Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Pulmad
sõrmused
 
parem või vasem 23. august 2007, kl 16.00
olen kuulnud et sõrmused nüüd vasakukäe sõrmes pidi sõdamele lähedam olema kuda kellelgi on,mina tahaks vasakusse
 
pähh 23. august 2007, kl 17.45
No ei istu kohe kuidagi see vasakusse kätte sõrmuse panek...me paneme ülehomme ikka paremasse sõrme.Eks see ole enda taha.......
 
ei ole 23. august 2007, kl 18.01
küll abielus veel, aga tahaks ka sõrmust paremasse kätte. eks see ole enda teha jahh...
 
.... 23. august 2007, kl 20.30
Sisetunde küsimus.
 
kessu 23. august 2007, kl 21.25
Sisetunde küsimus tõepoolest. Minu sisetunne on alati vasakusse tahtnud. Juba lapsena vaatasin viltu paremas käes olevatele sõrmustele ja millegipärast mõtlesin, et mulle sobiks vasakusse palju paremini. Ei teadnud ma siis midagi "välismaa moest ja kommetest". Nüüd sõrmused vasakus käes, nii kihla- kui abielusõrmus. Tore, et keegi karmilt ette ei dikteeri, mis sõrme panna võib. :)
 
traditsioon 24. august 2007, kl 11.41
Meie kultuuriruumis on ajast-aega olnud kombeks sõrmus panna paremasse kätte. Vasakus on leskedel.
Ei ole see midagi niiväga sisetunde küsimus, vaid kultuuri ja traditsioonide.
 
kassvõinaine 24. august 2007, kl 13.31
Vasak on jälle lääne kultuuritraditsioon.
Sellel on ka üks oluline eelis - kuna kannad sõrmust kogu aeg (ja tõenäolselt oled paremakäeline), siis segab vähem.
Ja on töötades ohutum.
 
to: traditsioon 24. august 2007, kl 18.36
Täpselt nii, just selline on meie kultuuri suhtumine. Aafrikas panevad mõnes suguharus alahuulde, pangu, see on nende kultuuriruum.
 
muhv 24. august 2007, kl 19.17
Ma oleks ka öelnud, et sisetunde küsimus, aga nüüd ei julge! Visatakse mind pisikest veel siinsest kultuuriruumist välja. :(
Mis ajast see paremas käes kandmise kultuuriruum pärineb??
 
... 24. august 2007, kl 22.32
Mis traditsioon? Kes ütleb, et ma ei või parema käe sõrme panna? Iga üks teab ikka ise, kuhu selle paneb. Seda enam, et selle vasaku käe ja lese teema kohta ütles mu vanaema, et nõuka mõju.
 
aga 25. august 2007, kl 15.28
meie panime 2 kuud tagasi vasakusse kätte kuna see on südamepoolne käsi. ja pole teiste asi öelda kuhu peab. tegime nii nagu meile meeldis
 
ell 25. august 2007, kl 16.44
aga meil on paremas käes, juba 20 aastat ja ei kavatsegi ümber tõstma hakata.
 
t 25. august 2007, kl 21.41
a ma vasakukäeline ja paneks kindlasti vasakusse :) ei teagi, kuhu see kihlasõrmus siis läheks, kas siis ühte näppu :D

maitse asi, kes kumba kätte paneb :)
 
me 26. august 2007, kl 21.33
palju õnne teile!
ongi nii, et pange, kuidas teile endale meeldib. meil on paremas (ma vasakukäeline), paaril tuttaval paaril vasakus, tean mitut hiljuti abiellunud paari, kes kõhkles, kuna vasakus on südame pool, otsustasid lõpuks paremasse.
 
tegelt... 27. august 2007, kl 12.42
oled äsja näiteks abielus ja paned oma sõrmuse vasakusse kätte ja näed tuttavat ja ta küsib et kas sa oled lesk või lahutatud????endal pole nagu imelik kui inimesed käivad ja küsivad või vaatavad...???olge eestlased käituge kommete kohaselt...riietuda võite kuidas tahate aga sõrmuseid võiks küll kombekohaselt kanda...on seda siis palju tahetud???
 
