Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Arvutiabi
Arvuti sulgemine igapäevaselt
 
Karin 04. aprill 2012, kl 17.27
Kusagil lugesin, et arvutit igapäevaselt ei lülitata välja, et see ei mõju arvuti tööle eriti hästi, aga tahaksin teada, kas teie lülitate igal õhtul arvuti välja, või kui tihti seda peab tegema ja miks.
Mina näit lülitan arvuti haruharva välja, kui sõidan ära kauemaks. Kuidas oleks mõistlik tegelikult toimida?
 
zorro 04. aprill 2012, kl 17.47
kord kuus võiks restarti teha
 
no 04. aprill 2012, kl 17.53
mis tähendab väljalülitamine? kas start-menüüst arvuti sulgemine? mis oleks sellele siis alternatiiv?
 
Karin 04. aprill 2012, kl 17.58
Jah, Start menüüst arvuti väljalülitamine, kui tihti seda teete? Kas igal õhtul, kui olete oma arvutis toimetused lõpetanud või harva. Tahangi teada, kui tihti tuleb arvuti sulgeda, või tõusedki arvuti tagant, ja jätad ta niisama edasi töötama, vaid screensaver peal.
 
no 04. aprill 2012, kl 18.04
mina olen igal õhtul välja lülitanud. kas ei peaks, targemad?
 
-Fucs 04. aprill 2012, kl 18.05
kui mingeid faile ööläbi ei liiguta, siis ikka alati õhtul peale tööd OFF (s.t. Start>Shutdown mitte OFF nupp)

elektritarbimisele mõjub küll vägagi positiivselt, samuti elektroonikakomponentide elueale

miks peaks OFF halvasti mõjuma?
nonsenss
 
Tônis. 04. aprill 2012, kl 18.07
Huvitav, mispärast keegi ei küsi, et kas auto mootor tuleks välja lülitada, või las tuksub? Kas vesi tuleks kinni keerata kui enam vaja ei lähe, et las niriseb?
Miks arvatakse arvuti teistmoodi kodumasin olevat kui muud tehnilised seadmed? Et las elektripliit tuksub, keerame selle lihtsalt väiksemale võimsusele?
Vastus on minu küsimustes.
 
aga 04. aprill 2012, kl 18.17
on ju võimalik arvuti ka magama panna, seda välja lülitamata. teemaalgataja ilmselt seda mõtles. ma olen ka kuskilt lugenud, et see on kasulikum kui pidev sisse-välja lülitamine.
 
mobo tootja garanteerib 04. aprill 2012, kl 19.00
kuni 100 000 on-off lülitust. kallima otsa mobod enamgi veel (150 000-200 000), arvutasin et minu elueaks piisab :)) seega õhtul "off" ja hommikul jälle "on" asendisse.
elektrit hoiab kõvasti kokku.
 
harva 04. aprill 2012, kl 19.41
Mina lülitan suht harva, kui mul oli siin läpakas kohapeal kasutamiseks, siis õhtul kaan kinni ja läks uneasendisse lihtsalt. Kui mul siin oli lauaarvuti, mis oli hästi vaikne, siis lihtsalt tuksus ööd ja päevad - hea ja mugav kasutada igal hetkel. Elekter muundub lihtsalt soojuseks ja kaotsi ei lähe midagi :)
 
Shadow25 04. aprill 2012, kl 19.58
-Fucs Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> miks peaks OFF halvasti mõjuma?
>
> nonsenss


Tegelikult mõjub igale elekroonikale sisse ja välja lülitamine halvasti. Pidev ühtlane vool on parem. Pole ma õige inimene sellest täpsemalt rääkima, aga nii on. :D Aga noh, väga ruttu ei tohiks see midagi nässu keerata. Mobo tootja garanteerib(Haigemat nime ei osanud välja mõelda?) tõi juba näite.

Mina laisk inimene, panen ööseks vaid magama. Arvuti läheb nii hommikul kiiremini käima ja ei pea vajalikke programme uuesti tööle panema hakkama.

------------------------------------------------------------------------
http://www.assolea.ee - Giid, tõlk ja soome keele õpetaja
-TnT- 04. aprill 2012, kl 23.25
Mina olen laisem kui Shadow25, lähen ise magama. Arvuti las magatab end ise.

Põhimõtteliselt lülitan siiski masina välja kui just midagi "tõmbamas" ei ole ... asi see ~20 sekundit siis oodata kui jälle käima panna.

■__■__■__■__■__■__■__■__■__■__■__■__■__■__■__■__■_

Tik´n Tak...



Toimetatud 1 kord(a). Viimati -TnT- 04.04.2012 23.28.
 
