Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Arvutiabi
Tolmust (eriti ’galitale’)
 
n2 03. märts 2015, kl 00.21
Viimasel ajal läppar puhub kuumemat õhku välja, eriti intensiivsema toimingu (videod vm programm) ajal.
Arvuti on ostetud 2013-5-5.

Miks pöördun just ’galita’ poole – meil olid/on sama tüüpi läptopid, minul praeguseni ”HP ProBook 4540s Notebook PC”. Ka teised nõuanded on teretulnud.
Mees koukis lahti ja laskis balloonist tolmu välja, suurt midagi nagu polnudki. Meil muidu tolmu ei näegi kodus, ju arvuti vist imebki selle ära ☺

Aga ’galita’ tihti räägib mingist termopastast – kas peaks kusagile töökotta viima? Ma vaatasin ka, aga ei näinud seda pastat kusagil.

Siis, ’galita’ – kui juhtud lugema, mida arvad? Kas sina oled seda pastat vahetanud? Mina muidugi nii intensiivselt arvutit ei kindlasti ei kasuta – ma ei mängi ja filme jm vaatan ka suhteliselt harva.
 
n2 vig par 03. märts 2015, kl 00.22
"balloonist tolmu" peab olema "ballooni abil tolmu".
 
jahh 03. märts 2015, kl 01.32
Nende probookide põhihäda ongi selles, et hakkavad mingi aasta-kahe pärast üle kuumenema, eriti ei aita tolmust puhastamine ega pasta vahetus. Aitab sätete all CPU võimsuse vähendamine 100%-lt 80%-le
 
n2 03. märts 2015, kl 05.06
Ma olen selline tavaline inimene, arvuti kallal suurt ei eksperimenteeri.

"Aitab sätete all CPU võimsuse vähendamine 100%-lt 80%-le" - see nõuanne aitaks asjatundjat, mulle see abiks pole. Vaja ikka puust ja punaselt ...

Mingi programm sai ka kunagi ammu laaditud arvutisse - SpeedFan. Aga sellest ma ka ei jaga mõhkugi.
 
külastaja 03. märts 2015, kl 08.00
Temperatuure saad jälgida Speccy abil.

http://filehippo.com/download_speccy.

Samuti võiksid vaadata tegumihaldurist palju protsesse töös on ja milline on temperatuur tavalise netilehitsemise ajal. Termopasta vahetamist võiks teha kogemustega inimene sel alal, pastaga liialdamine võib hoopis vähendada soojuse ära juhtimist. Pealegi pole mul usku, et see pasta veel nii kuiv on.
 
Ekspert 03. märts 2015, kl 08.33
See termopasta vahetus paariaastase arvuti puhul on umbes nagu nõelravi, kui ikka väga tahta uskuda, siis hakkadki märkama, et õhuvool on jahedamaks jäänud :)
Reaalselt ilmselt saaksid 1-2 kraadi alla pasta vahetusega, kui seda ideaalilähedaselt pindadele määrida ja kasutada mingit kõrgema klassi pastat. Aitaks parem jahutus, aga läpaka puhul on selle vahetus kulukas ja tülikas, eriti kui ise teha.
Vaata tõele näkku, varem või hiljem jääb iga riistvara järjest uueneva tarkvaraga hätta ja igal tarkvaral on omadus arenedes järjest rohkem ressursse tarbida. Ja mida rohkem neid tarbitakse, seda kuumemaks selle käigus riistvara muutub.
Full loadis (100% protsessorikasutus) puhub iga keskklassi laptop kuuma õhku välja, seda juba tehasest tulles. Näiteks 10-aasta vanused laptopid vuhistavad juba Facebooki peale ventilaatoreid usinalt, ükskõik kui vähe tolmu nad sisaldavad või mis pastat on kasutatud, sest Facebook hakkab järjest rohkem meenutama brauseriaknas jooksvat operatsioonisüsteemi.
Keskklassi läpakate puhul ei pööra tootjad soojusjuhtivusele ega korpuste disainile eriti tähelepanu ja tarbijad ei oska ka sellega arvestada. Ostes hullutatakse tarbijat vaid protsessori taktisageduse, kõvaketta suuruse jms numbritega.
Poemüüja ega tootja ei hakka mainima, et sülearvutit ei saa süles kasutada, sest õhuvõtuavad on põhja all, et väljuv kuum õhuvool kõrvetab säärt jmt.
Lahendused: 1. Jälgi ressursside kasutust, tee kindlaks, mis programmid arvutit rohkem kurnavad, väldi nende kasutamist või leia alternatiive.
2. Jälgi arvuti temperatuure, et välistada riistvara defektid. Kui reaalselt on temperatuur liiga suur, siis tuleb midagi ette võtta, lihtsalt kuuma õhu väljumine arvutist selle töötamise ajal ei tähenda veel, et midagi oleks valesti.
3. Underclock, protsessori taktisageduse vähendamine vajadusel, et kuumusetootmist vähendada.
 
