Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Arvutiabi
brauser
 
arvuti-võhik 11. detsember 2009, kl 17.25
Üritan siin "arvuti keelest" aru saada. Vaja on aru saada lausest "ava TABidega brauseri aken".

Mis asi on brauser?
Kas TAB on klahv (üleval vasakul nurgas), millega saab kergesti ühest lahtrist teise liikuda (näit Excel)?
Mis asi on firefox?
 
Pets 11. detsember 2009, kl 18.00
Brauser on näiteks internet explorer sama on ka firefox lihtsalt teise firma toodang. Jah tab on see klahv millega saad akent vahetada.
 
Teadja 11. detsember 2009, kl 18.35
Mõistan sind täielikult. Esiteks eesti keeles puudub sõna "brauser". Seega küsimuse esitaja on idioot(On jah ebaviisakas, aga mind tõsiselt ärritab selline eesti keele risustamine ja seda veel meelega.). Õige oleks "veebilehitseja".

Veebilehitseja on programm, millega nö surfad Internetis - Loed oma e-mail'i, uudiseid, käid siin delfis jne.

Firefox on veebilehitseja.

Tab klabiatuuril on jah asi, millele vajutades ühest lahtrist teise liikuda. Samas arvutimaailmas kutsutakse tab'ideks sakke/lehti, mis näiteks Excel'is all vasakus nurgas on. Excelis peaks neid vaikimisi kolm(Leht 1, Leht 2, Leht 3.) olema vist.
 
Tõnis 11. detsember 2009, kl 18.43
Teadja ärritus ei ole põhjendatud. Eesti keelt EI ole risustatud vaid brauser on täitsa olemas. Pealegi on see suupärasem ja täpsem kui nt veebilehitseja. Kontrolli järele siit http://www.vallaste.ee/index.htm.
Edu.
 
Teadja 11. detsember 2009, kl 18.51
Vallaste pole mingi ÕS. Ja "veebilehitseja" on palju ilusam ja eestipärasem, kui inglise keelest(browser) tuletatud brauser. See on eesti keele risustamine!

Kust otsast on "brauser" suurepärasem ja täpsem?
 
Tõnis 11. detsember 2009, kl 18.55
Veel lugemist http://et.wikipedia.org/wiki/Brauser.
Minu poolt teema lõpp.
Edu.
 
Teadja 11. detsember 2009, kl 19.03
Ka Wikipedia pole mingi ÕS. Seega selles punktis ei loe seal kirjutatu midagi. Küll aga vaatasin ÕS'i ja seal paistab brauser täitsa olemas olevat. Aga mitte veebilehitsejat. On alles üllatus. Tuleb välja, et selle küsimuse esitaja polegi idioot, hoopis selle sõna ÕS'i lisaja on idioot. Tema risustas eesti keelt. Mind ei üllataks, kui mingi 500 aasta pärast on ka Eesti emakeeleks inglise keel. Just selliste tuletamiste pärast. Soomes teevad vähemalt õieti, et mõtlevad oma sõnad välja.
 
Ahjukana 11. detsember 2009, kl 19.10
kle, Teadja, jahtu nüüd maha ja ära tõmble siin!
Oled sa diplomeeritud psühhiaater, et teisi idiootiks nimetad?

Kas näiteks sõna "printer" ajab sind samuti tagajalgadele ja kukud kohe paaniliselt kaunist emakeelt kaitsma? Ja miks kasutad oma kommentaaris sõna "e-mail"? Ütle siis juba maakeeli: elektooniline postkast või elektronpost vms.

Tundub, et sinu jaoks on pool maailma idioodid, nii need, kes kasutavad sõna "brauser" kui ka need, kes on selle sõna ÕS-i lisanud.

Kokkuvõtteks: Enne, kui hakkad siin tarka tatti pritsima, tee ise endale asjad selgeks.
 
teadjam 11. detsember 2009, kl 19.32
rüperaali veebilehitseja, lehitseb sirvikuga pilve.
muide, teadja mix su e-mail shadow on? mix mitte lihcalt "vari", mh ah?
 