Katrin 05. aprill 2012, kl 01.18
Targemaks siit ei saanud. Igaüks ajab oma rida.
Tuli lugeda Minu arvutiõpikut, kus on kirjutatud, et arvuti väljalülitamisega ei ole vaja liialdada. Kaasaegne arvuti võtab vähe voolu ja pikka aega töötades ei juhtu sellega midagi. Varem oli arvuti väljalülitamine ja taaskäivitamine sage tegevus, sest aeg-ajalt läks arvutis midagi untsu ja uuesti töölehakkamiseks muu ei aidanud.
 
Sc 05. aprill 2012, kl 05.03
Arvatavasti on liialdamise all mõeldud, et korraks arvuti tagant tõustes pole mõtet arvutit välja lülitada.

Ööseks ja pikka päeva koolis-tööl olles võiks siiski välja lülitada. Sisse- ja väljalülitamisel tekkib temperatuurikõikumine ehk soojenemise-jahtumise käigus toimub komponentide paisumine ja ajapikku tekkida võivad mikropraod. Nagu eelnevalt keegi ütles, on tootja andnud sellele 100000 korrase garantii. Nii et kord ööpäevas lülitamine ei lühenda töövõimet märgatavalt; kui aga viga peaks tekkima, on väljalülitajate pooldajate leeris suurem võimalus, et soojuspaisumisest tingitud defekt ilmneb garantiiajal.

Nö "magamapanek" tähendab arvutikomponentidele enam-vähem sama mis väljalülitamine, sest pooleliolevad protsessid talletatakse ajutisse faili ning enamustelt komponentidelt võetakse pinge maha, osaliselt jääb tööle vaid toiteplokk. Mobo ja komponendid jahtuvad samale tasemele kui väljalülitatud arvutil. Uuesti arvutit "äratades" soojenevad komponendid jällegi töötemperatuurini, loetakse ajutisest failist viimane seisund välja ja masin on kiiresti töövalmis võrreldes alglaadimise teinud külmalt sisselülitatud arvutist. Seega ei pea paika magamapanijate (väljalülitamise vastustajate) peamine argument.

Juhul, kui lülitate arvuti meelega minutiks välja või jookseb programm kokku ja on vaja teha restart, misjärel arvuti kohe uuesti sisse lülitate, pole vaja üldse muretseda, selline lühiajaline välja-sisselülitus komponentide elueale termostressi ei tekita.

(See on elektrooniku vaatenurk asjale, juhuks kui keegi tahab vastu vaielda ;)
 
kuulsin 05. aprill 2012, kl 07.53
Üks itimees kungi ütles, et lihtsalt niisama pole vaja arvutit klõpsida, mitu korda päevas edasi tagasi lülitada,see kulutab rohkesti arvutit,aga kui päevatöö on tehtud,siis võib arvuti ööseks välja lülitada. Arvuti võtab ühe korraliku elektripirni jagu voolu ja te ei jäta seda pirni ööseks põlema põhjusel et tööiga pidi kauem olema või las kütab tuba. Pealegi tuba kütab mul ahi,on palju odavam.Ka need arvutid ütlevad sama moodi üles mida kontorites aastaid välja ei lülitata.
Kas peale vetsus käimist panna püksiauk kinni või mitte? Mis tast ikka paned,pärast hea uuesti vetsu minna,isegi asja võib välja jätta,pole enam uuesti sikutamist.
 
-Fucs 05. aprill 2012, kl 13.39
Kõik mis liigub see kulub.
Igale argumendile on alati ka vastuargumente.
Seepärast pole ka halba ilma heata ja vastupidi.
Üheselt ei saagi tavaliselt kunagi ütelda, on see halb või hea või kui halb või kui hea midagi on.

Termokõikumisest tavakasutuses tekkida võivate komponentide mikropragude tähtsust koduelektroonika eluea puhul, hindaksin mina marginaalseks. Sellega puutuvad kokku absoluutses enamuses koduelektroonikat (TV-d, Raadiod, muusikakeskused, playerid, digiboksid jms) ja nende riistapuude kestvuse huvides ei räägita kunagi tõsiselt, välja-sisse lülitamise kahjulikkusest.

Küll aga kuluvad pideva töötamise puhul koduelektoonika liikuvad osad ja tekib ka teoreetiline võimalus teatud puhkudel komponentide ülekuumenemisele, mis nn. mikropragude tekkes omab juba kriitilist tähtsust.