galita 03. märts 2015, kl 18.07
Minu HP Probook 4530s on töötanud 2a.10 kuud. Selle aja jooksul ei ole teda puhastamiseks lahti võetud, kuna kehtib veel garantii, ja ka termopastat ei ole vahetutud. Ainult läbi õhutusavade on tolmu välja puhutud, niipalju kui seda puhuda annab, samuti on klaviatuur õhuga üle lastud. Arvuti temperatuurid on mul kogu aeg tööriistaribal nähtaval ja siiani ei ole muutusi toimunud. Kuid minu HP on kahe videokaardiga ja kui kasutada integreeritud videokaarti, siis on temperatuurid kõrgemad, nii umbes 4-5 kraadi. Eraldiseisva videokaardiga on läpakas jahedam. Kuid ventikas teeb vahel imeliku häält, tahab vist õlitamist.
Kuid proovi külastaja poolt pakutud programmi ja anna teada kui kõrgele temperatuurid lähevad. Võib-olla ei olegi paanikaks põhjust.
isemaag 03. märts 2015, kl 22.29
galita Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> ..... Ainult läbi õhutusavade on tolmu
> välja puhutud, niipalju kui seda puhuda annab, sam
> uti on klaviatuur õhuga üle lastud. ......... Kuid ventikas teeb vahel imeliku häält,
> tahab vist õlitamist.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Õhutusavad, mis asjad need on? Läpakal on servas radiaator ja radiaatoril on ribid, nende vahed on kasulik läbi torkida, mitte ootama jääda et ehk tolmutordid neist ise läbi poevad. Sobib näiteks riba mõnest telefoni kõnekaardist lõigatuna, kuid kasulik oleks ka põhi alt lahti kruvida ja sinna sisse vaadata. MITTE MINGIL JUHUL EI VÕI KUHUGI JOOTEKOHA VASTU PUUTUDA, olenevalt isikust võib staatiline olla sajad voldid ja ongi kööga.'

Teiseks: LÄPAKA VENTILAATOR MITTE MINGIL JUHUL EI VAJA ÕLITAMIST, LÄPAKA VENTILAATOR NORMAALASENDIS OLLES ON ÜSNA TÄPSELT LOODIS JA LIUGUB MAGNETLAAGRI PEAL, KÕIGE PAREM KUI SINNA MITTE IIAL ÜHTKI TILKA ÕLI EI SATU. Normaalasendis see ventekas töötab kasvõi ilma võllita, kuidagimoodi. Minul üks arvutiventekas on ühendatud ÕIGESTI spetsiaalselt vanade patareide taastamise jaoks, suurepärane devais. Soovitan kõigile, ärge ostke poodidest pooleldi tühjaksläinud batareikasid või kui ostate, laadige nad otsekohe õigesti ja kestavad väga väga väga kaua. Kuigi kiri on neil peal et nii teha ei tohi!
Maaks 04. märts 2015, kl 09.44
Te loete kah mida kirjutate? Kui "arvuti on hakanud kuumemat õhku välja puhuma" siis on ju siilile kah selge et a) soojuseraldus on suurenenud või b) õhuvool on vähenenud. Soojuseraldus suureneb võrdeliselt arvuti koormatusega ainult, mitte lambist.
Termopasta ei puutu praegusel juhul üldse asjasse! Kui termopastat üldse poleks, siis soe ei jõuaks prosest kuidagi radikasse ja ventilaatorist tuleks tavalist õhku!
Pigem pakun probleemiks õhupiluide ja ventikate tiivikute tolmuga "määrdumise" mille tõttu ventilaatori tootlikkus langeb ja eralduv soojus kütabki õhu soojemaks kuna arvutit läbiv õhuhulk on väiksem.
Ja mis õlitamisse puutub, siis mina enda arvutil ventikaid ei õlitaka - mis ei tähenda et teie seda teha ei võiks - oma tuba, oma luba. Õli võtab hästi tolmu ligi ja varem või hiljem ventikas kooleb. Kui müriseb/koliseb, siis tuleks välja vahetada.
 