Teadja 11. detsember 2009, kl 20.15
Ahjukana, kuni printerile pole olemas paremat tõesti eesti oma sõna, ei hakka ma selle sõna kohal norima. E-mail'i kohapealt on sul isegi õigus. :D Aga siis pigem kasutaksin terminit e-post.

Idioodiks nimetan seda, keda tahan ja seda minu jaoks piisava põhjusega. Teised ei pea mu arvamust jagama.
Küll aga kindlasti pole pool maailma idioodid, kuna pool maailmast ei koosne ju eestlastest. Jutt oli vaid eesti keelest ja selle risustamisest, kui on olemas täiesti ilus eestikeelne sõna olemas. Näiteks mis on webidisain? Kuskil foorumis nägin sellist peateemat. Õigem oleks ju veebidisain.

Mida aga tähendab "Kokkuvõtteks: Enne, kui hakkad siin tarka tatti pritsima, tee ise endale asjad selgeks."? Mis selle mõte oli? See, et avastasin ÕS'ist brauseri ja mitte veebilöehitseja, ei muuda mu arvamust, et see on eesti keele risustamine ja et selle ÕS'i lisaja on idioot. Vähemalt sellise teo eest on idioot.

Teadjam, esiteks pole sõna shadow kuidagi eesti keelega seotud, seega pole tegemist ka eesti keele risustamisega. Su postitus on mõttetu.
 
ha ha 11. detsember 2009, kl 20.58
Shadow nimme ma tia joba aastit tõsest raali rahva pesäst
 
kupparimuor 11. detsember 2009, kl 21.05
Keeleteema on selles foorumis väga hell teema...parem las igaüks ütleb, nagu heaks arvab...Ega meie sinuga, Teadja, maailma parandada ei suuda! Tehti mullegi siin kord uut ja vana, et ühe termini kohta küsisin...
Minugi nimi hekseldati peenelt läbi...kuigi see on võru murdes :)))
 
TnT 11. detsember 2009, kl 21.21
to Teadja

Küsimuse esitaja soov oligi ju teada
saada mis kuradi loom see brauser on.
 
Ahjukana 11. detsember 2009, kl 21.53
Teadja kirjutas:
.....
Mida aga tähendab "Kokkuvõtteks: Enne, kui hakkad siin tarka tatti pritsima, tee ise endale asjad selgeks."? Mis selle mõte oli? See, et avastasin ÕS'ist brauseri ja mitte veebilöehitseja, ei muuda mu arvamust, et see on eesti keele risustamine ja et selle ÕS'i lisaja on idioot. Vähemalt sellise teo eest on idioot.
.....

Vastan.
Teemaalgataja kasutas oma postituses sõna "brauser" ja sina läksid sellest nii pöördesse, et nimetasid teda idioodiks. Vähe sellest, sul jätkus isegi jultumust väita, et sellist sõna eesti keeles üleüldse ei olegi. Hetk hiljem, kui olid viitsinud asja ÕS-st järele uurida, sõimasid sa idioodiks juba seda inimest, kes selle sõna sõnaraamatusse oli pannud.

Kulla lollike, sõnaraamatusse ei pane sõnu inimene tänavalt, seda ei tee isegi mitte lihtsalt üks inimene (keeleteadlane), vaid selleks on terve akadeemiline töörühm. Kas see on seltskond, keda sinusugune võiks nimetada idiootideks...?

Teemaalgataja kasutas ju õiget sõna õiges kontekstis ja sinul pole siin kobiseda midagi. Mõtlesid mingi oma teooria välja ja kukkusid valjul häälel oma olematuid teadmisi jagama. Kui sulle mingi keeleline nüanss või tähendusvarjund ei meeldi, siis on see juba sinu probleem ja pole põhjust targutama ning veel vähem sõimama kukkuda.