Arvuti puhul kuluvad pidevalt töötades kindlasti igasugused ventikad ja kettaseadmete liikuvad(pöörlevad) osad. Lisaks imeb pidevalt töötav ventikas arvutisse ümbritsevast õhust pidevalt tolmuosakesi, mis ladestuvad elektroonikakomponentidele. Lisame siia UPS-ita süsteemide puhul teoreetilise võimaluse ebasoovitava(te) elektrikatksestuste või hetkeliste üle/alapingete tulemusel tekkivad võimalikud jamad.
See tähendab, et mida pikem on aeg mille kestel arvuti pidevalt töötab, seda tõenäolisem on "pihta saada" mõnele ebasoovitavale elektrivõrgu jamale. Eriti öisel ajal.

Mul pole küll veel 1992 aastast saadik mitte ükski arvuti otsi andnud seetõttu, et seda on pidevalt sisse-välja lülitatud. On ka üks ML Pentium P100 lauaarvuti, 1997a juunist, siiani pidevalt töötav uunikumist katseeksemplar, mida praktiliselt iga päev sisse lülitatakse ja õhtul välja lülitatakse (üksikud võimalikud sisse mittelülitamise päevad kompenseerib mõnel päeval korduv sisse-välja lülitamine pikema intervalli tagant). Seega arvestades sellega, et see arvuti on tänaseks töötanud ilma tõrgeteta 14aastat ja 9kuud ehk siis ca 5380 päeva, on talle tehtud vähemalt 5380 sisse ja välja lülitamist (nagu näha on 100 000 lülituseni veel tükk maad minna). 100 000 lülituse saavutamiseks 15 aastaga, oleks pidanud arvutit sisse-välja lülitama päevas ca 18 korda.
 
archimedes 05. aprill 2012, kl 16.21
Küsimus tekib vist sellest, et me näeme kuidas suur hulk firmasid jätab ööseks ja nädalavahetuseks arvutid undama. Kui korra on nad arvuti soetanud siis välja enne ei lülitata kui aastate pärast uus soetatakse. Mingi atavistlik käitumismudel mingis varasemast ajast vist.
Mulle täiesti vastuvõetamatu ja arusaamatu tegevus. Lülitan lauaarvutit päevas vähemalt paar korda sisse-välja. Häliseda, et peab ootama kuni paneb end tööle siis selline argument ei kannata kriitikat. Mida võidab nende sekundite-minutitega? Kas teil on kõik 24h minutilise või sekundilise täpsusega paigas?
 
:) 05. aprill 2012, kl 19.26
Kui elektri tarbimine välja jätta siis erilist vahet pole.

Firmad jätavad enamasti arvutid tööle oma virtuaal võrkude ning serverite jooksutamiseks, et töötajad saaksid oma firma e-postile ning muudele tööga seotud failidele ligi.

Enamus servereid mis on juba ca 10 aastat jutti jooksnud, on ka tavalised vanad arvutirondid.
 
Shadow25 05. aprill 2012, kl 19.46
Tegelikult kõik oleneb ju kasutajast. Kõigel omad plussid ja omad miinused. Kasutaja peab ise valima, mis talle kõige rohkem sobib. Kui mina arvuti tööle panen, siis enne magama minemist teda kinni/magama ei pane. Ehk siis mul arvuti töötab keskmiselt 16 tundi päevas, ülejäänud 8 tundi on unerežiimil. Kui ka mõne tunni ära olen, siis sellepärast ei ole mõtet arvutit kinni panna. Arvuti magama panemist kaalun ilmselt alles siis, kui tean, et olen vähemalt kuus tundi ära.

Mis puutub kiirusesse, siis kõikidel pole nii nobedad arvutid, et alates käivitusest sekunditega arvuti kasutuskõlblikuks muutuks. :D Mul võtab see vist mingi minuti. Ei teagi täpselt. Lisaks siis tuleb veel kõik vajalikud programmid tööle panna. Minul näiteks on Firefoxis praegu üle saja veebilehe lahti. Praegu õnneks on Firefoxis valik, et ära lae kõiki kohe Firefoxi käivitamisel, aga kui varem see valik puudus, siis ainuüksi Firefox käivitus mul mingi 10 minutit. Saja veebilehe laadimine võtab ikka aega. :D Tegelikult siis oli neid veebilehti mäluprobleemide(Firefox võttis üle giga mälust omale. :D) tõttu kuskil 50-60 kandis. Praegune lehtede automaatne mittelaadimine võimaldab neid rohkem lahti hoida.
Lisaks Firefoxile siis veel WLM, Pidgin, WinAmp, ehk ka paar dokumenti ja Exceli faili või FileZilla ja Notepad++ ja veel midagi. Kõik see võtab ikka palju aega. Kui ka ajast mitte hoolida, siis igatahes on see jube tüütu. Ma vahel ei viitsi mingit suht olulist asja teha lihtsalt sellepärast, et ta mul juba lahti pole. Ma lihtsalt ei viitsi selle olulise asjaga tegutsema hakkamiseks kõiki vajalikke protseduure läbi tegema hakkama. Rääkimata sellest, et kui sa pead seda kõike iga päev tööl tegema, kokkuvõttes läheb palju tööaega kaduma. Iga päev näiteks kulutad viis minutit arvuti ja programmide tööle panemiseks, see teeb 21 tööpäeva peale kokku 105 minutit. Ehk siis iga kuu kulutad tööajast ühe tunni ja 45 minutit arvuti töövalmis seadmisele.
Selleks kasutangi unerežiimi, et saaks järgmisel päeval kohe õhtul pooleli jäänud asjade juurde naasta.

