Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Aianurk
poe alpikanni kodune hooldus - lehed kolletuvad
 
leena 10. november 2009, kl 09.18
kingiti nädal tagasi uhke roosade õitega alpikann. olen taime hoidnud laual, radiaatorist eemal, kuid juba lehed kolletuvad. mida teha? kuidas hooldada? palju vett vaja - kas koguaeg niiske või vahepeal peak smuld kuivaks muutuma?
 
aednik. 10. november 2009, kl 09.47
Igaüks, kes kunagi alpikannipoti koju viinud, on kindlasti kogenud, et juba mõne päeva möödudes kipuvad taime lehed kolletuma ja õied kehvaks muutuma. Alpikannipott õitseks toas uhkelt mitmeid nädalaid, kui saaks talle pakkuda jahedat, umbes kümnekraadist toaõhku, aga tavaliselt on meie ruumid palju soojemad. Looduslikult kasvavad alpikannid jahedas kliimas, nii et nende mitmed liigid võiksid meil aiaski edeneda.
Alpikann sobib vaid hooajaliseks potililleks, tema pikem hoidmine toatingimustes on keeruline.
Et alpikann pole eriline varjutaim, kipub tal toas ka valgusest puudu jääma.
Veel üks äpardumise põhjus on vale kastmine. Alpikannipotti ei tohi lasta läbi kuivada, samas ei tohi see ka vees liguneda. Kuna alpikannidel on väga lopsakas ja tihe lehestik ning mahlased õie- ja lehevarred, ei tohi poti keskel asuvale mugulale vett valada. Toa seisev õhk ja tihe lehekodarik soodustavad märja mugulapinna mädanemist. Kastma peab poti äärest või potialuse kaudu. Potialusele seisma jäänud vesi tuleb ära valada.
 
cyclamen 10. november 2009, kl 09.49
Õitseva alpikanni kõige sobivaim hoidmise temperatuur on 10-12 plusskraadi ja hästi valge koht. Aiandis kasvavatud taimed on hoitud kindlasti tunduvalt madalamal temperatuuril kui kodune tuba võimaldab. Äraõitsenud õied ja koltunud lehed eemaldatakse ärarebimisega nii, et ei jääks mugula poole üldse varretüügast. Lehtede kolletumine on tingitud liiga pimedast ja soojast ruumist aga ka ebaõigest kastmisest. Kingitud alpikann elas üle aga väga suure kasvukoha muutuse. Kasta tuleb mõõdukalt, parem isegi poti aluse kaudu.Allesjäänud vesi aluselt ära valada. Kastmiseks on sobivaim toasoe pehme vesi. Mõned panevad lumetükikesi potti-Külm lumi tekitab aga toatemperatuuril kasvaval taimel šoki.Lumi tuleks kindlasti enne sulatada veeks.Õitsev alpikann ei talu tuuletõmbust ega suuri temperatuurikõikumisi.Tundlikumad on suurte õitega sordid. Nn.minialpikannid on vähe leplikumad.
 