galita 04. märts 2015, kl 10.57
Õlitamisega on tõesti nii ja naa, mõned soovitavad tilgakese õli panna mõned mitte. Ise ei ole küll siiani mitte kunagi läpaka venitakale õli pannud ja siiani ei ole ka kuulnud ühtegi läpakat sellist kummalist heli tegemas. Aga võib-olla ei ole ventika kruvid korralikult kinni ja sellest see kummaline hääl. Pidevalt seda heli ei ole, ainult aeg-ajalt. Praegu ei saa läpakat lahti ka võtta ega vaadata.

to isemaag, läpakal on ka kõhu all avad:-) Youtubes on päris palju videosid läpakate puhastamisest, ise vaadates saad kõige parema ülevaate.
 
külastaja 04. märts 2015, kl 17.34
Maaks Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Te loete kah mida kirjutate? Kui "arvuti on hakanu
> d kuumemat õhku välja puhuma" siis on ju siilile k
> ah selge et a) soojuseraldus on suurenenud või b)
> õhuvool on vähenenud. Soojuseraldus suureneb võrde
> liselt arvuti koormatusega ainult, mitte lambist.
>
> Termopasta ei puutu praegusel juhul üldse asjas
> se! Kui termopastat üldse poleks, siis soe ei jõua
> ks prosest kuidagi radikasse ja ventilaatorist tul
> eks tavalist õhku!
> Pigem pakun probleemiks õhup
> iluide ja ventikate tiivikute tolmuga "määrdumise"
> mille tõttu ventilaatori tootlikkus langeb ja era
> lduv soojus kütabki õhu soojemaks kuna arvutit läb
> iv õhuhulk on väiksem.
> Ja mis õlitamisse puutub
> , siis mina enda arvutil ventikaid ei õlitaka - mi
> s ei tähenda et teie seda teha ei võiks - oma tuba
> , oma luba. Õli võtab hästi tolmu ligi ja varem võ
> i hiljem ventikas kooleb. Kui müriseb/koliseb, sii
> s tuleks välja vahetada.


Maaks, kellega sa siin tõreled? Kas teemaalgatajaga?
Keegi pole ju pasta vahetust soovitanud. Mis õlisse puutub, siis mina olen ühe müriseva ventika viie aastasel läpakal vaikseks teinud. Praegu on sel masinal 8 aastat täis ja peale viimast õlitust, puhastust pole veel vaja olnud masinat lahti võtta.
 