Ehk igaüks kasutagu nii, nagu temal kõige parem on. Arvuti peab olema kasutaja ori, mitte kasutaja arvuti ori. :D

------------------------------------------------------------------------
http://www.assolea.ee - Giid, tõlk ja soome keele õpetaja
 
Tônis. 05. aprill 2012, kl 20.10
Mina aga lülitan hommikul oma vokid sisse ja selleks ajaks, kui olen oma hommikused protseduurid ühele poole saanud ja esimene kohvikruus käes, liigun oma vokkide poole, on ammuilma kogu kupatus üles ärganud.
Õhtul, kui tuttu kukun ja siis kui pikemalt ära olen (üle 4 tunni), siis lülitan loomulikult kogu kupatuse välja. Mis ta tühi, ikka tuksub niisama.
Seega ei mõista mina, mis tähtsus sel minutil - paaril on, kuni vokk ärkab?
Vari, sulle soovitan aga, selle asemel, et peaks lahti hoidma kümneid ja kümneid lehti, haagi pigem RSS või midagi muud ja säästa vokki ning enda närve. Kogu aeg ei pea ju nagu duracelli jänes olem ning absoluutselt kõigele reageerima.
 
*.* 05. aprill 2012, kl 20.43
Tuled mõnest kõrvalrubriigist ja silm ning närv kohe puhkab :))

Mõnes kohas ikka vesteldakse veel normaalselt ka ja vestlejateks on targad ja haritud inimesed, kellel on ka midagi öelda ja mille üle omavahel arutada.

Tore
 
lammas wää - offline 05. aprill 2012, kl 21.01
irw
no mina näen arutele mõttetu teema üle
juu seda haritust vähe

nõustun:
"Arvuti peab olema kasutaja ori, mitte kasutaja arvuti ori."
 
Tõlgitseja 09. aprill 2012, kl 01.33
Eks oleneb ka muust, näiteks veel mõni aasta tagasi olid Ordi arvutitel sellised sisse-välja nupud, et parem, kui neid ei käppinud :) Logisevad plastjublakad olid nad peagi.
 
Mina 15. aprill 2012, kl 19.52
Mina kasutan küll läpakat mitmeid kordi päevas, aga tuleb vahel 4-5 tunniseid pause. Arvan, et oleks mõttetu kogu aeg tuuri all hoida. Kui lõpetan kasutamise, siis alati vajutan vaid "Sleep", kas teen midagi valesti?
Pärast avan vaid nupu vajutusega, panen koodi ja olen paarikümne sekundiga jälle sees, kui vaja.
 
galita 15. aprill 2012, kl 21.26
Toimin samuti ja ei kavatse harjumusi muuta:)
Kõigele lisaks armastab mu kass hullupööra töötavat läpakat ja kui jätan läpaka tööle ning ise lähen toast välja, siis on ta kohe jaol ning tammub klaviatuuril või lamab kõhuli klahvidel.
 
l33t h4x0r 16. aprill 2012, kl 10.31
Ühesõnaga ööseks välja, kui kodust ära lähed pikemaks siis võiks ka välja lülida. Niisama päevasel ajal lõunale minnes vms. võib sliipi panna või seadistada, et peale teatud aega läheks sliipi. Muidu las töötab.
 
kenku 26. oktoober 2017, kl 22.47
mina sulgen arvuti ,kuna kui see arvuti mul sisse jääb siis langevad mul%%%,muidu ma hoiaks arvutit koguaeg sees.
 
sedaet 27. oktoober 2017, kl 17.56
Mul on läpakas kogu aeg sees. Kui kaane kinni panen, siis läheb unne. Vool on kogu aeg taga. Kui avan kaane, tuleb pilt ette.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!