Ja jällegi kokkuvõtteks soe soovitus:
Loe rohkem, kuula rohkem, vestle tarkade inimestega, ole kriitilisem enda suhtes. Ja mis kõige tähtsam - enne, kui kukud tatti pritsima, mõtle ikka ka.
 
Teadja 11. detsember 2009, kl 22.03
Ahjukana, sa oled asjast valesti aru saanud. Ei nimetanud mina teemaalgatajat idioodiks. Nimetasin algselt inimest, kes esitas teemaalgatajale selle küsimuse. Aga pärast muutsin seda ja nimetasin hoopis ÕS'si lisajat idioodiks. Selle juurde ka jään. Ja jah, mina ei tunnista ega tunnusta seda sõna siiani, kuna see on eesti keele risustamine - Nimetagem seda näiteks patriotismiks.

See akadeemiline seltskond on tõesti sellise idiootse teo eest idiootide kari. Ei puutu ülse asjasse, kes lisas, loeb tegu ise.

"Ja jällegi kokkuvõtteks soe soovitus:
Loe rohkem, kuula rohkem, vestle tarkade inimestega, ole kriitilisem enda suhtes. Ja mis kõige tähtsam - enne, kui kukud tatti pritsima, mõtle ikka ka."
Täpselt samad sõnad sulle.
 
jkl 11. detsember 2009, kl 22.54
Kahjuks ei ole näha, millal see sõna sinna lisati või millal loodi sõna "veebilehitseja". Algselt lihtsalt ei olnud eesti keeles arvutialaseid mõisteid. Sellepärast kasutataksegi siiani ingliskeelseid sõnu (mõnikord küll n-ö eestindatud versiooni). Paraku meie keele sõnavara ka nii täieneb. Siiski pole mõtet siin kedagi sõimata. Kui see teema nii väga kedagi häirib, siis asuge aga EKIsse tööle.
 
... 02. oktoober 2016, kl 12.41
Tegemist on tsitaatsõnaga, ning ei ole vale kasutada, kuid on soovituslik eestikeeles kasutada sõna veebilehitseja. See on ka siis õigem.

Loe lähemalt EKI leheküljelt:
http://www.eki.ee/keeleabi/artiklid2/tsits.html
 
Lõpetuseks 02. oktoober 2016, kl 14.51
See on arvutiabi foorum,mitte EKI oma
 
jajah 06. oktoober 2016, kl 16.03
...kuna pool maailmast ei koosne ju eestlastest...

irw

Tähendab, et teine pool maailmast, umbes 3,5 miljardit koosneb eestlastest.

Nii andeka vaimuvälgatuse peale lausa annab tulla.
 
Rein Vanem 20. jaanuar 2018, kl 23.47
Kuulge kana!
Sõna Idioot" käändub nii: idioot, idioodi, idiooti.
 
robi 21. jaanuar 2018, kl 00.35
veebilehitseja ei sobi - liiga pikk, lisaks veel veebi, mis on samuti risustamine. võrgusirvija, -lehitseja, -lappaja jne. on täpsemad.
brauser on kõige lühem ja lihtsam ning kuna Eesti ei kuulu ei "veebi", ega ka paljudel muudel aladel maailma juhtivate hulka (v.a. religioosne peaminister), siis võib kasutada laensõna, lühiduse tõttu lihtsalt meelde jäävat ning maailmas tuntud terminit.
nurina summutamiseks lisan veel, et keel, mis ei arene, on surev keel ja lõpuks ei räägi selles enam keegi.
 
9 a vana teema 21. jaanuar 2018, kl 11.02
robi Kirjutas:
-------------------------------------------------------
... oli vaja ülespoole kiskuda?
 
robi 21. jaanuar 2018, kl 14.54
ajalugu: 2009-2016-2018, viimase "upitamise" süüdlane: Rein Vanem
 
Brauser 29. juuni 2022, kl 16.12
https://digi.geenius.ee/blogi/zonei-blogi/milliseid-brauserid-muudavad-veebis-surfamise-ohutumaks-ja-milliseid-tasub-valtida/
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!