lill 10. november 2009, kl 09.53
Temperatuur: Väga tähtis tingimus alpikanni heaolu tagamisel–jahe temperatuur – umbes12-15°C;, kui mitte alla 10°C; ja üle17°C.
Valgus: Kasvukoht peaks olema väga valge, soovitavalt hajutatud ere valgus. Vältige otsest päikesevalgust, st pakkuge teimele päikesevarju.
Kastmine: Õitsemise ajal on vajalik regulaarne kastmine, on soovitavalt alt kastmisega. Pealt kastmisel tuleks vett valada poti äärest. Jälgige, et vesi ei satuks mugulale ega lehtedele.
Õhuniiskus: Kuna alpikann armastab niisket õhku, asetage pott alusele, kuhu on lisatud kergituskruus veega või niiske turbaga. Veega alpikanni pritsida ei tohi, õhku taime ümber võib niisutada väga peene pihustiga.
Puhkeperiood: Kui alpikann on ära õitsenud, tuleb närtsinud õied mugulast eemaldada, vähendada kastmist ning lõpetada väetamine. Eemalda kolletunud lehed koos rootsuga. Kavadeks kuivavad kõik allesjäänud lehed täielikult ära – taim läheb puhkeolekusse. Kastmine tuleb täielikult lõpetada. Pott tuleb asetada külili jahedasse kohta ning mitte kasta kuni kesksuveni.
Suve keskel asetada pott varjulisse hästi õhutatud kohta, mulda kasta perioodiliselt nii, et see oleks mõõdukalt niiske. Esimeste lehtede ilmumine – märk sellest, et taim on vaja ümberistutada.
Ümberistutamine: Istutada ümber, kui vana mulla koostis on muutunud. Alpikanni muld peaks koosnema: 1 osast lehtedest, 1 osast kõdust, 1 osast kamarmullast ja 1 osast liivast. Ümberistutamisel tuleks kontrollida ka juurestikku, eemaldada tuleb kõik haiged ja surnud juured. Alpikanni pott ei pea olema eriti suur, parim suurus on 12 –14 cm diameetriga. Liiga väikeses poti hakkab taim enneaegselt õitsema ning õied on nõrgad.
Peale ümberistutamist tuleks taim asetada valgesse kohta, kaitstuna otsese päikesevalguse eest. Kastmine esimestl kahel nädalal peaks olema väga mõõdukas, kuni uut kasvu ning lehti ei imu.
Paljundamine: mugula jagamine ja seemnetega suvel temperatuuri 15-20°C juures. Enamus sortidest hakkab õitsema 15 –18 kuu pärast, miniatuursed sordid 6 – 8 kuu pärast. Alpikanne on lihtsam seemnest kavatada, kui Teil on toakasvuhoone (seda on võimalik saada aianduskeskustest või lillekauplustest). Muideks, alpikannid, mis on seemnest kasvatatud, kohnevad Sinu toatingimustega palju kergemini kui need, mis on kasvatatud Hollandi kasvuhoonetes.
Probleemid kasvatamisel
* Lehevarte, õite ja lehted mädanik, tihti on ülekastmise ja kasvukoha liiga kõrge temperatuuri tulemus.
* Lehtede kolletumine, kuigi nad on tugevad ja terved – liiga soe, kuiv õhk, liiga vähene kastmine või otsene päikesevalgus.
* Lühike õitsemisperiood - liiga kõrge tempeatuur, vale kastmine, kuiv õhk, muutused mullas. Ära unusta pealtväetamist kasvu- ja õitsemisperioodil.
* Õied avanevad lehtede all – niiske, samas külma kasvukoha tulemus, võib tuleneda ka mitte regulaarsest kastmisest.
Alpikanni on tihti ka seenhaiguste ohvrid – need on hallmädanik, juuremädanik jne, tavaliselt vale hoolduse tulemus.

Tähtis
Kõik alpikannid ei lähe puhkeperioodi kaotades kõik oma lehed.Võib juhtuda, et osa lehti jääb alles, kuid taim ei kasva edasi. Sellisel juhul on taime hooldus veidi teistsugune. Kasta ainult nii palju, et muld ei kuivaks täielikult läbi, vaid oleks veidi niiske. Valgust peaks olema piisavalt, st taime ei pea aseama pimedasse kohta. Uute lehtede ning uue kasvu ilmnemisel tuleks kastmist suurendada ning asetada taim valgemasse kohta.
Alpikanni kahjurid
Alpikanni puuk (Phytonemus pallidus ) - mikroskoopilised puugid, paiknevad lehe tagumisel küljel. Suures parves näeb välja nagu tolmu kiht. Vigastatud taime lehe ääred tõmbuvad krussi, lehevarred on kaetud haavadega, õienupud närtsivad. Kõrge õhuniiskus soodustab nende teket.
Tõrje. Eemalda taimelt kõik kahjustatud osad, võib pritsida putukatõrjevahendiga, kuid see ei anna alati tulemusi.
Ripstiivalised – ilmnemist soodustab kuumus ning madal õhuniiskus. Ripstiivalised moodustavad lehe tagumisel poolel rohkearvulisi kolooniaid ning lehe ülemisel küljel ilmnevad heledad täpid. Selle tulemusel muutub lehe ülemine pool hallika läikega hallikaspruuniks.
Tõrje. Taime tulek pritsida putukatõrjevahendiga, kui tarvis korduvalt (Fitoverm, Decis, Aktellik).
 
