldada, vaid teevad seda mürgiga. lihtsalt ei mõista. üks asi on see, et mul näiteks pole kunagi olnudki mingit ambitsiooni omada "tõupuhast inglise muru", vaid lihtsalt õu ära niita, et lillepeenrad saaksid särada. kevadel võilillede ajal (mil nad kohe üleöö uued õied üles ajavad) natuke ju häda on, et tikuvad pilti rikkuma, aga see läheb ruttu mööda. sama meelt on naabrid, aga siiski olen näinud ka neid, kes muru seest "tulnukaid" spetsiaalse noaga välja kangutavad.
teine asi on mürk kui niisugune: kas lapsed, kellel soovitatakse suvel paljajalu käia, lemmikloomad jt peavad seda "manustama".
just hiljuti nägin kurba pilti. põllumees-umbrohumürgitaja oli talu ümber rendipõlllul oma rasket tööd tehes kogu maja piirava sireliheki pruuniks tõmmanud - keset õitsvat augustikuud, mil mesilased kesal nektarit korjasid - ja pool maanteeäärset metsa takkapihta. vaat sulle siis süütu "valikulise mõjuga" tõrje.
Lisa postitus
Autor:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!