O 27. august 2007, kl 14.59
oma valik. keegi ei vaata enam ammu et "kas oled lesk või? ah?"
endal vasakus käes kihlasõrmus ja abielusõrmus tuleb ka vasakusse. võik ju täielikult olla ikka eestlane ja panna kleidi asemel selga eesti lipu ja üldse loobuda sellest et mu pulmas mitmes keeles räägitaks aga no ma ei ole patriootlik mõtetu asjade pärast. kui paned sõrmuse paremasse kätte siis see on su enda mugavuse valik mitte et oled nüüd täiega patrioot.
 
pipi 27. august 2007, kl 20.20
Ei küsi juba ammu keegi enam leseks olemise kohta!!!!
Mina ka vanatädilt nagu oma mäletamist mööda kuulnud, et see parema käe ja lese värgi komme hoopis nõuka ajast.
Kui ma näen mõnda 60-aastast prouat kuldse abielusõrmusega vasakus käes, siis võiks küll mõelda, et lesk, aga kui tuleb vastu 20-aastane kellel on kihlasõrmus ja abielusõrmus vasakus käes, siis on ju loogiline, et tegemist pole lesega!!
Ja kes see hull tänapäeval veel lahutuse korral üldse mingit sõrmust ükskõik mis sõrmes kannab????!!
See sõrmus paremas käes pole küll mingi hirmus tõsine eesti komme.
 
ww 30. august 2007, kl 14.56
Abielusõrmus paremas käes on nõukaaja komme.
 
targutajatele 31. august 2007, kl 05.38
uurige siis ometi maade kombeid ja sellest tulenevaid tseremooniat.Meie väike rahvas peaks jääma ikka oma kommete ja tavade juurde,mitte jooksma välismaa sabas ennast kasvõi puusast ära.Kahjuks tundub,et peale-kasvav noorus lömitaks pigem suure Sami ees...
 
Y 01. september 2007, kl 19.59
Eestis kantakse abielusõrmust paremas käes. Lesed panevad sõrmuse vasakusse kätte.
 
einoh 02. september 2007, kl 00.24
Traditsioonid Eestis???
Sorry, meil kõik "kombed" kokkulaenatud.
Traditsiooniks võib pidada tüüpilist kartulikoorevärvi pead:)
Traditsioon oleks see, kui kõik kannaksid enamvähem sarnast lihtsat abielusõrmust, mitte mingeid kaunistatud kividega sõrmuseid. Tuntakse ikka lihtsa kuldse sõrmuse järgi ära kas inimene on abielus või mitte, ja kumbas käes kantakse on ikkagi paari otsustada. Meie kanname vasakus käes.
 
Y 02. september 2007, kl 22.32
Mis siin nii väga imestada on, et traditsioonid Eestis? Igal pool kus on inimesed, on muide traditsioonid.

www.pulmad.ee:
Sõrmuse sõrmepanek kuulub eestlaste pulmatavasse alles üsna lühikest aega, 19 sajandist. Algselt sai tseremoonialt sõrmuse sõrme ainult naine - see sümboliseeris tema kuulumist mehele. Hiljem on levinud sõrmuste vastastikune sõrmepanek.
NB! Abielusõrmust kantakse Eestis paremas käes ja enamasti on tegu ilma kivita kitsama või laiema kuldsõrmusega.
See jääb sõrme kogu eluks. Sõrmus asendab varasemat tanutamist. Sõrmuste siseküljele graveeritakse abikaasa nimi ja pulmakuupäev.

Ja päris ok artikkel sel teemal on
http://www.epl.ee/?artikkel=62974
 
oh ajad ... 03. september 2007, kl 08.32
Küll need traditsioonid ka muutuvad kui mõjutajaid leidub.
Kõik mõjud ei ole ju kohe halvad ja ei ole kõik kombed sugugi mitte alati Ameerika kombed. On ka mujalt asju üle võetud ja tehakse seda ka edaspidi. Vasakus käes kantakse ikka päris paljudes riikides peale USA - nemad on selle kombe ikka nn "vana maailma" riikidelt saanud.

Muutumisest niipalju, et vaevalt, et see sõrmus kohe Eestis algusest peale kõigil kullast oli. Ma arvan, et polnud kõigil rahagi kulla jaoks, aga näe - ajad muutusid. Tänapäeval aga jääb raha üle veel kivikestegi jaoks sinna sõrmusesse.
Vasak käsi on palju praktilisem paremakäeliste jaoks. Ohutum ka peale selle, eriti nüüd kui on hakatud ka kiviga kihlasõrmuseid kandma.

Muide viidatud artikkel on 7 aastat vana. Seal juttu hõbedast sõrmustest mida tänapäeval väidetavalt ette tuleb, aga ma arvan siiski, et tegemist valgest kullast sõrmustega hoopis. Need ja plaatinast sõrmused näevad lihtsalt samasugused välja nagu hõbedast, aga on hulga vastupidavamad .. ei usu eriti, et keegi tänapäeval vähem vastupidavat hõbedast abielusõrmust kandma hakkaks kui just kulla ja plaatina vastu allergiat pole.
 
moor 05. jaanuar 2008, kl 16.10
vasakus kannan koos kihlasõrmusega ja keegi pole küsinud, et kas olen lesk?
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!