sekspert 04. märts 2015, kl 19.04
Ekspert Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> See termopasta vahetus paariaastase arvuti puhul o
> n umbes nagu nõelravi, kui ikka väga tahta uskuda,
> siis hakkadki märkama, et õhuvool on jahedamaks j
> äänud :)
> Reaalselt ilmselt saaksid 1-2 kraadi a
> lla pasta vahetusega, kui seda ideaalilähedaselt p
> indadele määrida ja kasutada mingit kõrgema klassi
> pastat. Aitaks parem jahutus, aga läpaka puhul on
> selle vahetus kulukas ja tülikas, eriti kui ise t
> eha.
> Vaata tõele näkku, varem või hiljem jääb i
> ga riistvara järjest uueneva tarkvaraga hätta ja i
> gal tarkvaral on omadus arenedes järjest rohkem re
> ssursse tarbida. Ja mida rohkem neid tarbitakse, s
> eda kuumemaks selle käigus riistvara muutub.
> Fu
> ll loadis (100% protsessorikasutus) puhub iga kesk
> klassi laptop kuuma õhku välja, seda juba tehasest
> tulles. Näiteks 10-aasta vanused laptopid vuhista
> vad juba Facebooki peale ventilaatoreid usinalt, ü
> kskõik kui vähe tolmu nad sisaldavad või mis pasta
> t on kasutatud, sest Facebook hakkab järjest rohke
> m meenutama brauseriaknas jooksvat operatsioonisüs
> teemi.
> Keskklassi läpakate puhul ei pööra tootj
> ad soojusjuhtivusele ega korpuste disainile eriti
> tähelepanu ja tarbijad ei oska ka sellega arvestad
> a. Ostes hullutatakse tarbijat vaid protsessori ta
> ktisageduse, kõvaketta suuruse jms numbritega.
>
> Poemüüja ega tootja ei hakka mainima, et sülearvut
> it ei saa süles kasutada, sest õhuvõtuavad on põhj
> a all, et väljuv kuum õhuvool kõrvetab säärt jmt.
>
> Lahendused: 1. Jälgi ressursside kasutust, tee
> kindlaks, mis programmid arvutit rohkem kurnavad,
> väldi nende kasutamist või leia alternatiive.
> 2
> . Jälgi arvuti temperatuure, et välistada riistvar
> a defektid. Kui reaalselt on temperatuur liiga suu
> r, siis tuleb midagi ette võtta, lihtsalt kuuma õh
> u väljumine arvutist selle töötamise ajal ei tähen
> da veel, et midagi oleks valesti.
> 3. Underclock
> , protsessori taktisageduse vähendamine vajadusel,
> et kuumusetootmist vähendada.

nõelravi ei ole mingi posimine, vaid väga vana hiina alternatiivmeditsiini praktika. sina tabletiusku võid ennast vabalt mürgitada edasi.
 
seksperdile 05. märts 2015, kl 07.41
Edu oma platseebousuga.
Natuke lugemist sinu religiooni kohta:
http://www.sciencebasedmedicine.org/bait-and-switch-acupuncture-studies/
 
l33t h4X0r 08. märts 2015, kl 17.53
Kuumemat õhku võib ka seetõttu vālja puhuda,et vahepeal on arvutisse sattund rāmpsvara mis taustal jookseb.
 
pasta 08. märts 2015, kl 19.28
Teemaalgatajale. Pigem on viga ikka üleliigsetes protsessides, mis arvutit piinavad. Need kipuvadki aja jooksul märkamatult lisanduma. Mina arvan, et see pasta värk on ületähtsustatud. Tegumihaldurist tuleks vaadata kui palju protsessori ressurssi mingi protsess kasutab. Protsentides. Ja siis peab neid suuremaid tarvitajaid hindama, kas tegu on vajaliku asjaga või mingi ask toolbari taolise saastaga. Ja siis vajadusel ära kustutama mida vaja pole. Taoliselt võiks arvuti elu natuke kergemaks ja ka jahedamaks minna. Ühtlasi säästad ka natuke elektrit :)
 
galita 08. märts 2015, kl 20.58
Kunagi räägiti, et pasta vahetamine on oluline kuna termopasta kuivavat ära. See pärast vahetasin ka ise läpakal mida oli umbes 3a. kasutatud pastat ja selle aja jooksul ei olnud pasta veel ära kuivanud ja ei muutunud ka temperatuurid peale pasta vahetamist. Nüüd olen sama meelt, et kui läpakas on tolmust puhastatud, temperatuurid normis, siis pastat vahetama ei hakka. Kuid nagu juba eespool kirjutati temperatuurid olenevad ka sellest kui palju ja millised protsessid töös on.
isemaag 10. märts 2015, kl 01.20
Minu iidvanas arvutis pole mingit termopasta vahetust olnud, kuid tõsisee et task manageris on kasulik läbi klõpsida kõik nähtavad protsessimised, vaadata millä keegi on tulnud, kuupäeva järgi. Näiteks ülikiidetud Eset antivirus jättis avastamata ühe ennast pahavarast puhastajana pakkunu speedtray.exe. Ja seepärast tehing tolle kuulsa antivirusega jäi tegemata.
Selle teema postitustele ei saa vastata, sest teema on moderaatori poolt lukustatud.