MALLE MÖLDER 13. september 2016, kl 14.33
Tervist mulle kingiti selle aasta jaanuaris alpikann 34 õit olen ära võtnud ja olen ka rohelisi lehti ära võtnud praegu on 29 õit ja juurde tuleb koguaeg elan keskküttega majas kõik kes nägid alpikanni jaanipäeval imestasid üks kord olen kastnud lilleväetiseveega muidu tavaline kraanivesi.laus päikesest olen teda hoidnud nali on küll kaua ta veel minu rõõmuks õitseb.Elan jõgeva linn Pargi 11a-32 Jõgeva maakond Malle Mölder esimestkorda elus sarnane juhus
13 09 2016a
Agne Tamm 14. september 2016, kl 04.31
Pott peab hea olema! 6ues kuuse all ei tahtnud suvel edeneda!
 
alpikannike 14. september 2016, kl 10.55
Miks aadress vajalik on:D Mingil hetkel kannike puhkab. Oleneb ka mis sorti alpikann on. Minu alpikann, mis on suurte õite ja lehtedega puhkab talvel jahedamas ja valges kohas. Väikeste õitega alpikann puhkab samuti talvel, kuid pimedas ja soojemas ruumis. Tema kaotab kõik lehed ja õied. Suureõieline on lihtsalt mõne üksiku õie ja heledaks tõmbunud lehega. Kevad-suvel, kui valgust rohkem ja neil võimalus õues olla, puhkevad mõlemad alpikannid õide ning kasvatavad ilusa, tiheda lehestiku.
 
,,, 16. september 2016, kl 22.19
Minu alpikann õitseb juba kaks aastat.Hiliskevadel jäi viletsaks ja ma viisin õue-ning unustasin.Augustis avastasin uskumatult suure õitsva põõsa.
Sellist lille pole mul veel kunagi olnud.
Ei mingit erikohtlemist!
 
regina 08. september 2017, kl 10.32
lill Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Paljundamine: mugula jagamine ja seemne
> tega suvel temperatuuri 15-20°C juures. Enamus sor
> tidest hakkab õitsema 15 –18 kuu pärast, miniatuur
> sed sordid 6 – 8 kuu pärast. Alpikanne on lihtsam
> seemnest kavatada, kui Teil on toakasvuhoone (seda
> on võimalik saada aianduskeskustest või lillekaup
> lustest). Muideks, alpikannid, mis on seemnest kas
> vatatud, kohnevad Sinu toatingimustega palju kerge
> mini kui need, mis on kasvatatud Hollandi kasvuhoo
> netes.
Kirjeldage palun, kuidas seemnetest kasvatada uus taim. Mul on äraõitsenud varte otsas mitu ümmargust pallikest. Arvan, et need ongi seemnetega "viljad". Mida nendega edasi teha selleks, et kasvatada uus taim?
Tänan ette.
 
siil 02. jaanuar 2022, kl 16.56
Alpiakanni seeme on väike ja pisut ovaalne, pudiseb kergesti. Idaneb 14 p või kauem. alguses tuleb üliväike idu, siis selle otsa pisike leht. Kasvab väga aeglaselt. Mul on mõned seemnest kasvatatud alpikannid, millest suurimal on praeguseks 5 lehte ja 0,7 cm mugul. Kevadel saavad nad aastaseks, kuid ma ei ole kindel, et sel aastal õitsema hakkavad.
 
Agneke 17. jaanuar 2022, kl 08.24
Ei Mingit Erikohtlemist! Talvel Kaminatuppa! Aga Aknad kaetud kilega!
Lisa postitus
Autor:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!